IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 199200201202203 217>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Март.2010 во 22:56

Аvtobus – individua na 2 mileniumi

http://www.vreme.com.mk/images/Editions/1500%2034/avtobusi%20%284%29.jpg

Ѕega kje vi raskazam za avtobus.

Avtobus e prevoznicko sredstvo crveno, no isto taka ne smee da vozi na crveno, kako i drugite avtomobili.

Prevezuva patnici, koi porano vikale - Majstore poleka bre, ne vozis kompiri, denes niso ne vikaat oti prvo se pok*rtulni a drugo im e skisnato od zivotot, so ne e cudno, shom se vozat vo avtobus.

Avtobusi ima na eden kat, koi gi znaeme od nasite ulici i dvokatni, koi gi znaeme od reklamite za Skopje 2014 i filmovite, i sega si prajme filmovi deka mozebi i nie kje se vozime na vtori kat, ko da e lift, iako u principu na vtori kat ideme peske.

Avtobus e javno prevozno sredstvo i so nego ne mozeme da se vozime inkognito, oti ima ogromni bocni stakla i site mozat da ve vidat deka se vozite i so koj broj.

Avtobusi imaat broevi a nekogas proevi so bukvi ama tie vozat pokratka dikstinacija od tie bez bukvi.

Porano vo avtobusi imalo soferi koi izigravaa shoferi, denes soferite izigravat i kondutori i uvjek imaat sitno za vrakjanje inaku nerasitnuvaat pari za avtomati za kafe, koi pak ne vrakjaat kusur, toa go znam oti go imam procitano na aparatot.

Vo abtobusot ima mesto za sedenje za tie koi prvi stignat da vlezat i mesta za stoenje za postarite lica, koi imaat ishijas i se plasat da sednat oti mozat da se ukocat pa ne kje mozat da stanat se do krajna. Krajna e taa stanica koi porano shoferite ja vikale zadnja a patnicite im odgovarale- zadnja neka ti e majstore.

Avtobusot stoi na stanici ( bugarite smesno gi vikaat spirki), na koi patnicite cekaat 47 minuti da dojdat tri avtobusi, po pravilo prviot pun do daske, a drugite dva prazni. Nikogas ne sum sfatil zoshto?

Avtobusite gi prerat so shmrk vo depoa a ne vo avtoperalni ( burarite gi vikaat avtomivki, mivki ni edni, kako znaat da go zaebat jazikot sho im go dadovme)

Ako nemate popametna rabota vozete se vo avtobus use malku, radi nostalgija, oti nasata vlada ni veti novi, koi ic nema da licat na onie stari nostalgicnite. Pricam ti pricu.

Za ovie novite kje vi raskazam koga kje gi vidam.

Navistina, mislam vidam, A ne kako, koga gi zaebavav dvajca starci koi me pitaa - mladicu ova zdrada ima lif?. I jas, Cico mozebi ima, ama jas use ne sum go videl. Sram da mi e.

.

.


Изменето од anakin - 03.Март.2010 во 23:01
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 01:26

некои забелјалешки , ради губење време и истражување на нафта на нафтените платформи

.

.

Глупоста е неуништива, мудроста да.

Глупоста раѓа други глупости со геометриска прогресија, мудроста изумира.

но

Масата на мудроста на планетата Земја е константа, ама популацијата расте, мудроста е незаштитена категорија.

Во една околина глупоста е и најгласна но и најкреативна, мудроста е скоро безгласна и се наоѓа во некое ќоше, скоро невидлива за околината.

Глупоста може да ја рабере само поголема глупост, е тоа е слично и со мудроста.

Глупоста пишува ла Пароли а мудроста Графитти, па тешко се открива.

Глупоста е хумористична а мудроста сатирична.

Глупоста е лесно математички докажлива, мудроста е парадокс.

Глупоста владее. А како не би, кога е неуништива.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 21:36
   
Една од најголемите српски ѕвезди - Лепа Брена.....
таа вели...
-Се викам Фахрета од раѓање. Името Брена ми го даде тренерот Владо уште кога одев во основно училиште. На тренерот му беше комплицирано да ме вика Фахрета. Играв центар или бек. Моите другарки беа Мила, Ката...Сите со некои кратки имиња. И еден ден тој ми рече:„Јас ќе те викам Брена“. И јас му реков: „Која е таа Брена?!“. Како прво-глупаво име.....
Брена  додава дека многу години подоцна, Минимакс и го додал епитетот “Лепа“....губитник
таа вели...
- Мојот прв настап го стави во својата емисија и најави:„Сега ќе видите што ќе се случи кога ќе запее Лепа Брена“. И тој ден целата нација ме запозна како Брена. Не го сакав тоа “Лепа“, бидејќи не мислев дека на тој начин сум убава ...........


Изменето од bijonse1 - 08.Март.2010 во 21:40
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 21:54

Кога jа прочитав Био...ми текна дека во Бугариjа 80- те години или годините на моето детство а и ранен пубертет смешен освен Лепа се слушаха Сребрна крила...За мене лично тие просто беа лице на Jугославиjа /кога исклучиме Белото дугме,,, ама тие ги слушаха во повеке мама и татељубов/...и толку... Памтам дека тоа сите бевме залубени во Владо Калембер / jас тогаш името му го не знаех, се разбира/ ...Тате ми купи нивна плоча...толку jа вртех та накраj иглата уништи плочата, а моите бакнежи пак уништиха тоа корицата...та отидов и си купих истата само нова новеничка плоча / со собраните парички од празните шишета Швепсссс/...
Дакако не можам да заборавам како си пеех "Само ти Само ти..тана на на..." или " Jа играм на све или ништа"... и соодветно " Срео сам лjубав из прве пиесме".... и пеех ли пеех со воображаем микрофон / обично тоа беше некоj чешалзабава/...и не дека ги разбирах зборовите / оти коj да го разбере добро тоа "jугословенскиот"смеење/...но имав одличен слух и памет...важно дека гласот ми беше храпав /сега е направо патологично храпав од цигарите/ сличен на Калемберовиот...изненадување...

...
еххх, ме вракjат во единственото време кога бев срекна...
но па откаj да знам дека срекjата после двадесет години ке ме однесе во Татковината на Владо Калембер...лjубовта на детските ми снови.љубов

П.С. имах истата плоча ко таа на сликатаголема%20насмевка




Изменето од pagane - 08.Март.2010 во 21:57
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 21:57
по Анакин 1.11.

http://www.heraldmalaysia.com/newsimages//27456Holly%20bible4.jpg

.

прво бил Хаос
од Хаосот настанала Љубов
од Љубовта изникнал Живот
потоа еден пар Заљубени,
тие измислија Романтика и Секс
од Сексот настанала Моќта и Немоќ
и  Возбуда и Апатија
Срам и Насмевка
од Насмевката настанале Песните, Поемите, Бајките и Легендите
од Срамот Болката, Лагата, Интригата
.
од лагата во бајката
срам од возбудата
и немоќ за вечната романса
пар заљубени
живееле во љубов
на граница со Хаосот


SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 23:24
Sappho

Sappho

Првaта  голема поетеса на светот, легендарната Сафо ( Sapho) од Лезбос (Грција) (613-570 п.н.е.) нарекувајќи ја  Платон ........ "десетта муза.
       

Поимот Лезбејка потекнува од островот Лезбос, кој се наоѓа во источниот дел на Егејско море.
Грчката писателка Сапо, една од најважните антички писателки, потекнува токму од островот Лезбос. Во нејзините дела се наоѓаат траги од женска хомосексуалност, што доведува до тоа, поимот Лезбејски, во 60-те години од 20 век да се обележи како поим за женска хомосексуалност.
На лезбос повеќе пати во годината се одржуваат и средби на лезбејки. Дел од населението во тоа гледаат позитивен настан кој му користи на туризмот, додека другиот дел се спротивставува името на островот да се користи во контекст на хомосексуалност........размислување


Изменето од bijonse1 - 09.Март.2010 во 23:45
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 23:28
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 00:03
изум како потреба ,  моден детаљ , за покачување на адреналинот....да
ХУЛАХОПКИ и ЧОРАПИ



Првите  чорапи ги носеле древните Римљани (18 век) и биле од тврд материјал.....
од тогаш почнале да се изработуваат памучни за да 1938 г. и од најлон материјал .........изумител Дипон аплауз
Во втората Светска војна жените дури си цртале линии на нозете да изгледаат како да носат хулахопки....тага
Во 1955 г официјално почнале да се изработуваат хулахопки без раб...
денес не само што е потреба.... не само што е ефтин модел детаљ .....
туку не може да се замисли добра сексуална предигра без нив....да



Изменето од bijonse1 - 14.Март.2010 во 00:09
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 00:09
materijal
najlon e kratenka od dva grada, amerikanski i engleski

NY ork + LON don
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 17:15

.

Земјата е округла.

http://herokids.files.wordpress.com/2008/04/earth.jpg

не постои ќоше зад кое би се сокриле светската глупост, светската неправда и светските ороспии

.

.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 21:16
кога веќе си ставил ваква фотка, морам да те надополнам
замисли па како и е на „тие“ што гледаат одозгора? голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Март.2010 во 17:04


СОВРШЕНО

.

…..си седам на работа, буљам у тој екран и ми е совршено досадно….голема%20насмевка

.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 18:55
Фотеља.......
преобразба на старата столица........
промена до совршенство .....
мека , миризлива, комотна, грациозна.......
полна со научно нишање , политичко вртење и еротско крцкање....
ахххх таа фотеља .....секој што ја сака и посакува.........да



Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2010 во 19:37
macedonian lengridz

imav lufta vo shublerot, shrafceto sho pravese kontakt so federot bilo olabaveno i moraf so srafciger da go prestegnam i taka da go nashteluvav

otidov kaj drebung i majstorot narihtal takov egalizir sho shponot letatal na site strani

poslem od futerot go izvadil delot i mu gi izmeriv gabaritite i eden kanal za zeger na koj se potpira shpulna i eden grajfer od inox ili prohrom

jas go pisah ova i odvaj se razbrah?????тага


Изменето од anakin - 24.Март.2010 во 19:38
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 199200201202203 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.