IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Право
  Активни теми Активни теми RSS - Закон за забрана на пушење на јавни места
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Закон за забрана на пушење на јавни места

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 36>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 19:54
VMRO pronajde siguren nacin kako da izgubi na izbori zaradi toa sto procentot na glasaci - pusaci nikako ne e zanemarliv. A tek ke se vidi kako SDSM ke gi zaebe na izbori koga ke pocne da deli steki cigari
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 19:56
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Demokratskata ideologija e nametnata psihicka masturbacija koja nema vrska so vistinskata vrednost koja bi trebala da postoi

Ne te razbrav ama kako d ate razbravголемо%20гушкање


I gavolot moze da ja cita biblijata za svoi potrebi
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 20:11
Многу ми недостига утринското кафе со цигара во моето омилено кафуле,седнат на фотеља,пред мене еспресо,цигара,се тоа уз весниктагатагатагатага
 
 
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 20:37
Kolega Mesenger.. nikoj ne pobara da delime ist prostor, kade sto jas ke te trujam tebe ili nepusacite... baram samo da nema diskriminacija na pusacite. Ako e toa izvodlivo vo Spanija, Germanija, Avstrija, Italija, zosto da ne e izvodlivo i tuka. Ne e deka nie sakame da dojdeme vo delot na nepusaci i da se razduvame so cigarite. Samo i ne sakame da mrzneme i da kisneme nadvor. Sepak cigarite se necie zadovolstvo, i zosto nekoj na nekogo da mu go uskrati toa zadovolstvo.

Ili eve najprosto kazano. Izleguvam vo grad na kafence. Sakam da sednam nekade na raat, da si zapalam cigarce i da si ispijam kafe. Toa e moeto zadovolstvo. Neka iznajde drzavata modul i nacin toa da mi go ovozmozi. Bidejki kako sto znae drzavata da iznajde modul da mi zeme pari za danoci, togas neka go napravi i toa sto go baram. Za vozvrat.

I pak ke kazam.. Democracy sucks, ako toa znaci diktatura vo zaviena forma. A sto se odnesuva do toa sto ke go pravam doma, toa e samo moja licna rabota, ama vo nekoi zemji izgleda i toa stanuva interesting subject za kontroliranje. Epa mojot zivot e samo moj, i nema da go kontrolira nekoj nedokvakan koj se docepal do vladeackata fotelja, pa sega kako ke mu tekne ke si diktira.

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 21:07
Potpolno te razbriram.

Smetam deka idejata za separacija na vozduhot (faktichki se raboti tokmu za toa, a ne za separacija na prostorot iako praktichno taka izgleda) e validna opcija i drzhavata treba da dade mozhnost taa da bide ralizirana.

Rabotata e shto zakonodavecot mozhe da dade provizija za takva separacija, no ne mozhe zakonski da nalozhi taa da mora da bide napravena vo sekoj lokal. Toa se ostava na sopstvenikot na lokalot - spored toa dali toj kje saka da ja realiziraa spored raspolozhiviot prostor na lokalot, spored troshocite za izgradbata na pregradata i kondicioniranje na vozduhot, kako i vo zavisnost od negovata zhelba dali voopshto saka da napravi neshto takvo.





Изменето од Messenger - 25.Февруари.2010 во 21:17
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 01:24
Дечки, темата е Закон за забрана за пушење на јавни места,а не ВМРО, СДСМ, гласачите, а и тоа како Карл Маркс и другите ја дефинирале демократијата. Тоа се прашања за дебатирање на политика.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 14:21
Originally posted by Македон Македон напиша:

Дечки, темата е Закон за забрана за пушење на јавни места,а не ВМРО, СДСМ, гласачите, а и тоа како Карл Маркс и другите ја дефинирале демократијата. Тоа се прашања за дебатирање на политика.


batka, ako ti bese celta da go ostavis postot vo koj izgledam nerazbirliv citiran od mamamd, a da gi zbrises tie koi go razjasnuvaat smisolot, toa mnogu kazuva za tebe kako i za tvojot orentacionen koeficient.
 
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2010 во 22:32
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Дечки, темата е Закон за забрана за пушење на јавни места,а не ВМРО, СДСМ, гласачите, а и тоа како Карл Маркс и другите ја дефинирале демократијата. Тоа се прашања за дебатирање на политика.


batka, ako ti bese celta da go ostavis postot vo koj izgledam nerazbirliv citiran od mamamd, a da gi zbrises tie koi go razjasnuvaat smisolot, toa mnogu kazuva za tebe kako i za tvojot orentacionen koeficient.
 


Сега видов дека сум направил превид во средувањето. Се извинувам!

Постот е пуштен, нека седат сите постови уште некое време и потоа сите што се за на политика, ќе бидат префрлени таму, на соодветна тема.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2010 во 00:51
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:



I pak ke kazam.. Democracy sucks, ako toa znaci diktatura vo zaviena forma. A sto se odnesuva do toa sto ke go pravam doma, toa e samo moja licna rabota, ama vo nekoi zemji izgleda i toa stanuva interesting subject za kontroliranje. Epa mojot zivot e samo moj, i nema da go kontrolira nekoj nedokvakan koj se docepal do vladeackata fotelja, pa sega kako ke mu tekne ke si diktira.



Kaј нас овој Закон се доживеа во светло на наметнување, ограничување, диктатура и слично. Никој не го доживеа како еден вид заштита на непушачите. Да, тоа е нормално, пред се, затоа што повеќето возрасни живееле во општество во кое многу помалку се нормирале некои работи кои се поврзани со личноста, во општество во кое акцент се ставало ан други работи. На ист начин се доживеа и измената на Законот за прекршоци во делот на сообраќајните прекршоци како и Законот за јавна чистота. И тоа е сосем нормално.
Затоа и јас го употребив терминот "комунистичко" погоре, се со цел да укажам на тоа дека во тоа општество не постоела толкава нормираност во однос на некои аспекти од животот на личноста, а не со цел да се потсмевам со системот, или да се исмевам на идеолошка основа со некои членови.
Факт е дека во западните капиталистички и демократски општества постои поголема нормираност и опфаќање на безмалку сите аспекти на човековиот живот со правни норми. Кај нас тоа предизвикува болка, негодување, незадоволство, но штом веќе се стремиме кон тие општестважж тоа и мора да го прифатиме, сакале или не. Да, секогаш ќе постојат луѓе кои сакаат Законот да биде максимално флексибилен и да регулира  што помал дел од аспектот на нивниот живот, но во едно вакво сложено општество, како што е општеството на дваесет и првиот век, тоа е многу тешко и речиси невозможно. Секако, законот не треба да се стреми да создаде прописи буквално за се, но подобро е кога има некаква регулација отколку да се остави некои нешта стихијно да се регулираат. Тогаш веќе постои можност за настапување анархија и самоволие. Да, тешко е човек да се навикне, но едноставно тоа мора да го стори, независно колку е тешко тоа.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2010 во 01:10
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:



I pak ke kazam.. Democracy sucks, ako toa znaci diktatura vo zaviena forma. A sto se odnesuva do toa sto ke go pravam doma, toa e samo moja licna rabota, ama vo nekoi zemji izgleda i toa stanuva interesting subject za kontroliranje. Epa mojot zivot e samo moj, i nema da go kontrolira nekoj nedokvakan koj se docepal do vladeackata fotelja, pa sega kako ke mu tekne ke si diktira.



Kaј нас овој Закон се доживеа во светло на наметнување, ограничување, диктатура и слично. Никој не го доживеа како еден вид заштита на непушачите.


Извини, ама ќе те молам да ми посочиш каде тоа испаѓа дека непушачите биле дискриминирани, па сега владата улета како нивни спасител.
Јас можам да кажам дека сега пушачите се целосно дискриминирани. Остана уште по дома да го забранат пушењето, па да се прогласи целосна забрана за пушење.
Јас погоре кажав. Мене не ми е целта да дојдам во кафич и со цигарата да ти дувам тебе. Јас сум доволно свесен дека во непушачка средина не треба ни да помислам на тоа да запалам цигара. Ама сега ако сакам да одам малце на кафе во град или да одам на журка некаде, каде што ќе пијам пијачка, ќе сакам и цигара да запалам. Зошто не се размислува во тој поглед, туку ригорозно се наметна закон кој гласи дека се забранува пушење во простории од јавен карактер вклучувајќи ги и угостителските објекти. И сега испаѓа дека моето задоволство се ускратува, а твоето пак за споредба се зголемува. И сега во која ситуација се наоѓаат пушачите? Дискриминирана?
Ако знае државата да собира арач од народот, тогаш и нека му возврати во некоја мера. А не каде е утепан, па сега и задоволствата да му ги ускратува. Нека седнат малце, и нека ги уклучат тоа тиквите што ги носат на рамена, и ако веќе копираат се и сешто од запад, нека копираат правилно и буквално, а не само делови од закони, кои им се гледаат доволно привлечни за дополнително арачување на народот.



The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2010 во 01:20
па и вака ќе си имаат дополнителен арач.
прво го забранија пушењето насекаде...сега претпоставувам ќе го дозволат во кафулиња каде газдите ќе си платат нов вид на арач... ова де... пушаринаголема%20насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2010 во 01:27
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:



I pak ke kazam.. Democracy sucks, ako toa znaci diktatura vo zaviena forma. A sto se odnesuva do toa sto ke go pravam doma, toa e samo moja licna rabota, ama vo nekoi zemji izgleda i toa stanuva interesting subject za kontroliranje. Epa mojot zivot e samo moj, i nema da go kontrolira nekoj nedokvakan koj se docepal do vladeackata fotelja, pa sega kako ke mu tekne ke si diktira.



Kaј нас овој Закон се доживеа во светло на наметнување, ограничување, диктатура и слично. Никој не го доживеа како еден вид заштита на непушачите.


Извини, ама ќе те молам да ми посочиш каде тоа испаѓа дека непушачите биле дискриминирани, па сега владата улета како нивни спасител.
Јас можам да кажам дека сега пушачите се целосно дискриминирани. Остана уште по дома да го забранат пушењето, па да се прогласи целосна забрана за пушење.
Јас погоре кажав. Мене не ми е целта да дојдам во кафич и со цигарата да ти дувам тебе. Јас сум доволно свесен дека во непушачка средина не треба ни да помислам на тоа да запалам цигара. Ама сега ако сакам да одам малце на кафе во град или да одам на журка некаде, каде што ќе пијам пијачка, ќе сакам и цигара да запалам. Зошто не се размислува во тој поглед, туку ригорозно се наметна закон кој гласи дека се забранува пушење во простории од јавен карактер вклучувајќи ги и угостителските објекти. И сега испаѓа дека моето задоволство се ускратува, а твоето пак за споредба се зголемува. И сега во која ситуација се наоѓаат пушачите? Дискриминирана?
Ако знае државата да собира арач од народот, тогаш и нека му возврати во некоја мера. А не каде е утепан, па сега и задоволствата да му ги ускратува. Нека седнат малце, и нека ги уклучат тоа тиквите што ги носат на рамена, и ако веќе копираат се и сешто од запад, нека копираат правилно и буквално, а не само делови од закони, кои им се гледаат доволно привлечни за дополнително арачување на народот.





Секоја држава мора да го заштитутва здрвајето на своите граѓани, затоа што тоа е и Уставна одредба, секаде, па и кај нас ( член 39 од Уставот на Република Македонија ). Едноставно заштитата на здравјето е една од вредносните на современата држава и  тоа мора да го спроведува секој граѓанин, сакал или не.
Точно е дека доколку се успее да постои поделба на воздухот, како што објасни Месенџер, а не само физичка поделба, тоа би било одлично. Но замисли во дискотека, полна со 200 луѓе, каде нема никаква поделба , да се запали цигара. Зар тоа не е штета на здравјето на другите? И зошто некому да му биде скратено правото на здрава животна средина, за некој друг да може да се задоволи со цигара, а во исто време здравјето на првиот да е погодено? 
И има една разлика меѓу пушачите и непушачите. Пушачите сторуват нешто, нешто кое мора другите да го трпат. Непушачите не сторуваат ништо, а со тоа другите не мораат да трпат никакви последици од несторувањето. А штом веќе сторуваш нешто, секако дека тоа мора да е нормирано. Сечија слобода и права се протегаат онаму до каде што не ја повредуваат слободата и правото на другиот.
Затоа непушачите не добиваат никакво задоволство од овој закон, туку само оние права, кои секому мора да му бидат гарантирани, па и на пушачите.
За институции и да не говорам, тоа сакале или не ќе биде нормирано, така е во сиот свет, така треба и мора да биде и кај нас. Таму сите сме принудени да се обратиме.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 22:15
Originally posted by Македон Македон напиша:

така е во сиот свет, така треба и мора да биде и кај нас.

Ubavo e da si mald i da imas iluziiголемо%20гушкање
Arno ama, moram da si kazam deka ova bi bilo ziva vistina koga ne bi bilo hipoteticki. Tocno, taka e vo siot svet (iako ne e i toa go argumentiravme prethodno) no vo siot svet mnogu drugi raboti se sredeni pa potoa se sreduvaat i ovie (minornite).изненадување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 22:23
originally said by....ma'amd:намигнување

..............."se sreduvaat  i ovie (minornite).изненадување"


...ama greshi ovojpat!тага...zdravjeto ne treba da e nikogash minorna rabota...даima mnogu minorrni stavri shto tuka se prioritetni za nekoi abdali ,..ama zdravjeto ne e  niti ke bide toa,. bilo koga.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.