IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поуки од Светото Писмо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поуки од Светото Писмо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2010 во 21:55
Блажени се милостивите, зашто тие ќе бидат помилувани!  ( Matej 5:7)

Milostivite lugje imaat dlaboko socustvo i ljubezno pokazuvaat razbiranje, pa duri i sozaluvanje kon onie sto se vo nepovolna polozba.ISUS pravel cuda za da im go olesni stradanjeto na lugjeto bidejki se sozaluval, socuvstvuval so nivnata teska sostojba  i mu pagjalo zal za niv  (Matej 14:14; 20:34). Sozaluvanjeto i obzirot kon drugite treba i nas da ne pottiknat da bideme milostivi ( Jakov 2:13)Ednas ISUS sakal da se odmori, no go presretnalo mnostvo narod. Togas Toj  ' se smiluval nad niv, zasto bile kako ovci bez pastir' i ' pocnal da gi poucuva mnogu' ( Marko 6:34)Kolku samo im donelo srekja i radost na ovie lugje koga gi slusale zborovite na ISUS i kolku gi zakrepnalo toa zatoa sto gi slusale zborovite koi znacat zivot vechen direktno od ustata na Sinot Bozji. Treba i nie da se ugledame na ISUSA i da im zboruvame na drugite kolku e dobar BOG i da im davame nadez na lugjeto koi ja baraat smislata na zivotot  i se borat so problemite vo ovoj svet.Koga postapuvame milostivo, po primer na ISUS i lugjeto obicno ni vozvrakjaat na slicen nacin ( Luka 6:38).Osven toa, ISUS rekol: "Bidejki, ako im gi prostite na lugjeto grevovite nivni i vam ke vi gi prosti vasiot Otec nebesen; ako , pak, ne im gi prostite grevovite na lugjeto i vasiot Otec nema da vi gi prosti vasite " (Matej 6:14,15).Milostivite se srekni zatoa sto BOG samo nim ke im gi prosti grevovite i ke im pokaze milost. AMIN !

Изменето од Messenger - 22.Јули.2010 во 13:52
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 23:47
Bо кои живеевте некогаш според векот на овој свет, според кнезот на воздушните сили - духот, кој дејствува сега меѓу синовите на непокорноста. ( Efesjanite 2:2)

Duhot na svetot gi pottiknuva  zelbata na teloto i zelbata na istaknuvanjeto na svojot imot ( 1 Jovanovo 2:16) . Rezultat od negovoto vlijanie se delata na teloto kako sto se bludot, idolopoklonstvoto, spiritizmot, ljubomorata, izlivite na gnev i pijanstvoto( Galatjanite 5:19-21).Isto taka, duhot na svetot bodri kon otpadnicki govor so koj se skvernavi ona sto e sveto ( 2 Timotej 2:14-18). Kolku povekje nekoj dozvoluva vrz nego da vlijae duhot na svetot, neizbezno stanuva se poslicen na Satana.Sekoj od nas mora da izbere koj duh ke go vodi vo zivotot- Svetiot Duh ili duhot na svetot. Nema sreden pat ili neutralnost.Onie so koi denes vladee duhot na svetot mozat da se obratat kon BOG i mozat da se oslobodat od negovoto vlijanie i da dozvolat vo zivotot da gi vodi Svetiot Duh. No, i onie sto nekoe vreme gi vodel Svetiot Duh mozat da bidat zatrueni od duhot na svetot ako ne vnimavaat ( Filipjanite 3:18,19)

Изменето од Messenger - 22.Јули.2010 во 13:51
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јуни.2010 во 19:31
   Пилат Му рече: „Што е вистина?”( Jovan 18:38)

Ova prasanje podbivno mu go postavil na ISUS rimskiot upravitel Pontij Pilat. Toj, vsusnost, ne sakal da go doznae odgovorot, pa zatoa ISUS i ne mu go dal. Mozebi Pilat smetal deka i taka i taka nikoj ne moze da ja znae vistinata.I mnogu lugje denes imaat slicen stav kon vistinata, a megju niv ima i verski vodaci,pedagozi i politicari. Tie smetaat deka vistinata ne e apsolutna, tuku relativna i deka postojano se menuva- a osobeno toa vazi za vistinata vo odnos na moralot i religijata. So drugi zborovi, sakaat da kazat deka lugjeto sami za sebesi mozat da odredat sto e ispravno a sto pogresno (Isaija 5:20,21) Toa, isto taka, im dava za pravo da gi etiketiraat kako zastareni moralnite vrednosti i merila sto gi imale postarite generacii.No, vredi da se obrne vnimanie na zborovite sto go navele Pilat da go postavi toa prasanje.ISUS rekol: Јас се родив за тоа и за тоа дојдов на светот, за да сведочам за
вистината. Секој - кој е од вистината - го слуша Мојот глас.”

Za ISUS vistinata ne bila nesto koe nikoj ne moze da go znae. Toj im vetil na svoite ucenici: "и ќе ја познаете вистината, и вистината ќе ве ослободи.”(Jovan 8:32)Kade moze da se najde taa vistina? Ednas ISUS vo molitva mu rekol na BOG :"Твоето слово е вистина." Biblijata , koja e napisana pod vdahnovenie na BOG ja otkriva vistinata i dava sigurno vodstvo i osnovana nadez za sega a i za vecniot zivot .(2 Timotej 3:15-17) AMIN !


Изменето од Messenger - 22.Јули.2010 во 13:50
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2010 во 17:58
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 17:33
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2010 во 14:52
Чеда, чувајте се од идолите". ( 1 Jovanovo 5:21)

Vo mnogu zemji lugjeto do den -denes se klanjaat na sliki i kipovi napraveni od covek, a takvite bogovi se isto tolku beskorisni kolku sto bile i vo minatoto.No, Biblijata veli deka lugjeto imaat i drugi bogovi osven idolite.Razmisli na primer za slednite zborovi na ISUS: Никој не може да им слугува на двајца господари, оти, или едниот ќе го
замрази, а другиот засака; или кон едниот ќе се приврзе, а другиот ќе го
презре. Не можете да им служите на Бога и на Мамона ( Matej 6:24) Kako moze bogatstvoto ( Mamon) da ni stane bog?Za sporedba, da zememe na primer eden kamen sto lezel na nekoja niva vo drevniot Izrael.  Takviot kamen mozel da posluzi vo gradbata na nekoja kukja ili zid. No, mozel da bide postaven i kako obreden stolb ili da bide ukrasen so sliki i taka da mu stane kamen za sprepnuvanje na Bozjiot narod. ( 3 Mojseeva 26:1)Slicno na ova, i parite si imaat svoe mesto vo zivotot. Ni trebaat za da preziveeme, i ako gi imame malku povekje  mozeme dobro da gi koristime za da si go napravime zivotot pokvaliteten a i da im pomogneme na nasite blizni koi imaat potreba i se siromasni. ( Propovednik 7:12; Luka 16:9)No, ako ja stavime trkata za pari pred nasata ljubov kon  BOG, togas parite, vsusnost, ni stanuvaat bog.( Timotej 6:9,10)

Изменето од Messenger - 22.Јули.2010 во 13:47
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2010 во 19:58
"и прости ни ги долговите наши, како што им ги проштеваме и ние на нашите
должници"(Matej 6:12)

Vo poznatata molitva Oce nas ISUS bil mnogu jasen-dali BOG kje ni prosti nam zavisi od toa dali nie sme spremni da im prostime na drugite ( Marko 11:25).Vo druga prilika, ISUS kazal edna ilustracija za eden car sto velikodusno go ponistil ogromniot dolg na eden rob.Podocna carot strogo go kaznil istiot toj covek koga odbil da go ponisti nesporedlivo pomaliot dolg na nekoj drug rob. ISUS ja zavrsil ilustracijata so zborovite:Така и Мојот Отец небесен ќе направи со вас, ако секој од вас не му ги
прости од срце гревовите на брата си."[ Matej 18:23-35).Poukata e jasna: Dolgot na grevot sto BOG mu go prostil na sekogo od nas e neizmerno pogolem od kakov i da e prestap sto nekoj mozebi go napravil protiv nas. Osven toa, BOG ni prostuva sekoj den. Zatoa, sigurno deka mozeme i nie da prostuvame koga ponekogas drugite kje ni zgresat nam. AMIN!

Изменето од Messenger - 22.Јули.2010 во 13:45
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јули.2010 во 12:44
.




Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 17:33
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 14:53
"зашто нeзнабожците, немајќи Закон, сами од себе вршат се по законот;
тогаш тие, иако немаат Закон, сами во себеси се закон;"(Rimjanite 2:14)

Mozebi i ti poznavas nekogo koj si go rizikuval zivotot za da im pomogne na drugite. Mnogumina go napravile toa vo tekot na Vtorata svetska vojna, koga kriele nepoznati lica. Da se setime i na brodolomot sto go preziveal apostol Pavle zaedno so drugi 275 patnici kraj ostrovot Malta, vo blizina na Sicilija. Mestanite im pritrcale na pomos na ovie tugjinci i im pokazale "neobicna ljubeznost"(Dela 27:27-28:2) .Da pomislime i na malata Izraelka koja iako mozebi ne po cena na svojot zivot, pokazala deka e navistina zainteresirana za dobroto na eden Siriec, koj bil megju nejzinite porobuvaci ( 2 Carstva 5:1-4).A da ne ja zaboravime ni poznatata sporedba za milostiviot Samarjanin sto ja raskazal ISUS.Eden Svestenik i eden Levit ne mu obrnale nikakvo vnimanie na svojot sonarodnik Evrein, koj bil ostaven da lezi polumrtov pokraj patot, se dodeka eden Samarjanin, pripadnik od eden drug narod  napravil se sto mozel za da mu pomogne. Ovaa sporedba  za Milostiviot Samarjanin so vekovi ostava silen vpecatok vrz lugje od najrazlicni kulturi.(Luka 10:29-37)Spremnosta da im se pomaga na drugite lugje, duri i po golema licna cena, e tolku voobicaena sto postoi i poseben naziv za nea - " HUMANOST".

Изменето од Messenger - 22.Јули.2010 во 13:43
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2010 во 17:11
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 17:33
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јули.2010 во 14:37
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 17:33
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 16:42

"И Отецот, Кој ме прати, Сам посведочи за Мене. А вие гласот Негов
некогаш не сте го чуле, ниту лицето Негово сте го виделе."
( Jovan 5:37)

BOG gi obdaril Adam i Eva so sovest, a nie sme ja nasledile od niv. Od 1 Mojseeva 1:27 doznavame deka lugjeto bile sozdadeni spored Bozjiot lik. Ova ne znaci deka vo fizicka smisla sme slicni na BOG, bidejki Toj e Duh, a nie sme lugje od krv i meso.Sozdadeni sme spored Bozjiot lik vo taa smisla sto gi imame Negovite osobini, vo koi spagja i cuvstvoto za ispravno i pogresno koe e proizvod na zdravata i nezatapena  sovest. Ova ni pokazuva na koj nacin mozeme da si ja izostrime sovesta za taa da ni bide uste posiguren vodic. Za da go postigneme toa treba uste povekje da se zapoznaeme so Tvorecot i da se zblizime so Nego.Biblijata ni pokazuva deka BOG ni e Tatko na site nas (Isaija 64:8).Nie treba da imame zelba da stanuvame se pobliski so nasiot Tatko na nebesata i se povekje da ja izostruvame nasata sovest da bide vo sklad so Negovata volja.( Jakov 4:8).Iako  doslovno ne sme go slusnale Bozjiot glas, mozeme da znaeme kako razmisluva Toj ako go citame Negovoto Slovo  i ako se ugledame na ISUS.

Изменето од Messenger - 22.Јули.2010 во 13:55
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јули.2010 во 21:53


    ПАТОТ,ВИСТИНАТА И ЖИВОТОТ


      „Да не се вознемирува вашето срце; вие верувате во Бога, верувајте и во Мене! Во Домот на Мојот Татко има многу живеалишта; ако не беше така, Јас ќе ви кажев, зашто одам да ви приготвам место. И кога ќе отидам и ви приготвам место, пак ќе дојдам и ќе ве земам при Себе, за да бидете и вие каде што Сум и Јас. А знаете каде одам Јас, и патот го знаете.” Тома Му рече: „Господи, не знаеме каде одиш! Како можеме да го знаеме патот?” Исус му рече: „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене.
-Јован 14:1-6

Постои една стара поговорка која вели дека Бог често подредува така да, кога Тој ни ги укажува најголемите милости, тогаш кога најмногу од сè грешиме кон Него; тоа Го прави за да ја увелича уште повеќе Неговата љубов.

Во зборовите што ги прочитавме, наоѓаме пример за тоа. Срцето на Исус, никогаш не прелеа со поголема, нежна и суверена љубов кон Неговите ученици, од тогаш кога рече, „Да не се вознемирува вашето срце". Тие беа вознемирени за многу работи. Тој им имаше речено дека ќе ги напушти; им имаше речено дека еден ќе Го предаде - дека друг ќе се одрече од Него - дека сите ќе се соблазнат заради Него таа ноќ; и можеби тие си мислеа дека Тој си заминува од нив поради тоа што им е лут. Но, што и да беше ја причинило нивната вознемиреност, Исусовата душа беше како сад полн до прелевање, и овие зборови беа излеани капки на љубов - „Да не се вознемирува вашето срце; вие верувате во Бога, верувајте и во Мене!" Сигурно вакви зборови на доверлива нежност, не биле прошепотени никогаш пред тоа во овој студен свет; и тогаш, помислете само колку студено, колку темно, колку сиво било прашањето на Тома со кое го прекинал небесниот говор - Тома Му рече: „Господи, не знаеме каде одиш! Како можеме да го знаеме патот?” Но и покрај тоа, колку љубезно Исус го поднесуваше сивилото на нивните студени срца! Колку љубезно ја започна азбуката на спасението со нив, и не само му одговори, туку и повеќе од тоа - му даде таков одговор - многу поголем од тоа што Тома можеше да праша или помисли. Тој праша за патот и местото, но Исус му одговори, „Јас Сум Патот, и Вистината, и Животот. Никој не доаѓа при Татко Ми, освен преку Мене." Во врска со ова, како целосен опис на Евангелието на спасение, нека да поминеме низ различните делови:






I. Христос е Патот.

- „Јас Сум Патот; Никој не доаѓа," Целата Библија сведочи дека по природа ние немаме пат до Таткото. По природа сме полни со грев, и Бог по природа е бескрајно свет - Тој се оттргнува од гревот. Точно како едно чувствително растение, по неговата природа, тоа се свиткува од допирот на човечката рака, така Бог, по Неговата природа, се свиткува од допирот со гревот. Тој е вечно одделен од грешниците.

1. На ова длабоко не учат Адам и патријарсите. Се додека Адам одеше свето, Бог живеше во него, и одеше во него, и имаше заедништво со него; но кога Адам отпадна, „И (Бог) го истера човекот; и насели источно од Еденската Градина, херувими со пламенен меч, кој се вртеше околу, за да го штитат патот, кон дрвото на животот." Овој пламенен меч помеѓу херувимите беше величествен знак на Бог - праведниот и Оној што го мрази гревот. На Мојсеј во грмушката се појави како оган што проголтува, во храмот се појави помеѓу херувимите во славата на Неговото присуството; но овде се појавува помеѓу херувимите како меч - како праведен и Оној кој го мрази гревот. И ве молам, забележете дека овој пламенен меч го отстрани секој пат кој стига до дрвото на животот. Ако не беше отстранет секој пат - ако имаше оставено само некоја тесна патека да стигнува до таму - тогаш Адам можеше да се протне преку таа патека, и да направи свој сопствен пат до дрвото на животот. Но не; по кој и пат да тргнеше - колку и да беше таен, колку е да беше тесен, колку и стрмен и тежок - колку и тивко да одеше лазејќи по патот - сеуште тој пламенен метеор го среќаваше и како да велеше, „Како човекот може да биде оправдан пред Бог? Преку делата на законот, ниту едно живо тело не ќе биде оправдано." Можеби Адам седнал, изморен од суетното барање за пат кон животот; затоа што по природа човекот нема пат кон Таткото.

Но Христос вели, „Јас Сум Патот." Како што вели во шеснаесетиот Псалм, „Ќе ми го покажеш патот на животот." Никој човек не може да го најде овој пат на животот, но Исус вели, „Ќе ми го покажеш патот на животот, во Твоето присуство има полнота на радоста, десно од Тебе - вечно блаженство." Исус ги сожали бедните Адамови синови кои суетно се борат да најдат пат кон рајот Божји, и Тој ја напушти прегратката на Отецот, само за да го отвори патот за нас кон прегратката на Отецот. И како го направи? Дали преку отстранувањето на пламениот меч? Не. Дали преку силата на Неговиот божествен авторитет, заповедајќи му на сјајното острило да се повлече? Не, затоа што тоа би било обесчестување на законот на Таткото, наместо да го возвеличи. Така Тој стана човек и на наше место, да, стана грев. Бог направи на Него да бидат ставени беззаконијата на сите нас. Тој на наше место слезе да се справи со пламениот меч - Тој падна под пронижвучкото сечиво; затоа што ги помнеше зборовите на Пророкот, каде што е запишано, „Разбуди се мечу, против мојот пастир, против човекот, мојот роднина - говори Господ над Воинствата."

И сега, откако остриот меч е потопен во страната на Искупителот, и највиновниот од грешниците - кој и да си - каде и си - можеш да влезеш преку Неговото тело кое што крвареше за тебе и може да најдеш пристап до рајот Божји, да јадеш од дрвото на животот, и да живееш вечно. Дојди брзо - не се сомневај; затоа што Тој вели, Јас сум Патот.

2. Истиот факт - дека човекот по природа нема пат до Таткото - беа учени Мојсеј и народот на Израел.

Кога Бог слегнуваше да пребива помеѓу чедата Израелеви, тој пребиваше единствено во најсветото од сè - највнатрешната соба во храмот на Евреите. Таму, видливиот белег на неговото присуство беше помеѓу херувимите, во една прилика објаснета како недостапна светлина и полна со слава - во друга како облак кој го исполнуваше храмот. Но највнатрешната соба, или светиња на светињите (или тајното место, како што е наречено во Псалмите), беше разделено од светото место со завеса или покривка, и преку таа завеса никој човек не му беше дозволено да помине, бидејќи ќе умре, освен првосвештеникот, кој влегуваше еднаш годишно, и тоа не без крв. Сега, ниту една слика не може да објасни поедноставно од тоа дека патот кон светиња на светињите не беше објавен - дека никој грешен човек нема пат да дојде до присуството на Бога.

Но Исус рече, „Јас Сум Патот." Исус беше нажален дека бевме затворени надвор од најсветото - од присуството на Бога, затоа што Тој знаеше од искуство дека во тоа присуство е полнотата на радоста. Но како Го отвори патот? Дали ја острани завесата да можеме да влеземе тајно и лесно во присуството на Таткото? Не, но Тој се даде себеси - жртва да ја задоволи божествената правда и да не врати при Бог. Тој рече: „Се сврши!” па ја наведна главата и го предаде духот. И ете! Завесата во Храмот се расцепи надве, одозгора додолу." Се сврши - казната од законот е понесена - барањата на законот се одговорени - патот е завршен - завесата е расцепена, одозгора додолу! Ниту едно парче од страшната завеса сега не остана да не пресекува. Највиновниот - најзлиот грешник од вас сите сега има слобода да влезе преку расцепената завеса, под закрила на светлината на лицето на Јахве - да пребива во тајност во Неговиот храм, да ја набљудува Неговата убавина, и да истражува во Неговиот храм.

И сега, пријателе, дали тоа е твојот пат со кој доаѓаш при Таткото? Исус вели, „Јас Сум Патот; Никој не доаѓа при Таткото освен преку мене." Ако не е така, тогаш сèуште си го држиш твојот сопствен пат, што и да е - дали е пат на солзи, или самоказнување, или давање на завети дека ќе се подобриш, или надеж дека Бог нема да постапи строго - ако не бидеш предупреден, во денот на судот ќе разбереш дека херувимскиот меч го остранил секој пат, и дека си останал како жртва на оганот што проголтува.

Но, ако има само една душа која не може да најде мир во никој себеправеден пат - ако има еден од вас кој што разбира дека е изгубен во самиот себе - ете, Христос ти вели, „Јас Сум Патот;" како што вели на друго место, „Јас Сум вратата." Тоа е целосен, слободен и отворен пат, и е пат за грешници. Зошто да чекаш еден момент повеќе? Постоеше една преграда помеѓу тебе и Бог; но Христос ја сруши. Бог беше гневен, но Неговиот гнев се острани од тој благословен пат. Во Христос, Тој засекогаш благоволи.






II. Христос е вистината.

- Целата Библија, и целото искуство, сведочат дека по природа ние сме неупатени во вистината. Без сомневање, постојат многу вистини коишто безбожникот ги знае. Може да ги познава вистините за математиката и аритметиката - може да познава многу од секојдневните општопознати вистини; но сепак не може да се каже дека безбожниот човек ја познава вистината, затоа што Христос е вистината. Христос е како главниот камен на камената порта. Оттргни го главниот камен, и целото ќе стане куп од ѓубре. Истите камења може да се таму, но се соборени, потрупани, и разбркани, без ред, без крај. Точно по истиот начин - оттргни го Христос, целата порта на вистината може да биде таму; но таа е соборена, без сврзаност, без ред, без крај. Христос е како сонцето за сончевиот систем. Оттргни го сонцето од системот, и секоја планета ќе премине во неред. Планетите ќе бидат таму, но нивните спротиставени сили ќе ги повлечат секаде наоколу, орбитите ќе се удираат во бескрајна збунетост. Точно по тој начин - оттргни го Христос, и целиот систем на вистини ќе се претвори во бркотија. Истите вистини може да бидат во умот, но постојано во еден конфликт и несогласување на неразрешлив лавиринт; затоа што „патот на нечесните е како темнина, не знаат на што ќе се сопнат." Но нека Христос се открие на необратената душа - нека не биде само како што човек зборува за Христос, но нека Духот Божји и се открие, не вистина, но Вистината. Стави го главниот камен на камената порта; врати го сонцето во центарот на системот. И целата вистина ќе се подреди и ќе послужи на тој ум.

Сега треба да се запознае вистината и за самиот себе. Дали Синот Божји навистина ја напушти прегратката на Таткото да го понесе гневот наместо нас? - ако е така, тогаш мора да сум под гнев. Дали Господ Исус стана слуга, за да може да биде послушен на волјата на Бог наместо грешниците? - ако е така, тогаш мора да сум без никаква праведност, дете на непослушноста.

Повторно, знаејќи дека Христос ја знае вистината за Бог. Дали Христос слободно го предаде Својот Син на смрт за сите нас? - тогаш, ако верувам во Исус, нема осудување за мене. Бог е мој Татко, и Бог е љубов.

Пријателе мој, дали го имаш запознаено Христос, кој е вистината? Дали ти се открил, не преку тело и крв, но преку Духот Божји? Тогаш знаеш колку вистинито е дека во Него „се сокриени сите богатства на мудроста и на знаењето." - дека Тој е „Алфа и Омега," почетокот и крајот на секое знаење. Но ако го немаш запознаено Христос, тогаш сèуште не знаеш ништо, како што треба да знаеш; целото твое знаење е како мост без главниот потпорен камен - како сончев систеm без сонце. Што добро ќе ти прави во пеколот, ако ја знаеш целата наука во светот - сите настани во историјата, и целата политика во твоето краткотрајно време на земјата? Дали не знаеш дека токму твоето знаење ќе биде претворено во инструмент за мачење во пеколот? О, колку многу ќе сакаш во тој ден да си го читал твојот весник помалку, а твојата Библија повеќе - дека со целото твое добивање си добил разбирање - и со целото твое знаење си го запознал Христос, Кој што да Го познаваш е живот вечен.







III. Христос е животот.

Целата Библија сведочи дека по природа ние сме мртви во беззаконијата и гревовите - дека ние сме способни да одиме свето во овој свет, толку колку што еден мртов човек е способен да стане и да оди.

И Светото Писмо и сличните искуства сведочат дека по природа сме мртви во беззаконијата и гревовите; но не е тоа смрт во која што ние сме целосно неактивни, затоа што во таа смрт е пишано дека одиме според к*рсот на овој свет - според принцот на силите на темнината.

На ова вистина не учи визијата на пророкот Езекиел, каде што беше однесен од Духот, и поставен во средината на една отворена долина полна со суви коски; и како што поминуваше покрај нив, ете беа многу коски во долината, но беа суви.

Исто таков е погледот што секое дете Божјо го добива од светот. Сувите коски се многу, и тие се многу суви; и тој го поставува истото прашање кое што Бог му го постави на Езекиел, - „Moжат ли овие коски да оживеат?" О, да, мој пријателе; дали искуството не те учи на истата работа? Вистина, мртвите не можат да знаат дека се мртви; но сепак, ако Господ го допре твоето срце, ќе разбереш: пророкуваме на суви коски; зашто тоа е патот Господов; - како што пророкуваме, здив влегува. Погледни назад во твојот живот тогаш. Види како си одел според к*рсот на овој свет. Секогаш си бил како човек кој плива со масата - никогаш како човек кој плива во спротивната насока на течението. Погледни во твоето срце, и види како било обратено против сите заповеди; го чувствуваш почивниот ден како измореност - наместо да го нарекуваш задоволство и достоен за почит. Ако некогаш си пробал да ги држиш Божјите заповеди - ако некогаш си пробал да си ги чуваш очите од похотни желби, твојот јазик од зборови на гнев, или оговарање, или лутина, твоето срце од омраза, и љубомора, и алчност - ако некогаш си го пробал ова, и предпоставувам дека и најнеобратениот грешник го има пробано ова - ако самиот ти си пробал - дали не си забележал дека е невозможно? Тоа е како воскреснување на мртов. Дали не си увидел борбата против самиот себе? О колку е јасно дека си мртов - не нановороден! Не се чуди дека треба повторно да се родиш. Мораш да се присоединиш кон Христос, затоа што Христос е животот. Замисли си една мртва нога да се присоедини на живо тело, така што сите вени да добијат прилив на жива крв - предпостави си коските да се присоединат, и мускулите кон другите мускули, и нервите кон другите нерви, не гледаш ли дека таа нога, колку и мртва да била предтоа, ќе стане жива нога. Пред тоа била студена, и тврда, и гнила и не можела да се помрдне; сега е топла, еластична, и полна со живот и движење. Сега е жива нога, затоа што се присоединила кон она што живот. Или да предпоставиме дека е возможно отсечена гранка да биде накалемена на жива лоза, толку целосно што сите канали треба да го примаат потокот на животворниот сок, дали не гледаш дека гранката колку и мртва да била претходно, станува жива гранка? Пред тоа, била сува, без плодови, и отсечена; сега е полна со животворен сок и сила. Сега е жива гранка, затоа што се присоединила на лозата, која е нејзин живот. Тогаш, точно по истиот начин, Христос е животот на секоја душа која што се прилепува кон Него. Тој што е соединет со Господ е еден дух. Дали твојата душа е како мртва нога - ладна, тврда, без движење, и полна со гнилеж? Прилепи се кон Христос - присоедини се кон Него преку вера, и ќе бидете еден дух, ќе станеш топол, и полн со живот, и целосно активен, во Божјата служба.

Дали твојата душа е како отсечена гранка - сува, бесплодна, и отсечена, во желба за лисја и плодови? Прилепи се кон Христос; присоедини се кон Него, ќе бидете еден дух. Ќе видиш дека е вистина дека Хрисос е живот; твојот живот ќе биде сокриен со Христос во Бога. Ќе речеш, живеам но; „јас веќе не, туку Христос живее во мене: а животот што сега го живеам во телото, го живеам преку верата во Божјиот Син, Кој ме возљуби и Се предаде Себеси за мене."

Тогаш, запомни, пријателе мој кој не веруваш, единствениот пат за да станеш свет е да се соединиш со Христос. И запомни, пријателе мој кој веруваш, ако некогаш се опуштиш во светоста, причината е што си го испуштил твоето држење за Христос. Останете во Мене како Јас во вас - за да давате многу плод. Отсечени од мене, не можете да направите ништо.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2010 во 17:19
"зашто, каде што е богатството ваше, таму ќе биде и срцето ваше. (Matej 6:21)

Za da se odrzime vo zivot ne ni e potrebno mnogu. Ni treba malku hrana, nesto obleka i pokriv nad glava.Bogatite gi imaat ovie raboti vo izobilstvo, a siromasnite mozebi maka macat za da si go izvadat lebot. No, koga ke dojde smrtta, nema bogati i siromasi- site se isti ( Propovednik 9:5,6)Spored toa, za da moze eden covek da vodi smisloven i ispolnet zivot, ne moze i ne treba da se potpre samo na rabotite sto gi steknal ili sto gi poseduva. Seedno dali sme bogati ili siromasni nie nemame celosna kontrola nad toa kolku dolgo ke ziveeme i dali voopsto ke bideme zivi utre. Zivotot vo ovoj svet e mnogu nepredvidliv i cesto se slucuvaat neocekuvani raboti.Biblijata jasno pokazuva deka samo BOG e izvorot na zivotot i samo toj moze da im go dade na lugjeto vistinskiot zivot, odnosno vecniot zivot.(Jovan 3:16, 1 Timotej 6:12-19)

Изменето од Messenger - 22.Јули.2010 во 13:54
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2010 во 00:43
.

Изменето од alf - 20.Септември.2011 во 17:32
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.