IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Филозофирај
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Филозофирај

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 82>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 14:25
spored tebe dejanpp luge koi ne se naucnici ne bi smeele toa pravo da go imaat za filozofiranje? Ako tocno te razbrav toa sakase vo edna od tvoite recenici da kazes.... ili gresam? Ako gresam se izvinuvamцрвенеење
Ako ne sum vo zabluda, togas edno prasanje, sto tocno ti pravis? Tvojot post ne e li isto taka "filozofiranje"?
 
 
 
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2008 во 21:03
Znaci deka nekoj dzabe mu davaat plata stom mozeme da ja rabotime i nie negovata rabota смеење .Dole dzabolebari ! смеење
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 04:45

Љубов!...така едноставно звучи, а толку  многу кажува.
Љубовта е благослов, моторот кој не придвижува, ни дава сила, мотивира, со неа летаме, ги победуваме сите наши стравови, ја откриваме убавината, љубиме, живееме...
Со љубовта сме во симбиоза бидејки на љубовта сме и неопходни како би се изразила и би добила суштина, исто како што и нам ни е потребна, како би се изразиле преку неа, како би постоеле...
Љубовта претставува константа во животот, иако не секогаш е слатка, ниту пак романтична.
Љубовта не е ова или она, не стои само позади добрите и убавите нешта, туку е врската која ги поврзува сите сите причинско последични реакции кои ги доживуваме и манифестираме.
Љубовта стои помеѓу нас и над нас!
Љубовта е средство кое не разапнува, како би не составило повторно. Љубовта е средство преку кое се топиме и стануваме меки и податни како тесто. Со љубовта се исцелуваме себе си преку другите. Таа се изразува низ нас, а со тоа и низ оние кон кои ја насочуваме.
Да ја примаме и даваме можеме само тогаш кога не поставуваме услови на другите, туку себе, и истовремено сфаќаме дека давањето е еквивалент на примањето бидејки се оди од нас и низ нас.

...некогаш пенушка од смоква бев,
   и со себе, и во себе, и низ себе,
   некогаш пенушка од смоква бев,
   и со тебе, и во тебе, и низ тебе...




Кон врв
DarlinG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*Lara*Croft*

Регистриран: 09.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DarlinG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 10:12
Времето е илузија, а годините се само бројки
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 15:31
Originally posted by moira moira напиша:


Љубов!...така едноставно звучи, а толку  многу кажува.
Љубовта е благослов, моторот кој не придвижува, ни дава сила, мотивира, со неа летаме, ги победуваме сите наши стравови, ја откриваме убавината, љубиме, живееме...
Со љубовта сме во симбиоза бидејки на љубовта сме и неопходни како би се изразила и би добила суштина, исто како што и нам ни е потребна, како би се изразиле преку неа, како би постоеле...
Љубовта претставува константа во животот, иако не секогаш е слатка, ниту пак романтична.
Љубовта не е ова или она, не стои само позади добрите и убавите нешта, туку е врската која ги поврзува сите сите причинско последични реакции кои ги доживуваме и манифестираме.
Љубовта стои помеѓу нас и над нас!
Љубовта е средство кое не разапнува, како би не составило повторно. Љубовта е средство преку кое се топиме и стануваме меки и податни како тесто. Со љубовта се исцелуваме себе си преку другите. Таа се изразува низ нас, а со тоа и низ оние кон кои ја насочуваме.
Да ја примаме и даваме можеме само тогаш кога не поставуваме услови на другите, туку себе, и истовремено сфаќаме дека давањето е еквивалент на примањето бидејки се оди од нас и низ нас.

...некогаш пенушка од смоква бев,
   и со себе, и во себе, и низ себе,
   некогаш пенушка од смоква бев,
   и со тебе, и во тебе, и низ тебе...






 аплауз   големо%20гушкање  kolku e lesno da ja zasakas moira
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 15:37
Krilja.... sekoj od nas gi ima, a retko koj gi upotrebuva.... dali se toa krilja na ljubovta, krilja na mislite ili krilja za sloboda!
Nekooi gi koristat sekoj dnevno, na nekomu mu se vrzani, nekoj i ne znae kako da gi upotrebi, kako da leta!
Nesto naj prekrasno koga ke gi otvoris nevidlivite krilja i koga ke poletas, sama ili so nekogo koj isto kako tebe znae i umee kriljata da si gi rasiri!
Dali e toa sloboda? Dali e toa son? Dali e toa nesto sto go posakuvam? Ne e vazno sto e среќа Vazno e da e ubavo!
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2008 во 15:45
...i seka големо%20гушкање
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 01:28

Гледам околу себе, гледам во себе во обид да сфатам што тоа јас правам тука и сега, да го почувствувам она што го гледам...хммм, доаѓам до заклучок дека длабочините до кои достига постоењето се бесконечни, недофатни за човековиот ум, но не и за срцето, бидејки срцето е дел од универзалното ткиво на животот, јадрото на самото постоење...

Длабоко во нас вечниот извор ги напојува реките на нашите мисли, нашите карактери, длабоко од темнината која ниту една ноќ не може да ја разбере, од темнината која раѓа светлина од која бликнува свеста и се создава нашата видлива стварност...

Во секој од нас се наоѓа бескрајот, безвременост чија што воља се трансформира во време, а во тоа време секоја мисла е само потенцијал, која доколку се изговори се слева во временскиот тек и станува вечна.





Изменето од moira - 25.Септември.2008 во 01:35
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Септември.2008 во 16:56
Непријателите претвори ги во пријатели со тоа што ќе направиш нешто добро за нив. Мојот најголем непријател на работа ( не само на мене и на некои други персони) сега ми е бизок пријател. Не гледам ништо чудно во тоа откако ми е мото -keep your friends close but keep your enemies closer. Само едно не ми е јасно. Зашто некои луге  ги делат лугето на добри и лоши-кога не постојат ниту едни и од тие две. Секој човек понекогаш е добар понекогаш лош. Секој човек може да е или повеке добар или повеке лош.  Злопамтилото го следи правилото- цел живот добар а еднаш лош-засекогаш лош. Оптимистот го следи -е де луге сме.....
После толку фрки што ми направи (за кои можев невино да завршам на суд и да одговарам за нешто што поим немав) сега ми е пријател. Да да приател. И ми помогна и помогнав. Човече колку се врти кругот....не знам дали вреди да се филозофира....но како и да е, моето мото останува...


П.С. Некои членови темава некако ја направија слична на Напиши текст откинат од душа...не видов никаква филозофија во нивните постови освен обидување да се изразат на највисоко нивоУ залудно.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2008 во 22:06
 
 
   Можеби околностите и воспитувањето имаат влијание
   во нашиот развој...но ние самите сме одговорни за она што сме...
  
   Тоа што некој не не сака...на начин на кој ние би сакале да не
   сака....не значи дека не не сака ...толку колку што може............
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2008 во 12:24
Ja i vikam, ona mi vika, on vikase, onoj vikase i sekoj vikase kako na slavenje Nova Godina, grupni pijani monolozi na ista masa
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2008 во 15:31
Nasmevka голема%20насмевка
ponedelnik e edne od moite najlosi denovi... Zosto? hmmm... testo prasanje a uste potezok odgovor.... ponedelnicki mi se cini deka site se loso raspolozeni, vlagas vo voz, site se guraat i turkaat, za da fatat mesto, nema osmeh na licata, nema mil pogled, site odat so poled pred nozete.... No denesniot ponedelnik ne e takovсреќа.... so osmeh na lice, so dobro raspolozenie vlagam vo vozo, gi ostavam "turkacite" da se guraat, sednuvam na bilo koe mesto vo vozot... cel den imam osmeh na usnive, i primetuvam deka mi e vozvratenсреќа .... znaci ne bilo do ponedelnikot nego e do osmehot.... zatoa i sega imam osmeh na moeto lice
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
dejanpp Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejanpp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 12:06
Originally posted by seka seka напиша:

spored tebe dejanpp luge koi ne se naucnici ne bi smeele toa pravo da go imaat za filozofiranje? Ako tocno te razbrav toa sakase vo edna od tvoite recenici da kazes.... ili gresam? Ako gresam se izvinuvamцрвенеење
Ako ne sum vo zabluda, togas edno prasanje, sto tocno ti pravis? Tvojot post ne e li isto taka "filozofiranje"?
 
 
 
AKO  ZEMAM  VO  PREDVIT  DEKA  JASNO  SUM  SE  IZRAZIL  OD  TVOETO   IZLAGAJNE  MOZE  DA  SE  ZAKLUCI  DEKA  IMAS  PROBLEM  SO   PREPOZNAVAJNETO  NA  POSTAVENITE  STVARI  VO  SVESTA  ODNOSNO  OD  KOGA   CE  GI  VNESIS  PODATOCITE  VO  TVOJATA  BISTRA  MEMORIJA  ,POSLE  KOGA  KE  IM  PRIJDES  NA  OBRABOTKA  GI  GLEDAS  OD  DRUG  AGOL  A  NE  OD  AGOLOT  OD  KOJ  STO  SE  GLEDALE  VO  PROIZNESUVAJNETO  PA  ZATOA  PAJDZAS  VO  ZABLUDI -TOA  E  PORADI  NEDOSTATOK  NA  PODATOCI   VO    TVOJATA  SVEST  ako  bi te sporedil  so  rabotata  na  komp.   ti  funkcioniras  kako  komp
  koj  ima  instaliran   windovs   no  nema  instalirano  programa  za  podrska  na  programata
  PA  DA  KAZAM  STO  TREBASE  DA  SVATIS  A  TOA  E  DEKA  MOE  MISLEJNE  E  DEKA  SEKOJ  MOZE  DA  FILOZOFIRA  NO  NE  E  PREPORACLIVO  DA  FILOZOFIRA  NA  MESTA  KOI  NE  SE  ZA  FILOZOFIRAJNE ODNOSNO  NENAUCNI  MESTA   pricinite  se  pogore  objasneti    do  kakvi  zabludi  bi  ne  doneslo  filozofirajneto vo  takvi  momenti
A  STO  SE  ODNESUVA  DO  MOETO  PREMESTUVAJNE  NA  SUBJEKTNITE  STVARI  I  POSTAVUVAJNE  VO  FORMA  VO  KAKVA  STO  SAMO  MENE  MI  ODGOVARA  KOE  TI  GO  NAREKUVAS  FILOZOFIRAJNE  E  VO 

  VISTINSKOTO  MESTO   I  VREME
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2008 во 12:12
Sovrseno
 
stoe toa sovrseno? postoi li sovrsenstvo? dali e toa ona sto go posakuvame ili sto mislime deka go posakuvame? ili e sovrsenstvo toa sto ne go imame nie?
sovrsenstvoto za sekogo ima drugo znacenje.... no moze li nekoj da kaze deka go pronasol sovrsenstvoto? ili e toa samo edna fantazija, koja sekoj od nas ja ima?
Sovrsen covek? kako moze da kazet nekoj deka e sovrsen, koga za sekogo sovrsenstvoto ima drugo znacenje, sekoj na svoj nacin odlucuva dali nesto e sovrseno ili ne!
I zosto si go zemame pravoto da olucuvame koj i sto e sovrsen/o?
NE sovrsensto ne postoi.... ne e definirano i nikogas nema da se definira!
Sovrsen zivot.... ima ubav zivot ima pogoden i sreken zivot, no sovrsen zivot ne postoi... i sepak moram da priznam, deka sekoj i sesto na svoj nacin e sovrsen/o
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 82>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.