IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести > Избори
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕДВРЕМЕНИ ИЗБОРИ во МК - генерална дискусија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 36>
Прашање: Очекувате ли предвремени избори во МК?
Одговор Гласови Статистика
30 [54,55%]
25 [45,45%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2011 во 10:37
Кали,

Сите тие кои не виделе арно од оваа влада (спомнуваш млади, студенти, бизнисмени, пензионери) ТРЕБА ДА ГЛАСААТ ПРОТИВ ОВАА ВЛАДА. Тоа е убавината на демократијата.

Арно ама, оние кои виделе дека оваа влада направила нешто за нив ќе си гласаат за неа.

Ако забележуваш, дури и СДСМ ја научија таа лекција па КОНЕЧНО И ТИЕ ПОЧНАА ДА ВЕТУВААТ што ќе направеле за пензионерите, студентите, земјоделците, стечајците, ... Нема повеќе емоции, завист или омраза, гласање на ура или за идеали дека „големиот лидер ќе ја опраи работата“. Гласачите мерат и премеруваат од кој политичар ќе имаат тие поголема корист.

Уште малку (на 5 Јуни) ќе видиме која категорија била по-бројна. Според моменталните сондажи, тоа ќе биде категоријата која ЌЕ ГЛАСА ДА ОСТАНЕ ОВАА ВЛАДА.

Демократските принципи викаат: Секогаш на побројната категорија и „сечи“ и таа ќе „пресечи“ кој ќе владее во следните 4 години. Тоа е убавината на демократијата.
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2011 во 12:44
Originally posted by Kali Kali напиша:

Originally posted by DameMak DameMak напиша:



Еее, вакви „навивачки“ мотиви на гласање:
1. без разлика дали е тоа од криминално-корумпирани
2. или пак наивни побуди

беа во „мода“ до 2002.

Се сменија работите за 180 степени од тогаш.

СЕГА МОТИВОТ Е: ДАЛИ ЈАС КАКО ГЛАСАЧ ИМАМ КОРИСТ ОД ТИЕ ШТО ЌЕ ГИ ГЛАСАМ.

Преведено во категории на гласачи:
1. Ако сум земјоделец, видов ли нешто арно (поарно) од овие сега што се сега на власт или од оние претходните кои сакаат пак да дојдат.
2. Ако сум студент, видов ли нешто арно (поарно) од овие сега што се сега на власт или од оние претходните кои сакаат пак да дојдат.
3. Ако сум пензионер, видов ли нешто арно (поарно) од овие сега што се сега на власт или од оние претходните кои сакаат пак да дојдат.
4. Службеник, ...
5. Приватен бизнисмен, ...

Сите кои не виделе арно - треба да си гласаат ВМРО да биде сменето.
АРНО ама тие што ќе гласаат ВМРО ДА ОСТАНЕ уште 4 години, не се воопшто наивни туку си гласаат пошто виделе некоја корист за себе од политиките на ВМРО.


Ако стигнавме до тоа да студентите, значи младата интелигенција, онаа која треба да е највизионерски расположена, размислува на овој начин ти како што велиш, тогаш во право ќе да сум дека не ни сече?

Приватен сектор, што виде од оваа власт? Ако не стави клуч на врата, тогаш едвај вади пристојна плата. Кој ќе е тогаш моторот на оваа економија?

Што се однесува до пензионерите..... мојата стара баба е жена со 4то одд., ама попаметна е од многу млади што ги слушам и читам....ми вели, што дека дадоа два дена бесплатно возење со автобуси, кога лековите ги поскапеа или воопшто ги нема??


Не знам всушност дали ми е повеќе жал за овој напатен народ кој ќе се продаде ефтино, за еден ден бесплатна вожња со автобус а ужасно здравство, образование, сиромаштија и невработеност, корумпираност...или ми е мака за тоа што не бара повеќе.


Значи младата интелегенција е баш интелегенција....Сега младите баш се многу понапредни и попаметни од младите некогаш....Не треба да ги поценуваш....
Приватниот сектор? - доколку сопственикот на приватниот бизнис знае како да си ја води и организира работата, и ако знае како, колку и каде може да инвестира тогаш нема промашување..Инаку не може секој да биде бизнисмен само ако имал 5 000 или 10 000 евра и ајде ќе почнам бизнис..За бизнис треба добар план и стратегија, и да знае човек како се работи..Во Македонија имаш еден куп приватни и успешни компании..
Инаку за лошо спроведената приватизација и тие што не успеаа да ја спроведат се знае кој им е крив БЦ...тој ја воведе....аплауз
А пензионерите, па бесплатно возење со автобус, покачени пензии, бесплатно одење на бања ........некогаш немаа НИШТО.....не па да се возат без пари.....Што ќе им кажи БЦ што тој направил за нив...и кога во неговото време лековите беа толку достапнизбунетост
Сега барем позитивната листа на лекови постојано се проширува...



И на крај овие што си ги набројала

ужасно здравство, образование, сиромаштија и невработеност, корумпираност“

 е тоа е она што многу многу години ја демнее Македонија и долги години никој не мрдна со мал прст да го управи, и не ви е сега Груевски крив за тоа.....Овие работи во последните години барем почнаа да се движат во позитивен правец....образованието полека да добива својата димензија, сиромаштијата- овој збор го слушам веќе 20 години, невработенста за многу проценти се намали во однос на времето на БЦ, а за корумпираноста е овде немам збор, сега ако не се казнуваат корумпираните, кога било такада




Изменето од MyWay - 11.Мај.2011 во 12:47

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
prilepcanec pp Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 24.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 73
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај prilepcanec pp Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2011 во 18:32
ne mozam da svatam luge koi na sekoj nacin se obiduvaat da devalviraat nesta koi se pridobivki za graganite. dodeleni se 23 mil.evra subvencii za tutun-necinelo oti godinava tutunot bil poevtino platen,pa ne go otkupuva vladata tutunot,privatni kompanii se so svoja otkupna politika.
besplaten prevoz-ne cinelo poskapele lekovite,pa poskapuva se i vo cel svet a ne samo tuka,benzinot go namalija e ne bilo vo red trebalo porano i neznam sto uste ne.luge nikoj ne veli deka ovaa vlada e bezgresna,deka i vo nea nema skloni na kriminal ama ovaa vlada za razlika od site dosegasni,raboti,gradi,vo interes na graganinot i drzavata
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2011 во 20:51
ma  ,kakvi glupi izbori?!
 
Се укинува визната либерализација за Македонија и Србија
 
 
....pak ke gi zatvorat a, ovie se zamaraat, dali ke im ostanel ....mujo....ili  pak, ke im doshol ...haso !
 
za zalenje!не
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2011 во 03:53
Originally posted by Kali Kali напиша:

А ретко кој поддржувач на ВМРО кој го познавам го сметам за интелигентен


Tocno taka, toa go kazuvaat komunjarite vekje 6 decenii, za niv site ostanati se nepismeni, seljaci i dr.
Radi takvata arogancija i samobendisanost a so nisto ne izdrzana, ke sedat u opozicija uste minimum 4 god.

So mislis deka penzionerite ke glasaat za SDS, i tie gi otkacija vise kompletno, studentite veke odamna ne gi ni spomnuvaat SDS kako opcija za glasanje, a i red drugi grupi na gradjani.

A vlasta kakva takva e, izbrana e na izbori so site nisani.


Изменето од Анастеа - 13.Мај.2011 во 20:13
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2011 во 08:44
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


Tocno taka, toa go kazuvaat komunjarite vekje 6 decenii, za niv site ostanati se nepismeni, seljaci i dr.
Radi takvata arogancija i samobendisanost a so nisto ne izdrzana, ke sedat u opozicija uste minimum 4 god.

So mislis deka penzionerite ke glasaat za SDS, i tie gi otkacija vise kompletno, studentite veke odamna ne gi ni spomnuvaat SDS kako opcija za glasanje, a i red drugi grupi na gradjani.

A vlasta kakva takva e, izbrana e na izbori so site nisani.



Може да не се согласуваш со мене, ама верувај ми кога ќе ги слушнам, и видам на ТВ која и каква група луѓе се собрани кога се даваат изјави, или пак неформално во приватен живот...точно тоа го мислам.
Кој како ќе гласа, не знам...се плашам дека ВМРО ќе добијат на избори пак, тоа го признавам, како што признавам дека таа народна одлука не е за доброто на Македонија, ниту ја отсликува зрелоста на овој народ.
Ти, како сакаш разбери ме. Не е тоа ни ароганција, ни самобендисаност, а дека можам да го ’’издржам’’ овој став, можам во секој момент.

@My Way...што да ти кажам, освен дека изгледа многу приказни и бајки гледаш голема%20насмевка И јас сакам цртани, ама ти ептен голема%20насмевка  големо%20гушкање




Изменето од Анастеа - 14.Мај.2011 во 00:31
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2011 во 13:02

Ти кали ептен ги сакаш цртаните филмови на БЦ....тоа е проблемот што не прифаќаш друга шема даголемо%20гушкање


Изменето од Анастеа - 13.Мај.2011 во 20:14

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2011 во 15:12
Напротив, Мај Веј, воопшто не си во право...немој да ти биде тешко тоа да го прифатиш, дека некој може да ја критикува владата на Груевски, а да не биде поддржувач на Б.Ц. или СДС.

Може, драга моја....може.
Јас Бранко воопшто не го ценам...мислам дека е добар политичар, но не дека е чесен, што ми е и поважно. Башка, истрошен е веќе. Али Грујо дупло повеќе не го ценам. Тоа е вистината...од СДС, само можеби Шеќеринска ја ценам, од цел тој табор таму...и Никола Поповски на времето, но тој веќе излезе од СДС, ми се чини.



Изменето од Kali - 12.Мај.2011 во 15:20
Кон врв
ivan_mar Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Април.2011
Статус: Офлајн
Поени: 18
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ivan_mar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2011 во 16:27
Луѓе дајте мајку корумпирана држава сме нема до каде сиромштија владдее, незапосленост голем процент,како може да се палите на споменици и ред други работи, голем дел од вас на форумот ги посочувате градбите во Скопје..во ред е тоа ама дајте малку погледнете сто стана со источна македонија немаат пат луѓе немора да е асфалт соо саати одат од град до нивните куќи ....и уште нешто пред 6 години нафтата бесе 40 денари а вестацко ѓубриво 500 денари вреќа сега колку е нафта околу 70 ѓубриво е 1050 ден ???     и кога некој ке каже .. грујо им исплати субвенциите да точно е ама со тоа речиси ништо неможе да се покриее
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2011 во 19:27
Shto ti e kriv Gruevski za kachuvanjeto na cenata na naftata na svetskiot pazar ???

Patem, ne znam za nitu edna vlada vo svetov shto sega se otkazhala od nejziniot del vo prodazhbata na nafta i nafteni derivati vo drzhavata. Toa go napravi samo vladata na Gruevski.







Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2011 во 22:39
Originally posted by Kali Kali напиша:

Јас Бранко воопшто не го ценам...мислам дека е добар политичар, но не дека е чесен, што ми е и поважно.


e ova ti e da zeme covek pa da izvrsi samoutepstvo. mozam samo da zamislam u koj film se naogjas.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2011 во 02:31
na necij FB dzid vo tek e predizborna kampanja............
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2011 во 10:51
Originally posted by Kali Kali напиша:

Напротив, Мај Веј, воопшто не си во право...немој да ти биде тешко тоа да го прифатиш, дека некој може да ја критикува владата на Груевски, а да не биде поддржувач на Б.Ц. или СДС.

Може, драга моја....може.
Јас Бранко воопшто не го ценам...мислам дека е добар политичар, но не дека е чесен, што ми е и поважно. Башка, истрошен е веќе. Али Грујо дупло повеќе не го ценам. Тоа е вистината...од СДС, само можеби Шеќеринска ја ценам, од цел тој табор таму...и Никола Поповски на времето, но тој веќе излезе од СДС, ми се чини.



Е па ете...Шекеринска ја обожаваш...тоа е доволо да знаеме зошто си против Груевски....како и сите други “неопределени“...да

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2011 во 11:08
Интересна вест...мислам дека ова е добар начин за да остане добар ликот на градот...и да не биде во шаренило....

Градот Скопје согласно со одлуката за условите за добивање право за користење место за истакнување на изборни плакати во градот поставува паноа за бесплатно изборно рекламирање на посебно определени локации.  Со оваа одлука во сите скопски општини се предвидени 54 локации за поставување паноа.
За добивање право за користење на место за истакнување на изборни плакати на наведените паноа, организаторите на изборната кампања треба да достават барање до администрацијата на Град Скопје, најдоцна до денот определен за почеток на изборната кампања.

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 36>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.