IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

РАЗГОВОРИ ЗА РЕЛИГИИТЕ - ОПШТО И НЕВРЗАНО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 198199200201202 242>
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 02:02
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Ако Марија е пресвета а сепак има грешна природа, тогаш дали и Бог Кој е ,,само’’ свет има грешна природа?


Бог не е "само" свет, Бог има бескрајно многу титули кои човечки јазик не може да ги искаже!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 02:04
Библијата вели дека Бог е Свет. Православните велат дека блажената Мариа е пресвета.
Библијата вели дека Бог е благословен. Православните велат дека блажената Марија е преблагословена.
Исус вели дека Јован Крстителот е најголемиот човек што се родил од жена. Православните велат дека Марија е најголемата.
Библијата вели дека Господ е Владетелот на Ангелите, православните велат - Марија.
Библијата вели дека Исус е кнезот на мирот. Православните велат дека Марија е Господарка на мирот.
Библијата вели дека Исус е Спасителот. Православните ја нарекуваат Марија спасителка.
Библијата вели дека Бог му се јавил на Мојсеј во облик на несогорлива капина, православните ја нарекуваат Марија "капино несогорлива".
Библијата вели дека Исус е нашиот Застапник на Судниот Ден, православните ја нарекуваат Марија "Застапничке моја на судниот ден".
Исус вели дека Бог им дава власт на владетелите, православните велат дека тоа го прави Марија.
Во Библијата има само едно пророштво за Марија (а две за Јуда!), а правосланвите ја нарекуваат "проповед и слово на сите пророци".
Библијата вели дека Бог е владетелот на светот и Господарот на сите, православните велат - Марија.
 
И што е најсмешно, после сето ова православните велат: Ние не ја обожаваме Марија!! голема%20насмевка Јас велам: нека Господ им е напомош :pop:
 


Изменето од EvAngelos - 28.Август.2009 во 02:06
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 02:06
Нема логика.Кажуваш дека Бог е свет и сигурно мислиш дека е безгрешен

Марија е грешна ама сепак според тебе е пресвета.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 02:09
Originally posted by izvoren izvoren напиша:

Нема логика.Кажуваш дека Бог е свет и сигурно мислиш дека е безгрешен

Марија е грешна ама сепак според тебе е пресвета.


Од пред малку гледам дека некако не ме разбираш. Јас колку што гледам и разбирам, се што пишувам, на македонски е. Не знам каде е проблемот, прочитај го мојот пост и види дали Бог е "само" свет според мене.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 04:19

Spored moeto mislenje, nikoj od Pravoslavnite Hristijani ne ja stava Presveta Bogorodica nad ISUS, iako taka izgleda spored zborovite.

Presveta Deva Marija e Majka na nasiot Gospod ISUS HRISTOS.

Spored toa, taa zasluzuva pocit i vnimanie od site vernici, zatoa sto BOG ne odbral bilo koja zena za da go rodi Negoviot Sin na ovaa gresna planeta Zemja, tuku gi odbral Marija i Josif da se grizat za Negoviot Sin.

Zatoa treba da imame pocit sprema Svetoto semejstvo, na koe BOG mu ja doveri grizata za Negoviot Sin.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 12:41


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:53
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 12:41
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Spored moeto mislenje, nikoj od Pravoslavnite Hristijani ne ja stava Presveta Bogorodica nad ISUS, iako taka izgleda spored zborovite.

Presveta Deva Marija e Majka na nasiot Gospod ISUS HRISTOS.

Spored toa, taa zasluzuva pocit i vnimanie od site vernici, zatoa sto BOG ne odbral bilo koja zena za da go rodi Negoviot Sin na ovaa gresna planeta Zemja, tuku gi odbral Marija i Josif da se grizat za Negoviot Sin.

Zatoa treba da imame pocit sprema Svetoto semejstvo, na koe BOG mu ja doveri grizata za Negoviot Sin.


   Точно дека треба да го почитуваме ликот на Марија као и на другите Библиски личности кои го пазеле и почитувале Божјото Слово, само да не одиме до степен на обожавање на истите.
   Поентата ми беше дека напишаното во Премин-Портал за Марија оти се собрале сите апостоли околу нејзе пред нејзината смрт, нормално со Божја интервенција, нема Библиска логика.
   Затоашто Марија не е наречена пастир на стадото туку Христос ја има улогата на пастир.
   Марија е само дел од стадото, а не е водач и учител на стадото.

   Заслужува почит и внимание како и другите членови од Христовото стадо.
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 12:53


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:54
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 12:54
Основата на култот на Марија, како мајка божја(тнр.Богородица) го наоѓаме и во другите религии, на пр. во хиндузимот. На следните слики го гледаме Кришна со својата помајка Јашода, Кришна со својата телесна мајка Деваки и Исус со Богородица.


Кон врв
izvoren Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 700
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај izvoren Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 13:05
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но за некои работи, како телепортацијата на апостолите-добро е да се има внимателен пристап кон тоа.


   Значи во православното учење се вметнати доста дезинформации кои православието го насочиле во поинаков правец од оргиналното христијанство.
   Е сега ние како да ги препознаваме тие дезинформации и измислени приказни од некојси таканаречен христијанин.
   Мора да се вратиме на пишаниот Божји Збор ( Библијата) и според Библиското учење да донесуваме заклучоци што треба да прифатиме а што да отфрлиме.

   Например за митарствата.

Од каде донела заклучок православната црква дека такво нешто постои, кога нема ништо запишано во Библијата за таков некој процес за душите на умрените.
Чиста измислица!

Изменето од izvoren - 28.Август.2009 во 13:11
Исус и рече: „Нeли ти реков дека ќе ја видиш Божјата слава, ако веруваш?”
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 13:08
Не гледам апсолутно никаква поврзаност, освен она што е заедничко за ама баш секоја слика на мајка со дете.

Не сум Богородица, но имам куп слики на кои сум со своите деца во прегратка, како и сите мајки на планетава.

Исус немал помајка-имал Мајка.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 13:12


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:53
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 13:12
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не гледам апсолутно никаква поврзаност, освен она што е заедничко за ама баш секоја слика на мајка со дете.Не сум Богородица, но имам куп слики на кои сум со своите деца во прегратка, како и сите мајки на планетава.Исус немал помајка-имал Мајка.
Исти слики има и во другите религии. Не ти е чудно што и таму се нагласува односот помеѓу Мајката и божеството?

Дали си запознаена со легендата за Деваки и Кришна?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 13:14


Изменето од maria_magdalena - 09.Февруари.2010 во 15:53
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 198199200201202 242>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.