IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МУХАММЕД А.С.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МУХАММЕД А.С.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 27>
Автор
Порака
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 11:18
Од сите неверници на светов ти Орто си најлошиот. Не си свесен што напиша и се надевам дека наскоро ќе се извиниш поради твоите зборови. Не знам дали некој муслиман ќе може да ти прости за ова...
Кон врв
HILAFET_CH Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HILAFET_CH Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 11:28
O ljudi, bojte se Uzvišenog Allaha i čistite svoje duše čineći djela pokornosti Allahu. Nemojte ih prljati grijesima!!!

Kaže Uzvišeni Allah: «...i duše i Onoga koji je stvori pa joj put dobra i put zla shvatljivim učinio, - uspjeće samo onaj ko je očisti, a biće izgubljen onaj koje je na stranputicu odvodi!» (Eš-Šems, 6-10)

O čovječe, šta god da ti uradio na ovom svijetu, bilo da je to dobro ili loše, znaj da sve to samo činiš sebi i da ćeš samo za to biti nagrađen!

Kaže Uzvišeni: « Ko čini dobro, u svoju korist čini, a ko radi zlo, na svoju štetu radi. – A Gospodar tvoj nije nepravedan prema robovima Svojim.» (Fussilet, 46)

Insan, dokle god da je živ i raspolaže svojom pameću, on mora da nešto radi, da bude u nekom pokretu, da razgovara, da planira... Ne može biti bezposlen! A, njegova djela, riječi i planovi se konstantno prebrojavaju i upisuju u Knjigu njegovih djela....

Кон врв
HILAFET_CH Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HILAFET_CH Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 11:29
Pa taka i ovie tvoji losi i licemerski zborovi ke bidat zapisani orto!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 18:55
http://www.flex.com/~jai/satyamevajayate/mohwar2.html

Изменето од maria_magdalena - 03.Мај.2008 во 19:02
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:12
Muhammed a.s. kaže: "Zaista je sretnik onaj koji bude pošteden smutnje i koji kada bude u nevolji strpi se."
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:14
Ubo rekol coeko, ubo. Da ne prajme smutoi i skalamucii i da bideme trpelivi ja neglea niso kontradiktorno tuva. Ubaa mislja ama svite da se drza do neja.
Кон врв
HILAFET_CH Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 10.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај HILAFET_CH Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:38
Nikad nee kasno da se vrati covek na praviot pat blagorodna.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:46
Originally posted by HILAFET_CH HILAFET_CH напиша:

Nikad nee kasno da se vrati covek na praviot pat blagorodna.



Koj e praviot pat ako jas kazam deka praviot pat e hristijanstvoto a ti velis deka e islamot?????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:48
Praviot e onoj koj samiot ke go izodish.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 00:48

geldam deka imase nekoi obvinuvanja i vreganja pa vo vrska so toa sakam da rasvetlam nekoi raboti  

Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 00:53

Uqba ibn Abu Mu'ayt (عقبة بن أبو معيط‎) (d. 624) e clen na k*reyslite (Quraish tribe) . Uqba mnogu go mrazel  Muhammed, so provociranjata od negoviot prijatel Ubay ibn Khalaf, se kazuva deka vo edna prilika go pluknal vo lice. Polse  toa se borel protiv muslimanite, na bitkata na Bedr, kade posle birtkata  bil ubien, od strana na vojnicite.

(Inaku tuka sakam da spomenam Uqba imal dve deca, od koi i dvete deca, stanale muslimani: Walid ibn Uqba and Umm Kulthum binte Uqba.)

Ka'b ibn al-Ashraf e bil vodac na evrejskite pleminja  Banu Nadir isto taka i poet. Ka'b ibn al-Ashraf bil roden od majka evrejka i tatko arap I ja sledel religijata na negovata majka.

Toj gi provociral k*reyskiot narod da se bori protiv perjgamberot, toj isto taka komponiral  odnosno pisuval pesni so navredliva sodrzina za muslimanite, osobeno za muslimanskata zena(so erotska sodrzina); Glavnata pricina e sto Ka`b so edna grupa evrei napravil plan za kako da go ubie Muhammed, ama gabriel  go izvestil muhammed za zagovorot, pismoto (zagovorot) so koj go potpisal samiot toj (Ka`b) i Aba Sufyan (dogovor pomegu Abu Sufan (kuerysite) I cetriestte evrei za ubistvo na Muhammed )

So pesnite so takva sodrzina i zagovorot za ubistvo (a tuka imame i nagovaranje na k*reyskiot narod da se bori prostiv hz. Muhammed) e bil protiv Zakonot na Medina (`Constitution of Medina` which states, loyalty gives protection against treachery and this document will not (be employed to) protect one who is unjust or commits a crime)

Inku Ka`b e bil ubien od strana na Muhammad ibn Maslamah.

Kratko da vi pisam i za Muhammad ibn Maslamah ili Muhammad bin Maslama Ansari (589-666) ( محمد بن مسلمة الأنصاري‎)  drugar na hz. Muahammed a.s. istotaka e bile den od prvite vo Yathrib koj stanal Musliman i bil halif na narodite od Aws, vo Medina; I se tvrdi deka ne e bil arap. Bil ozenet i imal dva sina.

Abu 'Afak ( ابو عفك, c. 7th century) bil evrejski poet koj zivel vo oblasta Hijaz. Abu 'Afak e bil protiv(i na politicka osnova) Muhammed as. Vo toa vreme vo 7 vek vo arabija poezijata e bila medium za politikata; Abu 'Afak Arwan pisuval taka da kazeme  poemi so politicka sodrzina isto taka i so omalavazuvacka sodrzina   protiv Muhammed as. i protiv  site muslimani. Inaku e ubien od strana na vojskata.    

Asmā bint Marwān ( عصماء بنت مروان, narecena po tatkoto "Asmā kerka na  Marwān") e bila poetesa koja zivela Hijaz. Asma pisuvala poezija so koja go napagala Muhammed as. I islamot. Asma e bila zena na  Yazid Ibn Zayd Ibn Hisn al-Khatmi. Taa ja koristela poezijata za da pcue po islamot i isto taka  gi potiknuvala narodite da se borat protiv pejgamberot i muslimanite. Umayr Ibn Adi edna vecer e dosol vo nejzinata kuka, nejzinite deca spile,  Toj ja baral nea po kukata so ispruzeni race bidejki bil slep,vleguvajki vo nejzinata soba,  koga ja nasol  Umayr so negoviot mec ja ubil. (Asma bila ubiena od strana na Umayr Ibn Adi.)

Salām bin Abī 'l-Huqayq ( سلام بن أبي الحقيق) bil evrejski poet od 7 vek. Toj pisuval pesni, satiricni pesni za Muhammed as. i za drugi islamski vodaci.   Bil ubien od strana na Abdullah ibn Unays (Khazraj Tribe).

Kinana ibn al-Rabi' ( كنانة ابن الربيع, ili Kinana bin al-Rabi, Kinana ibn al-Rabi'a, Kinana ibn al-Rabi ibn Abu al-Huqayq) e bil evrejksi lider I protivnik na Muhammed as. Sin na poetot al-Rabi ibn Abu al-Huqayq. Posle slucuvanjata vo Banu al-Nadir,toj i negovoto semejstvo se preselile vo Khaybar vo zamokot (sarajot) koj se vikal  Qamus. Al-Rabi e bil ubien za krienja na bogatstvoto posle borbata na  Khaybar.(Kinana al-Rabi, bogatstvoto na Banu Nadir,bilo pod negova nadleznost.) Toa se smeta za edna od pricinite ama glavnata pricina e bila odmazda. Posle borbata  bil predan  na Muhammad b. Maslama a toj se odmazdil za ubistvoto na negoviot brat  Mahmud (Mahmud bratot na Muhammad b. Maslama bil ubien od strana na Kinana al-Rabi).

Abu al-Rafi ibn Abu al-Huqayq bil eden od liderot na evreite od  Khaybar oasis. Koga Al-Huqayq priblizil vo blizina   na pleminjata pomognat od arap koj zboruval na evrejski dijalekt, za da  vojuvaa protiv Muslimanite bil razotkrien od vojnicite i ubien.

Gore navedenite podatocvi se od sigurni izvori za slednite podole podatoci se ne sigurni bidejki ne se srekavaat vo zapisi

Slijepiot Mirb bin Qayzi spored nekoi kazuvanja  e koga pejgamberot pominuval niz gradinata slepiot se isprecil rekol navredlivi zborovi na pejagamberot  samo sto Muhammed as. Rekol : Nemojte da go ubite bidejki  toj ne samo sto e  slep so ocite toj e slep i so srceto.... eden od vojnicite Sa’d bin Zayd veke sabjata mu bila vo raka i samo sto peygamberot toa go izgovoril veke bilo kasno.

 

Za 700 evreji od Qurayze za toa dadete kontretni podatoci mesto godina za da to dadam podetalni informacii.

 

Ednookiot  ovcar  spored kazuvanja ovcarot pri prespivanjeto vo edna pestera se tama se sretnal so Amr I bez da znae deka Amr bil musliman kazal odnosno kazuval ne ubavi navredlivi raboti za Islamot i za muslimanite  na toa Amr go ubil.

Bin Khatal  isto i ovaa spored neko kazuvanja e bil musliman koj potoa se otkazal od islamot ama negovite kerki se kazuvle podbivni pesni so koji se podbivale so islamot inaku se bile ubieni od strana na dvajca vojnici (koi sto nema konkretni podatoci ,zapisi).

Al-Huwayrith – toa sto znae e deka Al-Huwayrith go navredil pejgamberot a bil ubien od strana na Ali.

Za Robinkata Sara (slobodna robinka) koja vo meka go vregala pejgamberot a bila ubiena od vojnik konjanik.



Изменето од Padisah - 06.Мај.2008 во 21:09
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 01:25
Znaci mora da im veruvame na rabotite koi ti si gi prilozil a sto e so rabotite koi jas gi priloziv.....padishah da diskutirame ama so fakti a ne so uveruvanja....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Padisah Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Ноември.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 393
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Padisah Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 01:29
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A ubival i zarobenici ..... 


So ovaa ne sakam da go ocrnam vasiot pratenik ne sum jas toj nekoj koj moze da osuduva ocrnuva ili bilo sto no vo duhot na napadjanje i odbrana koja se vodi ovdeka na ovoj forum ne mozam da se pravam na toso i da ne iznesam onaa sto mislam ili sto go ima kako fakt vo istorijata - ovaa e forum ovdeka se diskutira i ovdeka nema mesto za apsolutisticki stavovi koi mora da bidat prifateni od site - za takvi raboti si gi imame crkvite i dzamiite- no ovdeka ne....
 
templ
na pocetokot pisuvas a ubival i zarobenici
posle velis ej jas ne sum toj koj saka da go ocrni ili imaj eden stav kazi jas ve mrazam i sakam  da ve ocrnam vo se kazi ne se srami da znaeme,  istotaka nemoj ednas vaka da pisuvas, drug pat drugo, da ne imas konfuzija na licnosta !!! 
ne velem deka moras da prifatis, jas ti ja nudam vistinata a ti dali ke ja prifatish ili ne toa e tvoe
samo za toa sto vadis od internet zanes se sto leta ne se jade
zato koristi sigurni izvori


Изменето од Padisah - 06.Мај.2008 во 23:07
Sultan Ulü-l Ebsar
T.Han B.Osman bin lahavle
Daimi Muzaffer
Dünya Fatihi Haşmetli ve Ulu Sultan
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 01:34
Originally posted by Padisah Padisah напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A ubival i zarobenici ..... So ovaa ne sakam da go ocrnam vasiot pratenik ne sum jas toj nekoj koj moze da osuduva ocrnuva ili bilo sto no vo duhot na napadjanje i odbrana koja se vodi ovdeka na ovoj forum ne mozam da se pravam na toso i da ne iznesam onaa sto mislam ili sto go ima kako fakt vo istorijata - ovaa e forum ovdeka se diskutira i ovdeka nema mesto za apsolutisticki stavovi koi mora da bidat prifateni od site - za takvi raboti si gi imame crkvite i dzamiite- no ovdeka ne....

 

templ

na pocetokot pisuvas a ubival i zarobenici

posle velis ej jas ne sum toj koj saka da go ocrni ili imaj eden stav ili nemoj ednas vak da pisuvas drug pat drugo

ne velem deka moras da prifatsi ja ti nudanm a dali ke prifatish toa e tvoe

samo za toa sto vadis od internet zanes se sto leta ne se jade

zato koristi sigurni izvori



Abe Padishahu pa zato i go navedov toa za da mozeme da diskutirame kazi mi ti sto mislis za toa zasto ete vidis deka nekoj napishal deka toj ubival - mojot stav po toa prasnjae e da site nie ovdeka i muslinai i hristijai diskutirame otvoreno so argumenti pri toa ne navreduvajci se i da izlezeme so zaednicki stav, inaku ako jas iznesuvam moi stavovi i insistiram na niv deka se tocni i ne popustam ni peda od druga strana ti go pravis istoto togas nema da ima diskusija i sto oci barame togas na forumov??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.