IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 212213214215216 242>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:34
Originally posted by anakin anakin напиша:


ova mesi da zazivee vecno, kako metafora mu znacelo deka sega kje se sexa koga kje saka, kako coek a ne kako zivotno koga kje dojde vreme da se pariheheheheheabe tolkuvajte malku covecki tova biblijataголема%20насмевка


Да бе, ако ти ни ја толкуваше, извини вака, али животински, попалено и гледајќи сексуални метафори секаде, тешко нас!

А тоа дека сексот е само за репродукција, не е изворна христијанска доктрина (читај: православна измислица).

Изменето од Rita.MD - 27.Септември.2009 во 23:35
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:37
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

...Вие потекнувате од вашиот татко - ѓаволот, и сакате да ги исполнувате
желбите на татка си. Тој беше човекоубиец од почеток и не остана во
вистината, зашто нема вистина во него. Кога зборува лага, зборува од
своето, зашто е лажец и татко на лагата.

Izvoren, dosta so gjavoli i slichni zverki, iskreno nemam nishto lichno protiv nikogo, pa ni protiv tebe i tvojata crkva, tuku navistina badijala ti se ovie citatai od biblijata.
Te prashav chovechki i kulturno kade e lokacijata na vashata crkva, ti kako vernik, mi velish deka toa e nebitno. Aj sega kako da te razberam, da si ateist kje te razbream ,ama vernik, a pogotovo IZVOREN, ne odi toa nekako, molchish ne ja kazhuvash crkvata- LOKACIJATA, pa koja e poentata shto pishuvash ovde i se zalagash za izvornoto hristijanstvoi, kako chovek da ve najde...?

Eve navistina, sakam da se zapoznaam so toa vashe izvornoto hristijanstvo, da gi vidam vash*te sluzhbi, sveshtenici, da ja vidam vashata vera - ambient, kazhi kako da ve najdam,
Vie skakate da bidete nevidlivi, kako da ste duhovi, ja kritikuvate pravoslavnata Crkva, se zalagate za izvorno hristijnstvo a ja kritete lokacijata na vashiot hram kako da e nekoe mafijashko gnezdoo. Alo dali me razbirash shto prashuvam?

Изменето од Marko sk - 27.Септември.2009 во 23:42
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:44
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

. Aj sega kako da te razberam, da si ateist kje te razbream ,ama vernik, a pogotovo IZVOREN, ne odi toa nekako, molchish ne ja kazhuvash crkvata- LOKACIJATA, pa koja e poentata shto pishuvash ovde i se zalagash za izvornoto hristijanstvoi, kako chovek da ve najde...?


Пишувам за да ги одвојам православните лаги од христијанството.

Ако сакаш да не најдеш, ќе не најдеш во Новиот Завет.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:52
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by anakin anakin напиша:


ova mesi da zazivee vecno, kako metafora mu znacelo deka sega kje se sexa koga kje saka, kako coek a ne kako zivotno koga kje dojde vreme da se pariheheheheheabe tolkuvajte malku covecki tova biblijataголема%20насмевка


Да бе, ако ти ни ја толкуваше, извини вака, али животински, попалено и гледајќи сексуални метафори секаде, тешко нас!

А тоа дека сексот е само за репродукција, не е изворна христијанска доктрина (читај: православна измислица).


ima tri raboti koi se ucat i ne se tolkuvaat i se povazni od biblijata
tie covekot kje go donesat do carstvo nebesno
a toa e

HUMANOSTA
DEMOKRATIJATA
ESTETIKA

bibjijata saka da vnese ponesto od site tri no nebiva. mnogu dogmi

eden den kje svatis sto covek go pravi nebesno sustestvo
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Marko sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 887
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:54
Originally posted by izvoren izvoren напиша:


...Ако сакаш да не најдеш, ќе не најдеш во Новиот Завет.

Aaaa, sega jasno mi e kaj ste - vo faza na idejno i pred formalno konstituiranje, gledam ushte ste kaj aktot za osnovanje, doprva treba da se 'imenuvate' da odberete "banka" kade kje se krstite, doprva trebna domenin da registrirate, provajder, ok, so srekja...

Изменето од Marko sk - 27.Септември.2009 во 23:59
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Септември.2009 во 23:57
Да, да, која среќа што си ти тука да ни разјасниш.

А ЉУБОВТА, почитта, послушноста, понизноста, искреноста, посветеноста, верата, надежта,...и пред се ГОСПОД?!

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 00:02

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ajde da odime spored toa kako e napishano hronoloshki vo Biblijata. Bog toa go reche koga koga gi sozdade chovekot...

…koj kje bide gospodar nad ribite morski I nad pticite nebeski, I nad zverovite – nad CELATA ZEMJA I nad site gadinki sto se dvizhat nad zemjata!
Bitie 1:26

A sto se sluchuva so Adam?

Bog otposle go sozdava Adam (Bitie 2:7),
 
На почетокот на книгата Битие Мојсеј не користи хронолошка наратива, туку тематска наратива т.е. не ги опишува работите по хронолошки редослед, туку тема по тема.
Прво пишува за создавањето на светот, а потоа прави посебен осврт на создавањето на човекот.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


I ete reche Gospod Bog: "Ete, Adam stana kako eden od Nas, znaejki sto e dobro i sto zlo, no sega da ne ja ispruzhi rakata svoja i da zeme od drvoto na zhivotot i da vkusi, pa da ZAZHIVEE VECHNO!"
Bitie 3:22

Znachi sepak, Adam i Eva ne bile sozdadeni da zhiveat vechno.
 
Овој цитат погоре Бог го вели ОТКАКО Адам и Ева згрешиле и станале смртни.
А дека смртта е последица на гревот, тоа не го вели само Павле, тоа е едномислен став на целата Библија кој се појавува уште на самиот почеток:
 
"Во денот кога ќе јадеш од него, навистина ќе умреш!"
(Битие 2:17)
 
Оттука гледаме дека смртта е последица на тоа што Адам и Ева ја прекршиле оваа Божја заповед т.е. направиле грев.
 
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

da potsetam deka otkako Bog gi isfrlil Adam i Eva od gradinata vo svetot, ovie rodile dve deca, sinovite Kain i Avel. Otkako Kain go otepal Avela, Bog go prokolnuva i ovoj gi napushta svojot tatko i majka i odi vo zemjata Nait kade ja naogja svojata zhena.

Ja naogja svojata zhena, koga vo toj mig na zemjata, spored korektnata teologija, trebalo da postojat samo Adam, Eva i Kain?

I si otide Kain od pred liceto na Gospoda i se naseli kako izgnanik vo zemjata Nait, istochno od Edem. I ja pozna Kain zhenata svoja i taa zabremeni i go rodi Enoha.
Bitie 4:16-17
 
Адам и Ева не родиле само две деца, туку многу синови и ќерки:
 
"По Ситовото раѓање, Адам живееше осум стотини години; и му се родија уште синови и ќерки."
(Битие 2:5)
 
Така што Каин имал голем избор во наоѓањето жена. Ако некои со животен век од 80 години (од кои плодни се само околу 50 години) можеле да изродат по 13 деца, тогаш колку повеќе можеле да изродат некои што би живееле над 800 години т.е. околу 16 пати повеќе плодни години од овие што раѓаат 13 деца денес? Јас би типувал на над 100 деца среќа од кои пак веројатноста би рекла над 50 женски или, со други зборови, доволен избор за Каин намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 00:05
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Originally posted by izvoren izvoren напиша:


...Ако сакаш да не најдеш, ќе не најдеш во Новиот Завет.

Aaaa, sega jasno mi e kaj ste - vo faza na idejno i pred formalno konstituiranje, gledam ushte ste kaj aktot za osnovanje, doprva treba da se 'imenuvate' da odberete "banka" kade kje se krstite, doprva trebna domenin da registrirate, provajder, ok, so srekja...


Благодарам

Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 00:17
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Да, да, која среќа што си ти тука да ни разјасниш.

А ЉУБОВТА, почитта, послушноста, понизноста, искреноста, посветеноста, верата, надежта,...и пред се ГОСПОД?!



TOA SE GLUPOSTI, OSIM LJUBOVTA
што кје ми понизност кога сум човек
послушност кога знам како да се однесувам
верата кога го имам знаењето
надежта ја има секој и мал и голем



Изменето од anakin - 28.Септември.2009 во 01:01
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 07:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Ajde da odime spored toa kako e napishano hronoloshki vo Biblijata. Bog toa go reche koga koga gi sozdade chovekot... …koj kje bide gospodar nad ribite morski I nad pticite nebeski, I nad zverovite – nad CELATA ZEMJA I nad site gadinki sto se dvizhat nad zemjata! Bitie 1:26 A sto se sluchuva so Adam? Bog otposle go sozdava Adam (Bitie 2:7),

 

На почетокот на книгата Битие Мојсеј не користи хронолошка наратива, туку тематска наратива т.е. не ги опишува работите по хронолошки редослед, туку тема по тема.

Прво пишува за создавањето на светот, а потоа прави посебен осврт на создавањето на човекот.

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ete reche Gospod Bog: "Ete, Adam stana kako eden od Nas, znaejki sto e dobro i sto zlo, no sega da ne ja ispruzhi rakata svoja i da zeme od drvoto na zhivotot i da vkusi, pa da ZAZHIVEE VECHNO!" Bitie 3:22 Znachi sepak, Adam i Eva ne bile sozdadeni da zhiveat vechno.

 

Овој цитат погоре Бог го вели ОТКАКО Адам и Ева згрешиле и станале смртни.

А дека смртта е последица на гревот, тоа не го вели само Павле, тоа е едномислен став на целата Библија кој се појавува уште на самиот почеток:

 

"Во денот кога ќе јадеш од него, навистина ќе умреш!"(Битие 2:17)

 

Оттука гледаме дека смртта е последица на тоа што Адам и Ева ја прекршиле оваа Божја заповед т.е. направиле грев.

 

 

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


da potsetam deka otkako Bog gi isfrlil Adam i Eva od gradinata vo svetot, ovie rodile dve deca, sinovite Kain i Avel. Otkako Kain go otepal Avela, Bog go prokolnuva i ovoj gi napushta svojot tatko i majka i odi vo zemjata Nait kade ja naogja svojata zhena. Ja naogja svojata zhena, koga vo toj mig na zemjata, spored korektnata teologija, trebalo da postojat samo Adam, Eva i Kain? I si otide Kain od pred liceto na Gospoda i se naseli kako izgnanik vo zemjata Nait, istochno od Edem. I ja pozna Kain zhenata svoja i taa zabremeni i go rodi Enoha. Bitie 4:16-17

 

Адам и Ева не родиле само две деца, туку многу синови и ќерки:

 

"По Ситовото раѓање, Адам живееше осум стотини години; и му се родија уште синови и ќерки."(Битие 2:5)

 

Така што Каин имал голем избор во наоѓањето жена. Ако некои со животен век од 80 години (од кои плодни се само околу 50 години) можеле да изродат по 13 деца, тогаш колку повеќе можеле да изродат некои што би живееле над 800 години т.е. околу 16 пати повеќе плодни години од овие што раѓаат 13 деца денес? Јас би типувал на над 100 деца среќа од кои пак веројатноста би рекла над 50 женски или, со други зборови, доволен избор за Каин намигнување
[/QUOTE]










EvAngelos, vaka mozheme so apologetikata da se vrtime vo krugovi do beskraj i nazad.

Ochigledno ti si interpretirash onaka kako sto ti odgovara na teologijata. Nekoi raboti ili gi ignororash ili ednostavno ne sakash da gi vidish iako bukvalno bodat ochi zatoa shto vo Biblijata se napishani ednostavno i razbirlivo, pa nema potreba od nikakvi dopolnitelni teorii, konstrukcii i demagogii.

1. Bog gi sozdava lugjeto (mnozhina) i gi blagoslovuva da gospodarat so CELATA ZEMJA, a Adam (ednina) go sozdava za odrzhuvanje na Negovata gradina,a podocna i Eva za da ne bide Adam sam... Adam i Eva podocna se OTFRLENI od gradinata i ne se blagosloveni da vladeat so zemjata. Gledash - lugjeto vo Biblijata se sozdadeni i blagosloveni od Boga da gospodarat so zemjata, dodeka Adam e sozdaden da ja odrzhuva gradinata, a potoa e kaznet i ne e blagosloven od Boga.

2. Navedeniot citat od Bitie 2:17 ne znachi Adamovo telesno umiranje, tuku duhovno, onaka kako sto Bog prvichno go sozdal. Zatoa Adam fizichki ne umira koga vkusuva od drvoto, iako spored bukvalnoto razbiranje na zborovite, kako sto tvrdish, trebalo tokmu toa da se sluchi. Neli bog veli : ""Во денот кога ќе јадеш од него, навистина ќе умреш!" Adam vo toj den navistina umrel kako Adam prvichniot , no ne telesno. Vo Biblijata nikade ne pishuva oti Bog go sozdal Adam telesno besmrten i tokmu zatoa Bog potencira deka ne smee da go dopirne drvoto na zhivotot i taka da zdobie so besmrtnosta. Tvrdenjeto deka Adam nekogash bil telesno besmrten e chist toloshki produkt bez nikakva Biblijska osnova.

3. Adam so vkusivanjeto od drvoto na dobroto i zloto stanal kako onie so Boga. Bog ne go kaznuva Adam poradi steknatoto znaenje (Bog toa znaenje go kazhuva kako svoja vrednost i vrednost na onie so Nego, a ne kako nekakov grev koj treba da se iskoreni), tuku poradi neposlushnosta. Adam ne bil kreiran od Boga da ima soznanie za toa shto e dobro i zlo zatoa sto ne bil sozdaden da bide kako eden od Niv - svesni i besmrtni.

4. Nikoj ne veli deka Adam i Eva nemale deca, no vo Biblijata pishuva deka Kain ja nashol svojata zhena vo zemjata Nait koga otishol tamu. So drugi zborovi, taa bila od zemjata Nait, a ne od semejstvoto na Adam i Eva. Inaku kje pishuvashe "I si otide Kain od pred liceto na Gospoda i se naseli kako izgnanik vo zemjata Nait, istochno od Edem. kade ja pozna Kain sestrata svoja Reveka i taa zabremeni..." Kain ne chekal Adam i Eva da izrodat kjerki i da mu gi pratat vo zemjata Nait za da si odbere edna od niv. Takvo neshto ne postoi vo Biblijata, kako sto e isto taka potpolna imaginacija oti Adam i Eva spiele so svoite kjerki i sinovi i imale deca so niv. Veke spomnav oti ova ne e trivijalna rabota kako so kjerkite na Lot i nepostoenjeto na zapisot za incesno sozdavanje na lugjeto na zemjava znachi deka toa ne postoelo. Bog gi sozdade lugjeto (mnozhina) onaka kako sto e napishano vo Biblijata i Kain si naogja zhena od niv koga odi vo zemjata Nait.

Rabotite se ednostavni i NAPISHANI vo Biblijata, taka da nema potreba od izmisluvanja na bilo kakvi drugi raboti.



Изменето од Messenger - 28.Септември.2009 во 07:58
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 12:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

1. Bog gi sozdava lugjeto (mnozhina) i gi blagoslovuva da gospodarat so CELATA ZEMJA, a Adam (ednina) go sozdava za odrzhuvanje na Negovata gradina,a
 
Таа "множина" што ја спомнуваш се адам и ева среќа
 
"Бог го создаде човекот во Својот лик, Тој го создаде во Божјиот лик; ги создаде машко (а не машки) и женско. (а не женски) "
(Битие 1:27)
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vo Biblijata nikade ne pishuva oti Bog go sozdal Adam telesno besmrten i tokmu zatoa Bog potencira deka ne smee da go dopirne drvoto na zhivotot i taka da zdobie so besmrtnosta.
 
Пред Адам и Ева да згрешат Бог не им забранил да јадат од дрвото на животот (и да живеат вечно), напротив Тој им рекол:
 
"Јади слободно од секое дрво во градината, но да не јадеш од дрвото за познавање на доброто и злото! "
(Битие 2:16)
 
Значи единствено дрво што им било забрането во градината не е дрвото на животот, туку дрвото за познавање на доброто и злото. Така што Адам и Ева можеле да си јадат од дрвото на животот и да живеат вечно.
Бог им го забранува ова дури откако згрешиле. (леле не ми се верува што ти објаснувам среќа)
 
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


So drugi zborovi, taa bila od zemjata Nait, a ne od semejstvoto na Adam i Eva.
 
Сите луѓе на земјата се од семејството на Адам и Ева. Ева е мајката на сите живи...
 
"Човекот и го даде името Ева на својата жена, зашто таа стана мајка на сите живи."
(Битие 3:20)
 
п.с. Дури и последните истражувања во генетиката, преку Y хромозомот кај мажот и митохондриската ДНК кај жената, научните докажаа дека сите луѓе на планетава поттекнуваат од еден маж и една жена намигнување
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 15:02
Originally posted by anakin anakin напиша:



Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Да, да, која среќа што си ти тука да ни разјасниш.

А ЉУБОВТА, почитта, послушноста, понизноста, искреноста, посветеноста, верата, надежта,...и пред се ГОСПОД?!

TOA SE GLUPOSTI, OSIM LJUBOVTA
што кје ми понизност кога сум човек
послушност кога знам како да се однесувам
верата кога го имам знаењето
надежта ја има секој и мал и голем


Љубов, односно секс? Аха, сфаќам.

Токму дека си човек треба да бидеш понизен пред Создателот, а не вака со нос во облаците.
Послушноста не е само бон тон, тоа е доблест.
Надежта треба да биде во правилни работи, а не во гатачки и хороскопи.

А искреноста? Или подрага ти е лагата?
А за посветеноста ич муабет да не правиме.

A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2009 во 20:51
Originally posted by Marko sk Marko sk напиша:

Eve navistina, sakam da se zapoznaam so toa vashe izvornoto hristijanstvo, da gi vidam vash*te sluzhbi, sveshtenici, da ja vidam vashata vera - ambient, kazhi kako da ve najdam,
Vie skakate da bidete nevidlivi, kako da ste duhovi, ja kritikuvate pravoslavnata Crkva, se zalagate za izvorno hristijnstvo a ja kritete lokacijata na vashiot hram kako da e nekoe mafijashko gnezdoo. Alo dali me razbirash shto prashuvam?
Можеби требало овде да се праша и изнесе конкретен одговор во темата: Каде се наоѓаат вашите заедници, контакти?

Изменето од Majkl - 28.Септември.2009 во 20:51
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 15:28
Тогаш, што се случува со човекот по смртта?

Библијата бележи дека при создавањето на човекот се случил следниот процес: „Господ, Бог го обликува човекот од земниот прав и му дувна здив на живот во носалките. Така човекот стана жива душа.“ (1. Мојсеева 2,7)

Значи,
ПРАВ      +      ЗДИВ НА ЖИВОТОТ      =      ЖИВА ДУША
(земја, хемиски елементи од кои се состои човекот, формирани во човечки облик)      (Божја животодавна енергија, животен дух)      или ЖИВ ЧОВЕК!

Поради прекршувањето на Божјиот Закон човекот станал подложен на умирање. При смртта се случува обратен процес од оној при создавањето: „И се врати правот во земјата како што дојде од неа, а духот се врати при Бога, Кој го даде!“ (Проповедник 12,7).

Во мигот на смртта престанува постоењето на човекот како живо суштество во секоја смисла на зборот. Се одвојуваат компонентите од кои бил составен и сега имаме безживотно тело (кое со распаѓање ќе се претвори во земја, прав) и духот (животната енергија) кој се враќа кај Животодавецот, кај Бога, кој го дал. Нема веќе ЖИВА ДУША, нема жив човек. Останува само записот за неговиот живот во „небесните книги“ според кој ќе му биде судено на Божјиот суд (Даниел 7,10; Откровение 20,12).

Без разлика дали бил добар човек или злосторник, кога ќе умре, човекот се враќа таму од каде што дошол: „Прав си и во прав ќе се вратиш“ (1. Мојсеева 3,19). Таму тој чека, „спие“ (Јован 11,1-14) сe до денот кога ќе биде повторно повикан во постоење (воскреснат) за да ја прими својата плата според делата.

Исус кажува: „Доаѓа часот во кои сите кои се во гробовите ќе го чујат гласот на Синот човечки и ќе излезат од нив; оние што правеле добро, ќе восреснат за живот, а оние што правеле зло, ќе воскреснат за осуда“ (Јован 5,28-29).

www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 212213214215216 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.