IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Демаркација на границата со Косово
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Демаркација на границата со Косово

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 24>
Автор
Порака
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:35
Некој ги побркал поимте, или е платен за да ствара забуна. Но, едно е признавање а друго е демаркација. А, со нив- шиптарите нема и што да демаркираме. Прво границата се знае која е уште од времето на ФНРЈ, и доколку има некој проблем, а има треба тоа како легитимни преставници да го решат Македонија и Србија. Косово е дива градба.


Изменето од Анастеа - 18.Октомври.2009 во 00:48
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 15:38
ajde be ,...dosta vekje,...razbudi se!!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 17:42
Косово праша нешто?
Па нели има граница мeгу Македониjа и Србиjа?
А бара ли Косово нешто?
А сака ли Косово нешто?
Не знаат ли дека на Македониjа целоста е гарантирана....



Изменето од Анастеа - 18.Октомври.2009 во 00:48
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 20:07
...УШТЕ ЕДНА УЦЕНА КОН МАКЕДОНИЈА,ОВОЈПАТ ОД ИЗРОДОТ(КОСОВО)"...ПРИЗНАЈТЕ НЕ ПРВО,ПА ПОСЛЕ ЌЕ СТАВИМЕ МЕЃА..." !!!КАЈ ЛИ САМО ГИ УЧАТ ОВИЕ РАБОТИ!!!КАКО НИЕ НА НИТУ ЕДНА ДРЖАВА НЕ ИМ РЕКОВМЕ "НЕ" ,ИЛИ ПАК .."АКО ВИЕ TAKA..НИЕ ВАКА"!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 00:54
a zasto da stavame medja so kosovo kosovo ne postoi a i kako trgnala rabotata brgu ce bide del od makedonija
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:21

Ne znam sto mislite kako moze demarkacija da se sluci na dve derzavi koga makedonija ne go poznava kosovo pa toa ne moze na ist nacin zs edna e derzava a druga spored makedonija ne e derzava i sto sega ?

 
ako ne go priznavat zosto ne odat u BEograd da razgovarat za granica
????????
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 01:58
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Ne znam sto mislite kako moze demarkacija da se sluci na dve derzavi koga makedonija ne go poznava kosovo pa toa ne moze na ist nacin zs edna e derzava a druga spored makedonija ne e derzava i sto sega ?


 

ako ne go priznavat zosto ne odat u BEograd da razgovarat za granica

????????


Pa zatoa sto Makedonija e Drzava a kosovo e dErzava i Makedonija navistna ne go poznava kosovo zatoa koga BEograd ce se vrati na kosovo togas ce pravome demarkacija

Изменето од Templarius - 01.Март.2008 во 01:59
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 10:22
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Ne znam sto mislite kako moze demarkacija da se sluci na dve derzavi koga makedonija ne go poznava kosovo pa toa ne moze na ist nacin zs edna e derzava a druga spored makedonija ne e derzava i sto sega ?



ako ne go priznavat zosto ne odat u BEograd da razgovarat za granica

????????


Приштина има јасни задачи да го спроведе планот на Ахтисари, а не да бара признавање

Со донесувањето на Декларацијата за независност на 17 февруари, велат познавачи на оваа материја, косовскиот парламент се обврза да го спроведе планот на Ахтисари во кој процесот на демаркација не е условен од признавањето на новата држава. „Со овој документ потврдуваме јасно, децидно и бесповратно дека Косово ќе биде правно обврзано да ги почитува одредбите на оваа декларација, вклучувајќи ги специјално обврските што произлегуваат од планот на Ахтисари“.



Koga ednas ke napravite nesto ,sto ste go obekale, bez da se zakanuvate?

Ili toa bese mala sala na parlamentot.

A koga slusav na 17.2. kako govori Taci, ke si pomisli covek da ne ve znae, angelski narod, dusicki sto li se ne pretrpele.

Ne izdrzavte ni 10 dena a da ne go pokazete vistinskoto lice ,zakani i predupreduvanja.

Изменето од kultuzin - 01.Март.2008 во 10:26
Кон врв
Red`Black Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 845
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Red`Black Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:25
Ne znam za kakvi zakani zboris ti
 
koga bese vreme za zakanite toj bese na toa mesto zto se zakanuvase i sto se branese Kosovska Teritorija od Okuptorite a sega e na pozicija na Premier ne na Albancite od kosovo tuku i na serbite i na Romite i na Turcite i na site
 
jas ne vidov nikakva zakana do sega  ako znaes potenciraj so fakti i so argumenti
 
ocigledno sega se znae koj bese terorist a koj Branitel vo kosovo eve teroristite sega palat kersat ncncn
 
 
@Templeraius  edinstven dogovor so beograd makedonija ke go ima koga ke go vikat ambasadorot na serbija od makedonija    
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 16:29
Originally posted by Red`Black Red`Black напиша:

Ne znam za kakvi zakani zboris ti

koga bese vreme za zakanite toj bese na toa mesto zto se zakanuvase i sto se branese Kosovska Teritorija od Okuptorite a sega e na pozicija na Premier ne na Albancite od kosovo tuku i na serbite i na Romite i na Turcite i na site


jas ne vidov nikakva zakana do sega ako znaes potenciraj so fakti i so argumenti


ocigledno sega se znae koj bese terorist a koj Branitel vo kosovo eve teroristite sega palat kersat ncncn



@Templeraius edinstven dogovor so beograd makedonija ke go ima koga ke go vikat ambasadorot na serbija od makedonija     



Pa neznam ako za tebe ne e zakana:

"Ke ima demarkacija ,ama ako ne priznaete"-sloboden citat, togas neznam sto e zakana.

Granicata treba da se obelezi, zatoa sto za toa se zalozila vladata na Kosovo, a koga i dali nie ke go priznaeme Kosovo toa e nasa rabota.

Me razbiras li sega.
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 05:51
UEFA go ODBI Kosovo da se zacleni vo taa organizacija.Kosovarite imeno bile slabi vo fudbal, pa zatoa ne bile pozelniнамигнување
 P.S Im rekle prvo da si stanete clenka na ON, pa potoa ke razgovarame za sport :)))))
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 12:19

Спротивставени ставови околу демаркацијата

Лирим Дулови  
01.03.2008 19:53
Радмила Шеќеринска
 

Демаркација или признавање на независноста. Ова е дилемата на партиите во Македонија кога се работи за односите со Косово. Македонската опозиција инсистира, претходно да се обележи границата кон Косово.

„Не смееме да дозволиме регионот се уште да се занимава со прашањето на граници. Затоа ние уште во текот на вчерашниот ден кажавме дека сметаме дека Република Македонија мора да инсистира на демаркација веднаш“, изјави Радмила Шеќеринска, претседател на СДСМ.

За Владата на Македонија се неприфатливи рецептите на опозицијата за решавање на оваа прашање. Тие веќе имаат испратено барање до косовските власти за да започне процесот на демаркација на границата. Очекуваат одговор.

„Ќе ги имаме в предвид, се разбира, исклучиво интересите на нашите граѓани, а се разбира нема да ја водиме надворешната политика според рецептите коишто ни ги нуди македонската опозиција, односно да мериме со палецот во моментот од каде дува ветерот на популизмот во Република Македонија и да се трудиме да го презентираме тоа како наш став“, рече Ивица Боцевски, портпарол на Владата.

Ивица Боцевски
 

Според планот на Ахтисари, предвидено е границите на Косово да бидат тие од 1988 година, кога Косово беше покраина во рамките на Југославија. Исклучок е само границата кон Македонија, се вели во планот.

Се предвидува во рок од 120 денови, откако ќе се реши статусот на Косово, Скопје и Приштина да формираат комисија, која со помош на меѓународната заедница ќе пристапи на обележување на границата врз основа на договорот од 2001 година меѓу Скопје и Белград. Комисијата својата задача треба да ја заврши за една година.

Затоа косовските власти како приоритет го истакнуваат признавањето на независноста. Ова, според нив, не е условување.

Не била таква ни неодамнешната изјава на косовскиот вицепремиер Хајредин Кучи, кога тој побара Македонија што поскоро да ја признае независноста на Косово. Демаркацијата на границата ја сфаќаат како обврска.

„Јас не сум го сфатил тоа како услов, туку како приоритет. Значи, треба да имаме разбирање за приоритетите на Косово и косовската Влада“, вели Сади Ферати, министер во Владата на Косово.

„Но, апсолутно, ни во таа изјава, ни во сите други изјави не се исклучува нашата подготвеност ова прашање да се реши на најдобар можен начин“, додаде Ферати.

И за албанските партии во Македонија, приоритет претставува признавањето на независноста на Косово пред демаркацијата.

Samo jas tuka NEZNAM kade ovoj Duluvi...ja gleda sprotivstavenosta na stavovite???? изненадување
 
Zatoa shto SHEKERINSKA TOA GO KAZUVA KAKO DA JA OTKRILA TAA AMERIKA - iako vladata TOA veke go pravi ushe od PRVIOT DEN na proglasuvanjeto na nezavisnost???  збунетост 
 
 


Изменето од borec - 02.Март.2008 во 12:23
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 13:32
Леле Шеќернава кралица веќе е досадна...
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 15:14
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Леле Шеќернава кралица веќе е досадна...


Па затоа и рејтингот и е таму при дното..бедни некои си 2% или подолу е??.
Кога се очекува ново испитување на рејтингот на „политичариве„ кај нас..дел од нив и препознати како политиканти...
пс
А можеби и е намерно одбрана за да го дозакопа сдсм-то..
Нешто како да е замолчено она крекало нејзино.. нешто да не е паднат во длабока депресија..комуњарска се разбира?.
НЕМА ВЕЌЕ ВЛАСТ СО СЛАСТ......
Или пак му е повреден кортексот..особено предниот...та го нема по ТВ станициве да ни „објаснува„::
намигнувањеголема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.