IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРАТЕНИКОТ МУХАМЕД

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 34>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 09:39
Nema da mozes, i da sakas....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 10:18

немој antony  да го убедуваш може да се изнервираат и потоа може да следат САМОУБИСТВЕНИ БОМБАШКИ НАПАД
И газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 11:28

немој antony  да го убедуваш може да се изнервираат и потоа може да следат САМОУБИСТВЕНИ БОМБАШКИ НАПАД
И газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Batka idi si u pravoslavna ubavina kaj sto tie mestoto, i stavajsi sliki.. ne zamaraj tuka so gluposti

Изменето од Pustinski-Lav - 25.Јануари.2008 во 11:29
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
mali simo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1132
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mali simo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 13:16

во право си друже - само во ПРАВОСЛАВНА УБАВИНА  нема глупости!!!!
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ

Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 14:13


во право си друже - само во ПРАВОСЛАВНА УБАВИНА  нема глупости!!!!

Sam si znaes, golem si sega i sramota e toa e da te ucam za toaсреќа
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Anthony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3379
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anthony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 15:01
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:

во право си друже - само во ПРАВОСЛАВНА УБАВИНА  нема глупости!!!!


Sam si znaes, golem si sega i sramota e toa e da te ucam za toaсреќа


Ehhh za da uchish nekogo prvo nauchi se pravilno da ja upotrbuvash svojata leva raka = i oduchi se od loshata navika. Losho ti mirisa i pokraj upotrebata na sapun

Изменето од Anthony - 25.Јануари.2008 во 15:02
It’s nice to be important....it’s   important to be nice!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 20:21
Muhammed a.s. rekol:"Cistete se bidejci Islamot e cist!"(Ibn Hibban)
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2008 во 21:37
Ko napusti ovaj svijet, a da je sva svoja djela cinio iskljucivo u ime i za ljubav jedinog Allaha , koji nema druga, i koji je klanjao i zekat dijelio - napustio je ovaj svijet s Allahovim zadovoljstvom. (Ibn Madze, Hakim)
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 00:25
"Reci: Ja sam samo covjek kao i vi, meni se objavljuje da je vaš Gospodar jedan Bog." (Fussilet: 6)

NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
orto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 916
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 09:17
Originally posted by efendija efendija напиша:

Muhammed a.s. rekol:"Cistete se bidejci Islamot e cist!"(Ibn Hibban)

ОООО колку убаВИи зборови изречени од пајгамберотголема%20насмевка
Само денесниве мусли многу се заинтересирале со овие "мудрости"

(kоран 10, 94)
(аллах рече моамеду) Ako сумљаш у oно што ти oбљављујемо, упитај oне (Жидове и Кршчане) koji Читају Kњигу (БИБЛИЈУ), прије тебе објављену
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 14:06
Originally posted by orto orto напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Muhammed a.s. rekol:"Cistete se bidejci Islamot e cist!"(Ibn Hibban)
ОООО колку убаВИи зборови изречени од пајгамберотголема%20насмевкаСамо денесниве мусли многу се заинтересирале со овие "мудрости"



Морам да ти одржам една кратка лекција,пошто очигледно ме влечеш за јазик,за да ти кажам некои работи.

Во една прилика Мухаммед а.с. им се обратил на Енсариите(Мединелиите-оние кои го прифатиле Мухаммеда и муслиманите после Хиџретот-преселбата од Мекка во Медина)со зборовите:


:О,дружино на Енсарии,Аллах ве пофалил во однос на чистотијата.Па која е вашата чистотија?,Тие му рекле:,Земаме абдест за намаз,се банјаме кога сме џунупи(нечисти),земаме тахарет после нужда...;Мухаммед а.с. на тоа им рекол,Тоа е тоа!-Затоа придржувајте се кон тие работи!,

Овој настан ќе ни ја потврди далекувидноста од ваквиот Исламски пропис.Се наведува дека во Велика Британија во 1963 год. во градот Данди,се појавила болеста Тифус,со голем број на регистрирани случаи.Така што населението го зфатило немир и страв од проширување на епидемијата и надвор од нивниот град.Веднаш стручните лица почнале со разни испитувања за спречување на епидемијата.Тогаш директорот по здравство во тој град огласил предупредување преку телевизија и радио барајќи од населението да не употребуваат хартија во тоалетите...и им сугерирал да употребуваат вода при вршење нужда.Објаснал дека тоа треба така да се прави затоа што епидемијаата може да се пренесе преку хартија на која застануваат муви кои ја пренесуваат болеста кај луѓето.И навистина населението се одзвило на овој апел и на таков начин,успеале да ја ззапрат епидемијата.

Е,СЕГА РАЗМИСЛИ:ДАЛИ ТРЕБА НИЕ МУСЛИМАНИТЕ ДА СЕ СРАМИМЕ ОД ОВОЈ ПРОПИС ИЛИ ПАК ВИЕ;ЧИСТИТЕ;КОИ УПОТРЕБУВАТЕ САМО ХАРТИЈА,А НЕ ВОДА ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ НА НЕЧИСТОТИЈАТА?




Идемо даље:

Муслиманите ја научија Европа на хигиена,тие се оние кои воведоа тоалет и принципот на туширање во периодот кога Европа се гордееше себеси со нечистотијата и анархијата.Оваа констатација ќе ја поткрепам со следниов факт:Во периодот на инквизицијата во Шпанија ,оној човек што ќе ги измиел рацете или ќе се избањал,го фрлале на буниште и отпад за ѓубре,оти таков го сметале,дека тој е ѓубре!
Во Францускиот дворец Версај НЕМАЛО КУПАТИЛО,додека од друга страна имало над 1000 соби во него,и штое интересно за одредени потреби се користела ЛОПАТА СО КОЈА ОТПАДОКОТ-ЧОВЕЧКИОТ ИЗМЕТ се исфрлал на улица или на двориште.Дури во 17 век во Франција постоел закон по кого,кога ќе се исфрлал човечкиот отпад преку прозорец,тие што го исфрлале морале да викаат на глас:ЛО(во превод:ВОДА),за некому тој исфрлен отпад да не му падне по главата.
   Кога муслиманите влегле во Шпанија ја рашириле хигиената и чистотијата,додека пак,верските лица од редовите на христијанството го учеле народот дека ОД СРЕДСТВАТА КОИ ПРИБЛИЖУВААТ ДО БОГА Е ЧОВЕКОТ ДА СЕ ОДДАЛЕЧИ ОД МИЕЊЕ НА ТЕЛОТО!-Дури,некои се фалеле со долгото време поминато без туширање.

Еве ти сега некои изреки од свештени лица:
Свештеникот Атинос рекол:


,Свештеникот Антони не го починил ГРЕВОТ:МИЕЊЕ НОЗЕ ЦЕЛ ЖИВОТ!,
Свештеникот Абрахам НЕ ГО ИЗМИЛ ЛИЦЕТО И НОЗЕТЕ ЦЕЛИ 50 ГОДИНИ.

Еве ти и друга споредба:Пред неколку години,во Манастирот:Свети Јован Бигорски,една чесна сестра(не сакам името даи го спомнувам,поради нејзина сигурност),нареди да се изгради купатило,туш,замисли:ТАКВО НЕШТО НЕМАЛО ДО ТОГАШ!!!!!,но,по извесно време таа сестра беше суспендирана и преместена од тој Манастир на друго место поради ТОЈ ГРЕВ,а купатилото беше срушено.(мислам,не сум сигурен,дека и ден-денеска нема купатило во тој Манастир)

Епа кажи ми сега ти мене кој кому треба да се смее:ДАЛИ ТИ МЕНЕ,КОЈ РЕДОВНО СЕ МИЈАМ,ТУШИРАМ,ЧИСТАМ ИТН...ИЛИ ЈАС ТЕБЕ, КОЈ СЕ ГОРДЕЕ СО ОНАА ВЕЌЕ ДОБРО ПОЗНАТА РИСЈАНСКА ИЗРЕКА:,КОЛКУ ПОНЕЧИСТ-ТОЛКУ ПОДОБАР РИСЈАНИН,!


ПА-ПА[/B

    

А за денешниве муслимани не секирај се,тие си продолжиле да ја негуваат и практицираат хигиената.

Изменето од efendija - 05.Февруари.2008 во 14:20
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 14:39
neznam kako bilo niz vekovite jas licno posle nuzda se mijam od 14g. i bi go preporacal toa ne deka zimam avdes nego za licna higiena. no nehigiena mozebi vo hristijanskiot svet ako e tocno sto pisuvas e mnogu dalecno minato pogledni sega kako e vo nasite zemji a pogledni kako e vo islamskite eeeee strog centar na istanbul nema vodovod,,bajazit i aksaraj hotelite imaat rezervari pa noce gi polnat so cisterni ,,a uste pred kolku vreme vo,, efes ,,imase vodovod uste pred islamot pa posle vie ste izmislile vruc'a voda aj be sikter uste po 20 dusi sedat u edna soba imam komsii tuka 2 para i malo bebe u garsonjera sedat a u sk. kuci vili i kakva e taa kultura vo 21 vek alo,alo
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 15:34
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

neznam kako bilo niz vekovite jas licno posle nuzda se mijam od 14g. i bi go preporacal toa ne deka zimam avdes nego za licna higiena. no nehigiena mozebi vo hristijanskiot svet ako e tocno sto pisuvas e mnogu dalecno minato pogledni sega kako e vo nasite zemji a pogledni kako e vo islamskite eeeee strog centar na istanbul nema vodovod,,bajazit i aksaraj hotelite imaat rezervari pa noce gi polnat so cisterni ,,a uste pred kolku vreme vo,, efes ,,imase vodovod uste pred islamot pa posle vie ste izmislile vruc'a voda aj be sikter uste po 20 dusi sedat u edna soba imam komsii tuka 2 para i malo bebe u garsonjera sedat a u sk. kuci vili i kakva e taa kultura vo 21 vek alo,alo


Тоа што го пишуваш можеби така ти изгледа во твоите очи,но,не и во реалноста.
Тоа што го велиш за Аксарај во Истанбул,можеби е точно,но,вероватно е поради недостаток на вода,па луѓето се борат,ете на таков начин да обезбедат вода,Истанбул е 12 милионски град ,колку 6 наши Македонии,и нормално е во недостаток на чиста вода за пиење,да ги полнат цистерните на хотелите на тој начин,но,тоа сие нивни проблем.Ние овде разговараме за Хигиената.Сакаш да кажеш дека Исламските земји се понечисти од Неисламските?-Ајде те молам не биди двообразен.Јас сум посетил еден куп исламски земји и сум видел,колку тие вложуваат на ова поле.Не велам дека Западот заостанува,сега е нормално да се биде чист,да се има купатило,уредно вц итн..мене сега тоа сосема мие јасно.Но,во никој случај не можам да разберам кога некој сака да пропагира дека Исламот е нечиста вера,кога од друга страна уште пред 14 века ја пропагирал хигиената,кога Европа се давела во својот измет.Подолните примери кои ми ги наведе за некои муслимани,немаат врска со хигиената,туку,тука станува збор за недостаток на материјални средства,можеби луѓето не можат да се раскомотат како ти што посакуваш,поради недостиг од пари.Спротивно на тоа ти што го кажуваш јас можам да ти посочам иљадници примери,земи ги муслиманските и христијанските села,прошетај по нив,и добро ќе ја воочиш разликата.Но,пак ќе ти речам недостатокот на материјални средства и борбата за егзистенција на многумина не им дозволуваат да си го уредат животот на едно нормално и достоинствено ниво,а не поради тоа што тие не сакаат.Секоја чест за тие кои граделе водоводи,без разлика кои биле,но секоја чест и на Турците Османлии,кои првиот водовод на Балканов кој воедно е и најстар водовод го изградиле во Сараево,секоја чест на Исламот кој благодарение на императивот:,Биди чист;-секаде каде што ќе стапнела нивнта нога,граделе и водоводи,и амами, и јавни купатила,и раскошни шадрвани,и не знам што уште друго.[/

ЕХ,ПУСТО ТУРСКО!

Изменето од efendija - 05.Февруари.2008 во 15:37
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 15:42
Originally posted by efendija efendija напиша:

Originally posted by orto orto напиша:


Originally posted by efendija efendija напиша:

Muhammed a.s. rekol:"Cistete se bidejci Islamot e cist!"(Ibn Hibban)
ОООО колку убаВИи зборови изречени од пајгамберотголема%20насмевкаСамо денесниве мусли многу се заинтересирале со овие "мудрости"



Морам да ти одржам една кратка лекција,пошто очигледно ме влечеш за јазик,за да ти кажам некои работи.

Во една прилика Мухаммед а.с. им се обратил на Енсариите(Мединелиите-оние кои го прифатиле Мухаммеда и муслиманите после Хиџретот-преселбата од Мекка во Медина)со зборовите:


:О,дружино на Енсарии,Аллах ве пофалил во однос на чистотијата.Па која е вашата чистотија?,Тие му рекле:,Земаме абдест за намаз,се банјаме кога сме џунупи(нечисти),земаме тахарет после нужда...;Мухаммед а.с. на тоа им рекол,Тоа е тоа!-Затоа придржувајте се кон тие работи!,

Овој настан ќе ни ја потврди далекувидноста од ваквиот Исламски пропис.Се наведува дека во Велика Британија во 1963 год. во градот Данди,се појавила болеста Тифус,со голем број на регистрирани случаи.Така што населението го зфатило немир и страв од проширување на епидемијата и надвор од нивниот град.Веднаш стручните лица почнале со разни испитувања за спречување на епидемијата.Тогаш директорот по здравство во тој град огласил предупредување преку телевизија и радио барајќи од населението да не употребуваат хартија во тоалетите...и им сугерирал да употребуваат вода при вршење нужда.Објаснал дека тоа треба така да се прави затоа што епидемијаата може да се пренесе преку хартија на која застануваат муви кои ја пренесуваат болеста кај луѓето.И навистина населението се одзвило на овој апел и на таков начин,успеале да ја ззапрат епидемијата.

Е,СЕГА РАЗМИСЛИ:ДАЛИ ТРЕБА НИЕ МУСЛИМАНИТЕ ДА СЕ СРАМИМЕ ОД ОВОЈ ПРОПИС ИЛИ ПАК ВИЕ;ЧИСТИТЕ;КОИ УПОТРЕБУВАТЕ САМО ХАРТИЈА,А НЕ ВОДА ЗА ОТСТРАНУВАЊЕ НА НЕЧИСТОТИЈАТА?




Идемо даље:

Муслиманите ја научија Европа на хигиена,тие се оние кои воведоа тоалет и принципот на туширање во периодот кога Европа се гордееше себеси со нечистотијата и анархијата.Оваа констатација ќе ја поткрепам со следниов факт:Во периодот на инквизицијата во Шпанија ,оној човек што ќе ги измиел рацете или ќе се избањал,го фрлале на буниште и отпад за ѓубре,оти таков го сметале,дека тој е ѓубре!
Во Францускиот дворец Версај НЕМАЛО КУПАТИЛО,додека од друга страна имало над 1000 соби во него,и штое интересно за одредени потреби се користела ЛОПАТА СО КОЈА ОТПАДОКОТ-ЧОВЕЧКИОТ ИЗМЕТ се исфрлал на улица или на двориште.Дури во 17 век во Франција постоел закон по кого,кога ќе се исфрлал човечкиот отпад преку прозорец,тие што го исфрлале морале да викаат на глас:ЛО(во превод:ВОДА),за некому тој исфрлен отпад да не му падне по главата.
   Кога муслиманите влегле во Шпанија ја рашириле хигиената и чистотијата,додека пак,верските лица од редовите на христијанството го учеле народот дека ОД СРЕДСТВАТА КОИ ПРИБЛИЖУВААТ ДО БОГА Е ЧОВЕКОТ ДА СЕ ОДДАЛЕЧИ ОД МИЕЊЕ НА ТЕЛОТО!-Дури,некои се фалеле со долгото време поминато без туширање.

Еве ти сега некои изреки од свештени лица:
Свештеникот Атинос рекол:


,Свештеникот Антони не го починил ГРЕВОТ:МИЕЊЕ НОЗЕ ЦЕЛ ЖИВОТ!,
Свештеникот Абрахам НЕ ГО ИЗМИЛ ЛИЦЕТО И НОЗЕТЕ ЦЕЛИ 50 ГОДИНИ.

Еве ти и друга споредба:Пред неколку години,во Манастирот:Свети Јован Бигорски,една чесна сестра(не сакам името даи го спомнувам,поради нејзина сигурност),нареди да се изгради купатило,туш,замисли:ТАКВО НЕШТО НЕМАЛО ДО ТОГАШ!!!!!,но,по извесно време таа сестра беше суспендирана и преместена од тој Манастир на друго место поради ТОЈ ГРЕВ,а купатилото беше срушено.(мислам,не сум сигурен,дека и ден-денеска нема купатило во тој Манастир)

Епа кажи ми сега ти мене кој кому треба да се смее:ДАЛИ ТИ МЕНЕ,КОЈ РЕДОВНО СЕ МИЈАМ,ТУШИРАМ,ЧИСТАМ ИТН...ИЛИ ЈАС ТЕБЕ, КОЈ СЕ ГОРДЕЕ СО ОНАА ВЕЌЕ ДОБРО ПОЗНАТА РИСЈАНСКА ИЗРЕКА:,КОЛКУ ПОНЕЧИСТ-ТОЛКУ ПОДОБАР РИСЈАНИН,!


ПА-ПА[/B

    

А за денешниве муслимани не секирај се,тие си продолжиле да ја негуваат и практицираат хигиената.





Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 34>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.