IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Македонски литературен јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонски литературен јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 46>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2009 во 00:46
Така е Златник, се е добронамерно. Јас и отворено им се понудив да им помагам во усовршувањето на македонскиот стандарден јазик. Нема да ми биде проблем, иако Лавче и Каснаковски сам го научија.
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Март.2009 во 07:22
За моето напредување најголем придонес има навистина Македон Алекс, тој ми ги кажуваше грешките. Благодарам!

Дали некаде на Интернет постои македонски речник. Пред време најдов еден ДИГИТАЛЕН РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК, многу ми помагаше, ама сега нешто исчезна.

П.С. Вратил се на Нет

ДИГИТАЛЕН РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК

п.п.с. ВРАТИЛ СЕ, АМА НЕ РАБОТИ КАКО ШТО ПРЕД ВРЕМЕ.

Изменето од Каснаковски - 25.Март.2009 во 07:36
Кон врв
ThePPPTrooper Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
АнтиКомунист..

Регистриран: 12.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThePPPTrooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 15:55
Правам семинарска за на факултет и дојдов во дилема како е правилно, Велика Британија или Голема Британија...

вие што мислите?
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 16:42
golema britanija?!,..збунетост,...hahahaha,..kaj si go "chul" be toa?,...газење%20од%20смеење,...zarem i takva glupost ima vo nekoi "uchebnici"?

-ako e golema,....togash treba da bide i   ,...golemden,..смеење,....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
ThePPPTrooper Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
АнтиКомунист..

Регистриран: 12.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThePPPTrooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 16:58
Имам прочитано на неколку места како стои Голема Британија, па сакав да знам што вели правописот, а тие споредби со Велигден не знам колку држат, зашто Велигден може да е по некој стар црковен јазик...зашто тогаш не е романот Великата Вода на пример...тоа ме збуни, па затоа кој може вака информација од прва рака да даде
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!
Кон врв
elektro Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 07.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 81
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај elektro Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2009 во 23:02
abe Makedonski jazik si e makedonski treba da se uci za da se vidi kade gresi sekoj od nas vo pisuvanje vo govorenje.

:D Abe so drugari se znae onoj drugarski nacin na razgovor
No barem na uciliste taka da ne se obrakjame kon profesor(ka) ili kon soucenik :D
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2009 во 09:36
Originally posted by ThePPPTrooper ThePPPTrooper напиша:

Имам прочитано на неколку места како стои Голема Британија, па сакав да знам што вели правописот, а тие споредби со Велигден не знам колку држат, зашто Велигден може да е по некој стар црковен јазик...зашто тогаш не е романот Великата Вода на пример...тоа ме збуни, па затоа кој може вака информација од прва рака да даде
  dobro be, shto sakash ti?,..nekoj jazichen expert da ti objasnuva?збунетост,...jas ti ja znam golemata kako velika ,.."sto" godini,..i shto sega ?,збунетост...ako na nekoj "expert" mu teknalo da odi bukvalno sprema pravilata,..odma i na mene treba toa da mi se dopadne/,...uostalom,.. (v prochem ! ) намигнување,...velik go ima i vo makedonskiot,..ne samo za veligden,...na primer,...kako ke gi kazesh ,.velikanite od, naprimer,..nekoja situacija,..golemci ?!,смеење..a be ajde,..nema pogolema glupost od toa neshto shto so decenii bilo vo jazikot,..odednash  nekoj  "expert" da go menuva so nekoj smeshen zbor,..barem vo dadenata forma,..

inache ,..velik e neshto pogolemo od ,..golem,...kako shto i vo hrvatskiot imaat zbor shto oznachuva neshto pogolemo od,..velik,..a toa e,..golem!


Изменето од mamamd - 12.Мај.2009 во 11:38
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 15:20
Originally posted by peceee peceee напиша:

Македонски правилно е Голема Британија, бидејќи зборот велика воопшто го нема во ниту еден лексикон на македонски зборови колку и да се труди некој србизмите да ги наметне како наши зборови.. Исто како што Штрафцигер, Машала и уште милион други интернационализми, кај нас се употребуваат на големо (за некои на Велико) тоа не значи дека немаме наши зборови!!!


ВЕЛИКИ е збор карактеристичен за словенските народи !! среќа
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 16:18
a , zatoa li go "izbacile" od makedonskiov,...aaaa,..shto bilo , bre! 
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2009 во 16:20
govorete Makedonski ..... GOLEMIOT голема%20насмевка  kakva vrska imame nie so slovenite pa da velive VELIKI збунетост

Изменето од miroslav_g8 - 14.Мај.2009 во 16:20
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 03:08
Ах бре Брза, многу си брза, но морам да приметам немало да згрешиш ако никот си го ставела „остра“плазење
Originally posted by brza brza напиша:

dobro be, shto sakash ti?,..nekoj jazichen expert da ti objasnuva?збунетост,...jas ti ja znam golemata kako velika ,.."sto" godini,..i shto sega

Исто како што и илјадници други „сто години“ го користат на пр. зборот „роба“ или „рачуна“! И што сега? Да се ориентираме по нив и ние сите да ги прифатиме тие погрешни (српски) зборови или да се обидеме на луѓето да им воочиме на грешките за во иднина да не ги повторуваат?
Originally posted by brza brza напиша:

збунетост...ako na nekoj "expert" mu teknalo da odi bukvalno sprema pravilata,..odma i na mene treba toa da mi se dopadne/,...


Дали на тебе ќе ти се допадне или не, тоа е твоја работа ...
Originally posted by brza brza напиша:

,...velik go ima i vo makedonskiot,..ne samo za veligden,...na primer,...kako ke gi kazesh ,.velikanite od, naprimer,..nekoja situacija,..golemci ?!

Пред неколку часа Јанко (јади бурек) му се изнасмеа на едно момче кое токму за ова зборуваше, за Велика или Голема Британија, а Јанко му рече: „Па тоа велика е македонски збор, го има во црковниот јазик“ и цинично му се насмевна со пропратен коментар дека момчето врска немало ...! Значи за него (но и за тебе) ако црковниот јазик го сметате за мериторен, тогаш е во ред - во право сте.
Ако „велика“ е македонски литературен збор, тогаш каде на друго место, свен во „Велика Британија“, се употребува?
Исто и за „велики“. Освен за Аце (добро и за Петре, ама пак и тоа е под влијание на српскиот јазик) и за Велигден, каде на друго место си го сретнала?
А штом има велика и велики, би требало да има и „велико“! Ти си слушнала некој таков збор?
Е сега се фати за „великани“. Ако одиме по таа логика дека велико е големо, логично би било великани да се кажат како големи, односно како што рече и ти „големци“. Да, тоа не ти звучи убаво во увото, ти изгледа малку и смешно, бидејќи не си навикната на тој збор, затоа што „сто“ години си го слушала, но - тоа е. Во крајна линија, зошто мора да се врши превод на секој српски збор. Зарем неможе да се употреби зборот „ првенци“, на пр. „Тие беа првенци во македонската книжевна дружина“ vs. „Тие беа великани во македонската книжевна дружина.“
Originally posted by brza brza напиша:

...смеење..a be ajde,..nema pogolema glupost od toa neshto shto so decenii bilo vo jazikot,..odednash  nekoj  "expert" da go menuva so nekoj smeshen zbor,..barem vo dadenata forma,.....kako shto i vo hrvatskiot ...

Добро е што го спомна хрватскиот јазик. Погледни што направија тие со нивниот. Какви нови зборови на почетокот од осамостојувањето почнаа да употребуваат за да се разликуваат од (за нив многу посличниот) српскиот јазик. На почетокот и нив им беа смешни тие новосоздадени хрватски зборови, а сега ете се широкоприфатени. И тоа уште еднаш ќе потенцирам, тие прифатија новосоздадени зборови, а не да отфрлаат веќе постоечки, како што е случајот кај нас.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Stroevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stroevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 11:07
Originally posted by BisernA BisernA напиша:


Originally posted by peceee peceee напиша:

Македонски правилно е Голема Британија, бидејќи зборот велика воопшто го нема во ниту еден лексикон на македонски зборови колку и да се труди некој србизмите да ги наметне како наши зборови.. Исто како што Штрафцигер, Машала и уште милион други интернационализми, кај нас се употребуваат на големо (за некои на Велико) тоа не значи дека немаме наши зборови!!!
ВЕЛИКИ е збор карактеристичен за словенските народи !! среќа


ВЕЛИКИЙ

Значение - 1.выдающийся, очень значительный 2.очень большой

Синонимы - 1.большойы 2.значительный

Антонимы - 1.малый 2.ничтожный


Значи ВЕЛИК е не само ГОЛЕМ, ВЕЛИК е МНОГУ ГОЛЕМ

плус тоа и МНОГУ ЗНАЧАЕН.



Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 12:58
a,...si chul ti za ,..prvencite od WW2?!изненадување....a be  , ajde,..газење%20од%20смеење


golema britanija e ,..ednostavno,...smeshno!,..razbirash?

ubavo ti objasnuva ovoj bugarinov ,..nad mene,..

a i imash pravo za ova:"тие прифатија новосоздадени зборови, а не да отфрлаат веќе постоечки, како што е случајот кај нас."

-tie navistina,( mozebi)sozdale novi zborovi ,..a, ne samo ,..bukvalen prevod od,..srpskite,..kako shto e( vo povekjeto sluchai) vo tvojov "originalen" majchin jazik!


tuku,.., gledam deka ti ni za 4 godini,..ne si sfatil neshto !намигнување


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Stroevski Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Stroevski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2009 во 13:19
На англиски е Alexander the Great, не е Alexander the Big.

Во македонскиот нема збор за the Great?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2425262728 46>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.