IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Инцест
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Инцест

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
Автор
Порака
Феникс Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
http://www.youtube.com/watch?v=mTCmVSp46

Регистриран: 12.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 8143
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Феникс Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 17:21
Navistina chuden zakon тагаi jas mislev deka zakonot e malku porigorozen. Ostanuva samo da se nadevame  deka ne se chesti ovie brakovi megu  vtori i treti bratuchedi .
...Ne gledaj nazad so gnev, nitu napred so strav, gledaj naokolu so razbiranje. ...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 17:24
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Originally posted by fragola fragola напиша:

Aaaa do koe koleno bratucedi se smeta za incest


Според закон до трети братучеди е забрането да се венчаат, а според црква до деветто колено (иииии, се разбирам во црква )


Според Законот за семејство, забранет е брак до сродство четврти степен во странична линија, односни први братучеди.


Значи втори братучеди можат да се венчаат... кој го измислил законов да оди да се лечи, какви болни умови...


Законот се базира на мислења на луѓе кои имаат познавања од медицината, барем јас колку што знам.
Јас не оправдувам таков брак, но, изгледа тие луѓе имаат поголемо познавање и знаеле што пишувале. Сепак, сите овие закони се пишуваат со консултација на стручни лица од областа која законот ја уредува.

Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2010 во 18:17
kako sto trgnalo so oploduvanje od epruveta ke mozat i od prvo koleno da si se zemaat....gluposti na2 Makedon.Mnogu jaki ekspertive

kako samo uspevas da najdes zdrav razum vo takva gnasotija
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 14:34
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

kako sto trgnalo so oploduvanje od epruveta ke mozat i od prvo koleno da si se zemaat....gluposti na2 Makedon.Mnogu jaki ekspertivekako samo uspevas da najdes zdrav razum vo takva gnasotija


Јас не кажав дека го оправдувам таквото решение, ниту најмалку. Јас споменав дека тие кои го пишувале законот морале да се потпрат на некој кој има познавања од медицината.

Јас во недостаток на добри познавања од областа на медицината, не би можел од стручен аспект да го коментирам таквото решение.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 14:44
pa zosto probuvas....
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2010 во 23:51
Ми се гади од самиот збор, бре.
А и од медицински аспект... не е баш здраво да се има дете во инцестуозен брак.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 15:51
site deca rodeni od incest se so precki vo razvojot retardirani ili umstveno poremeteni....retko ima normalni deca, neznam i dali postojat takvi...ima eden primer znam edno dete od brat i sestra..zaostanato e skros..se poznava i po facata greovi...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 18:12
Ne se "site deca" rodeni od incest retardirani ili poremeteni. Ima takvi koi se rodeni i od brakovi koi nemaat nishto zaednichko nitu so petto koleno.

No fakt e deka ako ne vo prvata, togash definitivno vo edna od slednite generacii kje se pojavat psihofizichki anomalii kako posledica od recidivnite geni na roditelite.

Znam deka e nadvor od temata, no interesno e da se navede deka vo dosta drzhavi dozvolen e brak megju prvi bratuchedi (deca od brakja i sestri). Pred izvesno vreme za ova imavme diskusija na podforumot Veroispoved kako posledica od verskoto tvrdenje deka site lugje nastanale od incest - megjusebni odnosi megju Adam i Eva so nivnite deca.





Изменето од Messenger - 26.Јули.2010 во 18:38
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 19:51
moze ne se site so nedostatoci, no pogolem broj da....Osobeno za tie sto sum slusnala deka se rodeni od brat i sestra togas 100% se defektni..za bratucedi ne znam...

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 19:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne se "site deca" rodeni od incest retardirani ili poremeteni. Ima takvi koi se rodeni i od brakovi koi nemaat nishto zaednichko nitu so petto koleno.

No fakt e deka ako ne vo prvata, togash definitivno vo edna od slednite generacii kje se pojavat psihofizichki anomalii kako posledica od recidivnite geni na roditelite.

Znam deka e nadvor od temata, no interesno e da se navede deka vo dosta drzhavi dozvolen e brak megju prvi bratuchedi (deca od brakja i sestri). Pred izvesno vreme za ova imavme diskusija na podforumot Veroispoved kako posledica od verskoto tvrdenje deka site lugje nastanale od incest - megjusebni odnosi megju Adam i Eva so nivnite deca.





Инцест е девијантна појава,која резултира со деца дегени.
Одвратно ми е и да го изговорам овој термин.
Ако инцестот е кривично дело,родосквернавење и ако тој треба да се легализира и избрише од категоријата кривични дела,како во државите каде е дозволен брак меѓу први братучеди,тогаш во најскоро време треба да очекуваме легализација на педофилијата и содомијата.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 20:34
Brakovi megju prvi bratuchedi bile dozvoleni vo site vreminja i ne bile krivichno sankcionirani kako shto se pravi od neodamneshni vreminja vo nekoi opshtestva. Mnogu poznati likovi od Biblijata se tokmu deca na prvi bratuchedi.

So ova ne gi opravduvam takvite brakovi, tuku samo ja kazhuvam realnosta.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 20:46
Да,низ минатото за одредени култури и народи дури било должност да се изведе инцест во семесјтвата кои биле сметани за луѓе со плава крв,па на таков начин била одржувана и продолжувана светоста,чистотата и значењето на плавата крв,па затоа тогаш инцестот не бил сметан за престап или болест.

Ама вакво дејствие на денешно време да легализираш.....незнам,некако ми е изопачено,неприфатливо и сум изричито против тоа.

Зарем повторно ќе се враќаме во минатото или пак ќе чекориме напред легализирајќи ги инцестуозните бракови?!збунетост
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 21:32
А уствари што ме тангира мене, тоа што некои се сакаат а се во блиски роднински врски? Ако тоа не се случува кај мене, во мојата блиска околина, ич не ме интересира. Кој сака нека си прави што си сака. Она што му одговара.

Мене некако ме навредува обраќањето токму кон таквите, кои се решиле на таков чекор. Ги нарекувате престапници, болесници...???? Чекај малку, што прават тие за да се нарече нивниот акт престап? Или која дијагноза им ја препишувате за да ги наречете болни луѓе? Зарем сакањето е болест, престап?

Не познавам некој пар да е во врска, а да е во блиски роднински односи. Само едно знам, тоа што тие го прават и тоа за што тие се борат и тоа што тие го чувствуваат еден за друг, вреди повеќе и од милион осуди и грди зборови упатени кон нив.
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2010 во 21:36
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

А уствари што ме тангира мене, тоа што некои се сакаат а се во блиски роднински врски? Ако тоа не се случува кај мене, во мојата блиска околина, ич не ме интересира. Кој сака нека си прави што си сака. Она што му одговара.Мене некако ме навредува обраќањето токму кон таквите, кои се решиле на таков чекор. Ги нарекувате престапници, болесници...???? Чекај малку, што прават тие за да се нарече нивниот акт престап? Или која дијагноза им ја препишувате за да ги наречете болни луѓе? Зарем сакањето е болест, престап? Не познавам некој пар да е во врска, а да е во блиски роднински односи. Само едно знам, тоа што тие го прават и тоа за што тие се борат и тоа што тие го чувствуваат еден за друг, вреди повеќе и од милион осуди и грди зборови упатени кон нив.


NO COMMENT
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.