IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Сон
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Сон

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 55>
Автор
Порака
kristal Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kristal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 01:26
dve jaki svetla mi go osvetluvaat liceto vo crna temnica..brr..pravo v lice...nevidov nisto....siroko gi otvoriv ocite...TOA BILO SAMO SON....SREKJA...
Кон врв
kristal Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kristal Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 01:51
VEKE I MOZE DA OTPATUVAME VO CARSTVOTO NA SONOT....SE NADEVAM NA POUBAV NOKVA...LOL...
Кон врв
world Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај world Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 16:06
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

eden son go sonuvav nekolku godini so red, nekade okolu 28 oktomvri...sekoja godina vo toj period istiot son...i taka nekolku godini, dodeka navistina ne se osstvari....stvarno izgledase nevozmozno....ama ete...se sluci.....

 
moze li malku od sonot ili konent okolu nego ako nesakas da pisuvas bar malo doobjasnuvanje ...bidejki so godini da sonuvas ist son e nevoobicaeno...pozitiven li bese sonot??/
Кон врв
world Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај world Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2007 во 16:08
Originally posted by Alekta Alekta напиша:

eden son go sonuvav nekolku godini so red, nekade okolu 28 oktomvri...sekoja godina vo toj period istiot son...i taka nekolku godini, dodeka navistina ne se osstvari....stvarno izgledase nevozmozno....ama ete...se sluci.....

 
 nevoobicaeno e da se sonuva ist son so godini...moze li koment okolu toa sto i kako oklu sonot??/
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2007 во 11:32


podobro e covek da ima son ...
otkolku da gonema ...

inaku sonot e "rabota" na imaginacijata ...

dokolku niz denot samo sobirame negativni raboti ...
i go napolnime mozokot so minusi ...

nema vecer da ja gledame Andjelina Djoli ...
tuku Severina ....


                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Maks Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Октомври.2007 во 23:27
Originally posted by world world напиша:

Originally posted by Alekta Alekta напиша:

eden son go sonuvav nekolku godini so red, nekade okolu 28 oktomvri...sekoja godina vo toj period istiot son...i taka nekolku godini, dodeka navistina ne se osstvari....stvarno izgledase nevozmozno....ama ete...se sluci.....

 
 nevoobicaeno e da se sonuva ist son so godini...moze li komentar okolu toa sto i kako okolu sonot??/
 
World!
 
Бидејќи прашуваш, еве нешто околу сонот, а остатокот на одговорот на прашањето околу сонување на ист сон малку понатака.
  • Потреба од спиење

Човековиот животен ритам зависи од многу чинители. Како еден од најважните, кој влијае на човековиот организам, е ритамот на сменувањето на денот и ноќта, кој од своја страна има и директно влијание врз неговите активности. Така во текот на денот интензитетот на човековите активности е исклучително голем, додека со приближувањето на ноќта тој се намалува, се до моментот кога се оди на спиење и кога отпочнува фазата на одмор, опуштање и закрепнување. Бидејќи на човек му се потребни најмалку осум часа ноќен одмор во текот на едно деноноќие, произлегува дека тој скоро една третина од животот ја поминува во спиење. Ова на прв поглед изгледа како голем губиток на времето во човековиот живот. Бидејќи без ноќниот одмор не е можен животот, односно дека спиењето е неодминлива потреба без која човек не може да опстане, произлегува дека при спиењето во човековиот организам се одигруваат многу важни процеси.

  • Спиењето е состојба што се карактеризира со привремено, моментално и повратно прекинување на будноста и губење на свеста. Тоа му е потребно на организмот за да може телото да се регенерира односно ткивата да се обноват, штетните материи од телото целосно да се излачат како и да се заменат мртвите клетки. Со намалување на работата на органите во телото иопуштање на мускулатурата се овозможува тие да се одморат. Се намалува температурата на телото, отчукувањата на срцето се забавуваат, крвниот притисок и базниот метаболизам (топлината што телото ја емитира во мирна состојба), опаѓаат за околу 10 отсто. Бебињата спијат и повеќе од 20 часа дневно, возрасните 7 до 9 часа, а стогодишниците само пет. Циклусот на спиењето е само еден од неколкуте ритми што се сменуваат во нашиот организам при што процесот на спиење го контролира внатрешниот биолошки часовник кој чука цел живот.

 

  • Истражувања

Бидејќи нервната мрежа на централниот нервен систем, заедно со мозокот и остантите мозочни органи, представува високо структуриран збир на милјарди неврони кои дневно прибираат и преработуваат на милиони информации, на прв поглед изгледа невозможно да се разјасни нивната работа, односно на кој начин тие меѓусебно функционираат и како ја усогласуваат меѓусебната работа.

Но, за да се одгонетне улогата на спиењето, со помош на современи технички помагала извршени се разни експерименти и истражувања при што научниците внимателно го снимале и анализирале функционирањето на мозокот, мускулите и на целиот организам, на илјадници доброволци кои пред да тргнат на спиење се „приклучуваат“ на голем број електронски и други направи. Сите реакции на нивниот организам се снимаат и научниците денес зборуваат дека е можно да се разбере тоа што условно се нарекува „структура на сонот“.

Со испитувањето се дошло до сознание дека ноќното спиење не е некоја линеарна состојба, туку дека тоа се одвива во неколку циклуси со неизедначено траење, со кратки интервали помеѓу нив и дека траат помеѓу еден и пол и два часа. Циклусите пак се состојат од фази на спиење. Тие се делат, како прво, во две главни фази: фаза на спиење и фаза на сонување. Фазата на сонување скоро секогаш ја следи фазата на спиење, бидејќи секој циклус на спиење по правило завршува со сонување. За време на спиењето организмот не е пасивен, туку само се прераспределуваат активностите со кои управува нашиот внатрешен биолошки часовник.

Циклусот на спиењето можеме да го поделиме во 3 до 4 фази или подфази. Од будната состојба до спиењето следи лесен сон кој трае само неколку минути. Во фазата заспивање мислите почнуваат да лутаат и летаат секаде наоколу , нозете стануваат тешки, очите капаци се затвoраат. Во исто време нашето тело се опушта со намалување на активностите. Се намалува телесната температура, срцето чука позабавено, дишењето е се поплитко, а мускулатурата поопуштена. Во оваа фаза e можно, понекогаш, да се појават и првите кратки сонувања.

Во втората фаза сонот е нешто подолг. Третата фаза претставува степенување на претходната фаза. Сега следи длабок сон за кое време телото се регенерира, односно организмот најдобро се закрепнува. Тогаш дишењето е мирно и рамномерно, организмот како да е исклучен од своето окружување. Клетките се делат позасилено , а особено е активен имунолошкиот систем кој се обновува.

Дека во оваа фаза се врши растење докажано е со испитување на повеќе деца кои спиеле во иста соба. Кога за време на фазата длабок сон некои од децата биле будни и правеле врева, немало растење, додека при спиење во потполн мир, во фазата длабок сон утврдено е забележително растење, при повеќедневното испитување на спиењето. Како резултат на звукот, несвесните автоматски реакции на звук го активираат симпатичниот нервен систем одговорен за стресни ситуации, па фазата спиење „длабок сон“ е онезвозможено да се активира. Како заклучок следи дека за отпочнување на таа фаза и за одигрување на одредени процеси, како на пример растењето, потребен е потполн мир и опуштеност, (сетилата на организмот не треба да регистрираат никави вознемирувачки сигнали).

  • По фазата длабок сон скоро секогаш следи фазата на сонување наречена РЕМ фаза (Rapid Eye Movement) или фаза на брз сон. Тоа е период во кој се сонува живо и немирно. Фазата на „брз“ сон се карактеризира со потполно опуштање на сите мускули и со голема мозочна активност (брзи бранови), како и со брзи движења на очите, кои под очните капаци се движат како да следат некое спортско надметнување. Оваа противречност меѓу опуштеноста на мускулите и забрзаните други активности бил поводот оваа фаза да се нарече „парадоксален сон“. Во тој период дишењето станува нерамномерно, спијачот го запира здивот и по десетина и повеќе секунди, што може штетно па и опасно да делува на организамот на човекот. Свој правилен ритам на работа губи и срцето и застанува и по неколку секунди, што се очитува најпрво по нагол пораст, а потоа по нагол пад на артерискиот притисок. Се се случува како во тој период да закажале големите системи на контрола за функционирање на организмот. Утврдено е исто така дека содржината на сонот во оваа фаза краткотрајно се меморира, но се памтат само оние соништа кои создаваат страв и неспокојство.

Овој циклус на спиење се повторува 4 до 6 пати во текот на ноќта, при што доколку нема кошмарни соништа, од циклус во циклус се поминува без будење. Првата фаза на длабоко спиење, како што е кажано, трае 90 до 120 минути, а РЕМ фазата од неколку секунди до околу 10 минути во почетниот циклус. Во фазите кои следуваат се намалува фазата на длабоко спиење, а се продолжува РЕМ-фазата која може да трае и до 40 и повеќе минути во последниот циклус.

Во текот на циклусот утврдени се и најмалку по две свртувања на положбата на телото, од вкупно 8 до 12 поголеми свртувања во текот на една ноќ.

Исто така, со следење на мозочната бранова активност при разните експерименти и испитувања на сотојбите при спиењето и сонувањето, утврдени се и одредени типови на бранови (алфа, бета, тета и делта бранови), а кои се раликуваат како по фрекфенцијата (број на циклуси во секунда), така и по интензитетот (амплитудата) на брановите, а во зависност од фазата на спиење и сонување. Истите не се строго дефинирани, бидејќи фрекфенцијата на брановите линеарно се намалува од фаза на будност, па до фаза на длабок сон, односно до појавата на сонот, додека амплитудата ја одредува карактеристиката на видот на бранот.

  • При будна состојба не постои строго дефинирана состојба со брановите. Но при будна состојба со интензивна насочена мисловна активност, се појавуваат брзите бета бранови (13 - 17 ц/с), кои се со среден интензитет. При заспивањето и лесениот сон, кога телото е отпуштено и се релаксира, се појавуваат алфа брановите со смалена фрекфенција (8 - 12 ц/с) и со смален интензитет. Во наредната фаза на среден сон, уште се намалува фрекфенцијата (4 - 7 ц/с) како и интенизитетот на брановите. Во фазата длабок сон се појавуваат спорите делта бранови со сосема смалена фрекфенција ( 2 - 3 ц/с), но со многу повисок интензитет (амплитуда) од бета брановите, кога се вршат и главните процеси на одмарање и регенерација на организмот. По фазата „длабок сон“ следи РЕМ фазата на „брз сон“ кај која се појавуваат бета брановите слични на брановите како во будна состојба. Истите се прикажани на десната страна од цртежот, даден подолу, заедно со горе наведените циклуси и фази.

 

  • Продолжетокот следи!

  •  Алекс

  •  

Кон врв
Agapi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Agapi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Октомври.2007 во 00:56

Velat deka se so e vo son vo realnosta e obratno. Ne mi desava stalno da e taka no znam i toa so sigurnost deka koga go sonuvav edno dete so mi se svigase i koga placev vo son zaradi nego utredenta ke mi se slucese nesto ubavo so nego, a koga se raduvav na son so nego naredniot den nesto loso ke mi se slucese vo vrska so nego. I toa taka oveke pati.

Dr so mi se desava koga placam vo son i toa stalno istovremeno placam i vo jave t/e dodeka sonuvam i placam. Znam zaso se imam naednas rzabudeno i stalno sum vo solzi. A dokolku se razbudvam sabajle pernicata e vodena, i ocite me bolat i mi se poteceni kako da sum placela.
 
I uste nesto. Na pr mi se desavalo da sonuvam nekoj son i koga ke se razbudam mi zavrsva sonot.:) I posle narednata vecer koga zaspivam sonot mi prodolzuva od istoto mesto kade sto zastanal. 


Изменето од Agapi - 12.Октомври.2007 во 00:58
Кон врв
jasmina trpeska Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 22
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај jasmina trpeska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2007 во 22:05
sakam da znam so znaci da se sonuva kako plivas vo voda, ponekogas mn e zagadena, a ponekogas mn cista, vo posledno vreme mn toa go sonuvam
blagodaram!
Кон врв
ang3l43 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l43 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 03:15
a zosto nemozam ga go zapomnam sonot ?? daj kazete nekoja finta sto da napravam za da ga zapomnam sonot
life is too short not to be enjoyed
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Декември.2007 во 21:46
 
 
 
    retko sonuvam...ama koga sonuvam toa e kako film...збунетостзбунетост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 15:55
pri krajot na sonot se mi se usporuva i tesko se dvizam
zamisli si kako e da sonuvas nekoj deka te brka a ti se usporuvasсмеење
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 07:06
 
 
  сакаш ли среќа ??? не спиј ...
  пресврти ја ноќта во ден...
  зошто оној што спие е слеп...
  а при успаните среќата не доаѓа...среќасреќасреќа
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2008 во 11:16
CESTO SONUVAM
AMA KOSMARI VO POLSEDNO
Кон врв
Astra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 297
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Astra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 15:45
Originally posted by jasmina trpeska jasmina trpeska напиша:

sakam da znam so znaci da se sonuva kako plivas vo voda, ponekogas mn e zagadena, a ponekogas mn cista, vo posledno vreme mn toa go sonuvam
blagodaram!

Сонувањето на пливање во вода може да има повеќе значења.Пливањето во матна вода обично укажува на некои проблеми додека пак чистата вода на позитивен аспект на ситуацијата или позитивна разврска.Понекогаш пливањето во чиста вода со некого може да значи убава/искрена љубов или пријателство.
What you see,hear and feel is not always true.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 55>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,184 секунди.