IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дали БОГ е беспомошен?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали БОГ е беспомошен?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака Обратен редослед
аџија Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 5474
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај аџија Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 14:12
Daija, Sultan Murad i Kheleefah

Licni muabeti po LP.

i vtoro, ismevanje na nicija nacionalnost ne e dozvoleno...
Кон врв
rome Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 492
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 13:32
даија незнајш што зборваш само се инаетеш без да имаш факт.но разбирам малце уствари многу ти је тешко што вие муслиманите ја немате вистината.ако ја имавте не ке требаше да се бомбадирате за ала туку ке одевте во рајот полни со љубов а не полни со омраза.
Zaljubena vo Hristos nashiot Edinstven Spasitel
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2007 во 13:20

PA, TOA VI E DOKAZ, ZA MOKJTA BOZJA!

SAMITE SI NAVEDUVATE DOKAZI- MNOGU JASNI!
E SEGA STO VI E INAET, E TOA E NESTO DRUGO!
 
ZNACI, ONA STO VIE GO IMATE NE EBOZJI ZBOR, TOJ TOA GO VOZDIGNAL ZAEDNO SO ISUS, A VIE STE OSTANALE DA PISUVATE MEMOARI PO JOVAN, MATEJ, LUKA , PAVLE.... I NEZNAM USTE KOJ!
 
VI VLEGUVA LI NESTO VO GLAVATA?
 
E, A TIE CITATI OD k*rANOT SE ZA SAMIOT k*rAN, KOJ NEMA DA BIDE VOZDIGNAT SE DURI IMA BOGUPOKORNI (MUSLIMANI) NA ZEMJAVA.
 
TAKA DA, VIE I VASITE MEMOARI TVRDITE DEKA BOG E NEMOKJEN I NESOVRSEN. mUSLIMANITE VERUVAAT VO NEGO KAKO STO ZAPOVEDA TOJ VOZVISENIOT!
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 23:33
Sega pocna da  frlas so sto ke stignes? LOL  za  zalenje si bil ti be batka.

Neli ke dokazuvase deka Allah e bespomosen , pa posle deka biblijata e
neizmeneta, sega  uste ova  go izmislevte?LOL

Aj brisam jas od temava i od vakvi "pismeni" luge kako tebe Big%20smile
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 23:21

Кога веќе наведуваш такви аргуенти за да ја оспориш веродостојноста на Библијата, јас најдов нешто слично и во к*ранот Smile

Ајде добро прочитај ги следниве ајети и кажи ми дали ова е боговдахновена книга....


1. Мравките можат да зборуваат.

 

И кога стигнаа во долината на мравките, една мравка рече: "О мравки, влезете во живеалиштата ваши бидејќи ќе ве прегазат Сулејман и војската негова, незнаејќи!" (Сура 27:18)

 

 

2. Царот Соломон го научил говорот на птиците.

 

И Давуда (Давид) го наследи Сулејман (Соломон), и рече: "О луѓе, поучени сме во јазикот на птиците, и дадено ни е од се по нешто. Ова, навистина, е благодат јасен!" (Сура 27:16)

 

 

3. Неколку Момчиња и нивното куче спијат 309 години во пештера.

 

И Ние ги заспавме во пештерата години многу...И останаа во пештерата триста години и додадоа девет години. (Сура 18:11,25)

 

 

4. Аллах направил седум небеса и седум земји

 

Аллах е оној кој создаде седум небеса и исто толку земји. (Сура 65:12)

 

 

5. Ѕвездите фрлаат камења по ѓаволите.

 

Да, Ние неботот на овој свет со ѕвезди го разубавивме и Ние одредивме да фрла камења по шејтаните (ѓаволите) (Сура 67:5)

 

 

6. Бебе (Исус) зборува уште од крошна.

 

И таа даде ишарет кон него. Они рекоа: "Како ќе зборуваме со дете кое е во крошна."

Рече: "Јас сум, навистина, роб Алахов; ми даде Книга и ме одреди за Пејгамбер (пророк)!" (Сура 19:29-30)

 

 

7. Не е добро да се влегува во куќа од позади.

 

Не е доброчинство да влегувате во куќите од позади, туку доброчинство прави оној кој е богобојазлив. Низ вратите на куќите влегувајте! (Сура 2:189)

 

 

8. Човекот ја напушта душата низ клучната коска.

 

Но, не! Кога душата ќе стигне до клучната коска, и кога ќе се викне: "Кој ќе го излечи?!" Ќе се убеди дека тоа е Разделба, и нога околу нога ќе се свитка, кон Господарот твој, на денот Тој, ќе се турне. (Сура 76:26-30)



Ова ли е боговдахновена книга? LOL



Изменето од EvAngelos - 29.Април.2007 во 23:22
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 23:04

E Khaleefah...  ama toj pojke znae od nas za Qur'anot.

Цитирај Miralem, тоа што Павле кажал каде ќе ја помине зимата, и што нарачал да му се донесат некои приватни работи, и што испраќа поздрави е само ДОКАЗ дека тоа се реални, искрени, неизмислени. неискомпонирани боговдахновени писма. Тоа е само доказ дека писателите на Библијата се луѓето, а божествената порака, чудата, исполнетите пророштва, хармонијата итн се ДОКАЗ дека нејзиниот АВТОР Е БОГ!
Ama kakov dokaz be brat ? Za sto e toa dokaz ? Mu padnalo na pavle na pamet da odi na skianje,gi zaboravil corapite,pa pratil po nekogo aber do timotej ili titus da mu gi donesat i nekoj se setil kako pavle otisol na zimuvanje i kako gi zaboravil jaknata i corapite i go zapisal i toa nekade i se stavilo kako bozja objava ??? Sto ima Bozja objava vo pogore napisanite stihovi,ti se molam.
 
Tvrdite deka od zbor do zbor e Bozja objava.
 
Prva Korincanima 7:25

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.
 
JASNO I GLASNO.
Samiot toj si dosol do nekakov zaklucok. No Bozja objava,znaes li ti voopsto sto e Bozja objava ????
Tocno deka Bog gi koristi lugeto i nivnoto znaenje i kultura,no ZAPOVEDITE KADE SE !!! Ako e Bozja objava treba se da bide Bozja objava i zapoved. Tuka se zboruva koj sto videl i koj sto misli.
Otvori bilo kade vo Qur'anot,go imas na internet,klikni bilo koja sura,se' se Allahovi-Bozji dz.s zborovi. Sekade Toj se obrakja.
Vidis zabeleska ubava od Khaleefah... menuvale vie ili ne menuvale,od Objavata,NEMA NISTO DA SE PROMENI OD ONA STO ALLAH GO OBEKJAL.
Qur'anot,kako sto e kazano,ne e samo za citanje,tuku pred se treba da razmislis na porakite. Gledas spomna i tefsir,ima luge koi i istorija izucuvale i Qur'an i Qur'anskiot jazik,seto toa go ispitale.... zemi,imas objasnuvanje....
 
ne e kaj nas:   ...................................ako si me videl mene seedno kako da si go videl Boga...........................................  razgledaj,razmisli,stavi se vo negova situacija,proceslaj.......
Цитирај веродостојноста и искреноста на писателите на Библијата.
 
e PISATELITE na Biblijata ubavo razgledaj gi i zamisli sto znaci BOZJA OBJAVA. Nie pisatelite na Hadisite nitu edna naj mala troska ne gi sporeduvame so Bozjata Objava Qur'anot.
 
Citaj EvAngelos,ova isto od Ljubov prema tebe ti go velam.  Za se' ke bides prasan i nitu sekund od tvojot zivot nema da ti bide propusten a da ne ti bide ispitan. Nema so sto i tamu da se opravdas. Zatoa sto SE' od prviot do sudniot den sto ke bide objasneto ti e vo taa objava duri i poedinecno za sekoj insan. Vo Qur'anot e propisano duri i kolku propisno na den treba da jades ZA DA BIDES ZDRAV ! Allah ne' stvoril i Toj znae kako mozeme da se odrzuvame. Nema vo Qur'anot rekla kazala.
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
khaleefah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"The Khilafah is Coming..."

Регистриран: 25.Септември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1115
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај khaleefah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 22:36
Znaci pazi sega dobro!  Hristijanite konecno pocnaa  da veruvaat  vo
Quranot i prifakaat ona  sto e napisano vo nego.

Znaci Allah vika "  Nema promena vo  Alahovite  zborovi" i toa dobro im
dojde  pa  rekoa  i Biblijata  e neporomeneta.

Da  receme  deka e  toa taka. No stom Allah posle Stariot  Zavet (Torah)
go spustil Noviot (Gospel, ili neznam kako e na mak..) sigurno za  toa
imalo potreba ,pa  stom posle Noviot zavet go spustil Quranot i  za toa
imalo potreba ,pa  taka znaci se dogovorevme  deka Quranot  e posleden
Allahov  zbor Tongue
--------------------------------------------------------------------------------
No posto znam deka  pak ke pocnete  da peltecete  nesto da  dadam
objasnuvanje za  ajetotot koj go spomnuva nasiot diskutant (a nema poim od  arapski i Tefsir).

Allah vo Surata Junus  64 ajet vika "
لا تبديل لكلمات الله"   (Nema promena vo ALlahovite  zborovi" 
 Vo najpoznatite tefsiri (Tumacenje na Quran)  za  ovoj ajet stoi deka
"Nema promena vo Allahovite zborovi" znaci nema izmena vo ona sto
Allah go rekol-vetel. Znaci koga zboruva  deka ke ja unisti zemjata,toa
i ke go stori, koga zboruva deka ke ne prozivi na sudniot  den toa i ke
go stori itn...
Ova  e prezemano od  hadisite na pejgamberot a go tumacat
-Qurtubi
-Ibn Kesir
-Taberi
-Al dzalalajn
-Bagavi   i  tn.. (Abe ste  slusnale za ovie ?)

Znaci i tuka nova utka kako i sekogas Big%20smile

Jas pak ke zamolam. Da mi dadete eden vers LOL kako sto vika Corbadzija, kade sto vo biblijata pisuva deka Godpod vetuva deka nema da  bide izmeneta.



Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 22:26
Miralem, тоа што Павле кажал каде ќе ја помине зимата, и што нарачал да му се донесат некои приватни работи, и што испраќа поздрави е само ДОКАЗ дека тоа се реални, искрени, неизмислени. неискомпонирани боговдахновени писма. Тоа е само доказ дека писателите на Библијата се луѓето, а божествената порака, чудата, исполнетите пророштва, хармонијата итн се ДОКАЗ дека нејзиниот АВТОР Е БОГ!

Бог ги користел писателите, нивните способности, култура, јазикот и начинот на изразување, нивниото знаење и искуства, за да ја пренесе својата порака.
Токму во тоа е божественоста на Библијата: пишувана од околу 40 писатели, на три континенти, во период од 16 века, од најразлични луѓе (рибари, кралеви, лекари, даночници, законици, богати, сиромаси, луѓе на висока позиција, и луѓе на ниска позиција, со различен јазик, стил, степен на образоване, А СЕПАК имаме неверојатна хармонија на евангелската порака во неа. Тоа е веродостоен доказ дека таа е Боговдахновена книга.
Со работите кои ти ни ги наведе, само го докажуваш горенаведеново, но јас не се срамам од тоа, туку се гордеам со тие цитати.

Кога за прв пат ја читав Библијата, токму таквите стихови ми ја зголемија мојата вера во веродостојноста и искреноста на писателите на Библијата.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 22:10

Evangelos... vaka na primer. Imam dukan,stavam rabotnik,no imam "doverba" pa ne mu pravam popis. Megjutoa toj me krade ! Go menuvam stavam drug,ne mu pravam i nego popis,me krade i toj.... i tretiot pat pravam popis na robata pa ajde sega da te vidam.

Koga veke si meraklija na Analogija,misli poubavo.
Allah znael deka ke ima luge koi lesnoumno ke se obidat lesnoumno da gi zamenat zborovite negovi ili ke gi sokrijat....
A za kradcite razlika e velis.
 
A so zapisale luka matej marko jovan i kompanija ??? Kakva Bozja zapoved. Pisuvale ona sto gledale od Isus,kakva objava ?  Kade ima eden edinstvena Bozja objava ? Marko pisuva sto videl i cul. Nisto od Boga !
 
posto ne sakas temata da ja otvoris,linkot sto ti go dadov,ke go napisam po red tuka.
 
Цитирај
1.Mesto na zimuvanje e tolku vazna Bozja inspiracija:
 
Titus 3:12

12. Kad posaljem k tebi Artemu ili Tihika, postaraj se da dodjes k meni u Nikopolj, jer sam namislio da onde zimujem.


Jas neznam navistina dragi moi brakja sto e tolku vazno kade apostolot pavle ke odi na zimuvanje,dali popova sapka ili mavrovo ili Nikopolus zatoa sto samiot toj si zamislil da si odi na zimuvanje.
 
2.Patem,donesimi ja Maicata,Jaknata i corapite:
 
druga timothy 4:10-13

9. Postaraj se da dodjes brzo k meni;
10. Jer me Dimas ostavi, omilevsi mu sadasnji svet, i otide u Solun; Kriskent u Galatiju, Tit u Dalmaciju; Luka je sam kod mene.
11. Marka uzmi i dovedi ga sa sobom; jer mi je dobar za sluzbu.
12. A Tihika poslao sam u Efes.
13. Kad dodjes donesi mi kabanicu sto sam ostavio u Troadi kod Karpa, i knjige, a osobito kozne.

Sto e ova tolku vazno da bide del od Bozjite zboovi.Pavle gi zaboravil corapite pa go zamolil timotej da mu gi donese... kakva vrska ovie licni raboti imaat so Bozjata inspiracija ? Mu trebalo Bozja inspiracija na Pavle za da gi pobara Jaknata Maicata i Corapite od Titus ? Dali corapite na Pavle se vazen predmet na Boga pa gi stavil kako del od negovata nadahnutost ?
 
3.Pavle sam priznava;
 
Vo edna zanimliva izjava pavle sam veli:
 
prva Korincanima 7:10-11

10 A ozenjenima zapovijedam, ne ja, nego Gospodin: zena neka se od muza ne rastavlja
11ako se ipak rastavi, neka ostane neudana ili neka se s muzem pomiri i muz neka ne otpušta zene.
Znaci ovoj del moze da bide Bozja inspiracija,no vo prodolzenie toj veli:

12 Ostalima pak velim - ja, ne Gospodin: ima li koji brat zenu nevjernicu i ona pri voli stanovati s njime, neka je ne otpušta.

Ova e jasno svedocenje na pavle deka ne e inspiriran.

4.Pavle saka uste poveke iskren da bide pa veli:

Prva Korincanima 7:25

25 O djevicama nemam zapovijedi nego dajem savjet kao covjek po milosrdu Gospodnjem vrijedan povjerenja.

5.Da bide uste poiskren veli:

26 Smatram dakle: dobro je to zbog sadašnje nevolje, dobro je covjeku tako biti
 
PONATAKA.Inspiriraniot Pavle ne znae kogo krstil kogo ne krstil:
 
Prva Korincanima 1:14-16 nesto zbunuvacki.
14 Hvala Bogu što ne krstih nikoga od vas, osim Krispa i Gaja; 15da ne bi tko rekao
da ste u moje ime kršteni.
16 A da, krstih i Stefanin dom. Inace ne znam krstih li koga drugoga.


Koga bi gi analizirale pogorenapisanite stihovi,ke vidime deka pavle NEZNAE STO ZBORUVA,VEROVATNO PIJAN ILI POT CANEH-BOSM :)

1.Veli Fala mu na Boga sto ne sum krstil na nikogo.Verovatno se pravda i znae deka krstenjeto e sosema pogresen cin pa se pravda deka nikogo nema krsteno i veli FALA MU NA BOGA.Da ne recete utre zadutre deka vo moe ime ste krsteni. 2.Mu pagja na pamet deka krstil sepak nekogo-Crispa i Gaja.... A da-posle vika pavle... verovatno so vakov izraz na liceto: :D sum go krstil i stefaniniot dom. A posle verovatno se ceska po glavata i vika a neotu zna,mozda sum krstil uste nekogo.

Ete,toa e za vas Bozja inspiracija.
 
6.POZDRAVI I CESTITIKI:
6.posalami sviju , svi vas poslame ,nemojte nas zaboraviti , pisite opet:
Rimljanima 16:21-22

21. Pozdravlja vas Timotije, pomocnik moj, i Lukije i Jason i Sosipatar, rodjaci moji.
22. Pozdravljam vas i ja Tertije, koji napisah ovu poslanicu u Gospodu.
23. Pozdravlja vas Gaj, domacin moj i cele crkve. Pozdravlja vas Erast, blagajnik gradski, i brat Kvart.


VE POZDRAVUVAM I JAS !
 
Ova li e Bozja objava ?
Sto ima vrska ova so Bozja objava,zatoa sto Pavle sam si resil,naumil,da si odi na zimuvanje vo Nikopolus.
Moze da se prelazat naivni luge a kaj onie koi cepkale i dobro razmilile,tie go prifatija Islamot.
 
EvAngelos... do besvest moze da si zboruvame vaka.
Ako glasese "poslednite zborovi" na Allah,togas ke zboruvavme za poslednata sura... oti onie koi baraat samo mani,i sekoja ispravnost vo nivnite oci mana bi bila.
Jas ti velam deka del od Qur'anot im bese objaven na site Bozji pratenici. No posto posle Muhammed s.a.w.s nema drug Bozji pratenik,Allah tie konecni zborovi i konecna objava e socuval... koga bi planiral posle nego uste nekoj,mozebi ke dopustel spletka,kakva sto se napravila so prethodnite,zada na kraj dokaze deka protiv nego NE MOZEME.
I na kraj,ispadna deka Negovite zborovi se TOCNI !! Od samata objava,kako sto se objavuval Qur'anot,taka se zapisuval i se ucel na pamet,da ne dojde do izmena. Osven toa,Qur'anot sodrzi sovrsena Mudziza,kodovi,koi zastituvaat od sekakov vid na promena.
MALKU,USTVARI,NISTO NE ZNAES ZA QUR'ANOT.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 21:47
Originally posted by Miralem1 Miralem1 напиша:

Pa EvAngelos... toa i kazuvam.Sto ne svakjate toa e sosema druga rabota.

Sto mislis,dali e Bog nemoken da gi spreci onie zlite luge da ubivaat po svetot ? Kradcite da kradat ? Im dopusta do odredena mera... no za toa sekoj odgovornost ke snosi,svakjas li ?? A za da dokaze deka navistina e sposoben,Toj ni go prati Posledniot i Konecen Negov pratenik resulullah salallahu alejhi we sellem.
 
 
Не знам зошто тука ги мешаш крадците и убијците. Бог никаде не ветил дека нив ќе ги спречи (барем не веднаш), додека за Неговиот Збор ветил!
Тоа е голема разлика и затоа не можеш да ја правиш таа споредба.
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Сура Јунус 10:64 вели:
"Не може да има промена во зборовите на Аллах"
 
Ова е повторено и во Сура Ал Анam 6:34
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
Истото го наоѓаме и во Сура Јаф 50:28,29
 
 
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Sto ima pogresno ? Pa zarem ima zbor promenet vo Poslednata Bozja objava Qur'anot ????
 
 
Да, но стихот не гласи вака:
"Не постои никој кој може да ги промени последните зборови на Аллах".
Туку:
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
 
Значи ветувањето е за сите Аллахови зборови, а не само последните. Значи тука се вклопува и Библијата Smile
 
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

I da te popravam,te. da ti ukazam na nesto sto treba da se razmislis. Indzil,e objavata koja mu bese objavena na Isa a.s a ne na jovana,marka,mateja.... i bezbroj,denes apokrifni pisateli,koi go zabelezuvale koj kako stignal zivotot na Isa a.s i toa se proglasilo za Bozja objava.
Prasanje. DALI IMA EVANGELIE PO ISUS A.S ??? NEMA !! Toa e INDZIL. Objavata koja mu bese objavena na Isa a.s a Tevrat bese objavata sto mu bese objavena na Musa a.s. Tie ne se promeneti !! SOKRIENI SE !
 
 
И ние тврдиме дека објавата му беше дадена на Исус, но ја запишале Неговите ученици (Матеј, Марко, Лука, Јован, Јаков, Петар, Павле, Јуда итн).
Не знам зошто гледаш проблем тука, па истото важи и за Мухамед како што вие тврдите. Според вас, објавата му била дадена нему, но сепак подоцна калифите ја запишале и го составиле к*ранот.
Така по истиот критериум, ако постои к*ран, постои и ЕВАНГЕЛИЕ ПО ИСУС (напишано од неговите ученици Матеј, Марко, Лука, Јован, Јаков, Петар, Павле, Јуда итн).
 
 


Изменето од EvAngelos - 29.Април.2007 во 21:48
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 19:32

Pa EvAngelos... toa i kazuvam.Sto ne svakjate toa e sosema druga rabota.

Sto mislis,dali e Bog nemoken da gi spreci onie zlite luge da ubivaat po svetot ? Kradcite da kradat ? Im dopusta do odredena mera... no za toa sekoj odgovornost ke snosi,svakjas li ?? A za da dokaze deka navistina e sposoben,Toj ni go prati Posledniot i Konecen Negov pratenik resulullah salallahu alejhi we sellem.
 
Цитирај
Сура Јунус 10:64 вели:
"Не може да има промена во зборовите на Аллах"
 
Ова е повторено и во Сура Ал Анam 6:34
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
Истото го наоѓаме и во Сура Јаф 50:28,29
 
 
Sto ima pogresno ? Pa zarem ima zbor promenet vo Poslednata Bozja objava Qur'anot ????
 
I da te popravam,te. da ti ukazam na nesto sto treba da se razmislis. Indzil,e objavata koja mu bese objavena na Isa a.s a ne na jovana,marka,mateja.... i bezbroj,denes apokrifni pisateli,koi go zabelezuvale koj kako stignal zivotot na Isa a.s i toa se proglasilo za Bozja objava.
Prasanje. DALI IMA EVANGELIE PO ISUS A.S ??? NEMA !! Toa e INDZIL. Objavata koja mu bese objavena na Isa a.s a Tevrat bese objavata sto mu bese objavena na Musa a.s. Tie ne se promeneti !! SOKRIENI SE !
 
Bezbroj pati kazav. Denesnite evangelija (koi se i tie PROMENETI,PREPISUVANI,VO NIV DODAVANO OD NIV ODZEMANO) Moze na nekoj nacin da se sporedat so Hadisite,koi se pisuvani za zivotot i praksata na Muhammed s.a.w.s. Zabelezuvale negovite drugari,Ashabi. Kako sto ima apokrifni evangelija,postojat i neverodostojni hadisi. No ne se Bozja objava. Taka i Evangelijata denes. Samo sto evangelijata se prepisuvani i ne se nitu tie originali.
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2007 во 04:25
Miralem, Аџија не те праша: дали некогаш она што ние мислиме дека е лошо, може покасно да испадне дека било дорбо, туку те праша: Дали Аллах бил немоќен да ја сочува Библијата од измена?
Не пишувај приказни надвор од контекст, туку одговори на прашањето.
 
Ако не знаеш или не можеш, еве јас ќе ти помогнам со одговорот:
 
Сура Јунус 10:64 вели:
"Не може да има промена во зборовите на Аллах"
 
Ова е повторено и во Сура Ал Анam 6:34
"Не постои никој кој може да ги промени зборовите на Аллах".
Истото го наоѓаме и во Сура Јаф 50:28,29
 
Следствено, бидејќи Тевратот и Инџилот се Аллахови објави, и бидејќи никој не може да ги промени зборовите на Аллах, следува дека Библијата е непроменета!
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 21:08
Originally posted by аџија аџија напиша:

Според Исламот, Бог е беспомошен...

еве и зошто:

1. Ја пратил својата Света Книга С. Завет и Н. Завет
2. Арно ама бил немоќен да ја сочува од измена

Глупост! ConfusedConfusedConfused
 
Pa toa go dokazuva Sovrsenstvoto na Qur'anot.
Ako vi dopustil vam,evreite,da gi progonuvate site Bozjipratenici a.s ne znaci deka e nemoken... no na se stavil granica. Ima bezbroj raboti koi ateistite gi pravat da razmislat kako Bog e nepraveden ili nepostoi,so toa sto dopustil ratovi. NO GLEDAJKI GO OVOJ "NERED" OD PRAVA TOCKA,KE VIDIME DEKA IMA SOVRSENO ZNACENJE. Kako koga ke se priblizis na slikata,nacrtana,senkata mislis deka e nedostatok i mana... no ako se oddalecis i ja gledas od pravata tocka,ke vidis deka senkata ima sovrsena dolznost.
 
Ne si meraklija na citanje,no verovatno ima nekoj koj go saka toa,pa ke stavam eden slucaj,dosta poucen.
 
Nekoj vladar,imal sluga. Dobar sluga,poslusen,pameten.... ne bi ni go odbral vladarot da ne bil takov,neli ?
Imal poveke slugi,no toj mu bil nerazdeliv,znaci kade vladarot tamu i slugata. Se bilo dobro kaj slugata i se mu godelo na vladarot,osven toa sto,sekoja slucka slugata ja tolkuval kako Allahova odredba i volja. Na se stp ke se slucelo velel: Elhamdulillah.Toa edinstveno znaelo da go naluti vladarot sto slugata za se velel: Elhamdulullah i na se bil zadovolen i blagodaren na Boga,duri i za ona sto vo negova steta ke se slucelo.
Eden den zel vladarot nozici da se pozabavuva. Vladar ko vladar,ne vest vo toa,go presekol prstot.  Skoknale site slugi,koj da go tesi,koj da prevrzuva,koj da mu duva na prstot.... skoknal i toj kutar pa rekol: Toa e Allahova volja.
Vladrot i onaka za toa mu se lutel,sega i presecen.... naredil slugata da se frli vo temnica.
 Drugiot den vladarot izlegol vo lov,sam,prepusten se-besi.Ni ne znael kako e nekogas da se bide sam,bez cuvari bez slugi,od tolkava udobnost,sednal,se naslonil na nekoe drvo i zaspal.
Koga se razbudil videl nekoi cudni luge,od nekoe pleme okolu nego.Lugeto go vrzale i go odnele do nivnoto selo. Vladarot slusnal deka toj den im e praznik nekoj na koj treba zrtva da mu prenesat na onoj vo kogo veruvaat i deka zrtvata covek treba da bide.
Go slekle divjacite Gol,kako sto go majka rodila a potoa pocnale i vladarskite rakavici da mu gi vadat.Desnata pa levata... koga gledaat zavoj na edniot prst.Go izvadile zavojot i gledaat mi fali maaaalo parcence meso. Gledajki go toa divjacite,go ostavile povtorno sam i se pustile po nova zrtva.
Vladarot svatil deka navistina e toa Allahova volja. Ete,so toa sto Allahahova volja bilo da se presece malce Allah mu go postedil celiot zivot.Togas se setil na slugata a slugata vo temnica. Se oblekol na brzina i na preseka stignal do negoviot dvorec.
Naredil da se oslobodi slugata i da bide nagraden.
Slugata ja odbiva nagradata i vika deka veke e nagraden.
Vladarot go prasal: Kako nagraden,so sto ?
Slugata rekol: Pa so toa sto me zatvori vo temnica !
Vladarot pobesnil povtorno,prasal: KAKO ?!
Slugata povtorno: Pa zatoa sto e se' Allahova volja !
KAKO !!!??? Besno prasal Vladarot.
Pa ako ne me stavese vo temnica,jas trebase da bidam so tebe,neli sum ti nerazdvoen sluga,kade ti tamu i jas ? A ako bev so tebe,divjacite nemase da baraat nova zrtva,ke me zrtvuvaa mene !!!
 
Ete,da ne psuete po Boga koga nesto loso ke vi se sluci.
Sakam da kazam.Se e sovrseno odredeno !
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
Miralem1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1548
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2007 во 20:31

EvAngelos te znaev navistina dobar i praveden hristijanin,znaen,ucen... no navistina toi ne si imal poima. So kratki zborovi.OHOL SI.

Цитирај
Се надевам правда и за жените Smile
Бидејќи велиш "единствената книга", кажи ми во што ја надминува к*ранот Библијата? Во одмаздата како начин за решавање на конфликтите? Тоа ли ќе доведе ред и хармонија во една исламска држава?
 
Ako nisto poveke... zenata spored Islamot,Qur'anot e daleku,poveke socuvana,za razlika od zenata vo Hristijanstvoto. Nemoze znaci vo nikoj slucaj slobodata i tretiranjeto na zenata vo Islamot nemoze da se sporedi so (ne)slobodata i (mal)tretiranjeto na zenata vo Hristijanstvoto.
 
Imase edna tema otvorena od vas za zenata vo islamot i zabeleski a podolu imav napisano citati kako e (mal)tretirana zenata spored Biblijata.
 
Navistina poima nemas od zivotot.Izvini vaka.
Za odmazdata... povtorno troskaq znaenje nemas. Neznam dragi moi prijateli zosto ne zemate da si procitate nesto ? Zosto se plasite od predrasudi ? POBARAJA TEMATA "HRISTIJANSKI DZIHAD" Ako veke ne e zatvorena. Ti taman si dosol na ovoj forum,a kako gledam,taman se budis i doagjas na ovoj svet,bez razlika na tvoite godini.... ovdeka se pisuvalo,se pisuvalo... se brisele TEMI I TEMI koi ne vi pasirale.
Ima edna dova,ke ti napisam samo edna recenica od nea: "Gospodaru moj,naucime da je tolerancija najveci stupanj moci a zelja za osvetom prvi znak slabosti"
 
Цитирај
Зошто не ја ширите верата со зборовите на к*ранот, туку ја ширите со книги кои лукаво се обидуваат да ја напаѓаат Библијата?
 
Povtorno troska znaenje. Koga Muhammed salallahu alejhi we sellem pocnal da propoveda,na sekakov nacin se obiduvale da go sprecat i da prestane da go objavuva ona sto mu bilo od Allah dz.s (STVORITELOT) preku melekot Dzibril a.s preneseno. Pratile nekoj musrik,dobar govornik so nego da razgovara i da go preubedi te. da go spreci. Koga zavrsil Musrikot so negoviot govor,Resulullah salallahu alejhi we sellem go prasal: dali zavrsi ? Toj rekol: Da.
Togas Muhammed a.s pocnal damu citira aeti od Qur'anot vo koi Allah dz.s im se zakanuva na Musricite deka moze da gi snajde ona sto gi snaslo AD I SEMMUD. Musricite slusnale za toj dreven narod kako zavrsil.Znaejki ja iskrenosta,pravednosta,cistotata na Muhammed a.s,znaejki deka NIKOGAS MUHAMMED A.S LAZ NE IZUSTIL,Gi stavil prstite vo usi (plasejki se da ne go mavne grom vo istiot toj moment) i pocnal da mu vika "PRESTANI !" Ete kakvi se mokni Allahovite dz.s zborovi. Ja imame za primer Italija,kade sto mesecno imame konvertiti naj malku 50 lugje. Doktori,naucnici,koi Vistinata vo Qur'anot ja videle.
 
Za toa dali Qur'anot e lek za dusata. E toa cuvstvo takvi kako tebe se plasam deka nema da go osetat,toa zadovolstvo,taa srekja,radost..... Si slusnal za ex srpskiot pejac Rznjatovic (po prezime) imeto ne znam srpsko koe mu bese.Denes se vika Hamza Raznjatovic. Tuka odgovor za osvetata ke ti dadam. Covekot vo ratot bil uapsen od strana na Muslimanite,inaku srpski borec.... Vo ratot pravdata ja vide. Stedenje od Muslimanska strana na civili,nedolzni luge,zeni,starci... dodeka vo redovite negovi kolel(e) se sto ke videle pred niv,ne birajki godini,pol,vooruzani,nevooruzani...... Voedno i narkoman. Denes kako sto kazav se vika Hamza raznjatovic.Negovata Izjava bese vaka: Mu blagodaram na Svevisniot Allah koj mi dade da go spoznaam Islamot poprvo a potoa Muslimanite. Terapija za odreknuvanje od narkoticni sredstva mu e namazot i Qur'anot. I mnogu mnogu drugi srbi.
"VO VERATA NEMA PRISILBA,PRAVATA VISTINA JASNO SE RAZLIKUVA OD ZABLUDATA"
 
Цитирај
Не е единствената, читај што е напишано во една книга 6 века пред к*ранот..
"Тој е лик на невидливиот Бог, Првороден на сето создание, зашто преку Него е создадено се што е на небесата и на земјата, видливо и невидливо, престоли, господства, началства и власти - се е создадено преку Него и за Него. И Тој е пред се и се суштествува во Него." (Колошаните 1:15-17 / Библијата)
 
No objavata prodolzuva !!!!!!!!
Toa e star zavet... pa neli posle nego imase objava dadena na Isus a.s ?  Pa Objavata prodolzi !!!!  Evreite koi ne poveruvaa na Isus,tesko niv ! Tesko i na Hristijanite koi nema da poveruvaat na Posledniot Allahov pratenik Muhammed a.s. !!!
Drugo. Del od Qur'anot a.sh. mu bil objaven i da Davud a.s i na Mojsie a.s i na Isus a.s i konecno na Muhammed a.s.
Nitu rekov nitu ke spomnam deka objavata koja mu bese objavena na prethodnite pratenici a.s ne bese lek za dusata i za teloto. No denes,nema osven Qur'anot !!!
 
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=6938
 
Lici li ova na Bozja inspiracija ? Moze li tuka da se najde nesto poucno ? Zarem tie katastrofalni greski moze da bidat Bozjilek za dusata ????
 
Цитирај
Ако ја содржи целата наука, тогаш зошто не се предава како предмет по универзитетите?
 
Zaradi takvi rasipani glavi,koi naivno veruvaat vo mediumi deka Islamot i Qur'anot povikuva na nesto pogresno a ne zemaat da go procitaat. Inaku,da veruvas deka naukata se gradi preku Qur'anot,dokaz e toa sto pokasno seto toa sto go otkrile go gledame zapisano vo Nego. Taka e odredeno.
Allah dz.s veli: "Mi cemo im pruziti dokaze nase u prostranstvima svemira a i u njima samim,dok im nebude sasvim jasno da je Qur'an istina"
 
Znaci,na nekomu ke mu dade znaenje da nesto otkrie,da vidi kolku mu e potrebna tehnologija za nesto da otkrie a toa veke zapisano stoi vo Qur'anot da se uveri deka toa e od Allah,STVORITELOT,KREATOROT,MILOSTIVIOT I SOMILOSEN objaveno.
Dokaz se bezbroj doktori,biolozi,astronomi,filozofi.... koi se odlucile i koi svatile deka Qur'anot e vistina.
 
Daj mi dokaz od Biblijata deka Bog go sozdal covekot ??????? Ako mi dades jas prifakjam hristijanstvo !!! Daj mi dokaz deka Bog ja stvoril zemjata i nebesata !!!! Ako dades ete.  NEMA !!! A toa e spored tebe Bozja inspiracija i objava !!! Ne baram da mi posocis citat kade sto pisuva:" jahva ja stvori zemjata i nebesata i se sto e vo nea" Tuku dokaz !!!
 
Цитирај
Јас пак мислев дека е книга.
 
A jas denes se uveriv i mislam deka ti nisto ne mislis i razmisluvas.
 
Цитирај Само доколку си под исламска хипноза.
 
Najdi ja !! Allah duri ni povikuva: Soberete se,site Luge,dzini,Meleki,sejtani.... i najdete greska vo Qur'anot"  Luge,kako sto bezbroj pati sum kazal,PLATI ZEMAAT GRESKA DA NAJDAT i se zapinaat za toa: "zosto vo rajot da imalo zeni" i toa za greska go zemaat !!
Se zapinaat za Dzihadot,za nesto sto vrska nemaat.Koga samo bi ja znaele sustinata i sto e navistina Dzihad,samo zaradi toa bi go prifatile Islamot. Se zapinae za "zlostavuvanje" na zenite vo Islamot. Dodeka zenite po vrancija grevaat demonstracii zatoa sto Hidzabot (maramata) im e zabraneta !!! Vo Anglija vo posledno ima gooolem broj na konvertiti,malku ste vo toa upateni,spiete.... a naj golem broj se zeni !!!
 
 
Цитирај
Се сеќаваш на темата "Контрадикции во к*ранот"?
Дали пиењето вино е ѓаволска работа или рајски сон?
 
Se sekjavam. Vrati se tamu,ti napisav mnogu ubavo kako si se zagusil vo neznaenje. Odgovoreno ti e na se i edna tvoja glopost,komotno mozam da recam.
Koga vino spomna. i negovata "kontradiktornost" nema da najdes citat kade sto na ovozemskiot zivot na edna strana se dozvoluva a na druga se zabranuva. Zemjata i Rajot se dve razliciti mesta. A ti,citaj,uci,ke doznaes sto se raboti,za kakvo vino...... neuk ke ostanes i naiven.
 
Цитирај
10. Qur'anot e edinstvena kniga koja covek moze od zbor do zbor da ja zapamti.
Само во монтирани/синхронизирани видео клипчиња.
 
Vidis Allahova dz.s darba. Kako Allah dz.s go zastitil Qur'anot od sekakva izmena. Od samata objava,do den denes,postoele luge koi napamet od zbor do zbor go ucele. Spored pogore napisanoto ti tvrdis deka Hafizi ne postojat. Toa ti e uste edna naivna izjava.... neka stoi,kolku da se znae kakvi se onie hristijani koi za sebe tvrdat deka znaat. Neka se vidi so sto i kako se vadis od pajazina.
 
Цитирај
11.Toa e edinstvena kniga vo koja nitu zapirka se promenila od nea.Odgovaralo na lugeto ili ne,toa e ZAKON BOZJI.
Можеби, но по нејзиното дотерување од страна на калифите во Uthman-ската рецензија, кои ги уништиле сите други к*рани.
А зошто ги уништиле, мислам дека тука лежи зајакот.
 
USTE EDNA NAPAMET IZJAVA. kE TI SE NASMEVNAM SAMO,MALKU Smile
 
Odma ke go stavam i ova,da ne ti se smeam dvapati:
Цитирај
Дури и да се промени, Бог ќе ги врати уништените оригинали за да им суди на калифите кои ги напишале.
13.Qur'anot e kniga,cij govor do solzi od vozbuda moze da te donese.
 
Цитирај
Разни работи можат да ги натераат луѓето да просолзат.
Луѓе плачат и на шпански серии, па тоа ни ги прави тие серии божествени. Мене искрено повеќе ме возбудуваат делата на Бетовен, иако тој не тврдел дека тие му се божествено инспирирани.
А да бидам искрен, мене многу пати Библијата ме натерала со солзи во очите да ги истурам моите гревови пред Бог и да ме натера да се покаам за истите, а потоа да ме исполни и препороди со силата на Светиот Дух.
Pa tuka sme. Bez razlika. Bitno gi pogoduva vo srce !!!! Nemoj betoven,Trance slusaj,toa e moja ex omilena muzika.
Vidi sea,prvo kazuvas kako bezznacajno e toa sto Allahoviot Govor do solzi te nosi a potoa.... "iskreno" i tebe biblijata do solzi te donela !!! Samo kazi koj del,onoj li koga pavle na zimuvanje odi i im bara na timotej,ili titus,koj li bese,corapite da mu gi odnese ?????
 
Цитирај
хмм.. кажи ми на кој начин го прави тоа к*ранот?
Библијата вака советува: "Покорете Му се на Бог, а протиставете му се на ѓаволот и тој ќе побегне од вас. Приближете се кон Бог и Тој ќе се приближи кон вас" (Јаков 4:7,8)
 
Ne mi se veruva na vakva skromna replika :)
Qur'anot sodrzi zborovi (pogotovo koga na Arapski go slusas) koi ja procistuvaat dusata na covekot od sekakvi zli misli i nameri. Iskreno da ti kazam,naj iskreno,NAJ ISKRENO,tolku te sakam sto ni samiot svesen ne si i ne bi ti se veruvalo. A koga slusam Qur'an,koga ke mi dopre do dusata,nemozam taa ljubov da ti ja opisam. Takvi citati kako Jakovite,bezbroj gi ima vo Qur'anot. No sekoj zbor od Nego te cisti,sekoja recenica.Milost tece od sekoj zbor,od sekoja recenica.
 
Цитирај
15.QUR'ANOT E POSLEDNO ALLAHOVO DZELLESANUHU OTKROVENIE.
Ако ми докажеш дека к*ранот е откровение од Бог, јас ќе ти признаам дека е последно.
 
Sto bi mozelo dokaz da bide ?
Dali bi ti dokazal deka e posledna BOZJA OBJAVA koga bi ti dokazal deka Allah e stvoritel na nebesata i zemjata ? Toa e isto taka dokaz deka i ALLAH POSTOI. Ili da ti dokazam deka Allah e stvoritel na covekt,vidlivoto i nevidlivoto ?? Isto bi bil i dokaz za Negovoto postoenje. STO TOA GO NEMA VO BIBLIJATA. Me prasuvas i baras dokaz,dali si razmislil ti dali bi mozel toa vo biblijata da mi go najdes ????
 
Pokasno,nova tema ke otvoram,InsAllah.
 
 
Alija ra je rekao:Znanje je bolje od imetka.Znanje te cuva a ti cuvas imetak.Znanje je sudija,a bogatstvu se sudi,umrli su oni koji su gomilali bogadstvo,a ostali su oni koji su sakupljali znanje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 3,250 секунди.