IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - ГРЧКА ПРОПАГАНДА, притисоци, уцени, инциденти...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ГРЧКА ПРОПАГАНДА, притисоци, уцени, инциденти...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 62>
Автор
Порака
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 00:34
Ова е срамота што го прават.Ех тие ја поделија цела Македонија пред 90 години,сега за ова.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 02:44
Терминот Македонија да се користи секогаш кога ќе се информира за Северна Грција. Ова, како што дознаваме, е наредбата што грчките медиуми неодамна ја добиле од Владата во Атина. Наредбата вклучува дури и кога ќе пишуваат (известуваат) за Солун и за Лерин (Флорина) грчките новинари да го претпочитаат терминот Македонија. Ова е дел од тактиката на Атина да покаже пред светот дека во Грција ова име е во масовна употреба.

По враќање на тврдокорниот Андонис Самарас во грчката влада и најавата за изградба на споменик на Александар Македонски во Ирак, масовното користење на терминот Македонија е уште еден чекор со кој се навестува силна грчка офанзива за ексклузивно право врз името Македонија.

Нашите дипломати потсетуваат дека грчкото хистерија за „македонизација“ на северниот регион почнува во моментот пред осамостојувањето на Македонија, кога грчката власт преку тајните служби дознала дека ќе се распадне поранешна Југославија. Претходно во Грција речиси воопшто не се користел терминот Македонија, па дури и бил забранет поради страв дека Егејска Македонија може да се обедини кон нашата држава.

Прв што се залагал за враќање на името Македонија бил тогашниот министер за Северна Грција, Стељос Папатемелис. Со декрет на тогашниот грчки премиер Георгиос Папандреу во август 1988 година регионот Северна Грција и Тракија се преименува во Македонија и Тракија. Истовремено, Министерството на Северна Грција се преименувало во Министерство на Македонија и Тракија, а неколку години подоцна и аеродромот во Солун го добива името „Македонија“.

- Пред независноста на нашата држава, Грција слабо го користи терминот, а дури и кога го употребува со него означува територија, а не јазик и идентитет. Понатамошната масовна употреба е со цел да покажат дека Македонија е една и грчка - вели Далибор Јовановски, историчар.

Ристо Никовски, долгогодишен дипломат, објаснува дека до осамостојувањето на земјава, Грција, дури и во своите ноти, преку конзулатот во Скопје, го користела тогашното име - Социјалистичка Република Македонија.

- Грчките активности за „македонизацијата“ почнаа во 1988 година со преименување на северниот регион во Македонија и Тракија. Тоа одведе до масовно користење на името Македонија, кое дотогаш официјално никаде не се употребуваше. Целта беше јасна - да се покаже дека ексклузивно право на името Македонија имаат тие и никој друг - вели Никовски.

Македонски дипломати што биле на служба кај јужниот сосед во времето на поранешна Југославија објаснуваат дека Грција реагирала за името на нашата држава само при потпишување официјални документи на македонски јазик.

Како една од пожестоките реакции е онаа од 1983 година, кога Атина се закани нема да им ги признае дипломите на студентите што студираа во Македонија.


Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 04:08
Масовна хистерија.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 09:02
Ama ne mi e jasno samo kakov li "pritisok" mozhe da izbrishe nekoj narod, jazik, kultura i drzhavnost so samo eden "click erase button".

I vo nivnoto "objasnuvanje" sekogash velat "Grcija vrsheshe pritisok". Toa cela drzhava gi napadna niv tamu ili bea samo nekoi lichnosti!!??

Zakonski, vrshenje "pritisok" e KRIMINAL, toa ne e nishto drugo osven novoimenuvano UCENUVANJE. Taka da sekoi izmeni napraveni pod nekoj takov pritisok NE SE VAZHECHKI. Samo ne mi e jasno zoshto ovie "pritisnative" ne reagiraat so tuzhbi protiv storitelite posle izvrsheniot kriminal?

Megutoa ako tie ne sakaat da go storat toa (od bilo koi prichini) togash zoshto NIE da si kutume i ja trpime shtetata. Vo ovoj sluchaj JAS bi ja tuzhela taa EU organizacija, za brutalno krshenje na SITE chovekovi prava i ke baram OGROMEN NADOMEST ZA SHTETA, ETHICHKO CHISTENJE (na moderen nachin) PSIHICHKO NASILSVO I OMALOVAZHUVANJE!

Изменето од Legenda883 - 31.Јануари.2009 во 09:04
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 09:16
Moram da ja pozdravam Chuchuliga i i prenesam deka mnogu mi se dopadna nejzinioto razmisluvanje za deneshnava situacija. A najveke od seto toa mi se dopagja toa shto e napishano so CHUVSTVA kon svojata zemja i narod a ne e samo "dobar sostav za da bide pofalena".

Iako so toa za "izgradbata na kilturnite spomenici" ne bash vo celost se slozhuvam...megutoa toa e druga "prikazna" koja nema sega da ja "raskazhuvam" za mozhebi da ne ja zasenam ubavinata na toa shto sakav da go potenciram na pochetokov. :)
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 14:01
...jas mislam deka e ,..krajno vreme ,..da se preselime ( bez shiptarite  i nekoi drugi),...na mesechinata!,.dodeka i taa e seushte ,.."prazna"!намигнување.bidejki ,..kako shto trgna,..otkako  stanaa "antichki",..makedoncite ,..tuka nikoj ne gi ebava ni za,..suva "sljiva"...
na toj nachin,...mozebi i tie ke bidat( navistina),..prvi,...
samo,..
..kako da go izvedat toa?збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ZoraNaSlobodata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3392
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZoraNaSlobodata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 14:27
Како станале бе тие македонците антички наеднаш?Неможеме ние да бидеме ништо античко,што и да направиме,бидејќки не сме живееле некаде 2000 години А дека можеме да бидеме ние нивни потомци тоа е друга работа и сосема логична.
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 15:52
terminot Makedonija za severna Grcija ne se koristi od sega , se koristi nanazad 20 - 25 godini
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 16:20
Brza, prashaj gi Grcite a ne nas. Zatoa shto tie se tie shto se natprevaruvaat da bidat PRVI a ne nie. Nie samo si ja obnovuvame istorijata shto so decenii ni ja kreiraa drugi.

Tebe toa izgleda voopshto ne te interesira najverojatno zatoa shto NE se chuvstvuvash kako Makedonec, shto pak e vo red, megutoa NEMOJ nas da ni kazhuvash kako nie da chuvstvuvame ili da se narekuvame. I voopshto ZOSHTO tebe ti prechi toa?

A shto ke kazhesh za Grchkata paranoja, koi do vchera shirea Grcizam i site teritorii gi belezheja kako "Grchki", vo istorijata pishuvaa deka toa osekogash bila Grcija a sega gi imenuvaat kako Makedonski?

-Нема веќе Северна Грција, само Македонија!

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabID=2&fCat=1&EditionID=303&top=1&ArticleID=16804


-Додека нашите се плашат Грција ќе му гради споменик на Александар Македонски и во Ирак

http://www.k*rir.com.mk/index.php/vesti/46-makedonija/8045-aleksandar-irak

 
-"Дора Бакојани ја прифати "трката" на Македонија во изградба на антички споменици и најави изградба на статуа на Александар Македонски во Ирак."
http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=303&ArticleID=16805



SAMO NEPRIJATEL NA MAKEDONIJA NE JA ZABELEZHUVA GRCHKATA PARANOJA I VEKOVNA TORTURA VRZ MAKEDONSKIOT NAROD, KAKO I EU I NIVNOTO SOUCHESTVO VO SETO TOA!




Изменето од Legenda883 - 03.Февруари.2009 во 14:58
Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 16:29
Писателско востание против бришењето на македонскиот јазик

Обидот на ЕУ, со новите правила што треба да се применуваат од јануари годинава, да го избрише македонскиот јазик во документите на европските институции и да го сведе на апсурдната формулација „јазик на Бившата Југословенска Република Македонија“ е без преседан со својата мрачна визија за бришење на идентитетот на еден народ кој со векови опстојува, се вели во јавниот протест на Друштвото на писателите на Македонија упатен до амбасадорот на ЕУ во Македонија Ерван Фуере.

Освен официјалното протестно писмо на ДПМ, одделни писатели и поединечно најостро реагираа на ваквата одлука на ЕУ, осудувајќи ја и нарекувајќи ја „монструозен“ чин.

- Во шок сум од оваа информација. Ова ми е непоимливо, илузорно.

Ова е нечија чудна фантазија. Побесмислено нешто не можеле да смислат. Затоа ќе кажам дека оној што на злото не му се противставува, со злото соработува.

Оттаму и ова протестно обраќање на ДПМ, но оттаму и мојот личен протест. Постои револт, постои потреба буквално од кревање на востание, затоа што како што вели Блаже Конески, а како што и јас чувствувам: ‘Мојата татковина е јазикот‘. Чијашто е земјата негов е и јазикот – вели поетесата Светлана Христова-Јоциќ.

Таа укажува на народната мисла која гласи: „Хартијата црвенее“.

- Сакам да укажам дека хартијата на која што ќе продолжат да се испишуваат едни од најзначајните дела на македонските писатели во светот, бидејќи македонската книжевност има едно од највисоките нивоа во Европа и во светот, таа хартија нема да црвенее, бидејќи ќе биде испишана на македонски јазик – додава Христова-Јоциќ.

Според поетот Михаил Ренџов, со ваквите потези Европа покажува дека е против правото и правичноста.

- Не им забележувам ни на Грците, на Албанците, ни на другите соседи, кои имале жесток однос спрема Македонија од пред 200 години до денес. И забележувам на Европа, на таа цивилизација која била свидетел на сите злости и пакости врз македонскиот народ, а сè така молчела, и сè така молчи. Таа била свидетел на колежите, палежите и убиствата, а пропагирала слобода, еднаквост, братство, право и правичност. Но со сите постапки што ги прави, и сега, во ова време, таа докажува дека е против правото и правичноста. Сепак ќе опстоиме и ќе победиме – вели Ренџов.

Претседател на Македонскиот ПЕН центар Ристо Лазаров во целост се согласува со ставовите на ДПМ од протестното писмо.
- Никој нема право да ни гиба во тоа што е наше, македонско, ни да ни измислува ново име на јазикот. Никој, ама баш никој не смее да ни ја прекројува историја. Ние немаме јазик што се нарекува „јазик на Поранешната Југословенска Република Македонија“. Не знам што е тоа. Ниеден човек што мисли на македонски и што пишува на македонски не може да го прифати тоа – вели Лазаров и додава дека ова е монструозна работа.

Тој најавува официјална реакција и на Македонскиот ПЕН центар.
Друштвото на писателите на Македонија, пак, во протестното обраќање таквиот потег го оценува за срамен и без преседан во поновата европска историја и бара од амбасадорот Фуере да прими делегација на македонската писателска асоцијација која ќе му врачи протестно писмо и ќе побара извинување на ЕУ до македонскиот народ.

- Овој обид на ЕУ по административен пат да го избрише јазикот што претставува духовна татковина на секој Македонец, е ирационален и спротивен на демократските, хуманистички и цивилизациски процеси на современиот свет и на нова Европа - се вели во обраќањето на ДПМ до амбасадорот Фуере.

Македонските писатели со својот јазик и со своите дела, но и со делата на многубројните европски писатели објавени на македонски јазик, цврсто застануваат пред ваквото безумие и лицемерство и бараат објаснување за поводот и целите на овој непромислен потег.

http://www.novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=304&ArticleID=16901

Odlichna reakcija na gorenavedeniot ZLOCHIN, koj veruvam deka naskoro ushte poveke ke se zgolemi i proshiri!


Makedonija e vecha, koga li samo ke go svatat toa!   
 
 


Изменето од Legenda883 - 03.Февруари.2009 во 15:00
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 20:06
ако ако треба да бидеме задоволни што си го смениле името во Македонија, нека го смени цела Грција името во Македонија и ете ни компромис, ќе си го вратиме морето назад по кратка постапка, кажувајќи дека со името Македонија, се откажале од својот идентитет на кој полека забораваат пробувајќи да го уништат туѓиот, и така тие ќе признаат дека се македонци без големо влегување во конфликт од наша страна
апелирам Грците да си го сменат името Грција во Македонија голема%20насмевка

шала на страна, грците од секогаш биле нацистички копилиња (извинете на израз)
најглупо ми е тоа што не сметаат за народ кој паднал од небо и си рекол еј абе ај да измислиме нешто што не постои, да додадеме нешто од околните култури и да тераме инает на мјирољубивите народи на балканот, а после ќе речеме дека сме одвоен народ со своја култура и историја, па дајте бе луѓе тоа нема никаква логика


би сакал да ги запрашам ЗАШТО? зашто сакаат да не уништат и покрај тоа што имаат своја држава, култура што е прифатена насекаде низ светот, поддршка од светските сили, развиена економија, голема воена сила, голема територија, и скоро едно цело море и ред други работи

зошто сакаат да ја развиваат експанзионистичката политика која во денешно време е скоро неприфатлива?


Изменето од zabegan - 31.Јануари.2009 во 20:07
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2009 во 20:25
не можам да сфатам како друштвото на народите кое некако успеа да не прифати по  толку долго време сега не не поддржува збунетост
мада во денешно време не исто, ама сепак тоа не е далечна историја за никој да не се сеќава на неа


Изменето од zabegan - 31.Јануари.2009 во 20:28
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 07:47
Sakale nie da priznaeme ili ne tie imaat mnooogu organizirana propaganda. Dodeka nash*te lideri se karaat kako tetki sred selo koj e pogolem patriot/koj e pogolem predavnik, koj kolku ukral  Grcite rabotat. I pokraj takvi protesti od strana na anarhistite i protestot na zemjodelcite Bakojani ne miruva... telefonira, zakazuva sredbi...
Ako ovie nashi politicari malku si stavat prst na celo i se zamislat kje gi ostavat kavgite i dokazuvanjata i kje se nasocat kon ova shto se slucuva bidejki duri tie se osvestat kje bide docna. Dzabe drugite kje se macat ako onie koi  treba ne pravat nishto... Sinokja vo vestite na kanal 5 odeshe ovaa informacija...

Обединетата Македонска дијаспора се мобилизира по најавата за посета на Бакојани на САД
По информациите дека грчката министерка за надворешни работи, Дора Бакојани во март или најдоцна почетокот на април ќе има средба со новиот американски државен секретар, Хилари Клинтон. Македонците во Америка следната недела почнуваат кампања за масовно испраќање писма до конгресмените и сенаторите. Ќе ги информираат за правата на македонското малцинство во Грција и ќе бараат поддршка. Ќе потсетат и на добрата американско - македонската соработка.

- Иако Грците тоа редовно го прават како и ние и иако мислиме дека се поголема бројка од нас добро е тие конгресмени и сенатори да знаат дека има Македонци во нивните држави и дека не ќутиме на грчкото лоби. Често пати кога ние одиме во Конгресот се случува првото нешто што го викаат да биде дека ова е првиот пат некој Македонец да дојде во нашата канцеларија, изјави Методија Колоски, претседател на Обединетата македонска дијаспора.

Од Обединетата македонска дијаспора велат дека најавената посета на Бакојани не е за изненадување. Очекуваат таа да присуствува на свечениот банкет што секоја година на крајот од март го организира американскиот претседател во чест на грчкиот ден на независноста. На прослава се покануваат по околу 250 највлијателни Грци во Америка. Македонците велат дека до тогаш имаат време да се подготват за лобирање, но порачуваат да се внимава со провокациите од македонска страна. Како пример ја даваат антимакедонската резолуција која Грците се обидуваат да ја протнат во Конгресот од 94-тата година. Она што загрижува е што со текот на времето таа добива се поголем број на поддржувачи.

Повеќето конгресмени ја поддржаа таа резолуција поради тоа што се преименува аеродромот “Александар Македонски“. Мислам, аргументите беа на страна на Грците и ги искористија многу добро, така што треба малку и претпазливи да бидеме со такви потези. Нели имаше и пред Бук*решт Премиерот постави цвеќе на гробот на Гоце Делчев и на тој гроб имало мапа на Голема Македонија. Тоа многу го искористија Грците во Америка и добија повеќе поддршка од сенаторите и конгресмените поради тоа„ , изјави Методија Колоски, претседател на Обединетата македонска дијаспора.

Тврдењата дека Македонија спроведува националистичка пропаганда со територијални претензии кон Грција, Бакојани минатата година пред сите членови на Комисијата за надворешна политика на Сенатот го аргументирала со фотографијата со Премиерот пред картата на голема Македонија.


Кон врв
Legenda883 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 701
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Legenda883 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 10:17
Originally posted by zabegan zabegan напиша:


не можам да сфатам како друштвото на народите кое некако успеа да не прифати по  толку долго време сега не не поддржува збунетостмада во денешно време не исто, ама сепак тоа не е далечна историја за никој да не се сеќава на неа


Zatoa shto nikoj i ne gi prashuva niv. Ova e samo pod raka napraveno kako zakon na taa EU institucija za "pravila i zakoni" na zemjite chlenki. Megutoa nikade ne pishuva deka tie "chlenkite" imale sredba pa go donesle ovoj zakonik, tuku samo pod pritisok na Grcite organizacijata SAMOSTOJNO go napravila toa i na nekoj nachin sega TAA im nalozhuva na site chlenki kako da se odnesuvaat.

Ova normalno e protiv sekoj poredok a pak ostanatite zemji chlenki ne se nishto drugo vo sluchajov, osven OVCI za stizhenje. Ili kako shto velat nashive za domazet "televizor bez ton". Normalno e da ima reakcija i od niv...megutoa ostaniva da chekame i vidime dali i tie samite ke ja prifatat igrata na Celtive-Grci i ke im bidat nivni slugi ili pak ke dignat glas a so toa i ke bide kraj na ova EU ili Evropska Utopija.

Pochitaj ja i "Makedoncite se starosedelci vo Evropa"

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17770
temata ako sakash, ima vrska so ovdeshnava, kako prichina zoshto toa go pravat.

 
 


Изменето од Legenda883 - 03.Февруари.2009 во 14:56
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2627282930 62>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.