IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - После разделба...пријатели?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

После разделба...пријатели?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 42>
prevzemeno od eden mak portal
Автор
Порака
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 16:45
Ако си лjубел не можеш да си дозволиш краjот на лjубовта да значи краj на врската.


Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 16:55
eh..... IMA kraj I KRAJ I KRAJ

SEKOJ KRAJ KJE DADE ODGOVOR NA OVA TEMA
NEKOGAS da prijateli, nekogaj indiferentni a ponekogas neprijateli
znam edno tesko se upravuva so krajot..... sekoj saka da e dobar krajot za da bide dobar prodolzetok, no nekogas ne sme sposobni da ja kreirame prirodata na krajot

edno znam TAGA... ostanuva vo povekjeto slucaevi

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
vistinskipravoslavec Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 70
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vistinskipravoslavec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2009 во 18:23
Jas Licno Brzo Vremeno se skarav so zenskata i Posle Demek Aj Brat4e i Sestri4e ama ne biva,Sea Ne Ziveeme:D
Во небесното царство нема да влезе секој 4овек што ми се обракја ,Господе,Господе, туку само оние кои го извршуваат она што од нив го бара мојот небесен татко.
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 01:22
Можат ли поранешни љубовници да бидат пријатели?
Досега самото пријателство меѓу маж и жена предизвикува бројни полемики и сомнежи, а како е тогаш со пријателството меѓу поранешни љубовници? Можат ли две личности после љубовна врска да бидат пријатели? Престанува ли сексуалната привлечност, и дали останува чиста, пријателска љубов?



Ќе се сложите – тешко е да се каже. Зависи од случај до случај. Но дали е воопшто можно? Често после раскинувањето, поранешните партнери имаат потреба да останат пријатели. Ги врзуваат спомени, а и меѓу другото и понатаму имате емоции кон та личност. Сепак, многу парови со право ќе кажат дека пријателството после љубовна врска е чекорење по работ на провалија. Зашто? Затоа што многу ретко односите завршуваат на обострана желба. Едната личност и понатаму има чувство кон другата, но кога тогаш тоа не сакаме да си го признаеме. Тоа докажуваат и следните неколку примери.

“Пријателството за мене на некој начин е многу подлабоко и поинтимно од љубовна врска, затоа што во него нема ирационалност како кај љубовните врски. Нема потреба за силно размислување, нема условување и сите оние човекови потреби, потсвесни борби и слично. Да, имам една поранешна девојка која ја сметам за најквалитетна личност на светот, за жал јас не неа повеќе не можев да и го дадам она што и беше потребно, па ставив точка на таа врска. Страдав поради тоа со месеци, но за жал мислам дека она пати се уште, иако сега сме само пријатели.“

Пријатели? Иако има добар вовед, момчето сепак на крајот открива дека неговиот однос со поранешната девојка не може да се нарече пријателство.

“Мене токму поради минатото кое го делиме ми е драго ако останеме пријатели. Тоа момче ме знае подобро од било кого, и физички и психички. Ако сме биле долго време заедно тогаш на некој начин ми бил најдобар пријател и би било убаво да можам на него да му се јавам во 2 наутро ако ме боли коленото, затоа што ќе знае да изреагира како што треба, како вистински пријател...Само што работата е во тоа што тој фамозен секс ќе треба да се избегне после врска, во спротивно се паѓа во вода. Затоа што ако имаме секс после раскинувањето, тешко дека ќе останеме во добри односи. Ќе имаме секс додека некој од нас не најде некој друг и готово. Ако немаме секс, тогаш имаме добри шанси да одиме на нормално кафе, да разговараме и да развиеме добро пријателски односи.“

Ок, оваа верзија е нешто подобра, но – без искуство. Убаво е да се теоретизира, но работите се малку поинакви во пракса. Како што девојката сама вели, сексот е голем проблем. Може да се продолжи со негово ’консумирање’ и после раскинувањето. Но и без тоа, тешко е да се поверува дека поранешни љубовници може да останат прави вистински пријатели. Додека не не’ убеди некој во спротивното, заклучуваме дека: Љубовници некогаш – пријатели никогаш.
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 01:26
prijateli
teska rabota
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2009 во 01:31
Колку и да сакаме да бидеме пријатели сепак не НЕ МОЖЕ... При секоја ’’пријателска средба‘‘ избувнуваат старите спомени,поминати заедно ,со многу меѓусебни бакнежи и прегратки... Според мене не...тага
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 13:21
nikako
Кон врв
natalija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Министерка за гушкање

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13319
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај natalija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 13:13
Originally posted by anakin anakin напиша:

eh..... IMA kraj I KRAJ I KRAJ

SEKOJ KRAJ KJE DADE ODGOVOR NA OVA TEMA
NEKOGAS da prijateli, nekogaj indiferentni a ponekogas neprijateli
znam edno tesko se upravuva so krajot..... sekoj saka da e dobar krajot za da bide dobar prodolzetok, no nekogas ne sme sposobni da ja kreirame prirodata na krajot

edno znam TAGA... ostanuva vo povekjeto slucaevi

 
Тага....и празнина..Добар ден убавино...
Кон врв
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 11:23
NIKAKO
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 11:20
.....ма обавезнома%20ајде
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 12:11
Nikad sreka da ne vidi posle mene смеење
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 12:14
Posle mene potop!
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 12:17
Za leb neka trpi смеење
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 00:28
Nikako ... mene toa ne mi odi ama ic .....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 42>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.