IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Мистерии и астрологија
  Активни теми Активни теми RSS - Духови
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Духови

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 42>
Автор
Порака
mmomirovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2008
Локација: Tuvalu
Статус: Офлајн
Поени: 1219
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mmomirovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 01:29
Сум слушал приказни дека луѓе повикувале духови и се покажувале наводно... Но лично не верувам во такви работи, но не значи дека не е возможно, барем додека не видам со свои сопствени очи, останувам скептик
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2009 во 23:13
Кој сака да повика дух???
Мозам да ви казам како.
Меѓутоа не сакам да бидам одговорен за несреќите што ке ви се случат подоцна, вклучувајќи во нив и ненадејна смрт која е неизбежна кога се плеткате со вакви работи.
Не ги вознемирувајте духовите!
Кон врв
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2009 во 14:34
повикувањето духови е против бога,..ако евентуално сакате да направите грев,..тогаш..размислувајте за последиците,..иначе сторијата за оваа тема е навистина долга, имам читано книга од 500 страни и навистина не е лесно..!
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2009 во 00:40
Вакво нешто, имам гледано само на филм !!!
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 06:45
Повикувањето на духови, познато и како спиритизам, односно контактирање со бестелесните души од отадестраните светови(наречени и: задгробен живот) е многу опасна работа и Божјиот Дух во повеќе наврати сериозно предупреди за опасностите кои од тоа произлегуваат.

Божјата пророчица Габриеле, на која Христос и даруваше преглед на сите подрачја на животот, како на божествените небесни светови така и безбеден увид во царството на душите, во врска со контактирање со умрените го објасни и предупреди следното:




Opasnosti pri uspostavljanju kontakta s onostranim

„Upravo ljudi, koji su tek nedavno stekli saznanje o tome da iznad fizički primećene postoji ljudskim očima nevidljiva realnost, koja prožima grubomaterijalni svet i može da utiče na njega, skloni su tome da to još neznatno i nepotpuno znanje primene misaono, ili praktično. Pritom, oni nisu svesni opasnosti koje su zavisno od okolnosti povezane sa tim. I uvek ne postoje egocentrične ambicije kao radoznalost, želja da se doživi nešto neobično i da se sa tim ističe, već često, jednostavno i nepromišljeno iskazana „dobra volja“.
Kako bih Vas dragi prijatelji u svakom slučaju sačuvala od trauma, želim pre svega da upozorim na sledeće: nije vredno truda, niti je preporučljivo, da se bilo kakvom praksom teži za direktnim kontaktom, komunikacijom s onostranim svetovima ili s njihovim stanovnicima. Zašto, nije?
Nije vredno truda, jer su duše donjih nivoa čišćenja, čak međupodručjâ, još opterećene krivicom, zlom svake vrste i više ili manje neuke, tako da od njih ne možemo naučiti ništa dobro, niti primiti neke mudrosti. Nije preporučljivo zato, jer se izlažemo opasnosti da nas ti onostranci, koji ne poštuju slobodnu volju, pritiskaju, oštete, možda čak premeste ili zaposednu. Budući, da su siromašni svetlom stalo im je da ljudima izvlače snagu. Prizovemo li takve duše, što se među ostalim mogu izazvati i silnom željom za izvan osećajnim iskustvom, tada ćemo zavisno od okolnosti, jedva moći da se rešimo tih „duhova mučitelja“. „Duhova“ - tamne duše vezane za Zemlju - „koje sam prizvao, ne mogu se sad rešiti!“. (Iz „Čarobnjakovog učenika“, Gete)
Na Unutarnjem putu koji vodi Bogu i u život u Njegovom Duhu kaže se: „Usmeri se jedino na ono najviše, na Boga, Večnoga i Njegov sveti zakon, jer na ono što se usmeriš, odatle primaš. U svojoj svakidašnjici, korak po korak sledi Njegove zapovesti i pouke Isusovog Govora na Gori. Spoznaj sebe, moli za oproštenje i oprosti, prema svome bližnjem, postupaj onako kako želiš da se prema tebi postupa i tako teži, da opet postaneš božanski, kao što si u večnosti kao sin, kao kći Beskonačnog.

Dragi prijatelji, ako dosledno postupate prema svom saznanju, ako ste, dakle, saglasni s istinskim Isusovim učenjem, i na taj način pružate ruku Njemu, Hristu, koji Vam pomaže Svojim svetlom, Svojom ljubavlju i mudrošću, tada Vas sve više i više vode dobre i svetle snage života i dobro ste zaštićeni.„
- извадок од - Габриеле-писмо бр. 5: Секој умира самиот засебе (на српски јазик)

Оваа интересна брошура ја презентирав на подфорумот за Вероисповед тука (кликни)
Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 17:08
NEEEEEEEEE!!!!!!! Nemojte ni da ste probale... Lani jas i moite cimeri go napravivme toa... Lele cela nedela sonuvavme teski kosmari i site cetvorica gi imavme istite sonista....
Кон врв
Pistolero123 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pistolero123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 20:19
ke vi raskazam edna moja slucka za povikuvanje na duhovi,jas so drugarite na sala odlucivme da povikuvame duhovi(toa bese pred 2-3 godini) zedovme brasno,ogledalo,sveka, no 1 den pred toa ni umre edna stara komsivka,i nie ja zapalivme svekata( bevme vo ulaz)stavivme brasno na podot, i pocnavme da go izgovarame nejzinoto ime, i za 5 minuti svekata se izgasi i vratata silno se zatvori i nie od strav trcavme kolku sto mozevme i si otidovme doma, posle seto toa ja sonuvav zenata sto ja povikuvavme sakate veruvajte sakate ne ali ova mi se sluci..
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14598
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 12:12
Сега јас ќе ви раскажам што се случило кога средношколците од Битола повикувале духови.

Мислам дека пред 2 год било , ама и покрај се, пак не им дошол паметот и ден денес пак повикуваат духови лутина  да земе човек да им ја сокрши главататајм%20аут



Вака : се собрале во студентски дом и во едната соба решиле да повикуваат духови, а во другата соба  легнала едната цимерка да спие.
Изгасиле сијалици , запалиле свеќа, во круг ја испишале целата азбука и седнале во круг. Откако добиле одговор дека  духот е присутен во собата ,  тогаш  побарале од духот , цимерката што спие во другата соба да пее на секоја песна што тие ке кажат.

И почнале да набројуваат песна по песна  и на почетокот  онаа цимерка што била во другата соба почнала да пее додека спие , а  кога побарале да запее друга песна,  цимерката почнала силно да плаче.  Овие се исплашиле и почнале да ја  будат цимерката ,,, ама она не можела да се рабуди ,,,,и  овие  решиле да го избркаат духот од собата , бидејки од страв  се преплашиле и не сакале ништо да и се случи на цимерката која спие .

Утредента, кога  станала од спиење таа цимерката што спиела,,,,овие ја прашале дали се секава на  нешто ....а таа им одговорила дека  нокта додека спиела,, на сон и се појавил човек во бело и од неа побарал да пее ако ја знае песната, а да плаче  ако не ја знае песната .


Верувале или не,,,ова е жива вистина , затоа не играјте си многу со духови


Кон врв
busava21 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Април.2009
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај busava21 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 14:15
Jas da se umesam vo muabetov so edno prosto prasanje:
Zasto sakate da vikate duhovi?
Imase nekoj napisano:-za dedomu da mu kazel kaj go zakopal zlatoto?!
Ako sakal toj ke vi kazel dodeka bil ziv,zar ne e taka ?
Ne ja predizvikuvaj nesrekata tuku uzivaj vo srekata zasto nikogas neznaes kolku dolgo ke trae i koga pak ke dojde
Кон врв
гјувеза Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гјувеза Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2009 во 05:03
Eве и јас да ви раскажам нешто слично чудно но вистинито.Седиме друштво и братучетка ми сака да пали цигара и и запалува другар кој не пуши,и ние ај па од кај ти кибрит кога не пушиш?А тој.. баба ми ми го даде пред да излезам.Знаете што ми се случи синојка?Си одам накај дома и попат од негде јато шатки по мене идат.Сабаљето ја прашам баба ми кој чува во маало шатки???А она му рекла а по тој пат разни животни излегуваат и те следат од едно до друго место и се враќаат назад,кога ке ги видиш пак запали чкорче и тие ке си отидат.И ние сите се испосмеавме.После два дена друг другар на истото место ја чека девојката со кола и си полегнал на задно седиште со нозете надвор преку прозор ,и во еден момент некој му ги соблекол чевлите и тој мислел девојката се шали со него или некој другар ,станал излегол надвор немало никој ни до кола ни во близина ниту пак чевлите ги нашол.Исплашен до ден денес не оди по тој пат ни денски.После ови две случки кога сме ги раскажувале како шала многу луге казале дека на тоа место ноќе чудни работи се случувале.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2009 во 18:23
Вервам во духови оти според мене се е можно.
Ама не дај Боже да ми се појави дури тогаш
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
     Постоењето духови е мистерија за која веќе со години се зборува. Првите "ловци на духови" се појавиле уште во почетокот на 19 век, а многумина се уверени дека лично навлегле на страната на натприродното.


Изменето од Goldi - 11.Април.2009 во 18:28
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2009 во 18:25

Еве еден пример на дух.............. вистина или не е ???

 
 
 Матните прикази, на кои очигледно не им е таму местото, се видливи на бројни фотографии, а посетителите на веб страницата www.shutter-movie.com се повикани да оценат дали е тоа само игра со светла и сенки, грешка на сликата или пред нив е вистински дух.


Изменето од Goldi - 11.Април.2009 во 18:29
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2009 во 18:30
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
Goldi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ЗЛАТНО МОМЧЕ

Регистриран: 10.Ноември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 7729
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Goldi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Април.2009 во 18:35
Ako odam na nebo pred tebe, na sekoja zvezda ke go napisam tvoeto ime, taka sto I angelite da znaat kako se vikas, zasto devojkite kako tebe se nepovtorlivi.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 42>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.