IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ве навредува ли вистината?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ве навредува ли вистината?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 30>
Автор
Порака
MyWay Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Антиталенат на годината

Регистриран: 05.Септември.2008
Локација: Aruba
Статус: Офлајн
Поени: 23914
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MyWay Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 10:38
     Zavisi kakva ke bide vistinata i dali ni odi vo polza ili zijan...Nekogas nie samite ja znaeme vistinata no ne sakame da go priznaeme toa..Mislam deka ne  e potrebno sekogas da se kaze vistinata, barem ne vo onoj del kade sto moze nekoj mnogu da bide povreden....Ne mora da se izvrtuva i lazi, ednostavno neka se premolci...
 Vo sustina jas ne sakam da kazuvam i vistina so koja nekoj bi navredila, nitu pak sakam nekoj direkno da mi kaze nesto sto mene ke me iritira...Vo tie momenti se pravam kako da ne znam nisto...Ova e za odredeni situacii, a vo pogolem broj slucai mislam deka treba da se kaze vistinata.....

     I na kraj da kazam deka najmnogu od se me nervira LAGA, znaci poarno nekoj neka molci i neka ne mi kaze nisto od kolku da me lazi....e toa veke me vadi od kontrola....изненадување

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 11:06
и мене ме нервираат лаги, ама само кога ме повредуваат. инаку, не ги ни приметувам, просто не се замарам трепкање
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 15:05
Originally posted by *moon* *moon* напиша:




KOGA KE VI JA PLESNAT VO OCI


Ние обичните смртници многу погрешно го дефинираме зборот “ Вистина “ во дадениот случај .

Мислам дека прашањето треба да се преформулира , па као “ дали ве боли кога ќе ви го повредат егото “ и сл.

Убеден сум дека не боли ако некој каже дека 2+2=4 , дека Македонија е во Европа и.т.н.

Но , на женско кое има апетит , и која самата е свесна за својата количина и истата , хипотетички , тоа го смета за свој личен неуспех и кажеш “ Мори дебело “ , тоа не е кажување на вистината , тоа е злоупотреба на истата .

Прост пример , мене никогаш не ме навредувало тоа што постојано ми ја кажуваат вистината , односно , постојано кажуваат колку сум убав .

Епа , мора некој и таков да биде , нели ?

Изменето од eptendosadno1 - 30.Април.2010 во 15:07
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 15:53
Zelba za bolka?голема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 19:58
Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by *moon* *moon* напиша:




KOGA KE VI JA PLESNAT VO OCI


Ние обичните смртници многу погрешно го дефинираме зборот “ Вистина “ во дадениот случај .

Мислам дека прашањето треба да се преформулира , па као “ дали ве боли кога ќе ви го повредат егото “ и сл.

Убеден сум дека не боли ако некој каже дека 2+2=4 , дека Македонија е во Европа и.т.н.

Но , на женско кое има апетит , и која самата е свесна за својата количина и истата , хипотетички , тоа го смета за свој личен неуспех и кажеш “ Мори дебело “ , тоа не е кажување на вистината , тоа е злоупотреба на истата .

Прост пример , мене никогаш не ме навредувало тоа што постојано ми ја кажуваат вистината , односно , постојано кажуваат колку сум убав .

Епа , мора некој и таков да биде , нели ?


значи вистина е дека умрела циганката што те фалела среќа
што не значи дека не е вистина дека си популарен меѓу девојките трепкање
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 22:57
Originally posted by connected connected напиша:


Originally posted by eptendosadno1 eptendosadno1 напиша:

Originally posted by *moon* *moon* напиша:




KOGA KE VI JA PLESNAT VO OCI


Ние обичните смртници многу погрешно го дефинираме зборот “ Вистина “ во дадениот случај .

Мислам дека прашањето треба да се преформулира , па као “ дали ве боли кога ќе ви го повредат егото “ и сл.

Убеден сум дека не боли ако некој каже дека 2+2=4 , дека Македонија е во Европа и.т.н.

Но , на женско кое има апетит , и која самата е свесна за својата количина и истата , хипотетички , тоа го смета за свој личен неуспех и кажеш “ Мори дебело “ , тоа не е кажување на вистината , тоа е злоупотреба на истата .

Прост пример , мене никогаш не ме навредувало тоа што постојано ми ја кажуваат вистината , односно , постојано кажуваат колку сум убав .

Епа , мора некој и таков да биде , нели ?
значи вистина е дека умрела циганката што те фалела среќашто не значи дека не е вистина дека си популарен меѓу девојките трепкање


Од каде тоа дека Натиџе умрела ?

Јас само ја цитирав , односно ја пренесов вистината која постојано ми ја плеснува во очи , и поради која јас не се навредувам   
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 23:01
во ред е, само малку се пошегував среќа
постот ти беше баш одличен, си го „доловил“ ефектот, што значи знаеш да разликуваш вистина од „вистина“, т.е каква содржина имаат зборовите во себе како такви да
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 23:05
Originally posted by connected connected напиша:

во ред е, само малку се пошегував среќапостот ти беше баш одличен, си го „доловил“ ефектот, што значи знаеш да разликуваш вистина од „вистина“, т.е каква содржина имаат зборовите во себе како такви да


Да ти дадам рачето да ми пишеш една петка со ѕвезда ?
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 23:10
ѕвезда
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 23:26
Originally posted by connected connected напиша:

ѕвезда


Ете , не ме навреди вистината

Па да не биде задоволството еднострано , повели
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2010 во 23:40
мене лично ми е важно ,,како,, ми е кажана вистината....
без разлика дали таа ме навредува.......или напротив ме воздигнува....
затоа што начинот како е кажана од соговорникот....
ми ги пали или не сензорите за приправност....... да
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 00:19
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

мене лично ми е важно ,,како,, ми е кажана вистината....без разлика дали таа ме навредува.......или напротив ме воздигнува....затоа што начинот како е кажана од соговорникот....ми ги пали или не сензорите за приправност....... да


А дали ти е важно “ ЗАШТО “ ти е кажана ?
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 00:35
па нормално... субјект сум........да
не сум објект ........или нешто измеѓу недефинирано....
тој што не му е важно туѓото мислење....
верувај ми ......не му е важно ни своето.....
важноста има значење ,,зашто,,ми е кажано ....
само и само ако соговорникот ми е на мое ниво.....да


Изменето од bijonse1 - 01.Мај.2010 во 00:36
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2010 во 13:06
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:


па нормално... субјект сум........дане сум објект ........или нешто измеѓу недефинирано....тој што не му е важно туѓото мислење....верувај ми ......не му е важно ни своето.....важноста има значење ,,зашто,,ми е кажано ....само и само ако соговорникот ми е на мое ниво.....да


Не е тоа темата , “твоето ниво“ .

Темата е :
Ве навредува ли вистината?
И сметам дека истата може да претставува атак на егото без разлика на нивото од кое “ вистината “ е изговорена .

Дури мислам дека големината на навредата коренспондира со “ нивото “ .

Односно , навредлива е ако е изговорена од лице кое го сметате еднакво или помалку вредно од себе , а додека изговарањето на “ вистината “ од лице кое го сметате за поинтелигентно , посовесно , поразумно од Вас , тоа тогаш го прифаќате како укор а не како навреда .,

Да , може да биде и навреда од тоа лице ако го знаете одговорот “ Зашто “ , односно , доклку истиот повторно е напад на вашето его а не во советодавна функција

Изменето од eptendosadno1 - 01.Мај.2010 во 13:09
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1920212223 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,422 секунди.