IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Прашање до атеистите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Прашање до атеистите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 24>
Автор
Порака
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 22:00
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 22:13
Imagine that you are in a closed room. When someone knocks on the door, you might be able to form some vague impressions about who is knocking. However, you can only guess at his or her attributes. All that you know for certain is that someone is knocking. You can open the door and ask the person knocking to make himself or herself known to you. In this way, you can acquire more accurate knowledge of his or her true attributes.
Look at creation. Its sheer immensity, unity of form, beauty and harmony, usefulness and demands upon our labor and understanding make us aware of the Creator's existence. When we see a wide range of diverse fabrics produced from a single material, we know that someone has produced it, for we understand that it could not have produced itself. Similarly, we can deduce from what we can see of this creation that someone—the Creator—has made it.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 23:36
aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
postariot brat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 491
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај postariot brat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2008 во 23:38
ova e od topsexy:
"zosto?ke se obidam da ti pojasnam..........koj dokazal deka postoi?
sto napravil? kade e?.......
se sto e na zemjava se dolzi na naukata,a ne na postoenje na nekoe bozestvo......
kako moze da veruvas vo nekoj koj "go nema nikade"......
znaci,veruvas vo toa sto go gledas......."

E sega ja pogodi vekje sto! toa sto nekoj otkril deka zemjata se vrti okolu sonceto ne znaci deka toj ja sozdal takva, istoto vazi i za mnogu pronajdoci kako casovnikot i vremeto, Amerika. Veruvaj mi se povekje mislam na svetot podobro mu odelo dodeka nemalo naucnici. mora da bilo prekrasno da se razbudis nautro od kuk*rikanjeto na petlite koga nemalo casovnici, i da odis da zavrsis rabota ne zatoa sto sefot taka ti veli ami zatoa sto gi sakas ovcite i znaes deka tie se gladni i treba da gi nosis na pasenje, pa i da im sviris na kaval za da imaat podobar apetit, a i za da ti zatreperi dusata od volsebnata ubavina na planinskite vrvovi bez pritoa da razmisluvas za globalno zatopluvanje, eve edna instrumentala od George Zamfir od Kill Bill saundtrakot se vika  The Lonely Shepherd
 http://www.youtube.com/watch?v=53mwZJ3bmiY
Uzivajte!




Изменето од postariot brat - 31.Јануари.2008 во 23:40
Od iskona, do denes, a i vo vecnosta sekogas so nas e postariot brat Hristos, zosto se smiluva na nas i ni dade sansa da poveruvame, i da se nareceme ceda bozji.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:15
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

poveketo luge koi veruvaat vo Gospod,,veruvaat slepo,,nesvesno,,na primer,,toj e Musliman zatoa sto negoviot tatko e Musliman,,drugiot e Christian bidejki negoviot tatko e Christian,,poveketo luge vo svetot slepo go sledat religijata na nivnite tatkovci...
Dodeka,,Atheistot na druga strana, iako toj mozebi poteknuva od religijsko semejstvo, toj go upotrebuva negoviot Intellect za da go negira egzistencijata na Boga,,bidejki idejata,zamislata,na Gospod sto on mozebi go ima nauceno vo svojata religija,,ne se poklopuvaat so negovata Logika.
 
Фантастична дамо, мислам дека многу субјективно си ги поставила овие каузи.
Јас на пример сум христијанин кој не го наследил атеизмот од своите родители. Не само јас, туку има доста христијани кои не веруваат слепо и не го наследуваат убедувањето од нивните родители, туку го употребиле својот интелект за да ја потврдат егзистенцијата на Бог, бидејќи идејата, замислата што ја имаат научено од своите атеистички родители не се поклопуваат со нивната логика.
 
Од друга страна пак, има и доста атеисти кои ја наследиле својата религија од нивните атеистички родители и слепо ја следат религијата од нивните татковци.
 
Зошто не им честиташ на овие првиве? трепкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:19
Originally posted by anakin anakin напиша:

aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка
Анакин, очигледно фантастичнава не е македонка па не може да се изрази најдобро на македонски. Интересни и се илустрациите, ако сакаш ќе ти преведувам голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:20
Aj sega EvAngelose i ti mnogu baras od edna ateistka,, pa ona si postova na onoj sto e veruva vo nejzinoto veruvanje deka ne treba da veruvaголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:

aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка
Анакин, очигледно фантастичнава не е македонка па не може да се изрази најдобро на македонски. Интересни и се илустрациите, ако сакаш ќе ти преведувам голема%20насмевка


ami
prviot text i bese politeraturen od mojov
a za prevod??
preveduvaj da ne se mucu



Изменето од anakin - 28.Октомври.2009 во 13:53
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 01:34
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

poveketo luge koi veruvaat vo Gospod,,veruvaat slepo,,nesvesno,,na primer,,toj e Musliman zatoa sto negoviot tatko e Musliman,,drugiot e Christian bidejki negoviot tatko e Christian,,poveketo luge vo svetot slepo go sledat religijata na nivnite tatkovci...
Dodeka,,Atheistot na druga strana, iako toj mozebi poteknuva od religijsko semejstvo, toj go upotrebuva negoviot Intellect za da go negira egzistencijata na Boga,,bidejki idejata,zamislata,na Gospod sto on mozebi go ima nauceno vo svojata religija,,ne se poklopuvaat so negovata Logika.
 
Фантастична дамо, мислам дека многу субјективно си ги поставила овие каузи.
Јас на пример сум христијанин кој не го наследил атеизмот од своите родители. Не само јас, туку има доста христијани кои не веруваат слепо и не го наследуваат убедувањето од нивните родители, туку го употребиле својот интелект за да ја потврдат егзистенцијата на Бог, бидејќи идејата, замислата што ја имаат научено од своите атеистички родители не се поклопуваат со нивната логика.
 
Од друга страна пак, има и доста атеисти кои ја наследиле својата религија од нивните атеистички родители и слепо ја следат религијата од нивните татковци.
 
Зошто не им честиташ на овие првиве? трепкање


si upotrebil svoj intelekt da poveruvas vo Gospod?????изненадување




Изменето од anakin - 01.Февруари.2008 во 01:35
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 02:55
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Imagine that you are in a closed room. When someone knocks on the door, you might be able to form some vague impressions about who is knocking. However, you can only guess at his or her attributes. All that you know for certain is that someone is knocking. You can open the door and ask the person knocking to make himself or herself known to you. In this way, you can acquire more accurate knowledge of his or her true attributes.
Look at creation. Its sheer immensity, unity of form, beauty and harmony, usefulness and demands upon our labor and understanding make us aware of the Creator's existence. When we see a wide range of diverse fabrics produced from a single material, we know that someone has produced it, for we understand that it could not have produced itself. Similarly, we can deduce from what we can see of this creation that someone—the Creator—has made it.
 
Замисли си дека си во затворена соба. Кога некој чука на вратата, ти можеш да створиш некоја неодредена импресија/слика за тоа кој чука. Како и да е, ти само можеш да претпоставуваш за неговите или нејзините карактеристики. Ти можеш да ја отвориш вратата и да побараш од личноста што тропа да ти се претстави. На овој начин ти можеш да добиеш многу точно знаење (информации) за неговите или нејзините вистински особини.
Погледни во созданието, Неговата совршена пространост, единство од форма, убавина и хармонија, корисност и потреби над нашиот труд и разбирање, не прават свесни за постоењето на Создателот. Кога гледаме широк спектар на материјали произведени од единствен материјал, знаеме дека некој го создал тоа, затоа што знаеме дека тоа не можело да се создаде самото себе си т.е. да се самосоздаде.
На сличен начин, можеме да заклучиме од она што го гледаме во созданието, дека некој - Создателот - го создал тоа. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 13:23
Јас верувам во науката. Ако науката ми докаже нешто ќе го прифатам. Не им верувам само на сетилата. Господ можеби постои, можеби не постои. Кој може тоа со сигурност да го каже? Ако науката го потврди неговото постоење, ќе верувам дека Господ постои, ако науката го потврди неговото непостоење, ќе верувам дека Господ не постои. А со такви дебилни работи (дали си го видел или мириснал!) да се докажува нечие постоење или непостоење нема смисла.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 13:58
Originally posted by EvAngelos
[
Фантастична дамо, мислам дека многу субјективно си ги поставила овие каузи.

Јас на пример сум христијанин кој не го наследил атеизмот од своите родители. Не само јас, туку има доста христијани кои не веруваат слепо и не го наследуваат убедувањето од нивните родители, туку го употребиле својот интелект за да ја потврдат егзистенцијата на Бог, бидејќи идејата, замислата што ја имаат научено од своите атеистички родители не се поклопуваат со нивната логика.

 

Од друга страна пак, има и доста атеисти кои ја наследиле својата религија од нивните атеистички родители и слепо ја следат религијата од нивните татковци.

 

Зошто не им честиташ на овие првиве? [IMG]

Jas zboruvav za lugeto in general.., i ako gi gledame rabotite od toj agol,,togas izleguva deka poveketo luge kazuvaat deka veruvaat vo Boga,i ako gi prasuvas zosto,tie ne znaat kako da ti odgovorat, po sto nikogas nitu ne razmisluvale za toa,,
A za lugeto koi go nasle Gospod so pomos na nivniot mozok,,Jas za niv imam osoben pocit i gi konsideriram za Stvarno NajPametni luge,,i kompletirani covekovi sushtestva,,


Изменето од Fantastic Lady - 01.Февруари.2008 во 14:05
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 14:03
Originally posted by anakin anakin напиша:

aloooooooooo spik macedonijam plis , aman visheголема%20насмевка


Izvinete,,navistina izvinete,,no jas razbiram makedonski no ne mozam da se izrazuvam najdobro,,bidejki ne imam ziveano vo Makedonija,,nema nitu godina otkako jas se vrativ tuka,,
se nadevam deka me razbirate


Изменето од Fantastic Lady - 01.Февруари.2008 во 14:03
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2008 во 15:44
If I hold a book and say that ‘this is a pen’, for the opposite person to say, ‘it is not a pen’, he should know what is the definition of a pen


interesno, a sto drzese vo raka koga prasuvase za definicija na Gospod?

p.s. Conected znaela i jazik koj ne e i nema nikakva slicnost so makedonskiot?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 24>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.