IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ве навредува ли вистината?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ве навредува ли вистината?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 30>
Автор
Порака
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Септември.2010 во 15:28
голема%20насмевка ...... ете реална причина да не не навредува вистината намигнување
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 10:25
Има вистини по кои нема повеќе што да се каже.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 10:40
вистина .......... колку дискутабилно нешто .......
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 11:23

Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Вистината не може да ме навреди, може да ме повреди. рамнодушност



Многу убаво кажано! големо%20гушкање
И кај мене е така, ако е до толку болно за да нанесе повреда...

Може да те повреди само ако ја прифаќаш како ВИСТИНА. Во недостаток на самокритичност, од страв, од слабост... секој обид за соочување со (болна) вистина се толкува само како навреда, злоба, лошотилак, манипулација..... Тогаш ниту повредува, ниту допира до свеста како нешто со кое треба да се соочиме face to face, туку се активираат психо-одбрамбени или напаѓачки механизми...

Се разбира - може и да навреди “вистина“, кога е “вистина“ само за оној кој демек ти укажува на неа: субјективна, еднострана... или едноставно - навреда спакувана како вистина, кажана со лоша намера, од непромисленост и којзнае уште што!...каубој

Во такви случаи би ми било навреда (или повреда) само доколку е од блиска личност... е се случуваат и такви разочарувања.


Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2010 во 12:34
tuka se zbori za vistina a ne za "vistina"...

a, toj shto go navreduva ili ushte povekje ,..go povreduva vistinata,..togash neshto mu e labavo ...tamu kaj shto najmalku treba da mu e ...

kako be moze da te povredi ,.. vistina?!


ustvari ,..i moze , ...ama ,samo koga ne si bil svesen za nea ,..se dodeka nekoj ne ti ja plesne u lice!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 03:31


Па и јас зборам за вистина де...
Само 30% од постот ми е офтопик голема%20насмевка

Арно викаш, се додека не си свесен за вистината и некој не ти ја плесне во лице... Или сам да си ја плеснеш: еден убав сончев ден седнуваш да се анализираш и одеднаш ти светнува дека не си Мајка Тереза по душа или Џорџ Клуни по тело како што си замислувал туку имаш сериозни психички/физички маани, дека партнерот не ти е безгрешен светец/светица туку некој кој веќе ти набил рогови, дека детето не ти е најумното ангелче на свет туку дека веќе подолго време се дрогира, проституира, итн... да не набројувам.

Без разлика дали некој ќе ти ја плесне или сама ќе ти светне ваква некоја вистина, не знам баш дали нема да те здоболи и повреди.... ако се до моментот на откритието си одбивал да го прифатиш како вистина, си игнорирал и си живеел во розов свет... или едноставно си немал можност да дознаеш.

За таква вистина зборев, така и го разбрав постот на LiDivio...

Е сега ако не те повредуваат вакви вистини, не знам, може до мене е грешката...не%20знам
Затоа и не би го коментирала оној дел со лабавото нешто...


Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Септември.2010 во 18:14
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:



Па и јас зборам за вистина де...
Само 30% од постот ми е офтопик голема%20насмевка

Арно викаш, се додека не си свесен за вистината и некој не ти ја плесне во лице... Или сам да си ја плеснеш: еден убав сончев ден седнуваш да се анализираш и одеднаш ти светнува дека не си Мајка Тереза по душа или Џорџ Клуни по тело како што си замислувал туку имаш сериозни психички/физички маани, дека партнерот не ти е безгрешен светец/светица туку некој кој веќе ти набил рогови, дека детето не ти е најумното ангелче на свет туку дека веќе подолго време се дрогира, проституира, итн... да не набројувам.

Без разлика дали некој ќе ти ја плесне или сама ќе ти светне ваква некоја вистина, не знам баш дали нема да те здоболи и повреди.... ако се до моментот на откритието си одбивал да го прифатиш како вистина, си игнорирал и си живеел во розов свет... или едноставно си немал можност да дознаеш.

За таква вистина зборев, така и го разбрав постот на LiDivio...

Е сега ако не те повредуваат вакви вистини, не знам, може до мене е грешката...не%20знам
Затоа и не би го коментирала оној дел со лабавото нешто...





Ako te zdoboli vistinata, problemot e samo vo tebe , vo nikoj drug.

Nisto ne moze da ne povredi ako nie samite ne dozvolime so nasata  reakcija.


A vistinata e vistina, podobro nekoj da ti ja kaze, otikolku da ja krie od tebe.


Kamo srekja site okolu mene da se iskreni i da mi ja kazuvaat vistinata.
Toa e moe mislenje i moj stav vo zivotot.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 02:38
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


A vistinata e vistina, podobro nekoj da ti ja kaze, otikolku da ja krie od tebe.

Kamo srekja site okolu mene da se iskreni i da mi ja kazuvaat vistinata.

Toa e moe mislenje i moj stav vo zivotot.


KINGDAVID, па тоа е и мојот став, сум пишувала на темава.големо%20гушкање
Подобро нека ме здоболи (отколку да живеам во илузии. А сигурно ќе те повреди и жежне некаде во стомакот да еден ден, не дај боже дознаеш како гром од ведро небо дека партнерот те изневерува или дека детето ти се проституира, нели? Тоа е нормално чувство и нормална човечка реакција.

Мене на пример и на самата помисла на некоја таква ситуација ми се превртува стомакот, ама ако... Подобро да знам, отколку да се лажам себеси или да живеам со сомнежи.

Мечка страв - мене не страв...голема%20насмевка

Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 04:01
Dali ce me navredi zavisi od nacinot na koj sum dosol do nea...Dokolku sam sum otkril 'topla voda'  moze samo da me digne gore i da se cuvstvuvam srecen sto sum ja soznal vistinata....

E sega ovde najverovatno se misli na vistina koja nekoj ce ti ja plesne vo lice. Skroz diskutabilna rabota, za stepenot kolku taa vistina se odnesuva na tebe i go tangira tvojot zivot...Mnogu vazno koj ce ti otvori oci i nacinot na koj ce go stori toa...

Ili najkratko i najprosto...Ako nekoj mi kazuva nesto so namera da me navredi pa normalno deka ce bidam navreden...истепан

You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 04:38
Vistinata najchesto boli...   iako site velime deka ne e taka.

... a boli zatoa shto obichni samo nie ne ja gledame nashata vistina... koga kje ni se kazhe taa za nas e neshto tolku neochekuvana, skoro kako laga, a toa e zatoa shto nie postojano veruvame vo neshto sosem drugo. Potochno, ne veruvame vo vistinata i zatoa, koga ni e posochena, ja prifakjame kako lichen atak i namerna povreda.

Nasheto ego i sueta toa ne mozhat taka lesno da go prifatat... oti nie sme intligentni, pametni, dobri, chesni, nemame ego, ne sme suetni, sekogash sme poshteni, nikogash ne sme materijalisti, nikogash ne lazheme, nikogash ne povreduvame namerno, sekogash pomagame, sekogash sme fer, povekje davame otkolku shto primame, nikogash ne grabime, nikogash ne mislime losho za nikogo, nikogash ne ogovarame, nikomu ne kopame jama, sekogash se rakovodie od Ljubov i Milosrdie, sekogash sme za sozhivot, ne sme kapriciozni, ne sme zlonamerni...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 11:53
ne navreduva vistina ili laga
navreduva odreden fakt koj e iskazan vo vistinata iii lagata

faktot e toj sto povreduva, ima lugje koi analiziraat toj fakt kade se naogja dali vo lagata ili vo vistinata, pa go kanaliziraat i mozat da se spravat so nego

no povekjemina toa ne go pravat, pa se navredeni faktot kade i da se naogja


covecki e lugjeto da se ramninsko orientiraniда
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 13:22
Me navreduva koga nekoj me kritikuva mene i mojot nacin na ziveenje a istata taa osoba ne mi misli ic dobro.
Znaci celta i e da me navredi i povredi,oti e ubedena vo svojata "vistina".
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Септември.2010 во 14:12
Originally posted by Glenn Glenn напиша:

Me navreduva koga nekoj me kritikuva mene i mojot nacin na ziveenje a istata taa osoba ne mi misli ic dobro.
Znaci celta i e da me navredi i povredi,oti e ubedena vo svojata "vistina".



 Takvite lugje sto navreduvaat i kritikuvaat a ne ti mislat dobro se eden vid "emocionalni vampiri". Se raduvaat koga ke te ponizat ili omalovazuvaat.

Koga ke naucis da gi raspoznavas takvite licnosti i znaes deka toa go zboruvaat od zloba i so losa namera, nivnite komentari ke ti bidat duri i zabavni i voopsto nema da se navreduvas.

Takvite lugje se emocionalno i psihicki bolni i toa sto go kazuvaat retko e vistina.

Iskreno, gi zalam tie bolni lugje ... no uste povekje mi e zal koga gledam kako drugi  lugje potpagjaat pod nivno vlijanie i se razocaruvaat od zivotot.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2010 во 02:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nasheto ego i sueta toa ne mozhat taka lesno da go prifatat... oti nie sme intligentni, pametni, dobri, chesni, nemame ego, ne sme suetni, sekogash sme poshteni, nikogash ne sme materijalisti, nikogash ne lazheme, nikogash ne povreduvame namerno, sekogash pomagame, sekogash sme fer, povekje davame otkolku shto primame, nikogash ne grabime, nikogash ne mislime losho za nikogo, nikogash ne ogovarame, nikomu ne kopame jama, sekogash se rakovodie od Ljubov i Milosrdie, sekogash sme za sozhivot, ne sme kapriciozni, ne sme zlonamerni...




Brate messi, kako go napisa ova, ti zaviduvam na prekrasnoto  mislenje sto go imas za sebe.


Jas ne bi mozel da  kazam za sebe deka sum tolku dobar . црвенеење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2526272829 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,875 секунди.