IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ароганција
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ароганција

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
Автор
Порака
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 13:27
Kolku imam zabelezano samo messenger go ima sekoe pravo da izigruva aroganten, a ne go pravi toa. Ete i ja nekogo da pofalam.ох
Toa znaci deka malite luge ja upotrebuvaat svojata mok tamu kade golemite se vozdrzuvaat.  среќа 
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 13:29
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Ароганцијата најчесто е фантазија без покритие. Кон ароганција тежнее оној кој не може да го поднесе притисокот на самоомразата и врши проекција омаловажувајќи го надоврешниот свет. Сигурен и уверен во својата вредност е спокоен, а не арогантен.


Со зборот “ најчесто “ оставаш простор и за искључоци , што значи тезата не ти е универзална .
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 13:32
Ti ostaviv prostor za da imas za sto da se fatis голема%20насмевка
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 13:51
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Kolku imam zabelezano samo messenger go ima sekoe pravo da izigruva aroganten, a ne go pravi toa. Ete i ja nekogo da pofalam.ох
Toa znaci deka malite luge ja upotrebuvaat svojata mok tamu kade golemite se vozdrzuvaat.  среќа 


Јасно.
Индивидуалната вредност на човекот не е таа што му дава покритие за ароганција, туку таа произлегува од вообразување за поголема вредност и супериорност над другите, потценување на околината...
Ароганцијата не е одраз на нечија вредност, туку начин на општење на индивидуата со околината.
Или е одраз на напумпана самобендисаност... или на недостаток на самодоверба ( во кој случај се користи како одбранбен механизам - ќе те повредам за да не ме повредиш)...


Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Сигурен и уверен во својата вредност е спокоен, а не арогантен.


Се согласувам.
Меси ни е типичен пример на форумов, како големината (или индивидуалната вредност на човекот) и ароганцијата не одат заедно. да

Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 14:00
Ова е едно од најарогантнитните живи суштесвта во светот ни животински .





Може да го презирате , но он е тој



Deluvaat arogantni , neli
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 14:34
смеење...koga se nemat argumenti se odi off topic i se mesaat babi i zabi
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 14:57
Да се вратиме сепак на луѓетонамигнување
Ако е за примери, да се послужиме со оние чие ниво на свест и интелигенција може да се споредува со нашата (човечката):



Кон врв
Mramoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

drtiot

Регистриран: 26.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 434
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mramoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 17:56
abe sve arogantni na temava.....
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 17:57
tebe ke te stavime za komandantсмеење
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Mramoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

drtiot

Регистриран: 26.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 434
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mramoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 18:00
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

tebe ke te stavime za komandantсмеење
aaa, pa ja si priznav..ima tamu pisuva na istava tema......vie ne priznavate...vojnicinja moi....
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 18:57
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

смеење...koga se nemat argumenti se odi off topic i se mesaat babi i zabi


Да , да , ароганцијата не е специфика на човекот туку на животните ,
животинскиот свет

Не ,нема да бидам арогантен , ти само така ќе ме доживееш

Изменето од eptendosadno1 - 08.Мај.2010 во 18:57
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 19:32
изедначувањето е еден вид утопија, совршенство.
неможат сите да бидат исти, кој арогантен, кој мањак, кој кавалер,...секој со своето
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 20:23
Od toa seto sto go nabroja ona prvoto mi e nekako najsimpaticno...hi hi hiголема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2010 во 22:17
арогантноста е карактеристика на егото...
а јас како што знам...животните т.е. битија без свест...немаат его...
ако грешам...исправете ме...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 15>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,152 секунди.