IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 230231232233234 242>
Автор
Порака
Isis Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

CATALYST

Регистриран: 19.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5871
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Isis Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 01:50
\


Изменето од ACELERA - 27.Јануари.2010 во 03:52
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 01:53
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пред неколку месеци на улица ме запре една жена и ми даде Библија. Ја прашав од чија црква е а таа ми одговори (на англиски) дека е од христоделфиска црква.Сте чуле ли за оваа црква/организација, кој се, што се, кој стои зад нив,во што веруваат/не веруваат.
Црквата на Messenger e регистирана како христоделфијанска. Прашај го него за повеќе информации.


Некои деца, едноставно, изгледа нема никогаш да пораснат...
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 01:53
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пред неколку месеци на улица ме запре една жена и ми даде Библија. Ја прашав од чија црква е а таа ми одговори (на англиски) дека е од христоделфиска црква.Сте чуле ли за оваа црква/организација, кој се, што се, кој стои зад нив,во што веруваат/не веруваат.
Црквата на Messenger e регистирана како христоделфијанска. Прашај го него за повеќе информации.


Podnesi fakti - adresa, registracija, fotografii... inaku sledat strogi moderatoski sankcii.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 01:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Пред неколку месеци на улица ме запре една жена и ми даде Библија. Ја прашав од чија црква е а таа ми одговори (на англиски) дека е од христоделфиска црква.Сте чуле ли за оваа црква/организација, кој се, што се, кој стои зад нив,во што веруваат/не веруваат.
Црквата на Messenger e регистирана како христоделфијанска. Прашај го него за повеќе информации.


Podnesi fakti - adresa, registracija, fotografii... inaku sledat strogi moderatoski sankcii.


Немој, Месси, ќе си добиеш и ти епитет „плачко“
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:00
Do sega site mozhni epiteti i etiketi sum gi dobil, pa mi nedostasuva ushte ovaa.


Dobro shto ja imame i maria za moderator... barem kje imam ramo za plachenje.

Изменето од Messenger - 26.Ноември.2009 во 02:00
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:04
Зошто би плачел Messenger? Да не те повредив со нешто? збунетост
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Do sega site mozhni epiteti i etiketi sum gi dobil, pa mi nedostasuva ushte ovaa.


Dobro shto ja imame i maria za moderator... barem kje imam ramo za plachenje.


Е жив и здрав да си ми, како си ме насмеал слатко...

Само, треба да прашаш дали има таков што може 24/7 да биде рамо за плачење...

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:09

Hristodelfijancite doagaat otprilika ova vreme sekoja godina vo Makedonija. Otprilika oktomvri -noemvri. Ne znam zosto doagaat vo ova vreme vo Makedonija?

Prvpat se zapoznav so niv pred okolu 4 godini, bea eden bracen par vo sredni godini i eden nas covek Marko, od Kicevo. Prijatni luge, spremni za razgovor...

Zedov besplatna literatura od niv, imase i na angliski i na makedonski.Zabelezav deka imaat slicni ucenja so Jehovinite svedoci, kako na pr. Ne veruvaat vo Trojstvo, ne veruvaat vo besmrtna dusa, veruvaat deka Rajot ke bide obnoven na Zemjata....

Narednata godina pak gi vidov , otprilika istoto vreme i porazgovarav so niv.

Koga im spomnav deka imaat slicni ucenja so Jehovinite svedoci odma pocnaa da gi napagjaat, demek Svedocite ne bile ispravni, tie bile poispravni od niv itn.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:12
Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Originally posted by ACELERA ACELERA напиша:

Нема само во христијанството фракции, и тоа е интересно - да се гледа како варира верувањето од деноминација во деноминација (бар мене ми е интересно), како се интерпретира истата работа ваму а како кај другитесреќаКолку пати сум се запрашала дали може воопшто да стане збор за некакво унифицирање...


Ако има историја и традиција... тогаш нормално е да има унификацијаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголемо%20гушкање

Ова ми се наметнува како размислување зашто кога ќе се спомене христијанство неопходно е да се даде и описна придавка за да стане јасно за какво христијанство станува збор - православно, католичко , протестантско и да не редам...што е малку хмхм, еве погоре читам луѓе се чудат колку всушност групи произлегле.


Нели гледаш дека различни типови луѓе само си формираат свои цркви и непходно е некој да ги етикетира...

Тоа е работа на луѓето... сами сме виновни за тоа...

И сега прашањето е - кој е во право...
Оној што се одметнал од изворот... Оној лист што отпаднал од дрвото... или изворот и дрвотозбунетост
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:17
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Hristodelfijancite doagaat otprilika ova vreme sekoja godina vo Makedonija. Otprilika oktomvri -noemvri. Ne znam zosto doagaat vo ova vreme vo Makedonija?

Prvpat se zapoznav so niv pred okolu 4 godini, bea eden bracen par vo sredni godini i eden nas covek Marko, od Kicevo. Prijatni luge, spremni za razgovor...

Zedov besplatna literatura od niv, imase i na angliski i na makedonski.Zabelezav deka imaat slicni ucenja so Jehovinite svedoci, kako na pr. Ne veruvaat vo Trojstvo, ne veruvaat vo besmrtna dusa, veruvaat deka Rajot ke bide obnoven na Zemjata....

Narednata godina pak gi vidov , otprilika istoto vreme i porazgovarav so niv.

Koga im spomnav deka imaat slicni ucenja so Jehovinite svedoci odma pocnaa da gi napagjaat, demek Svedocite ne bile ispravni, tie bile poispravni od niv itn.


Овде има еден краток
список на нивните верувања, само ова... очи ми забоде:

The devil is not a supernatural being but is another name for sin, destroyed only in Christ.

Значи, ѓаволот е грев, а Господ го створил ѓаволот (т.е. нели пред да стане ѓавол), односно гревот?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:22
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Hristodelfijancite doagaat otprilika ova vreme sekoja godina vo Makedonija. Otprilika oktomvri -noemvri. Ne znam zosto doagaat vo ova vreme vo Makedonija?

Prvpat se zapoznav so niv pred okolu 4 godini, bea eden bracen par vo sredni godini i eden nas covek Marko, od Kicevo. Prijatni luge, spremni za razgovor...

Zedov besplatna literatura od niv, imase i na angliski i na makedonski.Zabelezav deka imaat slicni ucenja so Jehovinite svedoci, kako na pr. Ne veruvaat vo Trojstvo, ne veruvaat vo besmrtna dusa, veruvaat deka Rajot ke bide obnoven na Zemjata....

Narednata godina pak gi vidov , otprilika istoto vreme i porazgovarav so niv.

Koga im spomnav deka imaat slicni ucenja so Jehovinite svedoci odma pocnaa da gi napagjaat, demek Svedocite ne bile ispravni, tie bile poispravni od niv itn.


Овде има еден краток
список на нивните верувања, само ова... очи ми забоде:

The devil is not a supernatural being but is another name for sin, destroyed only in Christ.

Значи, ѓаволот е грев, а Господ го створил ѓаволот (т.е. нели пред да стане ѓавол), односно гревот?



Da, zaboraviv da spomnam deka ne veruvaat deka Gavolot e licnost.

Vo pravo si za toa,imaat duri i brosura izdadeno za Gavolot vo koe gi tolkuvaat bibliskite stihovi( koi ne se malku ) za gavolot na nekoj svoj nacin koj voopsto ne drzi.

Vo Biblijata jasno e spomnato deka Gavolot postoi i deka e licnost.

Изменето од KINGDAVID - 26.Ноември.2009 во 02:24
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:22
Spored posocheniot citat ne se veli deka Gospod go stvoril gjavolot, tuku deka ne postoi nekoe gjavolsko sushtestvo. Toa e sinonim za grevot, a grevot mozhe da se pobedi samo vo/so Hrista.

Изменето од Messenger - 26.Ноември.2009 во 02:25
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Spored psochenoto ne veli deka Goipod go stvoril gjavolot iako taka mozhe da se protolkuva i spored Biblijata - prvin nemashe nishto, a poto Bog napravi s'e... sega koj akko saka neka zhonglira, ama toa e toa - bez Boga nema nitu Gjavol.

Napishanoto samo veli deka ne postoi nekoe gjavolsko sushtestvo, tuku toa e sinonim za grevot, a grevot mozhda se pobedi samo vo/so Hrista.



Tie ne veruvaat deka Gavolot e licnost. Dobro gi znam nivnite ucenja.


Inaku ,spored Biblijata, Bog ne go stvoril Gavolot kako takov, tuku kako praveden angel, koj podocna samiot se napravil Gavol (sto znaci Klevetnik) i Satana (sto znaci Protivnik ).

Изменето од KINGDAVID - 26.Ноември.2009 во 02:29
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 02:50
OK, jas se editirav za da ne ja shiram rabotata, ama ti si me citiral i taka rabotava ja rashirivme...
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 230231232233234 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.