IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Komentiranje na fotografii
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Komentiranje na fotografii

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
Marie! Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marie! Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 01:20
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Jas samo gleam seir na sajtot. Ich ne se zamaram. Neam vreme.


of lele...
I am a GIRL!
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 02:45
haha tegla car si,

jas ne se ni logiram poke, retko, ... porano dobivav i po nekoj sovet, sea nekako ni slika ne mi se objavuva poke ...

za marie, da i napisam nesto, greota e, si prasuva, a vie ovde bistrite politiki.

porano, ko idev poke tuka, ke si pocnev po red, od najposlednata objavena, i gi gledav site, ... koja ke mi fatese oko, klik na trkalceto za da se otvori vo nov tab.

i sea, posto daleku sum i bev od nekoj koj ima dobro portfolio, si pisev poveke tehnicki detalji, vo smisla, toa sto sum go cital po knigi, artikli, ili drugi komentari. mislam deka poke komentirav na nekoi sliki koi bea, na ponisko nivo (spored mene) od moite, pa probav da im potenciram nekoi raboti sho mislev deka ke im pomozat za sledniot pat koa ke stavat fotka.

za tie so bea vo top sliki, retko komentirav, posto ne znaev ni so da napisam, a epten ako mi se bendisase fotkata, ke daev nekoj bod. znaci, bilo idejno, bilo tehnicki, ako mislev deka nesto mozam da napisam, vo smisla sovet, go pisuvav (kolku imav vreme).

za moi komentari, samo da im zablagodaram na mire i na bobi (mozda i nekoj drug) koi nekolku pati se potrudija da mi daat nekoj sovet, i na forumot i na nekoi moi fotki. inace, bi sakal lom da me naprat so komentari, ali i da kazat kako da ne gi povtoruvam greskite. ko se zaclenav, mislev deka taka i ke bidi, ali, za zal, barem vo mojot slucaj ne ispadna.

sega, si otvoriv akaunt na fejsbuk, zeni eden kup, a ovde, ponekoas idam, ko tegla, za nekoj seir da procitam. ama, vo posledno vreme i to go nema.

i za kraj, marie, izvini i jas so im se prikluciv na diskusijata prethodno poke otkolku samo da ti odgovoram.

pozdrav fotografi
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 05:32
pa DA mARIE BAS E ZA OF LELE SITE SI GLEDAME SEIR
www.blissvp.com
Кон врв
Marie! Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marie! Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 12:25
Sasebt tnx.
Zatko znam i ne se iznenaduvam!

Ako nemas vreme normalno e da rabotis nesto (bilo sto), ama ako vo megjuvreme ti izleze nekoj saat sloboden bogami loso e da go trosis na SEIR...
Zatoa ako imate slobodno vreme korestete go so lugjeto sto ve sakaat i gi sakate, poubavo ke si pominete i ke se oslobodite od "babskata navika - TRACARENJE", a i esenskive denovi se super, fatete sonce dodeka go ima!!!
I am a GIRL!
Кон врв
emilio Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 13:04
http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=53086

Eve dobra fotka za komentiranje!
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 13:36
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Jas samo gleam seir na sajtot. Ich ne se zamaram. Neam vreme.


мир  me 2 ѓавол
Кон врв
emilio Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 16:02

Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Jas samo gleam seir na sajtot. Ich ne se zamaram. Neam vreme.


Zaklucok:
Da zivee seirot!
You create your own universe as you go along!
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Октомври.2008 во 22:48
Originally posted by Marie! Marie! напиша:

Smesno vo koja nasoka tece diskusijava!
Konkretni prasanja bez konkreten odgovor!... se prasuvam dali sum dovolno jasna!?

Ne se sekirajte, MEDIOKRITETOT postoel i ke postoi uste dolgo vreme i ako vi e uteha ne se srekjava samo na sajtov.
Ne me plasi nekompetentnosta na fotografiite i komentarite na sajtov koj e sepak napraven za siroki narodni masi, strasno e koga ke slusnete od "profesionalci" i clenovi na ziri komisii neargumentirani izjavi i nepoznavanje na osnovnite fotografski pravila.

So temava nemav namera da kritikuvam tuku da slusnam vase licno mislenje za tipot na komentari koi bi sakale da go dobiete i nacinot na koj vie kritikuvate (generalno, ne konkretno na sajtov).


Sto e za vas konstruktiven komentar?
Kako vie gi gledate fotografiite?
Kako gi komentirate tugjite fotografii i kako sakate da vi gi komentiraat fotografiite?
Kako odlucuvate od koj avtor ke prifatite sugestija?

Конструктивен коментар е нешто што ќе те натера да пробаш да ја направиш истата или слична фотографија, ако не е можна тотална реконструкција на моментот. Но и ќе те убеди во тоа од прва, т.е. согледаното од коментаторот веднаш да држи вода, не после некое подолго убедување.
Фотографиите ги гледам како само еден мал дел од моментот, околу кој дел можат да се напишат вистински, долги и содржајни романи. (некој ќе рече илјада зборови) ... едит - не сум се изјаснил убаво: нормално, прво ги гледам без да се заморувам што требало да испадне, туку што испаднало. заради повторување на знаењата, пробувам да ги откријам сите добро искористени правила, но и некои прекршени. барем оние кои ги познавам.
Скоро секогаш пробувам да влезам во тој момент и да го доживеам она што фотографот го доживеал. Па макар била и погрешна мојата фантазирана ситуација, секогаш е разонода и тренинг за мозокот. едит - ги коментирам според расположение и време кое го имам да го дадам. скоро секогаш, понекогаш и по цена да испаднам смешен, си кажувам кои работи мене ми сметаат, или мислам дека се добро испаднати. знам дека не сум ни блиску до она што може да го дадат овде луѓе кои одлично ги разбираат и правилата и начините како да ги заобиколат и пак да добијат одлични фотки. сепак секој си има право на коментар. сакам да ми коментираат фотографии, секој според тоа како знае и умее, се радувам и на најмалиот коментар, подолг од пет збора нормално.
Најчесто сугестиите ги прифаќам доколку се во моите можности да ги остварам како совети, реално немам време да ги учам сите можни работи околу фотографијата, а и не можам да си дозволам премногу инвестирање во опрема.

Edward Weston - "Consulting the rules of composition before taking a photograph is like consulting the laws of gravity before going for a walk."

Да преведам: Консултирањето на правилата за композиција пред да се направи фотографијата, е исто како да се консултираат законите на гравитацијата пред да почнеме да одиме.

Зошто го цитирав батето?
Па Marie, спомна техничко коментирање, кое јас го сфаќам by the book. т.е. според правилата.
Бои, контраст, композиција, пресечени глави со хоризонтот, линии кои го одвлекуваат вниманието од субјектот на интерес и слично.
За да знаат луѓето сето тоа да го коментираат, треба да шкрабаат и да почнат да учат, како да ќе треба да се запишуваат на ФАМУ.
Луѓето не ги знаат правилата, барем голем дел од нив.
Според она што се случува и според тоа какви фотки се аплоаудираат.
Но тоа е веќе подолг муабет за некоја критична маса, која е потребна за да има некоја бројка на луѓе, која ќе предизвика револуција на идеи и нови поубави фотографии.
Би сакал да објавам линкови од мои фотографии овде, но гледам дека и оние кои објавија не добија некој голем feedback, или одзив на коментари или слично.


Изменето од Dogi - 21.Октомври.2008 во 23:02
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 07:20
Ne si ja razbral poentata...!
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 07:35
Ja konsultirash fizikata i gravitacijata koga chekorish?
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Rade Lukovic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rade Lukovic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 10:15
Stvarno si terate seir,
Fotografijata si ima svoj "PRAVOPIS I GRAMATAIKA" potoa doaga
umetnosta.Vo zavisnost od sovladana gramatika i pravopis doaga
komentiranjeto.
Pozdrav,

Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 11:58
се јавија двајцата, кои не ги познавам лично, иако со Игор се имам поздравено еднаш набрзина, но според досегашното искуство ги почитувам.
да, фотографијата нормално, како и секој јазик на изразување на нештата, си има свој правопис и граматика.
но сепак, ќе се сложите со мене, дека постојаното тестирање и проверување на сите правила може да доведат до тотална промена на моментот.
поделбата е во свесното и несвесното.
да, Игор, барем доктор би требало да го знае тоа, нормално дека несвесно ги консултираш законите на гравитацијата, со тоа што мораш да распределуваш тежина, лево или десно. ама несвесното не се рачуна, нели?
тоа е поентата на мудроста на Edward Weston - http://www.edward-weston.com/edward_weston_biography.htm
барем јас така ја разбирам.
никој не вика дека не треба да се знаат правилата, или да не се коментира во однос на нив.
муабетот ми беше дека свесното задржување само на правилата и нивно преповторување од учебник пред да се направи фотографијата е нешто налик на правник, кој мора да ги консултира сите закони пред секое судење. правилата или се знаат или не и во однос на тоа при секое чкрапнување, секој од нас, несвесно ги употребува правилата кој најдобро ги научил, со самото тоа што ќе ја одбере сцената и аголот онака како што во моментот најмногу му лежи на идејата.

знам дека е конфузно, може не е ни разбирливо за читање, ама не сум ни некој писател, па да скројам два реда и да кажам се.
да не заборавам, никој конкретно како мене не одговори на четирите прашања на Marie. барем за тоа можете да ми дадете плус намигнување
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 12:12
na fotografii se komentiralo i kje se komentira se i sesto
ako ima opcija za avtorot izbrisi
togas kje se resi se
koj bre saka da pisuje i da bide brisan
nikoj
osim nekoj hiperaktiven ludak

rekoa hartija trpi se, izgleda i netot trpi se
pa strpete se
i promenite OPCII
големо%20гушкање

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Bob Rock Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Февруари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 188
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Bob Rock Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 14:05

Сигурен сум дека односот со коментирањето ќе се смени ,доколку активно се вклучат нашите бардови на фотографијата кои имаат званични титули и кои имаат што да кажат... тогаш ке се внимава мн повеќе што ке се напише и ке се голтаат нивните совети..

_______
Niz mojot zivot pominuvaat mnogu budali-samo jas ostanuvam
_______
Zdenko
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.