IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - МАКЕДОНИЈА...и се е можно!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МАКЕДОНИЈА...и се е можно!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3637383940 63>
Автор
Порака
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2011 во 13:53
Originally posted by Македон Македон напиша:


Значи, заклучивме дека во Македонија нема тоталитаризам.

Точно,и само го кажав тоа во последниот пост,изразот беше фигуративен.
Originally posted by Македон Македон напиша:

Патем, доколку навистина А1 е само политички ликвидирана, зарем ќе се отвореше стечајна постапка? Зарем ќе се пристапеше кон назначување на стечаен управител, проценка на имотот, формирање одбор и собрание на доверители? Оној кој не должи ништо, не може да падне во стечај, ниту пак може да постои доверител и должник онаму каде што нема никакво побарување. Зошто би се формирало собрание на доверители, ако нив ги нема, или ако не постојат никакви побарувања?А во однос на зградата на Фијат Цановски, сосема нормално е некој кој се обидел да го изигра законот, да се соочи со своите последици. Имунитетот кој го ужива пратеникот, не го ужива неговата зграда.Тоа што некои други го прекршиле законот, не е никакво оправдување пред суд. Судот воопшто не го зема како аргумент тврдењето дека другите крадци крадат, затоа што никогаш и никаде не може да се фатат сите крадци. Токму затоа и овој аргумент не е никаква олеснителна околност во Кривичниот Законик на Македонија.

Значи политичките причини за да се ликвидира не се доволни мора да има правни,тука стапува на сцена горенаведената постапка.Одма се најдува законски прекршок што и предтоа бил тука но никој не ги чепкал за тоа и се искористува.Никој а ни јас не негира дека има матни работи околу нив но не се тие во затвори и по судови поради тие матни работи и ти го знаеш тоа 10 пати подобро од мене зошто си правникнамигнувањеИ не ти држи вода метафората со крадците бидеќи е сеедно ако 10 души крадат и сите ги знаеме ама еден од тие десет зборнува против власта  БАШ него го апсат јасно е ко ден зошто го уапсиле и јасно е ко ден дека ако не ја отворел муцката немало никој да го чепне.Велија го правел криминалот од 2005 а го уапсија во 2010 СОСЕМ СЛУЧАЈНО се поклопи баш по десет дена од кога се скара со груевски и изјави дека ВМРО со државни пари ја финансирале кампањата.
Објектот на цановски имаше голем број на спратови на него се работеше скоро година дена но власта СОСЕМ СЛУЧАЈНО примети дека работата не чини кога баш кога фијат се спречка со власта.
Нешто е труло во државата Македонска господине македон и тебе ти е по јасно од колку мене само со сила си го лажеш умот и ги правдаш пред себеси со некои си правни прописи и закони иако знаеш дека кај нас законите се толкуваат на по потреба и за некого се мајка а за друг маќеа.

Originally posted by Македон Македон напиша:

Патем, не е можно Македонија да заглави во тоталитаризам, затоа што истата е потписник на меѓународни договори, кои тоа го оневозможуваат, како што е например
Европската конвенција за заштита на човековите права и основните слободи. Укинувањето на опозицијата би претставувало повреда на оваа конвенција. А да не говорам за санкциите со кои би се соочила Македонија. Во Европа веќе не е можна појава на тоталитаристички системи, барем во оние земји кои се членки на НАТО и имаат желба да се приклучат на ЕУ.

Ова се претпоставувам истите законодавни тела што го запреа Лукашенко да ја стави Белорусија под Диктатурахи,%20хи...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2011 во 14:03
Македонја и се е можно оти им се може и никој не може да ги сопре. Си праат што сакаат, а  моралот и етиката се непознати именки за категоријата која го прави тоа. Едно ме ифритоса-“Способниве“ ќе беа ли толку успешни во спроведувањето на изборите да не дремеше она кутра раја покрај кутиите цел ден, да не внимаваа на регуларноста на изборите. На крај овие од канцелариите си делеа парички, а оние кутрине чекаа ситнишот да го добијат по 3 месеци.
Како и да е алал вера за Кондарко-кој и да му се побудите.
Си подметнувале бонуси од по пет илјади евра
Членовите на Државната изборна комисија сакале да се почестат за добро спроведените предвремени парламентарни избори, ама планот им се изјаловил бидејќи не биле сложни и се плашеле од негативната реакција на јавноста. Кон крајот на јули, членовите на ДИК со мнозинство гласови изгласале одлука да си се почестат по пет илјади евра за дополнителниот ангажман за организацијата и спроведувањето на изборите, ама не можеле да ја спроведат одлуката бидејќи никој не сакал да ја потпише.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2011 во 14:20
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Патем, доколку навистина А1 е само политички ликвидирана, зарем ќе се отвореше стечајна постапка? Зарем ќе се пристапеше кон назначување на стечаен управител, проценка на имотот, формирање одбор и собрание на доверители? Оној кој не должи ништо, не може да падне во стечај, ниту пак може да постои доверител и должник онаму каде што нема никакво побарување. Зошто би се формирало собрание на доверители, ако нив ги нема, или ако не постојат никакви побарувања?А во однос на зградата на Фијат Цановски, сосема нормално е некој кој се
обидел да го изигра законот, да се соочи со своите последици.
Имунитетот кој го ужива пратеникот, не го ужива неговата зграда.Тоа што некои други го прекршиле законот, не е никакво оправдување пред
суд. Судот воопшто не го зема како аргумент тврдењето дека другите
крадци крадат, затоа што никогаш и никаде не може да се фатат сите
крадци. Токму затоа и овој аргумент не е никаква олеснителна околност во
Кривичниот Законик на Македонија.

Значи политичките причини за да се ликвидира не се доволни мора да има правни,тука стапува на сцена горенаведената постапка.Одма се најдува законски прекршок што и предтоа бил тука но никој не ги чепкал за тоа и се искористува.Никој а ни јас не негира дека има матни работи околу нив но не се тие во затвори и по судови поради тие матни работи и ти го знаеш тоа 10 пати подобро од мене зошто си правникнамигнувањеИ не ти држи вода метафората со крадците бидеќи е сеедно ако 10 души крадат и сите ги знаеме ама еден од тие десет зборнува против власта  БАШ него го апсат јасно е ко ден зошто го уапсиле и јасно е ко ден дека ако не ја отворел муцката немало никој да го чепне.Велија го правел криминалот од 2005 а го уапсија во 2010 СОСЕМ СЛУЧАЈНО се поклопи баш по десет дена од кога се скара со груевски и изјави дека ВМРО со државни пари ја финансирале кампањата.Објектот на цановски имаше голем број на спратови на него се работеше скоро година дена но власта СОСЕМ СЛУЧАЈНО примети дека работата не чини кога баш кога фијат се спречка со власта.Нешто е труло во државата Македонска господине македон и тебе ти е по јасно од колку мене само со сила си го лажеш умот и ги правдаш пред себеси со некои си правни прописи и закони иако знаеш дека кај нас законите се толкуваат на по потреба и за некого се мајка а за друг маќеа.


А зошто дотичните си дозволиле повреда на законите? Ако не го сториле тоа, немало да имаат никаков проблем, независно колку и да говореле против власта. Доколку и тогаш такво нешто се случи, ако се целосно во право, тогаш мошне лесно ќе докажат дека правдата е на нивна страна пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур.
Во однос на медиумот за кој говориме, ниту еден доверител, кој има некакво побарување, не го интереси која е причината поради која должникот има проблеми. Единствено барање на секој доверител е да си го намири побарувањето и сосема нормално е тоа. Патем, отворањето стечајна постапка се прави во конкретни рокови, односно, колку што се сеќавам 45 дена откако должникот нема да биде во можност да го намири побарувањето. А1 пак беше предмет на испекции и во времето на премиерот Бучковски. И не заборавај дека секое побарување има рок на доспевање. Пак ќе кажам, интересот на секој доверител е намирување на пристигнатото побарување, што е сосема нормално.

Во однос на објектот, пак ќе те потсетам, постојат рокови до кога некој треба да ги плати комуналиите и да ги намири другите побарувања. Точно е дека некои нешта требало и порано да се сторат. И не е тајна дека во Македонија често доцни и затајува владеењето на правото и правната држава.

Патем, доколку сите тие личности воопшто не го повредиле законот, воопшто немало да има никаков проблем.

И не заборавај дека јас и погоре споменав дека во Македонија нештата се далеку од совршени кога е во прашање владеењето на правото, но тоа не значи дека сме на пат кон тоталитаризам или нешто слично.

Особено не треба да се зема здраво за готово ако нештото е кажано од страна на некои кои сеуште мафтаат со црвени знамиња.

Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Патем, не е можно Македонија да заглави во тоталитаризам, затоа што истата е потписник на меѓународни договори, кои тоа го оневозможуваат, како што е например Европската конвенција за заштита на човековите права и основните слободи. Укинувањето на опозицијата би претставувало повреда на оваа конвенција. А да не говорам за санкциите со кои би се соочила Македонија. Во Европа веќе не е можна појава на тоталитаристички системи, барем во оние земји кои се членки на НАТО и имаат желба да се приклучат на ЕУ.
Ова се претпоставувам истите законодавни тела што го запреа Лукашенко да ја стави Белорусија под Диктатурахи,%20хи...


А дали ти некаде прочита дека Белорусија сака да се придружи на НАТО и ЕУ? Прочита ли јас што напишав? Јас напишав дека тоталитаризам особено не е можен во земјите кои имаат желба да се придружат на НАТО и ЕУ. Белорусија воопшто нема желба за такво нешто.

Изменето од Македон - 29.Август.2011 во 14:21
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2011 во 14:30
Originally posted by Македон Македон напиша:


А зошто дотичните си дозволиле повреда на законите? Ако не го сториле тоа, немало да имаат никаков проблем, независно колку и да говореле против власта. Доколку и тогаш такво нешто се случи, ако се целосно во право, тогаш мошне лесно ќе докажат дека правдата е на нивна страна пред Европскиот суд за човекови права во Стразбур.
Во однос на медиумот за кој говориме, ниту еден доверител, кој има некакво побарување, не го интереси која е причината поради која должникот има проблеми.
Патем, доколку сите тие личности воопшто не го повредиле законот, воопшто немало да има никаков проблем.

Добро не ти го цитирав цел пост нема потреба.Јас десет пати ти кажувам ти 10 пати ми го повторуваш истото право,правна држава,закони,доверители,извршители,стечајни постапки....
Во ред е ти си знаеш ако мислиш дека ова е сосем случајно и нема никаква политичка позадина јака ти душаголема%20насмевка
Патем сите доколку сите тие личности и го повредиле законот но не се спречкаа со власта немаше да има никаков проблемнамигнување
Originally posted by Македон Македон напиша:

А дали ти некаде прочита дека Белорусија сака да се придружи на НАТО и ЕУ? Прочита ли јас што напишав? Јас напишав дека тоталитаризам особено не е можен во земјите кои имаат желба да се придружат на НАТО и ЕУ. Белорусија воопшто нема желба за такво нешто.

А во последно време народот се сомнева (а богами и западот)во европските аспирации на груевски....
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2011 во 14:43
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:



Добро не ти го цитирав цел пост нема потреба.Јас десет пати ти кажувам ти 10 пати ми го повторуваш истото право,правна држава,закони,доверители,извршители,стечајни постапки....Во ред е ти си знаеш ако мислиш дека ова е сосем случајно и нема никаква политичка позадина јака ти душаголема%20насмевкаПатем сите доколку сите тие личности и го повредиле законот но не се спречкаа со власта немаше да има никаков проблемнамигнување


Пријателе, не сакам да отворам такви теми и да разглобуваме правни работи, но ќе те потсетам само дека медиумот за кој говориш имаше проблеми и со американски доверители, не само со македонски. Тоа треба да ти ја долови сликата. Понатаму нема потреба да говориме.

И доколку навистина постои некаква повреда на правата, тогаш секој има можност да се обрати до Европскиот суд за човекови права и да ја бара правдата таму.

Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:


Originally posted by Македон Македон напиша:

А дали ти некаде прочита дека Белорусија сака да се придружи на НАТО и ЕУ? Прочита ли јас што напишав? Јас напишав дека тоталитаризам особено не е можен во земјите кои имаат желба да се придружат на НАТО и ЕУ. Белорусија воопшто нема желба за такво нешто.
А во последно време народот се сомнева (а богами и западот)во европските аспирации на груевски....


За ова ќе говориме по добивањето на извештајот од ЕУ оваа година.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2011 во 14:44
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2011 во 19:27
Денес бев кај пластичарската улица на Бит пазар...
купив...
нешто...
и ми дадоа фискална...
фискална на пластичарската улица...збунетост
не ми се веруе....збунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Септември.2011 во 20:34
Dali e toa dokaz deka neshtata sepak poleka se menuvaat na poarno ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2011 во 14:30
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Денес бев кај пластичарската улица на Бит пазар...купив...нешто...и ми дадоа фискална...фискална на пластичарската улица...збунетостне ми се веруе....збунетост


Sigurno si potrefil nekoj od dukjanite kade gazdi se makedonci...
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2011 во 15:59
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Денес бев кај пластичарската улица на Бит пазар...
купив...
нешто...
и ми дадоа фискална...
фискална на пластичарската улица...збунетост
не ми се веруе....збунетост

 
И мене не ми се верува....читајќи го она погоре напишано во дел од постот на нашиот почитуван колега Зајко Кук*рајковски...кој напишал дека:
 
Цитирај Ова се претпоставувам истите законодавни тела што го запреа Лукашенко да ја стави Белорусија под Диктатура

пс
Патем кажано..прав и единствен “Лукашенко“ кај нас ти бил (и останал)  кобајаги „создавачот„ на Македонската независна држава и голем ФИРОМОЉУБЕЦ
другарот Киро ФИРОМСКИ + многубројната (му) Фамилија ...кој не поштувајќи го ниту ЗАКОНОТ ниту УСТАВОТ на Македонија... се самопрогласи(л) за САТРАП на ФИРОМИЈАТА ..која дотогаш беше позната како Народна Република Македонија.
Појасно и подетално за неговото гнасно не-дело....ќе најдете во книгата на сега покојниот ПРВ Премиер на Независна Македонија академикот Никола Кљусев.
Насловот на неговата книга не го паметам....но вреди да се побара во книжарниците...и да се прочита.
И само поради него Македонија е во стапица заглавена..и никој досега не ја отворил..да ја ослободи од неа.. изненадување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Септември.2011 во 19:34
Originally posted by Ninja 35 Ninja 35 напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:

Денес бев кај пластичарската улица на Бит пазар...купив...нешто...и ми дадоа фискална...фискална на пластичарската улица...збунетостне ми се веруе....збунетост


Sigurno si potrefil nekoj od dukjanite kade gazdi se makedonci...

Ма јок...
Албанци беа...
и пази, на една колешка пред мене, некој ден...
и дале и сметкопотврда...
лелее...
фискална и сметкопотврда...
лудница...намигнување
се преврте светов наопаку....




Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2011 во 19:24
Е баш е ова Македонија и се е можно-едни доделуваат награди и признанија, други оспоруваат. Ги читав коментарите од читателите, бреее еден не прочитав арен збор за Тодор Петров. Им се смачи на луѓето од луге кои цел живот живеат -примаат солидна платичка за да дигаат џева за што ќе им се присака.

Жесток судир на СМК и ОМД поради наградата за Глигоров


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2011 во 23:57
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 22:54
Originally posted by zagor zagor напиша:

..Томче бре....ти ли си?.

А за што го наградуваат?збунетост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3637383940 63>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.