IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Вистина или фарса - Реформите во здравството
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вистина или фарса - Реформите во здравството

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 55>
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 13:22
Зошто да ги казнат?- сменат?
Тие треба да бидат наградени за слепилото.
Што послеп народ толку подобра рабта на политичарите.
Народот нема да гледа. Само ќе слуша и ќе аминува.
Државата ни е прекрасна. Секој политичар од било која држава би посакал држава со слеп народ. Ама ќе морат на специјализација во Макоеднија. 
А, за специјализација се плаќа.
Етети уносен бизнис.


ednash,..totalno da keze neshto,..dobro !изненадување,....намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 08:14
Иако мислам дека уште ништо не е завршено со случајот на дечињата заболени од ретинопатија ,еве една добра вест.......за почеток.
Паднаа директорски глави




Елена Џајковска, директорката на Клиниката за очни болести, како и Селвер Јашари, кој ја водеше кумановската болница, се првите разрешени директори на здравствените установи.
Смената ја направи министерот за здравство Бујар Османи директно од Женева каде што престојува на конференција на Светската здравствена организација.
Од министерот за здравство објаснуваат дека смените се направени затоа што не се задоволни од функционирањето на овие две здравствени установи. Но останува нејасно како е разрешен Јашари, кога тој завчера си поднесе оставка и обелодени дека бил принудуван за партискиот буџет да бара провизии.
Министерот Османи, пак, вчера не сакаше ниту да ги отфрли ниту да ги потврди овие обвинувања.

...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2009 во 09:03
Еднаш барем да ги заборават своите суети и да помислат на народот, барем тогаш кога се децата во прашање. Кој ли родител, кое ли срце да попушти пред стравот и да пушти сете во училиште???

Воспаление на мозокот - причина за смртта на детето


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2009 во 09:06
Дај боже да не останат само на зборови. Кај имаме малку новорроденчиња па уште и од раѓање ги правиме инвалиди. законот за многудетно семејство не помага кога младите идни родители се сведоци на ваква неодговорност. Стравот е голем
Лекарски игри со очните прегледи на бебињата
Кон врв
Beliot Angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Септември.2008
Локација: Tanzania
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Beliot Angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Мај.2009 во 22:09
Edukacija na opshtiot doktor da ni stane domashen i da ne lekuva od sekoja bolest !!!
BRILIJANTNO !!!!!!!!
Ima vo nasheto zdravtvo mozoci, kolku e ubava ovaa zamisla !!!!!
Osmanche misli na nas, nema da morame da se shetame od klinika do klinika SE NA EDNO MESTO !!!!
Osmanche ama tvoite doktorchinja od NEFRO I PULMO pred tebe ti ja ukradoa zamislata ! Tolku bea "STRUCHNI" SHTO DRUG IM JA OTKRI NIVNATA GNASOTIJA NARECHENA ENDOKARDIT, SAMI JA LEKUVAA I ZA SEKOGASH GO IZLEKUVAA STANOJKO SPASOVSKI KOJ IM ZAVRSHI SO SEPSA !!!
NARODE OVIE DOKTORI DADOA PRIMER DEKA SE SPOSOBNI DA LEKUVAAT SEKOJA BOLEST, POGOTOVO SVOJATA NECHISTOTIJA, ZATOA I NE SE POTRUDIJA DA GO PREFRLAT NA SOODVETNATA INFEKTIVNA KLINIKA. ZA NIV NE TREBA EDUKACIJA. TIE SE SPREMNI DA DAVAAT CHASOVI NA DRUGITE, ZAZHTO SE PRIMER KAKO TREBA DA SE LEKUVA PACIENT, A DA NE SE SHETA T.E. MALTRETIRA PO DRUGI LKINIKI !!!
MOZHEBI OSMANCHE KOGA IM JA UVIDE "USPESHNOSTA" VO LEKUVANJETO  MU DOJDE OVAA IDEJA!!!???
NARODE NE SE PLASHETE "USPESHNOSTA NA IZLEKUVANJETO E ZAGARANTIRANA"
DOKTORI SAMO NAPREDзагриженост !!!???сршено%20срцелутина



Изменето од Beliot Angel - 26.Мај.2009 во 22:12
,,ВИСТИНАТА Е ОСЛОБОДЕНА ОД ДАНОК НА ДОДАДЕНА ВРЕДНОСТ,,
.......ALEA JAHTA EST.........
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2009 во 22:24
Niedni reformi nema da pomognat se dodeka ne se promenat rabotnite naviki i odnosot kon pacientite,
Slusham i ne mi se veruva deka trudnica 4 saata cekala vo cekalnata na Ginekologija i otkako pocnala da krvari bila smestena i zgrizena noza zal kasno gi izgubila svoite bliznacinja, odnosno nabrgu po smestuvanjto vo inkubator umrele. vrabotenite od Ginekologija ne cuvstvuvaat odgovornost za nastapaneta smrt kaj bebinjata i negiraat deka pacientkata cekala tolku vreme. Na ginekologija sekogash ima mnogu narod, znaci svedoci sekako ima samo koj saka da ja doznae vistinata?!
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2009 во 08:08
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Niedni reformi nema da pomognat se dodeka ne se promenat rabotnite naviki i odnosot kon pacientite,
Slusham i ne mi se veruva deka trudnica 4 saata cekala vo cekalnata na Ginekologija i otkako pocnala da krvari bila smestena i zgrizena noza zal kasno gi izgubila svoite bliznacinja, odnosno nabrgu po smestuvanjto vo inkubator umrele. vrabotenite od Ginekologija ne cuvstvuvaat odgovornost za nastapaneta smrt kaj bebinjata i negiraat deka pacientkata cekala tolku vreme. Na ginekologija sekogash ima mnogu narod, znaci svedoci sekako ima samo koj saka da ja doznae vistinata?!
Се сложувам..за и околу менување на работните навики...
Но..најсигурно ...и досега најуспешно тоа е спроведено во живо..мислам дека треба итна ПРИВАТИЗАЦИЈА на клиниките..пример ми е посочен...Филип Втори..и нејзиниот сопственик Академикот др.Жан Митрев..
Мои блиски..а кои ги користеле услугите од таму..велат дека се таму работи успешно..и сешто што во државните им смета(ло) на пациентите..овде не им смета оти никаде и го нема..освен цената на услугата...а која во некои примери ...ја надокнадува ФОНДОТ за Здравство..кај своите осигуреници.
Не исклучувам дека има и друго решение..ама кое?
На вас овде е ....да го посочите.
намигнување
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Beliot Angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Септември.2008
Локација: Tanzania
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Beliot Angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 19:51
D-r. Adela Pop Stefanija kje forrmira Komisija za da ja ispitaat smrtta na bliznachinjata. Se znae chlenivi od klinikata od Ginekologija, za struchno  da dokagat deka e kriv toj shto si pochinal !!!
Kako po terkot od dosega formiranite Komisii, kako shto beshe sluchajot za smrtta na Spasovski Stanojko, formirana Komisija, chlenovi i toa profesori od klinikite od Nefro i Pulmo, kade po nivna vina pochina. Taa Komisija ima za zadacha "struchno" da dokazhe deka si e kriv pochinatiot, povekje od sigurno e deka sekoj si gi shtiti svoite interesi. Koj kje potvrdi deka zgreshil i deka e vinoven SMESHNO. Zatoa e tuka SUDSTVOTO, da ja dokazhe vistinata i da gi kazni krivcite i ednash zaekogash da se stavi kraj na doktorskoto ludilo i samobendisanost. Zazhto na mnogu semejstva im go zagorchija zhivotot!!! лутиналутиналутина
Ne e reshenie samo da se razreshat od dolzhnosta, toa ne e nikakva kazna, treba da se kaznat na drug nachin da zaboravat kako se vikaat i da ne posakaat nikogash da ja se fatat za ovaa rabota !!!!!!!!!!лутиналутиналутина



Изменето од Beliot Angel - 29.Мај.2009 во 19:58
,,ВИСТИНАТА Е ОСЛОБОДЕНА ОД ДАНОК НА ДОДАДЕНА ВРЕДНОСТ,,
.......ALEA JAHTA EST.........
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 20:36
ee,..ushte kolku ima da "ginat",..poradi nemarnost!........se dodeka "zdravo" ne se kaznuvaat hipokratovite "uchenici",...a, zdravo e,..da go "osakatish" finansiski,...pokraj psihichki (zatvor!!),.pa, da vidime posle dali i ponataka ke go pravat ,..toa shto go pravat sega..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 09:51
НЕМА АБЕР ОД СТРАТЕГИИ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА НА КАРЦИНОМ

Умираат додека да им го откријат ракот

На Клиниката за онкологија, која е единс­тве­на институција за лекување на овие болни во Македонија, работат само тројца патолози, поради што се доцни со дијагностицирањето, потврди вчера директорката на Он­ко­ло­ги­ја Симонида Црвенкова, нагласувајќи дека од кај нив веќе се одлеале двајца ле­ка­ри

По­ло­ви­на од новооткриените болни од рак умираат, оти болеста предоцна им се ди­јаг­нос­ти­ци­ра. Болничките податоци говорат дека ракот на овие пациенти им се от­кри­ва во фаза кога лековите само минимално помагаат, а зрачењето речиси е и не­пот­реб­но. Но и покрај ваквите поразувачки бројки, земјава сe уште нема абер да спро­ве­де сериозна стратегија за превенција и рано откривање на оваа болест, од ко­ја лани починале над 4.000 граѓани.

Dali nekoj kje si go stavi konechno prstot na chelo i kje prevzeme konkretni merki po ova prashanje.Zashto se odleva kadarot,smee li vakva institucija da ostane na ''samo'' trojca patolozi?Vo nemoznost na ovie trojca patolozi da odgovorat na rabotata,se docni so dijagnoztikata na ova podmolno zaboluvanje i bolesta gi kosi pacientite pred da ima bide dadena dijagnozata.Nema li osposobeni patolozi vo MKD,nema li dozvola za priem na novi vrabotuvanja ili pak nema koj da se zavzeme da poraboti na problemov?
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 23:47
Originally posted by renatax renatax напиша:

НЕМА АБЕР ОД СТРАТЕГИИ ЗА ПРЕВЕНЦИЈА НА КАРЦИНОМ

Умираат додека да им го откријат ракот

На Клиниката за онкологија, која е единс­тве­на институција за лекување на овие болни во Македонија, работат само тројца патолози, поради што се доцни со дијагностицирањето, потврди вчера директорката на Он­ко­ло­ги­ја Симонида Црвенкова, нагласувајќи дека од кај нив веќе се одлеале двајца ле­ка­ри

По­ло­ви­на од новооткриените болни од рак умираат, оти болеста предоцна им се ди­јаг­нос­ти­ци­ра. Болничките податоци говорат дека ракот на овие пациенти им се от­кри­ва во фаза кога лековите само минимално помагаат, а зрачењето речиси е и не­пот­реб­но. Но и покрај ваквите поразувачки бројки, земјава сe уште нема абер да спро­ве­де сериозна стратегија за превенција и рано откривање на оваа болест, од ко­ја лани починале над 4.000 граѓани.

Dali nekoj kje si go stavi konechno prstot na chelo i kje prevzeme konkretni merki po ova prashanje.Zashto se odleva kadarot,smee li vakva institucija da ostane na ''samo'' trojca patolozi?Vo nemoznost na ovie trojca patolozi da odgovorat na rabotata,se docni so dijagnoztikata na ova podmolno zaboluvanje i bolesta gi kosi pacientite pred da ima bide dadena dijagnozata.Nema li osposobeni patolozi vo MKD,nema li dozvola za priem na novi vrabotuvanja ili pak nema koj da se zavzeme da poraboti na problemov?




Како да го откријат КАРЦИНОМОТ или СЕПСАТА  и на нив слични болести кога господата здравственици се параноично опседнати со конвертибилната валута.
Па не може здравственик во исто време да биде и трговец и економист и жто е најтрагично политичар и банкар.
Затоа им умираат пациентите.лутина

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 10:03
Bash taka Orlov za zal ,politichari,ekonomisti,trgovci...ama najtragichno e toaso ''trgovijata'' shto go odobrija so zakon.Se postavuva limit na listite za chekanje,se stvara veshtachka guzva i pacientite se primorani da platat dopolnitelna dejnost iako se zdravstveno osigurani.So vakvata reforma samo alchnosta na doktorite dojde do izraz pred humanosta,ama neli nie obichniot narod sme zadovoolni od odlukute na segashnava vlada ?Pa se znae od kade smrdi ribata,a vo sluchajov udri po magareto ,ako nemozesh po samarot.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 10:40
Лабораторијата на МАНУ ќе работи со сини картони

Во најреномираната лабораторија некои од анализите, посебно оние неопходни при ин витро оплодување или при појава на рак, чинеа и до 5.000 до 6.000 денари

Ла­бо­ра­то­ри­ја­та на МАНУ од понеделник ќе работи со сини картони. Управниот од­бор на Фондот за здравство го усвои барањето услугите на оваа установа да па­ѓа­ат на товар на државата. Тоа значи дека анализите од ХПВ тестовите, како и ма­те­ри­ја­ли­те за типизација ќе се прават само со партиципација, а не како досега само на приватно за цени над 1.200 денари.

Eve edna dobra vest...redno beshe i ovie uslugi da odat na tovar na fondot.
Кон врв
Beliot Angel Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Септември.2008
Локација: Tanzania
Статус: Офлајн
Поени: 134
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Beliot Angel Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 12:42
Preporaka od doktorchinjata na chelo so Bujarche, DA NE FATITE SVINSKI GRIP !!!!!!!!
PESNICHKA ISPEANA OD NIV !!!!!!!!!!!
Pre i posle jela.treba ruke prati. nemoj da te za to, opominje mati  (DOKTOR)!
Prljavim se rukama, zagadzjuje jelo, pa se tako bolest unese u telo !!!! UBAVO RACETE DA SI GI ISTRIETE SO SAPUNCHE, NIKAKO NEMOJTE SO PESOK, KJE SI GI IZGREBETE, NE ZABORAVETE, OBAVEZNO SO VRELA VODA KAKO CHTO SI JA IMA NA NEFRO!!!
OVAA PESNICHKA CHTO NI JA PEAT, NE VAZHI ZA NIV KOGA  SI GI FAKJAAT SVOITE PACIENTI, TIE SI RABOTAT KAKO SI SAKAAT  SO"CHISTI" RACE AMA SO VALKANI RAKAVICI. AKO VE ZARAZAT, NIKOGASH SIROMASHKITE NE SE VINOVNI, BAKTERIJATA E TOLKU SITNA, SHTO DURI I PREKU MIKROSKOP NE MOZHAT DA JA VIDAT. PA KOJ E TUKA VINOVEN SHTO NARODOT IM ZAVRSHUVA SO SEPSA !!!!!!!!!лутиналутиналутинасршено%20срцесршено%20срцесршено%20срце


Изменето од Beliot Angel - 15.Јуни.2009 во 13:32
,,ВИСТИНАТА Е ОСЛОБОДЕНА ОД ДАНОК НА ДОДАДЕНА ВРЕДНОСТ,,
.......ALEA JAHTA EST.........
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2930313233 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,420 секунди.