IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЛУТ НА БОГ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЛУТ НА БОГ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 20:22
Цитирај Може да Му се биде лут на Бога,
но волјата е Негова и на крајот секогаш испаѓа дека се се одвивало по
Неговиот план, а за наше добро.


Nekoj car imal sluga.Toj imal poveke slugi,no eden mu bil nerazdvoen sluga.Kade carot tamu i slugata.

Slugata bil poslusen i pameten,
nebi go ni odbral carot za negov nerazdvoen.

Edno znaelo da go naluti na carot.
Sto i da se slucelo,za se',slugata velel,toa e Allahova volja.

Eden den carot zel nozici,da ja kastri ogradata,
ama,ne vest vo toa,presekol eden malecok del od negoviot prst.

Skoknale site slugi,koj da mu duva na prstot,koj da go prevrzuva,koj da go tesi....

Skoknal i negoviot nerazdvoen sluga,
na sto rekol: Toa e Allahova volja.

Carot na toj zbor i onaka znael da se naluti,
sega i vo bolka,naredil slugata da se zatvori vo temnica.

Drugiot den carot trgnal vo lov,sam prepusten sebesi.
Ne ni znael kolku e ubavo ponekogas da bides sam.

Od ubavina,zaspal vo sumata.
Koga se razbudil videl divjaci okolu nego.

Go vrzale i go odnele do nivnoto selo.
Carot razbral deka imaat praznik na koj treba zrtva da mu prinesat na bogot na koj mu veruvaat.

Drugiot den go soblekle gol,pa na kraj i negovite carski rakavici.
Desnata,pa levata... koga gledaat zavoj.

Mu go odvrzale zavojot i videle
deka mu fali edno malo parcence meso.

Koga toa go videle,divjacite izbegale po nova zrtva,
taka carot svatil deka navistina toa bilo Allahova volja.

Koga go svatil toa,pomislil na slugata a slugata vo temnica.
Gi oblekol alistata i stignal vo dvorecot i naredil slugata da se nagradi.

Slugata odbiva,vika deka veke e nagraden.
Prasal carot: Kako ?
Slugta rekol deka e nagraden so toa sto go stavil vo temniva.

Kako ?! Povtorno prasal carot.

Zatoa sto e se' Allahova volja.Rekol slugata.

Ama KAKO !? Povtorno Carot besno.

Rekol slugata: Jas ti bev nerazdvoen sluga. Ako ne me stavese vo temnica ke bev so tebe. A ako bev sotebe,nemase onie da baraat druga zrtva,mene ke me zrtvuvaa !

Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 21:42
KE IZLAZAM AKO KAZAM DEKA SUM NEMALA TAKVI MOMENTI NA LUTINA,NO BRZO MI POMINUVALE......toa bile momenti na bes,ne znaes koj da obvinis dali sebesi ili bog za nesto loso sto ti se slu4ilo!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2009 во 14:14
Ех, колку пати сум почуствувала слабост, омраза, лутина....и колку е лесно да ја префрлиш вината на друг, на Бог....само да се прашуваш: Со што го заслужив ова? Зошто баш мене ова да ми се случи....Колку пати само ќе потклекнеш... паѓаш.....го кривиш Бог...

Изменето од Lithium - 03.Јуни.2009 во 16:52
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Март.2009 во 02:29

   Sum doziveal mnogu ubavi no i mnogu teski momenti vo zivotot.

Odgledan kako ateist, koga se soocuvav so nekoi teski situacii ne go obvinuvav Bog, bidejki mislev deka ne postoi, tuku go pcuev zivotot...


No otkako ja nauciv vistinata za Bog i Negovata Beskrajna Milost i Dobrota, ni na kraj na pamet ne mi dojde da pohulam na Mojot Nebesen Tatko.

Vo toa mi pomognaa(i pomagaat) slednite stihovi od Biblijata:

"Drugo iskushenie vas ne ve postigna, osven coveckoto;no veren e Bog, Koj nema da pozvoli da bidete iskushavani poveke od silata vasa, a zaedno so oskushenieto ke vi dade i izlez, za da mozete da trpite"
(1 Korintjanite 10:13)

"Nieden, koga e vo iskusenie , da ne veli Bog me iskusava, bidejki Bog so zlo ne se iskushuva, i On nikogo ne iskushuva(Jakov 1:13).

Znaci Bog dozvoluva da bideme iskushani, i iskushenijata najcesto doagaat od nasata nesovrsena priroda , od drugi lugje, nepredvidenite okolnosti, i od Gavolot.

No kako sto veli Apostol Pavle do Korintjanite, Bog nema da dozvoli da bideme iskushani povekje od toa sto mozeme da izdrzime, a ako imame doverba vo Nego ke ni najde i izlez od problemite. AMIN!
Кон врв
SoulStealer Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2009
Локација: Norway
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SoulStealer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2009 во 03:29
епа ај да речам дека сум лут..

А зашто му сум лут?? Епа ајде.. Живев по НЕГОВИТЕ 10 заповеди, си терав како што на еден начин ми беше заповедано.. И што?? Иако немав некои големи очекувања од виша сила али ипак како да кажам.. Секој што не правеше како што правев јас живеел подобро од мене, без разлика дали од духовен или материјален аспект. Но не чедо, ти све што си правел добро ќе ти се врати во рајот, на небесата а ти пак имај "маченички" живот.

Земи згреши една од 10те божји заповеди и ќе гориш во пеколот!!! Ама пак јас те сакам, сите ве сакам!! Не ми штима мене барем и затоа лутината поголема и поголема е. А што ме лути највеќе???
Што ретки се луѓето што го бараат секогаш бога, во добро и во зло... А не во стилот.. Ох господе помогними мака ми е.....

Изменето од SoulStealer - 20.Март.2009 во 03:30
Turning 360 degrees.. Coming soon :)
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 00:27
Само неписмен човек може да му се лути на Бог.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
SoulStealer Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Март.2009
Локација: Norway
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SoulStealer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 02:23
Хаха, слатко се изнасмеав...
Turning 360 degrees.. Coming soon :)
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 15:30
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Само неписмен човек може да му се лути на Бог.


Па не сме сите полиглоти
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 15:36
More ako prodolzi vaka bogami ke mu se nalutam..
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2009 во 19:06
Назад на тема!

Изменето од zidarski - 21.Март.2009 во 19:06
Do what is right, come what may...
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 08:49
Dali ima razumno objasnuvanje za postoenje na inkvizicijata i palenje na klada 500 000 zeni samo zatoa sto sakale da imaat odnosi obvineti od nivnite impotentni mazi deka toa go pravat  so gaolo ? I dodeka se pravea masakri vo negovo ime, kade bese " Toj " vo toa vreme ?

Изменето од maria_magdalena - 03.Јуни.2009 во 11:45
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 11:26
Ми заличи многу реторички ова твоево прашање Збунет.Но мора да за воља на вистината да искоментирам за бројката.
Не знам од каде ја избаци бројката од половина милион жени запалени на клада!Ако таа бројка е точна тогаш би требали да има демографска катастрофа во европа.
Реалната бројка изнесува не повеќе од 40.000 и тоа од поголем времески интервал.И не биле сите жени што биле ставани на клада.А од каде го знам ова?!Па инквизицијата би била ли инквизиција ако не си водела своја документација?!Бројките може да ги најдеш во научна литература за инквизицијата.
И најинтересниот момент е што најмногу жени на клада настрадале во протестантска германија и шведска.
На History chanel на кабловска имаше документарка за некол луд пастор во северна Шведска кој стаил на клада 10% од населението во еден округ,зашто сите му биле сомничави.Кај и да се појавел тој пастор секаде никнувале вештерки!Таа фарса прекинала кога регионалните власти му ја забраниле "дејноста" на тој пастор откако виделе дека жителите на селата од страв од тоа ловецот на вештерки, престанале да искачаат од дома и да работат на полињата.
Додека жртви на инквизицијата во римокатоличката Европа биле најмногу МАРАНОСИТЕ(покрстени евреи кои тајно ја исповедале јудејската вера).
Инаку ако сакаме импозантни бројки на егзекутирани(на овој или оној начин)тогаш шампион дефинитивно е Сталин со сибирските логори и рудници.Таму гинеле,се замрзнувале,бивале убивано и слично 40.000 ДНЕВНО(!!)во периодот на најголеми чистки три-четири години пред втората светска војна.
Важно вагоните со нови и нови робијаши стигале секојденво ,а СССР била голема земја со многу потенцијални робијаши.


Изменето од ahmar1 - 03.Јуни.2009 во 11:29
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 11:38
ne .... ne sum mu ljut ama kje mu kazam deka ne e fer не%20зборувам
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 11:45
Не смееме да му бидиме лути нему, замислете ако Тој беше лут на секој наш грев и толку многу да се разгневуваша кој знаеше што би можело да се случи...
Што и да допушти Бог да ти се случи не гневи се на Него, туку моли Го да се сврти се од добрата страна.среќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.