IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - НОВИ КАМЕРИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

НОВИ КАМЕРИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3536373839 51>
Автор
Порака
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 15:19
gocemk ti pisav lp
Кон врв
LaBo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Мај.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LaBo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 15:31
.

Изменето од LaBo - 22.Ноември.2012 во 23:32
Кон врв
Panini Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 222
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Panini Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 16:55
Fala Labo, dobri ponudi, posebno kanonite i nikonot d70, vredi da se vidi!
MIND AND SENSE IS PURIFIED,I AM FREED FROM DESIRE!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 17:11
Originally posted by gocemk gocemk напиша:

Imam Praktica MTL-3 so Pentacon 50mm f1.8,Helios 58mm f2 i Pentacon 200mm f4 ama e napuknat.

Pozdrav.

P.S. Eve ti i Kiev 6C na Pazar 3:

http://pazar3.com.mk/ViewItem.aspx?itemId=148734


Kiev 6C e ovaa kamera
http://www.pentaconsix.com/C309_31.jpg

Toa 6x6 Medium Format SLR so PentaconSIX bajonet. Toj na oglasot e izgleda vakov kako na slikava so TTL prizma. 80/2.8 e normalna lekja za nego, a 180/2.8 e kako 90-100 tele objektiv na 35mm. Taa 180-ka ne e tele tuku VOL голема%20насмевкаголема%20насмевка Bidejki e 2.8 na 6x6 e OGROMNA ama e LUDNICA. Ja vikaat BOKEH KING намигнување
Eve fotki od Kiev MF kameri
http://flickriver.com/groups/kievmf/pool/interesting/

I eve od Zeiss Jena 180/2.8
http://www.flickr.com/search/groups/?q=180&m=pool&w=90622540%40N00

Ova vekje e nesto sosema razlicno od digital SLR i 35mm film SLR. Samo za informacija, koj saka da si igra so MF treba da si isplanira stavka za skener. Jas koristam Epson V700 i e odlicen za taa cena (okolu 450 evra), i druga opcija e Epson V500 za okolu 250 evra. V700 ima razlika vo cena ama e i podobar hardverski i softverski.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 18:38
Tegla, fala na informacijata za Kiev 6C. Gi vidov linkovite, a i porano imam googlano za medium format kameri. Mnogu merak mi pravat Mamiya 6 i Pentax-ite od taa klasa ama ima vreme za toa (prvo skokni pa vikni op )

Inace golem meraklija sum na B&W, a nekade procitav deka filmskiot sreden format seuste ne e nadminat na ova pole...

P.S. Ajj temava se vikala NOVI kameri..
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 19:05
Ne e muabetot dali e nadminat tehnicki ili ne. Ednostavno golemiot film/senzor pravi razlika, i toa golema. Filmot sam po sebe e razlicen od digitalniot zapis zaradi nelinearnata rekcija na svetlo/temno.
Inaku Mamiya 6 i Pentax67 se dve razlicni kameri. Ako si zainteresiran za Pentax67 so 105/2.4 znam covek koj go prodavase, pa mozam da se javam dali uste go ima намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
gocemk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gocemk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 22:48
Tegla, fala za ponudata, ama seuste se racunam za "novice" i smetam deka sreden format kje bide malce "overkill" za mene. Inace i samiot spomna deka pri koristenje na ovoj sistem (barem vo deneshni vreminja) seriozno treba da se razmisli i za kupuvanje na skener sto pretstavuva dopolnitelno opteretuvanje na budzetot, a za volja na visitinata u posledno vreme sum low cash... .
Inace znam deka Mamiya 6 i Pentax (67,645 itn...) se razlicni sistemi, edniot rangefinder, drugiot SLR, no ne veruvam deka toa bi igralo golema uloga ako vo idnina se odlucam za kupuvanje.

Pozdrav!
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 11:24
I ja nesho u posledno vreme se "ligavam" na Pentacon6/Kiev88 ama koga ke zemam i kupovina na skener vo predvid znam deka ushe ne e dojdeno vremeto za takov podvig. :)

Vo sekoj slucaj sto bi bilo podobra varijanta od ovie? Eve da gi vklucam vo kombinacija uste i ARAX (koi sto se Kiev ustvari samo modernizirani). Citajki naokolu gledam deka mozat da bidat teski za upotreba, a i cesto se rasipuvaat + lightleak i slicno.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 14:30
Pentacon Six e dobar opticki ama mnogu los mehanicki. Lekjite mu se CZ Jena i se prvoklasni. Mene licno mi se favoriti vo odnos na Mamiya RB, Pentax 67, Mamiya 6, Hasselblad, Kiev 80. Od se sto sum probal Pentacon lekjite za mojot stil mi se najpasent намигнување. AMA..... Pentacon e los mehanicki. Prelapuva fotki, ima ogromna vibracija sto imam i unisteni fotki so 1/125. Ne e los, ama ne mozam da mu veruvam sekogas.
Kiev80 gi ima istite mehanicki problemi kako Pentacon, duri i vo moeto iskustvo polos.
Arax e podobrena varijanta na Kiev i go falat. Ama generalno mene ne mi se svigja grb/telo koncept. Vadi grb/stavi grb.... sporo. Dobro e ako imas 3/4 grba, gi napolnis odnapred i ide brzo.
Mnogu dobri MF kameri za pocetok i genarla upotreba se TLR kamerite.
YashicaMat e odlicna kamera za bagatela.
Mamiya C serija e ludilo kamera isto taka za BAGATELA. Plus ima i 5-6 lekji za nea, blisko fokusiranje so mev.......
Mamiya C se naogja za 200-300 evra i na toa i eden skener od 200-300 evra ima zabava luda do maximum. Za mene daleku podobro odkolku plasticen takanarecen DSLR so plasticna takanarecena lekja.
Najubavoto e sto po dve tri godini igranje mozete da gi prodadete za ista cena голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
kavadar66 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 87
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kavadar66 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2010 во 23:56
Добар ден, еве незнаев каде да ја ставам оваа камера.
Може да се “купе“ ама е малку користена.
у ствари тоа е првата комерцијална фото камера.

Daguerréotype
Кон врв
ivotoyota Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 290
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivotoyota Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 14:21
Еве уште подостапна Oly Micro 4/3. Изгледа како вистински компакт, а и не е скапа воопшто. Има и блиц, и стабилизација и два нови објективи!
Olympus E-PL1
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2010 во 19:48
Go gledav, i cenata vo USA e odlicna - 400 evra - LUDILO za vakva kamera. Mene licno mnogu mi se svigja konceptot na micro 4/3 i redovno pratam sto ima novo kaj niv. So 17/2.8 ili 20/1.7 e najdobar kompakt za doma vo momentov. Ima se sto treba da ima edna pristojna kamera, duri i blic koga kje ti zatreba намигнување.
Samo sto novite zoom lekji im se skapi (preskapi) i spori za tie pari тага


Изменето од Tegla - 03.Февруари.2010 во 19:49
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 15:13
Ајдеееее, тракторијадата продолжува. Canon 550D. Нов сензор со 31 мегапиксел и уште еден ИСО чекор.
http://www.dpreview.com/previews/CanonEOS550D/
Боже сачувај...


Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 16:09
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Ајдеееее, тракторијадата продолжува. Canon 550D. Нов сензор со 31 мегапиксел и уште еден ИСО чекор.http://www.dpreview.com/previews/CanonEOS550D/Боже сачувај...


Kaj vide 31mp koga e 18.
Ama, da bese Nikon mesto Canon kje bese posleden tehnoloski krik.
Abe ajde...   
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3536373839 51>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.