IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО - 1
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ПРЕГОВОРИ ЗА ИМЕТО - 1

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 256>
Автор
Порака
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 14:50
Moira e за ПЕИ
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 14:50
газење%20од%20смеење,....se-ovca ,..si bila!намигнување
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 14:51
te citam cesto moira,toa bidi sigurna.....pa samiot kazav deka gresham....ne gi delam jas lugeto na razni ovci..samo ovde e takva temata ako si kontra vo post takov si i vo pogled na politicki ideologii...ama se greshi ponekogash...
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 15:04
...bidejki raschistivme kakva -ovca sum...nazad na temata...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 15:08
da,...se-ovca!намигнување



severna grcija!,..
..mislam deka nema da imaat nishto protiv,..grcite!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 15:10
i toa ke im smeta brza.....ke najdat neshto shto nema da im cini...ke baraat so mali bukvi da se pishuva ili pak na klinesto pismo.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mileg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mileg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 16:51
Фикс нема менување на им,ето по никоја цена.Ние сме и ќе си останеме Македонци
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 17:52
Мекдугал ги најде Македонците, Грција не ги признава
Гоце Михајлоски Коментари (1)     




Обединетите нации за прв пат се заинтересираа за положбата на Македонците во Грција. Синоќа цели седум часа експертот за малцинства на Светската организација, Геј Мекдугал, која е во неколкудневна посета на Грција, се распрашувала дали навистина таму постои малцинство, чии права Атина воопшто не ги признава.

Во Воден се сретнала со триесетина претставници на Македонците од речиси цела Северна Грција, но имала средби и со официјални претставници на грчките власти во Солун. За партијата на Македонците, Виножито, посетата на Мекдугал е историска.

„Мислам дека беше една многу убава слика и се надевам дека извештајот во Обединетите нации околу ситуацијата во Грција, сметам ќе биде големо помагало. Се надевам ќе помогнат во Грција да се демократизира како што треба и да не биде црна дупка не само во Европа туку и пошироко, кога зборуваме за почитување на основни права на човекот и националните малцинства“, изјави Павле Васкопулос, претседател на Виножито.

Официјална Грција не ја коментира посетата на експертот за малцинства на Обединетите нации. Сепак тамошните аналитичари проценуваат дека грчката дипломатија се здобила со уште еден проблем што досега го немала - малцинскиот.

Грција, заедно со Унгарија и Етиопија, се единствените 3 држави кои се на листата за посети на Мекдугал. По нив таа ќе поднесе извештај до седиштето на Светската организација за проблемите и кршењето на малцинските права.

„Се надеваме дека ние можеме да бидеме навистина добра причина и да им сме од помош. И ние како Македонци да им кажеме нешто ново на сите овие власти, сите овие децении, конечно да почнат со реформи во грчкото општество, во грчкото образование, во грчката политичка сцена и да не ги трујат континуирано сите грчки граѓани кога зборуваме за почитување на основни права на национални малцинства за разноликост на едно општество како што е ова општество што живееме тука во Грција“, рече Павле Васкопулос.

Освен македонското, Грција не ги признава ниту малцинствата на Помаците и Ромите во Тракија. Признава само муслиманско малцинство, кое во најголем дел го сочинуваат Турци. Во извештајот на Мекдугал ќе влезе положбата на сите малцинства во Грција.



MORASE LI DA POMINAT 17 GODINI za da se pokrene prasanjeto na EGEJSKITE MAKEDONCI?
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 18:17
Greshka si kultuzin...ne se vo prashanje 17 godini...mnogu poveke godini se vo prasanje...
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 20:10
околу преговорите, ако не ви е јасно што сака грција, прашајте некој грк. најдете ете на скајп некој грк и почнете си муабет. сите ќе ви речат дека грција во никој случај нема да сака да се реши прашањето за името. ете кој не верува, нека проба. јас пробав и сега верувам. ние и да се крстиме Свазиленд, грција нема да го прифати тоа име. така ми кажа еден грк!
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
SuicideMessiah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SuicideMessiah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 20:44
Originally posted by majmunce majmunce напиша:

околу преговорите, ако не ви е јасно што сака грција, прашајте некој грк. најдете ете на скајп некој грк и почнете си муабет. сите ќе ви речат дека грција во никој случај нема да сака да се реши прашањето за името. ете кој не верува, нека проба. јас пробав и сега верувам. ние и да се крстиме Свазиленд, грција нема да го прифати тоа име. така ми кажа еден грк!


Sporot so Grcija za imeto e najmal problem za Makedonija na patot kon EU i NATO...glavna prechka se osumte bench markovi koi shto ne se ispolneti...I prashanje dokolku G'uevski prifati namesto FYROM da stoi Severna Makedonija ili neshto drugo ke go smetash za predavnik?
Кон врв
majmunce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2008
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 154
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majmunce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 20:48
мене ми се свиѓа Северна Македонија, ми се свиѓа и Вардарска Македонија, па и Горна. Груевски прифатил, не прифатил, ништо не мења, зошто грција нема да прифати ништо. тоа ми е поентата.
не се плашам, стори се чучулига
Кон врв
SuicideMessiah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 157
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SuicideMessiah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 21:07
Originally posted by majmunce majmunce напиша:

мене ми се свиѓа Северна Македонија, ми се свиѓа и Вардарска Македонија, па и Горна. Груевски прифатил, не прифатил, ништо не мења, зошто грција нема да прифати ништо. тоа ми е поентата.


Naprotiv...koga posleden pat bile na pregovori Dimitrov,Vasilakis i Nimic ... Grcija se soglasila za Severna Makedonija.Ama ostanuva pak glavniot problem uslovite i kriteriumite shto EU ni gi preporacha za vlez vo unijata...nasproti implementiranje na istite G'uevski ja opleska so izborite, sudstvoto i brzoto i ekspresno donesuvanje na zakonite vo sobranieto...Da te potsetam za vreme od 7 dena ili edna nedela bea doneseni 50zakoni za koi javnosta pojma nema koe shto isto taka e sprotivno od ona shto go preporachuva EU.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 23:20
Originally posted by majmunce majmunce напиша:

мене ми се свиѓа Северна Македонија, ми се свиѓа и Вардарска Македонија, па и Горна. Груевски прифатил, не прифатил, ништо не мења, зошто грција нема да прифати ништо. тоа ми е поентата.



Нема тука мене ми се свиѓа, тебе ти се свиѓа на тој му се свиѓа и незнам на кого..........
Се знае само едно преговорите треба под хитно да се запрат. Ние сме Македонци а државата со целото свое Уставно име ни е Република Македонија. Толку за тоа и повеќе нема што.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 256>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,408 секунди.