IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Здружението РАДКО и неговите цели
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Здружението РАДКО и неговите цели

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2010 во 13:35
Originally posted by Pavaroti Pavaroti напиша:


Има една разлика а тоа е: тие од ОМО не вреѓаат и не го оспоруваат нејзиниот легитимитет на државата во која живееат, они си ги бараат своите права па пак им бранат да постојат, тие пак од Радко во државата која лебот го јадат не ја признаваат, плукаат по неа, не го признаваат народот што живее во неа. Во Република Македонија нема ниту една регистрирана политичка партија како онаа во Бугарија „ВМРО БНД“ создадена да плука само по Македонскиот народ. Е сега за Албанците точно дека земаа пушка во рака но никогаш не го негираа постоењето на нашата држава.



Povekje od sigurno e taka toa shto go pishuvash.
Tie od OMO se pravi makedoci koi samo zjiveat vo Bugarija i si gi baraat svoite prava soglasno postoechkite zakonski propisi, no sepak pak se omalovazjuvani i maltretirani.
dodeka kaj Nas sotojbite se sosema drugi od prichina shto RADKO-vistite se nashi makedonci koi se bugarski orientira.
Toa e povekje od velepredavstvo na sopstvenata drzjava, narod i identitet.
Toa e razlikata megju nash*te vo Bugarija koi se borat i baraat organizirano preku OMO a koe bugarrija ne go priznava, i ovie tuka vo Makedonija koi se makedoci a rabotat za tesno bugarski celi.


 


Изменето од orlov - 17.Ноември.2010 во 14:57
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Октомври.2010 во 16:32
Какви права барат бе ?Какви права не му се даени?Барат нешто противуставно, да формират етничка партија.То е против бугарскиот устав.Тие мене ми личи дека самите неќат да бидат регистрирани, туку седат таму да креват прашина и да брчат.
Оти не се регистрират како Виножито во Грција ?Никој не е малоумен, нека не барат преку леб и погача.

А мајката, ОМО биле етнички македонци, а РАДКО бугарски ориентирани македонци.Од кај добиваш вакви информаци, како си земаш пак за право да кажваш кој каков е ?
Ако велат тие дека се бугари, тогаш се 100% бугари, внуци и правнуци на Ааспарух.Така работи нормална и здрава држава.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 01:12
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:


Оти не се регистрират како Виножито во Грција ?Никој не е малоумен, нека не барат преку леб и погача.



Во Грција Виножито се регистрира дури по одлука на судот во Стразбур, а ОМО Илинден истотака го доби судскиот спор против Бугарија во Стразбур.

И во Грција освен партијата Виножито, ништо друго не е регистрирано, ниту културниот дом, ниту ништо.

Во моментот кога Виножито ќе изјави дека македонското малцинство не може да биде малцинство на т.н. Грци, како што изјавија претставниците на "Радко", тоа ќе биде последен ден на нивното егизистирање или слобода.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 01:30


Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:


Орлов Македонија не е на татко ти, па да кажваш кој треба да се исели и кој треба да се прогласи за непожелна личност.Кој фактор си ти да му кажваш на некој каков да биди ?Македонија е држава на секој шо е роден во неа, бил бугарин бил марсовец, се дури работи за нејзино добро.Дали Македонија била населена од бугари или од македонци ииииччч не ми е гајле дури се работи за доброто на државата и на народот шо живеј во неа.


Арно викаш, Македонија е на сите чии татковци и предци се родени во неа, па и твои и мои и на Орлов... и секој од нас има право да искаже личен став за непожелна личност за државата, се разбира кога смета дека личноста работи против нејзините интереси. А членовите на РАДКО го прават токму тоа: негирање на македонскиот јазик и барање за прогласување на бугарскиот јазик за службен во државата, негираат постоење на македонска нација и македонскиот етнос го прогласуваат за вештачка творба!
Не е проблем што се изјаснуваат за Бугари. Проблем се нивните противуставни активности и програмски цели, не мешајте баби и жаби.

Ако ти сметаш дека овие работат за доброто на државата... аферим за тебе!


Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 12:09
Makedonskiot jazk,nacija i identitet ne go negiraat samo ovie od Radko. So baraat bugarskiot da stane sluzben jazik i toa ne bi mi smetalo, koga moze albanskiot da bide sluzben, zosto da ne moze i bugarskiot.
Znaci oni rabotat protiv ustavot, a albancite koi ubivaa so gi proglasivme za svetci ,tie rabotea ustavno, taka li Anastea?????

Ako e taka aferim i za tebe.

Изменето од Анастеа - 11.Октомври.2010 во 13:43
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2010 во 13:42


Зекси, да си видел некаде на темава да прогласувам некој за светец или да спомнувам воопшто Албанци, за да ми наметнуваш ваков став? збунетост

Мојот став по тоа прашање го имам многупати искажано на соодветните теми, но веројатно не си ме читал штом ми поставуваш вакво прашање.

Не е место на темава да споредуваме затоа и нема да коментирам, да се задржиме на активностите на здружението РАДКО.


Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 22:30
Ne moze Anastea za nekogo da bides majka za nekogo makea, ili ke gi osuduvame site koi sto se protiv ovaa zemja protiv ovoj narod, ili nema toa da go pravime. Ne moze da se bide selektiven.
A i ne moze vo isti kos da se stavaat onie sto koolea i besea i siluvaa, od onie koi sto samo vikaat.

Mene mnogu mi precese koga na covekot od dvor bistata na Aleksandrov mu ja osporuvaa,mu ja rusea, dodeka za razlika albancite si pravat spomenici kaj stignat i nikoj nema g.z da reagira.

Изменето од Анастеа - 15.Октомври.2010 во 23:33
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 23:05
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:


Орлов Македонија не е на татко ти, па да кажваш кој треба да се исели и кој треба да се прогласи за непожелна личност.Кој фактор си ти да му кажваш на некој каков да биди ?Македонија е држава на секој шо е роден во неа, бил бугарин бил марсовец, се дури работи за нејзино добро.Дали Македонија била населена од бугари или од македонци ииииччч не ми е гајле дури се работи за доброто на државата и на народот шо живеј во неа.


Арно викаш, Македонија е на сите чии татковци и предци се родени во неа, па и твои и мои и на Орлов... и секој од нас има право да искаже личен став за непожелна личност за државата, се разбира кога смета дека личноста работи против нејзините интереси. А членовите на РАДКО го прават токму тоа: негирање на македонскиот јазик и барање за прогласување на бугарскиот јазик за службен во државата, негираат постоење на македонска нација и македонскиот етнос го прогласуваат за вештачка творба!
Не е проблем што се изјаснуваат за Бугари. Проблем се нивните противуставни активности и програмски цели, не мешајте баби и жаби.

Ако ти сметаш дека овие работат за доброто на државата... аферим за тебе!




Deka Makedonija e na site chii predci se makedonci nikoj ne go spori.
No Makedonija ne e i na antimakedonskite, odnosno probugarski, prosrpski i na niv slichni elementi.
Makedonija e sma na Makedoncite koi ne rabotat sprotivno na Ustavnitte odredbi i nachela na Republika Makedonija.
Mislam deka kje se slozjish so mene?



Изменето од orlov - 16.Октомври.2010 во 23:09
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2010 во 23:32


Против сите оние кои работат против уставно-правниот поредок на државата и против нејзините национални интереси, треба да се поведат соодветни законски мерки и соодветно на тоа да бидат казнети. Без разлика дали се тоа елементи кои работат во интерес на некоја соседна држава или го прават тоа од други побуди. Доколку (како во случајов со РАДКО) се работи на штета на македонските интереси, а во полза на друга држава, НЕ МЕ ИНТЕРЕСИРА ЗА КОЈА ДРЖАВА СЕ РАБОТИ, значи дали е Бугарија, Србија, Албанија, Грција... мене ми е сеедно. Важно е дека таквата активност е насочена против Македонија.

Јас таквите ги сметам за антидржавни елементи и тука на форумов имам пишувано свои ставови на сите такви теми. Се надевам дека сега сум појасна, за да не бидам осудувана дека за едни сум мајка, за други маќеа, ако тоа се однесуваше лично на мене.


Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 03:06
Ne se odnesuvase licno na tebe, zboruvam uopsteno. Znaeme kako zavrsija pripadnicite na sektata Davidova zvezda mi se cini deka bese vo Vako Teksas. Se osudija da si proglasuvaat nezavisnost od USA, zivi gi zapalija na rancot. Cecencite vo Rusija isto, cela teritorija im ja peplosaa Rusite.
Vo MK ista situacija, a nie so napravivme, i pratenici gi napravivme, i penzii ke im dademe, i im prostivme so zakonot za "prostuvanje" za site ubistva, kolenja, siluvanja itn... koj go izmisli najgolemiot predavnik vo MK istorijata Trajkovski.

A vamu na site zvona protiv Radko ( edna saka penzioneri ), protiv onoj od srpskata partija koj sto izjavil ne znam sto, protiv ojlevci dojlevci, protiv sitna boranija koi ni trunka zaslugi protiv MK nemaat za razlika od albancite.

Ete toa mnogu mi preci, dvostruki standardi, koi MK drzavata gi pravi.

Изменето од Анастеа - 16.Октомври.2010 во 14:00
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 07:22
Originally posted by orlov orlov напиша:




Makedoncite koi ne rabotata sprotivno na Ustavnitte odredbi i nachela na Republika Makedonija.
Mislam deka kje se slozjish so mene?


Цццц уставните начела се менуваат во зависност од дневноилитичките потреби.
Уставните начела се кршат кога е потребна заштита на некој партиски активиста.
Уставните начела се негираат ко она славното на Тито во Лепоглава-Ја овај суд не признаемнамигнување
Ако се следат уставните начела зарем би имало толку здрженија кои отворено го негираат државниот поредок,територијалната целовитост на земјата, постоењето на државотворност- отворено зборуваат за федерации, конфедерации, непостоење на нации или нации производ на овој, оној...
Ај некој нека се осмели на Американците или на Австралијанците нека им рече од позиција на здружение дека се потомци на робијашите транспортирани со бродови во синџириизненадување па ке видиме колку белосветските демократи ке им дозволат да постојат.
Затоа, да не се залажуваме.
Кон врв
Pavaroti Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Експерто нумеро 2

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pavaroti Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 10:39
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by orlov orlov напиша:


Makedoncite koi ne rabotata sprotivno na Ustavnitte odredbi i nachela na Republika Makedonija.Mislam deka kje se slozjish so mene?
Цццц уставните начела се менуваат во зависност од дневноилитичките потреби. Уставните начела се кршат кога е потребна заштита на некој партиски активиста.Уставните начела се негираат ко она славното на Тито во Лепоглава-Ја овај суд не признаемнамигнувањеАко се следат уставните начела зарем би имало толку здрженија кои отворено го негираат државниот поредок,територијалната целовитост на земјата, постоењето на државотворност- отворено зборуваат за федерации, конфедерации, непостоење на нации или нации производ на овој, оној...Ај некој нека се осмели на Американците или на Австралијанците нека им рече од позиција на здружение дека се потомци на робијашите транспортирани со бродови во синџириизненадување па ке видиме колку белосветските демократи ке им дозволат да постојат.Затоа, да не се залажуваме.


Точно така Мамамд. Многу почнавме да глумиме демократија. За ова бре само Енвер Хоџа.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 12:15
Демократијата и Слободата не може да постои без почитување на законите,колку поригоризни закон и спроведување на истите,толку поголема Демократија и Слобода ќе има.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2010 во 19:09
Originally posted by fiks fiks напиша:

Демократијата и Слободата не може да постои без почитување на законите,колку поригоризни закон и спроведување на истите,толку поголема Демократија и Слобода ќе има.


102.3% vo pravo
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.