IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МУХАММЕД А.С.
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МУХАММЕД А.С.

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 27>
Автор
Порака
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 13:06
“Чувај се од лошо друштво, оти по него се препознаваш“
(Мухаммед а.с.)
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 13:08
“Немој да се дружиш освен со верник и нека не ја јаде твојата храна освен побожен“
(Мухаммед а.с.)

И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 17:47
"Iskoristi pet stvari prije nego bude kasno: mladost prije starosti, zdravlje prije bolesti, bogatstvo prije siromaštva, slobodno vrijeme prije zauzetosti i život prije smrti". (Muhammed a.s.)

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 20:59
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

“Немој да се дружиш освен со верник и нека не ја јаде твојата храна освен побожен“(Мухаммед а.с.)


Интересен цитат... муслиманите се познати по своето гостоприемство... како би се однесувале тогаш кон не-муслиман и како би се однесувале кон атеист ако дојде во нивниот дом и има потреба од засолниште? Дали со него ќе ја поделите својата вечера...?
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 21:03
Pratenikot Ibrahim (Abraham), ugostil eden oganopoklonik...i na krajot od vecerata toj mu kazal na Ibrahim za svojata veroispoved.
Ibrahim a.s., se nalutil i go izbrkal od svojata kuka, toga Bog mu objavil: Jas go hranev cel zivot, iako on Mene mi smetase drug za ramen, a ti nemozes da go nahranis ednas.
Ibrahim a.s. se pokajal tolku za svojata postapka, i go brala oganopoklonikot da mu se izvini. Koga mu kazal za ona sto mu bilo objaveno, covekot se voodusevil za milosta na Bog kon nego, i se vratil vo obozuvanjeto na samo Eden Bog.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 21:48

`Најповеќе гревови на судниот ден ќе има оној човек , кој најповеќе зборува за она што за него не се однесува .`    (Мухаммед с.а.в.с.)


`Никој нема да се помрдне од местото на обрачунот,додека Аллах џ.ш. не го праша за: животот во што го проведел, за знаењето , дали по него работел, за иметокот – од каде го заработел и на што го потрошел, и за телото во што го користел`.   (Мухаммед с.а.в.с.)


”Доброчинство е да го обожаваш Аллаха како да го гледаш, зошто иако ти не го гледаш, Тој навистина , тебе те гледа . ”    (Мухаммед с.а.в.с.)

Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
dzem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 07.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 117
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dzem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 12:18

”Умрениот го пратат три работи: две се враќаат, а едно останува со него . Го пратат неговото семејство , иметокот и делата , па семејството и иметокот се враќаат, а со него остануваат неговите дела. ”        (MУХАММЕД С.А.В.С.)
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 13:43
Ebu Hurejre, radijallahu anhu, priča da je Alejhisselam rekao: "Ko vjeruje u Allaha i Zadnji dan neka govori što je dobro ili neka šuti. Ko vjeruje u Allaha i Zadnji dan neka počasti susjeda. Ko vjeruje u Allaha i Zadnji dan neka počasti gosta."

Ovaj se hadis nalazi u Buhariji i Muslimu.

Изменето од muhadzir - 23.Април.2008 во 13:43
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 13:48
Rekao je, sallallahu alejhi ve sellem:" Oporučujem vam bogobojaznost, poslušnost i pokornost, pa makar vam za nadređenog bio postavljen rob. Ko od vas poslije mene poživi vidjet će mnoga razilaženja. Pridržavajte se moga Sunneta i sunneta ispravnih i upućenih halifa. Svojim se očnjacima za njih prihvatite! Čuvajte se uvedenih stvari, jer je svaka novotarija zabluda."
(Ebi Davud, Kitabu Sunneh, 201/4,4707; Tirmizi, Kitabu ilm, 44/5,2676; Ibn Madže, Muqadime, 15-16/1,42-44; Imam Ahmed, Musned, 46-47/4)
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 15:19
“Аллаху мој, Те молам за патоказ, богобојазливост, чесност и богатство.”
(Мухаммед а.с.)
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 15:22
    Се пренесува од Ебу Зерр Џундуб б. Џунаде (р.а.) дека Пејгамберот (с.а.в.с.), во она што го пренесува од Аллах, Голем и Возвишен, рекол:
“О робови  Мои, Јас, навистина, забранив да се прави зулум и одредив тоа да се забрани меѓу вас. Тогаш не правете зулум еднинадруги! О робови Мои, сите сте скршнати во заблуда ако не сте од Мене упатени. Барајте од Мене да ве упатам - ќе ве упатам!  О робови Мои, сите сте гладни ако Јас не ве нахранам. Барајте од Мене да ве нахранам - ќе ве нахранам. О робови Мои, сите сте голи ако Јас не ве облечам. Барајте од Мене да ве облечам - ќе ве облечам!  О робови Мои, вие грешите и дење и ноќе и Јас сум Оној кој ги простува сите гревови. Барајте од Мене да ви ги простам гревовите - ќе ви ги простам!  О робови Мои, вие не можете да Ми наштетите  колку и да се трудите, а не можете да ми користите,  колку и да се трудите!  О робови Мои, кога би биле од првиот до последниот меѓу вас, и луѓе и џини, побожни како што е најпобожното срце на оној меѓу вас  - тоа во ништо не ќе го зголеми царството Мое. О робови Мои, кога би биле од првиот до последниот меѓу вас, и луѓе и џини,  расипани како што е најрасипаното срце на оној меѓу вас - тоа во ништо не ќе го намали царството Мое. О робови Мои, кога би се собрале од првиот до последниот, луѓе и џини, на едно место, за да Ме молите за нешто, секому ќе му   дадев она за што се молел, и тоа немаше да го смали она што го поседувам; тоа е  како да  го смалува наквасената игла морето. О робови Мои, се работи за вашите дела кои Јас ги бележам. Потоа секому ќе му го дадам она она што си го заслужил. Оној кој ќе најде добро нека Му се зафали на Аллах, а оној кој ќе најде зло, нека се грди самиот себеси”.

И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 15:35
Се пренесува од Ибн Месуд (р.а.)  дека рекол: “Аллаховиот пејгамбер (с.а.в.с.) рече:
“Прв недостаток кај синовите Израилови беше кога ќе сретнеше некој некого и ќе му речеше: - “Плаши се од Аллах! Остави ја работата!  Тоа што го работиш не е халал. Утредента, кога ќе го сретнеше во таа иста состојба, немаше да го спречи да дојде, да пие и да седи со него. Бидејќи така се однесуваа, Аллах ги соединуваше нивните срца.”

Потоа Пејгамберот (с.а.в.с) го кажа к*р’анскиот ајет: “Оние синови Израилови кои не веруваа беа проколнети и од Давуд и од Иса, синот на Мерјем. Тоа, ете заради непослушноста и претерувањето нивно: не престануваа во злото кое го правеа еднинадруги. Е, само колку е лошо она што го работеа! Ти многу од нив ги гледаш како се штитат еднисодруги со неверниците. Е, само колку е лошо она што го подготвуваат за себеси! Да се исипа врз нив  Аллаховиот разгнев и во казната за навек да останат. Ако веруваат во Аллах и во пејгамберот и во она што им е објавено, нив не ќе ги земаат за заштитници. Но, мнозинството од нив се расипани!”  (Ел-Маиде, 78-81)
Потоа рече:
“Валлахи, вие ќе наредувате добро, ќе го земате за рака зулумќарот и со сила ќе го натерате во вистината, само на неа ќе го ограничите или, пак, Аллах ќе ги соедини вашите срца, а потоа ќе ве проколне, како што ги проколни нив.”

И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 20:49
~,,~Koga e roden Muhamed ~,,~
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 21:00
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Koga e roden Muhamed ~,,~


571 godina po Isa a.s.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1819202122 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.