IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 213214215216217 242>
Автор
Порака
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 16:11
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

„И се врати правот во земјата како што дојде од неа, а духот се врати при Бога, Кој го даде!“ (Проповедник 12,7).

Благој, што значи духот да се врати при Бога?
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 16:21
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:



Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Да, да, која среќа што си ти тука да ни разјасниш.

А ЉУБОВТА, почитта, послушноста, понизноста, искреноста, посветеноста, верата, надежта,...и пред се ГОСПОД?!

TOA SE GLUPOSTI, OSIM LJUBOVTA
што кје ми понизност кога сум човек
послушност кога знам како да се однесувам
верата кога го имам знаењето
надежта ја има секој и мал и голем


Љубов, односно секс? Аха, сфаќам. cinizam e ova ili tolku znaes?

Токму дека си човек треба да бидеш понизен пред Создателот, а не вака со нос во облаците.

covek e mnogu pogolem, TOJ e vistinski a ne izmislen


Послушноста не е само бон тон, тоа е доблест.

poslusnosta e za robovi, covek treba da se odnesuva humano ne poslusno
Надежта треба да биде во правилни работи, а не во гатачки и хороскопи.

А искреноста? Или подрага ти е лагата?

iskrenosta po sekoja ecena ne e nitu bila vrlina, da nekogas laga nema da povredi
kje izberam laga, a ti povreduvaj kogo stignes so tvojata iskrenost

А за посветеноста ич муабет да не правиме.

so znaes ti za posvetenosta, mislis na svoeto slepilo????


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 20:07
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:


Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

„И се врати правот во земјата како што дојде од неа, а духот се врати при Бога, Кој го даде!“ (Проповедник 12,7).

Благој, што значи духот да се врати при Бога?



[Propvednik 12,7];"Pravot se vraka vo zemjata, kako sto bilo, a duhot se vraka kaj Boga koj go dal."Ete , velat prigovaracite, postoi svesna besmrtna edinka koja pri smrta go napusta teloto i zaminuva kaj Boga. Toa e besmrtniot duh.



Bibliski odgovor; Ako duhot e svesna besmrtna edinka i ako pri smrta odi gore kaj Boga, togas i gresnicite, namesto dolu vo pekolot odat gore vo raj. Ako " duhot koj se vraka kaj Boga" e svesna edinka, licnosta , onoj vistinski covak, togas site luge, bilo dobri ili gresni, pri smrta zaminuvaat pri Boga.Imaat li ista sudbin?Ako se tvrdi deka gresnicite pri smrta odat kaj Boga da primaat sud, togas odgovarame deka Biblijata jasno odreduva i tvrdi deka sudot e iden nastan[Matej25,31-46; Otkrovenije 22.12].

Propovedik 3,19-21;" Ona sto im se slucuva na sinovite covecki toa im se slucuva i na zivotnite, ednakvo im se slucuva.Kako ginat ednite taka ginat i drugite i site imaat ist duh. Covekot ne e nisto podobar od zivotnite... se ide na edno mesto; se e od prav i se se vraka vo prav. Koj znae deka duhot na sinovite covecki odi gore a duhot na zivotnite odi dolu podzemjata?"

Solomon ovde kazuva deka "site imaat ist duh".Evrejskiot zbor, preveden ovde so " duh", e " ruah".Zborot" duh" e upotreben dva pati vo 21-ot stih:" Duh covecki" i "duh zivotinski", i doagaat od istiot evrejski zbor" ruah".Prigovaracite mora da resat dva problema : ili i covekot i zivotnite imaat vo sebe besmrtna edinka, besmrten duh, koj pri smrta zaminuva vo raj, odnosno vo pekol- znaci i zivotnite odat vo raj ili pekol- ili nitu covekot nitu zivotnite nemaat vo sebe takva besmrtna edinka i pri smrta ne zaminuvaat nitu vo raj nitu vo pekol, tuku vo grob.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 00:28
текстов, беше прилично контекстно раширен, и не ми одговори на прашањето... Конкретно те прашав: што значи духот да се врати при Бога?
 
Тоа што го испиша не ми даде одговор тага
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 01:30
.


Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 09:21
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 11:49
Ова е од откровението на светиот Апостол Јован..Треба да видам кај толкувањето на овој стих кај Свети Андреј Кесариски.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 12:45
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

протестантското анти-тројство Бог-ЈАС-Библија.?!


Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Ова е од откровението на светиот Апостол Јован..Треба да видам кај толкувањето на овој стих кај Свети Андреј Кесариски.


Кривославното анти-тројство: светиот отец, локалниот поп и ЈАС голема%20насмевка


Изменето од EvAngelos - 30.Септември.2009 во 12:47
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 17:17
Originally posted by alf alf напиша:

Може ли некој да ми каже што значи овој пасус...
9 Тука е умот, што има мудрост! Седумте глави - тоа се седумте гори, врз кои седи жената.

10 Тоа се и седум цареви, од кои петмина паднаа, едниот е, а другиот уште не дошол, а кога ќе дојде, треба да остане малку.

11 Ѕверот, пак кој беше и кого го нема, е осми, и е од седумте, па оди во пропаст.

12 И десетте рогови, што ги виде, тоа се десет цареви, кои уште не зацаруваа, но ќе ја примат царската власт со ѕверот за еден час.
Моето убедување кое се темели врз духовното знаење примено во прахристијанската заедница Универзален Живот(каде Христос повторно говори низ пророчка уста) накратко тоа е објаснето вака: Седумте гори врз кои седи жената е алузија на седумте ридови на Рим, град во кој се наоѓа Ватикан - град држава. Царевите се светските политичари кои редовно одат на прием таму и добиваат од „светиот Отец„(наспроти тоа што само Бог е Свет!) кој со својата моќна и пребогата организација за еден час(во смисла за кратко време) може да потегне врски некој да добие власт.

Но сите оние кои го злоупотребуваат Божјото име за своите себични цели и сплетки еден ден ќе потпаднат на последиците(во преносна смисла ќе им дојде судот) од сопствените некогашни планови и постапки. Јовановото откровение предупредува дека тоа ќе се збидне во еден час, значи за многу кратко време, а не за децении, векови.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 23:11
Originally posted by alf alf напиша:

Може ли некој да ми каже што значи овој пасус...
9 Тука е умот, што има мудрост! Седумте глави - тоа се седумте гори, врз кои седи жената.

10 Тоа се и седум цареви, од кои петмина паднаа, едниот е, а другиот уште не дошол, а кога ќе дојде, треба да остане малку.

11 Ѕверот, пак кој беше и кого го нема, е осми, и е од седумте, па оди во пропаст.

12 И десетте рогови, што ги виде, тоа се десет цареви, кои уште не зацаруваа, но ќе ја примат царската власт со ѕверот за еден час.



Te molam ova sto si go napisal gore, ako sakas napisimigo tocno kade se naoga vo biblijata-- za da mozeme potocno da odgovorime.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 23:39
Toa e Jovanovoto otkrovenie.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 23:44
9 Тука е умот, што има мудрост! Седумте глави - тоа се седумте гори, врз кои седи жената.

10 Тоа се и седум цареви, од кои петмина паднаа, едниот е, а другиот уште не дошол, а кога ќе дојде, треба да остане малку.

11 Ѕверот, пак кој беше и кого го нема, е осми, и е од седумте, па оди во пропаст.

12 И десетте рогови, што ги виде, тоа се десет цареви, кои уште не зацаруваа, но ќе ја примат царската власт со ѕверот за еден час.


ако ме прашате мене, без навистина некој потсмев, ова ми личи ко некој надуван до даске
го читав 10 пати и убеден сум, дека Јован се шали, да направи некој пасус да е хуморен

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 23:48
Originally posted by alf alf напиша:

Може ли некој да ми каже што значи овој пасус...
9 Тука е умот, што има мудрост! Седумте глави - тоа се седумте гори, врз кои седи жената.

10 Тоа се и седум цареви, од кои петмина паднаа, едниот е, а другиот уште не дошол, а кога ќе дојде, треба да остане малку.

11 Ѕверот, пак кој беше и кого го нема, е осми, и е од седумте, па оди во пропаст.

12 И десетте рогови, што ги виде, тоа се десет цареви, кои уште не зацаруваа, но ќе ја примат царската власт со ѕверот за еден час.


alf, ako go chitash Stariot Zavet kje zabelezhish deka brojot sedum e mnogu koristen od evreite. Bog go sozdaval svetot shest dena i sedmiot se odmaral, se cheka sedum godini, se patuva preku sedum reki i planini, se ragjaat sedum deca, se prostuva sedum pati sedumdeset i sedum i t.n.

Inaku, site sto togash pishuvale se obrnuvale na svoeto vreme ili na neposrednata idnina. Togash Rim bil okupator na evrejskata teritorija i evreite nekolku pati se obiduvale da se oslobodat od toj jarem. Zatoa se smeta deka i ovoj Jovanov tekst se odnesucva tokmu na Rim od toa vreme. Znaeme deka togash (sega e nesporedlivo pogolem) toj stoel na sedum rida i deka bilo opasno direktno da se posochuva na nego kako neprijatel protiv koj treba da se bori ili da propadne. Zatoa Jovan koristi sekakvi epiteti so koi e jasen na svoite sonarodnici, no tainstven za ostanatite.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2009 во 23:54
.

Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 09:21
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Октомври.2009 во 09:56
Според православното толкување тие пет цареви се царства кои постоеле пред тогашното Царство на Римјаните:(Мидјаните,Асирците,Вавилонците,Персијците и елините(тука ваљда мислел Св.Андреј Кесариски на Мaкедонското царство на Александар и диадосите(неговите наследници) .
Значи шестото е тогашното римско царство(не се мисли тука на Папскиот Рим тука на тој стариот пагански Рим.)
додека седмото е во иднината(но не знаеме кое е тоа царство)

Ова ми е по сеќавање зашто моментално не можам да ја најдам книгата со толкувањето.


Изменето од ahmar1 - 01.Октомври.2009 во 09:58
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 213214215216217 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.