IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ЏИНОВИТЕ И МЕЛЕКИТЕ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЏИНОВИТЕ И МЕЛЕКИТЕ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
Автор
Порака
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2006 во 23:47
Цитирај
Кој живее во Бермудскиот триаголник. 
    
 
Na ova prasanje treba mnogu da se zadrzime. Edno sigurno se znae... toa e deka postoi tesna vrska pomegju Leteckite Cinii i Bermudskiot triagolnik. Ima Islamski Naucnjaci,koi cel zivot go potrosile vo potraga po vistinata za Lazniot Mesih Dedzdzal (Antihrist). Sobirajki Materijali od sekakov vid i od razni literaturi,od razni naucnici,politicari,,,, i sklopuvajki so Hadisite na Muhammed s.a.w.s i so Poslednata objava,Qur'anot... Mnogu jasno ni kazuva deka vo bermudskiot triagolnik se naogja dvorecot na "Iblis (Sejtanot) i Dedzdzal (Antihrist)" Antihrist e,kako sto mnogu pati kazav,kopija na Djavolot.Eden e za Nevidliviot svet (iskusenie) Drugiot e Iskusenie za Vidliviot svet. Dedzdzal (Antihrist-neka e seto prokletstvo na nego) roden e 300 godini pred Musa a.s (Mojsie). PRVO BITNO STO SAKAM DA KAZAM. VO KNIGAVA OD KOJA PISUVAM,IMA PRETPOSTAVKI (ALLAH NAJ DOBRO ZNAE) Avtorot,cel negov zivot bara materijali od razni izvori,povrzani za nego. Taka,dojden e do stari rakopisi,vo koi e zapisan zivotot i istorija na rodenoto ednooko bebe. Istorijata koja e zapisana vo rakopisite,za ednookoto dete i za negovata porodica,se poklopuva za Lazniot Mesih Dedzdzal.
Ovaa porodica,Tatko,Majka-a i site pretci,obozavale kipovi... Kip vo lik na krava im prestavuvalo vrhovno bozanstvo. Toa zapravo i ne bil kip,tuku sejtan otelotvoren vo lik na kip krava.
Im prinosuvale zrtvi a ustvari zrtvi prinesuvale na sejtanite. Sekojdnevno im ostavale zrtvi,alkohol,izrazuvajki im so toa pokornost. Pokasno ni trag ne naogjale od ostavenata zrtva. Smetale deka toa e znak na zadovolstvo na nivnite bogovi pa sekojdnevno im upatuvale molba da im dade deca.
Koga Allah dz.s sakal da zenata,rodena posle blud so naj bliska rodbina,e zanese so covekot,isto taka roden kako plod na incest,sejtanot preminal po polniot organ na covekot idolopoklonik kako nesmetano ucestvuval vo nivniot odnos. Taka se pomesala spermata,Covecka i Dzinska. Zapravo,se veke bilo odredeno.   Deteto koe se rodilo,kobno bilo prvo za svoite roditeli. Radost osetile samo pri negovoto ragjanje. Deteto e rodeno posle 30 godini brak a imalo od ragjanje defektni oci,i dete koe po cel den i nok SPIELO. Navodi za Dedzdzelovata porodica ima vo Hadisite na Ahmed i Muslim. Stoi kako izgledale nivnite roditeli.....  Prvo nivno dete,za niv kobno. Kako sto i objasnuva Muhammed s.a.w.s. Cudno bilo sto deteto nekolku godini ostanalo vo vakva situacija,retko se mrdalo,mislele deka e paraliziran i deka bogovite luti se na niv. Znaele deka e zivo deteto samo koga ke mu go slusnele srceto kako otkucuva. Allahoviot dz.s pratenik Muhammed a.s veli: "Negovite oci spijat,no ne spie i negovoto srce". Vo edna tema go staviv i ovoj slucaj,kade sto Sejtanite mozat da go dvizat i covekot. Vo deteto vlegla nekoja sila i cetvoronoski izleglo do kipovite i legnalo pokraj niv. Taka od vladarot (koj za sebe tvrdel deka e bog) bile zatvoreni i izmacuvani do smrt,zatoa sto bezpomosnoto dete go ostavile taka.  Deteto ostanalo pod vladarskiot nadzor... se dodeka Allah dz.s toj narod ne go ponistil zaradi Blud. A deteto bilo odnesano od Melekot Dzibril Emin na nekoj Ostrov. Na toj ostrov,ziveel dolgo vreme,vo pocetokot go odgleduval Dzibril a.s a potoa samiot se snaogjal i celo vreme go poducuvalo nekoe cudno zivotno. Na toj ostrov izbira da bide ona sto e denes (proklet) a ja imal i moznosta da bide i pokoren. Na karpa na ostrovot bile klesani Allahovite zakoni koi mu bile dadeni... no veke odredeno da bide onaka kako sto e.
Na ostrovot ziveele plaslivi zivotni,pa taka se osekjal kako bog... i celo vreme mislel deka toa go ima pisuvano toa cudno zivotno,so koe razgovaral,i mislel deka so toa saka vlasta nad nego da ja ima. Togas izlegol od ostrovot. Ziveel so sekakov narod,vo sekoe vreme.... Ako nekoj ima malku pogolemo iskustvo za nesto,kako na primer covek vozi dolgo vreme i velime deka toj e poseben za toa... sto da kazeme za Dedzdzal,koj e roden 300 godini pred Mojsie a od Mojsie do denes ima 3000 godini ?!
Ziveel vo vremeto na Faraonot,vo vremeto na naj golemite manipulatori,nevernici,magionicari..... Vo Qur'anot ne e spomnato imeto Dedzdzal,zaradi toa sto so negovata pojava ke tvrdi deka e bog... pa so toa Allah go ponizuva a spomnat e kako Samirija. Ova e eden dokaz deka vo rakopisite ima tocni raboti. Deteto go ima dobieno imeto Samirija,kako sto e spomnat i vo Qur'anot. Zatoa sto e roden vo Samireh. Go vikale "Cudoto na Samireh" i taka go ima dobieno imeto Samirija. Vo Qur'anot ova ime spomnato e koga mu izliva zlatno tele i gi zaveduva Musaovite sledbenici.
Qur'an (Ta'ha 83-98)
83. "A zasto si prije naroda svoga pozurio, o Musa"*
84. "Evo ide za mnom" - odgovori o­n - "a pozurio sam k Tebi, Gospodaru moj, da budes zadovoljan."
85. "Mi smo narod tvoj poslije tvog odlaska u iskusenje doveli" - rece o­n - "njega je zaveo Samirija."
86. I Musa se narodu svome vrati srdit i zalostan. "O narode moj," - rece - "zar vam Gospodar vas nije dao lijepo obecanje? Zar vam se vrijeme oduljilo, ili hocete da vas stigne srdzba Gospodara vaseg, pa se zato niste drzali obecanja koje ste mi dali!"
87. "Nismo prekrsili dato ti obecanje od svoje volje" - odgovorise. "Bili smo natovareni teretima, nakitom narodnim, pa smo to bacili." A to isto uradio je i Samirija,*
88. pa im izlio tele koje je davalo glas kao da muce,* i o­ni su o­nda rekli: "Ovo je vas bog i Musaov bog, o­n ga je zaboravio!"
89. Zar o­ni nisu vidjeli da im o­no ni rijeci ne odgovara i da od njih ne moze nikakvu nevolju otkloniti niti im ikakvu korist pribaviti?
90. A njima je Harun jos prije govorio: "O narode moj, vi ste njime samo u iskusenje dovedeni; Gospodar vas je Milostivi, zato slijedite mene i slusajte naredenje moje!"
91. "Mi cemo mu se klanjati sve dok nam se ne vrati Musa" - odgovorili su o­ni.
92. "O Harune," - povika Musa - "sta te je sprijecilo, kad si ih vidio da su zalutali,
93. da za mnom nisi posao? Zasto nisi naredenje moje poslusao?"
94. "O sine majke moje," - rece Harun - "ne hvataj me za bradu i za kosu moju! Ja sam se plasio da ti ne reknes: ’Razdor si medu sinovima Israilovim posijao i nisi postupio o­nako kako sam ti rekao.’"
95. "A sta si to ti htio, o Samirija?" - upita Musa.
96. "Ja sam vidio o­no sto o­ni nisu vidjeli" - odgovori o­n - "pa sam saku zemlje ispod izaslanikove stope uzeo i to bacio, i eto tako je u mojoj dusi ponikla zla misao."
97. "E o­nda se gubi!" - rece Musa - "citavog svog zivota ces govoriti: ’Neka me niko ne dotice!’, a ceka te jos i odredeni cas koji te nece mimoici. Pogledaj samo ovog tvog ’boga’ kojem si se klanjao; mi cemo ga, sigurno, spaliti i po moru mu prah rasuti.
98. Vas bog je - Allah, drugog boga, osim Njega, nema! o­n sve zna!"
Poznato e deka Musa a.s vo Imeto na Allah bas se mozel da napravi. Moze da se vidi vo navedenite aeti,deka,duri na negoviot roden brat Harun (Aron) za brada i za kosa go tegne,od lutina... a kolku smireno reagira so Samirija. Odgovorot e ednostaven. Zatoa sto ne mu e dadeno na Musa a.s da go ubie,da mu bese,vo istiot sekund ke go Ubiese.Vo lutina,ne se znaelo nitu sto moze da napravi. Ete,i so Bozjata zapoved frlil po kipot koj go napravil Samirija... no nego nisto ne mu storil,smireno.Isa a.s e onoj koj ke go Ubie. A isto gledame deka i na Dedzdzal mu e daden odreden cas,kako i na Isa a.s i na Sejtanot... "a ceka te jos i odredeni cas koji te nece mimoici."  Mnogu e poveke od jasno deka se raboti za Antihrist.
Ponataka... ziveel i za vremeto na Isa a.s (Isus) probal i nego da go stavi na iskusenie. Naj golemo iskustvo i iznenaduvanje  za nego bilo koga slusnal za covekot od Davidovo pokolenie,za majcinata strana,deka tvrdi deka e Pratenik Bozji,i deka toj e Mesijata koj ke gi spasi evreite i koj ke gi izbavi od nasilstvo i progon i deka toj ne dosol da gi kritikuva predhodnite zakoni,tuku da gi dopolni. Samirija sakal da doznae dali toj navistina e Pratenik Bozji i odlucil da go ispita.
 Pratil nekoj covek kaj nego a toj ostanal pred vrata. Covekot mu rekol: "Ako si ti navistina Bozji pratenik,togas kazi mi koj e pred vrata?"
Malku zamolcil Isa a.s pa mu rekol: "Brate moj!... Izvesti go onoj koj te prati deka Allah prima pokajuvanje od negovite robovi i prostuva golemi grevovi dokolku robot iskreno mu se pokae.Onoj koj go spasi zaspanoto dete od vladareviot dvorec i se grizel za nego na ostrovot koga bil mal,i koj go poucuval za Ednata Allahova Vera,,, kadar e i da mu oprosti na sinovite izrailovi za zaveduvanjeto so teleto,ako poveruvaat vo Isaa a.s. i ona sto od Indzilot im se objavuva."
Covekot izlegol i go obavestil,na toa Samirija rekol: "Toj e Carobnjak,na kogo mu doagja sejtan,zatoa sto da bese Pratenik,ne ke znaese koj sum jas."  Edinstveno za vremeto na Muhammed s.a.w.s bil vo OKOVI. Prodolzenieto koe ke go napisam sega,tokmu se povrzuva so eden Hadis. Za vremeto na Muhammed s.a.w.s Dedzdzal se vratil na ostrovot,kade sto bil zaroben od Meleki i kade sto bil vrzan vo okovi. Na ostrovot (ne)slucajno 30 luge od Jemenskoto pleme Lahm i Dzuzam zaplovile na nekoja ladja i stignale do ostrovot kade sto go nasle i zakovaniot lazen mesih so kogo imaat i dijalog vo vrska so slucuvanjata... gi prasuva za saudiska arabija. Dali palmite ragjaat,otkako odgovorile deka ragjaat im rekol deka naskoro ke prestanat. Potoa gi prasal za Tiberskoto ezero,dali vo nego ima voda. Odgovorile deka ima. Rekol deka negovata voda naskoro ke presusi. Potoa pobaral da go obavestat za Pratenikot,sto napravil. Mu rekle deka ja napustil Mekka i deka se preselil vo Jesrib. Dali mu se suprostavija arapite,gi prasal. Da,odgovorile. A sto napravil so niv. Toj so negovite pristalici gi pobedil i tie mu se pokorija,odgovorile. Togas im rekol: "Znaci toa se desi" I potoa gi obavestil koj e toj i sto e toj. Vo istoto vreme,verovatno,koga 30-te mina,bile na ostrovot,vo istoto vreme Muhammed s.a.w.s vo dzamija za istite luge na negoviot narod im zboruval vo istiot moment. Mnogu precizno stoi zapisano vo Hadisite.
Znaci,ima mnogu dokazi,za nego i negovata fitna,negoviot zivot,negovite spletki,negovata pamet,navistina golema,,, zemajki go vo obzir negoviot predolg zivot,pregolemo iskustvo.... Ni malku ne e cudno (barem za mene) da Leteckite Cinii se negov izum.
Pa... ke izdolzam ako pocnam da pisuvam za Prestojot vo Florida,zosto se vika taka gradot,sto znaci Florida........ Ke bide preterano ako pisuvam za srekjavanjeto so Iblisot (Gjavolot) iako ima znacenje,za polesno svakjanje,no mislam deka preterav so pisuvanje iako uste ne sum pocnal da odgovaram na konkretnoto prasanje. Interesno e ako pisuvam za nivniot Uzasen Dogovor,pa sto se slucilo posle toa srekjavanje,kade se slucilo,kako doslo da se sretnat,,, pa zatoa,ako ete,nesto ve interesira,od knigava,ako mozam da najdam nesto po precizno a i od drugi knigi,ke se potrudam da odgovoram vo imeto na Allah... zatoa od prilika da se znae koj e Mesih Dedzdzal (Samirija) napisav,ako uste nesto treba,ke prinapisam....
Dvorecot na Dedzdzalot e vo Bermudskiot Triagolnik a predelot Egipet mu e vo Srceto.
Planetata na koja ziveeme se vika Zemja. Allah taka ja narekol uste od nejzinoto stvaranje. Allah veli: "A kada rece tvoj Gospodar melekima: 'Ja cu postaviti namjesnika na zemlji'."
Zemjata e prav (suv) plus voda,ili,taa e prav (suv) koj plovi pomegju dva okeana koi go opkruzuvaat: Zracen i voden. Dvata okeana go pritiskaat covekovoto telo.Na povrsinata na zemjata,pritisokot na zrakot e okolu 15 ritali (posebna mera) po kvadraten inc na telo. Ovoj pritisok e ustvari tezina na zrakot cija e osnova kvadratebn inc kaj povrsinata na zemjata. Taa vo visina se zgolemuva do najvisoka granica. Isto taka i pritisokot vo vodata. Negovata tezina e ista kako i tezinata na bocata vo Morska voda. Negovata dolna granica e inc vo dlabocina,a negovata gorna granica e kaj povrsinata na vodata.
Dedzdzal gi sovladal site granici na vodata: Plovidba,plivanje,ronenje (nurkanje)... zosto da ne... koga i porastil na ostrov.
Eden clen od Ronacki (nurkacki) klub vo Kalifornija vo 1959 gosina,po Isusa a.s go izmeril svojot prestoj ispod povrsinite na moreto bez vazduh. Iznesuvalo  13 minuti i 42,5 sekundi. Dedzdzal e daleku poveke vest vo toa. Toj pomegju prvite doznal deka zemjata ne e nisto drugo osven mala kolicina na prasina posred atlantskite vodi,i deka mora da postojat naucni metodi. Zatoa sto pritisokot na teloto na covekot na povrsinata na vodata iznesuva 14,6 ritali po eden kvadraten inc na telo,a tolku od prilika e i pritisokot na zrakot. Pa koga covekot nurka vo vodata pritisokot na vodata se zgolemuva vo merka na eden pritisok na zrakot i toa posle 33 stapki pod voda. Prema toa,pritisokot na dlabocina od 500 stapki e pogolem od 150 pritisoci na zrak a toa e mnogu. Toj pritisok pagja na covekovite gradi i nemu ovozmozuva da dise,posebno vo stanje na podolgo nurkanje.
Denes poznavame spustanje na 600 stapki pod voda so pomos na podmornica. Dedzdzalot uste mnogu porano od desetina i stotini godini koristel napravi koi pokasno ke bidat poznati pod naslov Dlabocinski Kugli i Dlabocinski Camci sto uste pokasno ke bide poznato kako Podmornica. Vo vremeto vo koe obicnite podmornici stignale na dlabocina od 700 stapki i nesto poveke vo ogranicena vidlivost i pokretlivost. Posebno koga ke stignat na dlabocina od 1000 stapki pod voda. Dedzdzalot na dlabocina od dve,tri iljadi staopki povlece pokretna laboratorija koja ima i stakleni prozorci od koi prati i go proucuva zivotot vo moreto i konfiguracijata na morskoto dno. Toj navistina e genialec.Ne sakam da go omalovazuvam negovoto pravo... no toj navistina e genijalec na zloto.
Avtorot na ovaa kniga,kako sto na pocetokot kazav,vo vrska so slucajot Dedzal,sobira materijali od sekakov vid. Sekakvi informacii.... taka isto vo Ostatokot na nekoi rakopisi od nekoj Arap koj zivee vo Germanija,procital nekolku izvadoci od studiite "iskrice o vjesti naj goreg covjeka" Od Muslimanskiot ucenjak Kamil El-Berija vo koi toj pomegju ostanatoto veli: Dzinovite i sejtanite se pomagaci na opcinetiot zavodnik koj pred sudniot den ke bide poznat po imeto Mesih sin na dzinovite sejtanite i lugeto a koj ke saka vlast kako Sulejmanovata a.s (Solomonovata) vlast.  Mu gradat golem dvorec od metal,kristal i mermer tie go prekrsile zakonot na moreto za da bi pripremile rabota vo sklad so Allahovata odredba.
Ako nekoj bi sakal so eden zbor da se opise Dedzaloviot dvorec bi rekol deka e Prikazna ili Mit. Prasanjeto za izgradbata na dvorecot vo atlantskiot okean,seedno e dali e na povrsina ili na dno ili pak vo sredinata na okeanot koj e delimicno vidliv a delimicno sokrien,Prikazna e... Osnovmnata karakteristika na Dedzdzalot i e da Prikaznite gi pretoci vo Vistina.
 Vodenite povrsini kolku god da se prostrani sepak se ograniceni za razlika na primer od svemirot koj e beskrajno otvoren. Vo vodata ima tajni koi nemozat da se soberat,ogromni bogatstva i cudni snagi.... Zaradi toa e neophodno da lugeto obezbedat znajni finansiski sretstva kako bi znaenjeto go usmerile kon istrazuvanjeto na vodenite povrsini. Po okeanite ostanaa samo patnici i trgovci a malku istrazuvaci. Ne mozno e da Mesih Dedzdzal vo ova ne se izmesal. Dedzdzal go izmislil ova i veke odavna e realiziral svojata idea. Toj veke odavna sonuva za izgradba na tvrdina koja bi bila baza na eden grad koj ke bide nitu na zemjata nitu von zemjata. Ja nosel vo sebe taa vizija i ja razvival sposobnosta. Iblis (Gjavolot) mu odbral mesto vo Atlantskiot okean,zatoa sto i negoviot prestol e vo oblast na voden berzah. Mesto kade sto se udiraat topli i ladni strui sto pomaga proizvodstvo na zacuduvacka snaga. Ako toj ja iskoristi ? Ogromna baza,odnosno ogromna palata vo bermudskiot triagolnik idealno resenie za nivniot proekt napraveno e vo vid na keopsovata piramida vo oblik na Davidovata zvezda koja zapravo se sostavuva od dva okomito postaveni triagolnici koi se secat. Naj vazen zakon na koj se Dedzdzalot naslonuva e soedinuvanje na dva sprotivnosti sto doveduva do dusevna ramnoteza i koncentracija okolu sakanata cel. Izbiranjeto na oblikot na tvrdinata vo oblik na dva okomiti triagolnici odnosno dve okomiti piramidi vo bermudskiot triagolnik ne imal za cel samo potvrduvanje deka e Davidovata zvezda negovo nasledstvo (David Alejhi selam nemal nisto so dzvezdata) tuku vo prviot red ostvaruvanje na ravnoteza pomegju formata i celta (bit) spojuvanje na dvata triagolnici plus spojuvanje na dve sprotivni vodeni strui,ladna i topla proizveduvaat prakticna korist dobivanje na zacuduvaka snaga,koja coveckiot um nemoze nitu da ja zamisli. Nivniot steopen na iskoristenost e idealen. Tuka e i psiholoskata korist: Ostvaruvanje posebno (samo nemu) razbirlivi ramnotezi. Prvite operacii gi zapocna so gusarenje. Vojski na sejtani i dzinovi ucestvovale vo plenenje na Brodovi i Avioni vo toj predel. Rabotata im napredovala so mali cekori bil strpliv i neprestano izucuval za morskite dlabocini. Ova iscrpuvacko istrazuvanje,so pomos na sejtanot,rezultiralo i so pronaogjanjeto na Atlantida koja e potopena vo Atlantskiot okean. Zapocnal so izgradba na mreza so sokrieni hodnici koi doveduvaat do tvrdinata. Izgradbata na tvrdinata e dopolnal so elementi od celik i neprobojno staklo. Mozno e da cak i del od kopnoto ponisteno od toj kontinent se naslo pod povrsinata na moreto vo blizina na Bermudite. I toa da im ja olesnilo rabotata. Negovata palata se zgolemuva i njegovo znanje stalno se povecava. Za slucaj deka covestvoto unapreduva za 20 godini toj napreduva za 100 godini. Koga grupa naucnici izumat nekoj instrument toj ili negovite pomosnici izmislucaat istrument od isti tip no koj unapreduva za polovina ili cak i za cel vek. Tie se baziraat na koristenje prirodni izvori na energija za koi denesnite naucnici,ne samo sto ne se nitu pocnati da razmisluvaat,tuku cak i bi pocnale da gi negiraat. Nivnite intelekti nemozat nitu da go zamislat koristenjeto na tie izvori na energija. Dedzdzalot e vo svoite naucni otkritija dostignal nivo koj gi preskoknuva site denesni otkritija vo oblasta na energetikata i vo oblasta na osnovata na Algebrata. Mozete li da zamislite deka toj vladee so brzina na veter popat na zracenje na svoite uredbi ???? Dali mozete da zamislite deka toj so pomos na svoite bez malu sumni instrumenti moze da kontrolisa zemjotres ? Mozete li da zamislite deka toj go izmislil instrumentot za farbanje na atmosverata vo posakuvana boja ??? Mozete li da zamislite deka toj ima veternici opremeni so tolku snazni instrumenti da mozat da privlecat i da isdhmuka nekolku avioni i brodovi odednas ? Dali poznat vi e razvojot na Fuzija ? Ne,ne kolku sto mu e poznat nemu. Zatoa sto toj ja iskoristuva energijata na Fuzija i Fisija veke 2 vekovi i toa vo isto vreme koga nikoj ne mozel da odgovori na prasanjeto koga ke pocne izgradbata na nuklearni reaktori. Mozete li da zamislete deka toj gi iskoristil cetirite vrsti na energija na idealen nacin: Solarna energija,energija na veterot,Toplotna i energijata na Moreto ? Mozete li da zamislite deka toj proizveduva elektricna energija i elektromagnetni branovi vo skoro konstantni kolicini,podmiruvajki gi svoite potrebi na podvodnata drzava cija povrsina iznesuva 350 kvadratni kilometri ??? Izgledot na Dedzdzalovata palata e edinstven. Eden del od taa palata e vidliv iznad povrsinata na vodata,no okolu nego ima magnetno pole so nezamislivo jaki usisavacki snagi koi mozat da ograbat bilo sto,bezrazlika na golemina. Ovie obrambeni snagi se instalirani od strav deka ke bide primeten. Kaj nego e pravilo: "Koj ke vidi,ne izleguva." Se sto naiduva na toa podracje se ugrabuva,pa makar bilo toa obicno parce od obleka ili bilo sto,sejtanot toa go zema i vo tamosniot svet se pojavuva so cudo kako americkiot Sihirbas David Copperfield.
Naravno,negovite potvrdi ne go obfakjaat celiot bermudski triagolnik pogotovo ne vrvot koj e nad vodata,no delot koj e pod voda go obfakja pogolem del od negovata povrsina na primer,ja dostignuva obalata na Majami vo Florida.
Edna od tie palati na Piramidalen oblik izgradena na samo nemu poznato mesto ima kontrolna soba od koja toj,vo slucaj na bilo kakva iznenadna opasnost,moze da gi unisti ostanatite delovi na tvrdinata. Duri i na toa racunal iako znae deka na zemjata ne postoi oruzje koe moze da go ugrozi toa mesto. Site palati,odnosno gradovite vo taa tvrdina,se rastureni do taa mera da ni tie koi vo niv ziveat ne osekjaat potreba da gi napustaat svoite palati. Site tajni na bermudskiot Triagolnik bazirani se na edna vrsta na gusartvo na naj moderni osnovi a se realizova uz pomos na Dzini i Sejtani,koi proizveduvaat zastrasuvacki fekti koga toa e potrebno. Americkiot pisatel Vinston Dzedis,koj prvo go upotrebil izrazot Bermudski Triagolnik,veli: "Tamu se naogja trouglasta oblast,pomegju istocnata oblast na Florida i ostrovot Bermuda" Potvrdeno e deka taa e mnogu opasna za mornari i avioni. Ovaa oblast e odgovorna za tajno isceznuvanje od poveke od 100 brodovi i aviona.Poveke od 1000 luge se zrtvi. Poveketo od ovie ne objasnuvacki slucki se slucile posle 1945. Site katastrofi belezuvaat potpolno nestanuvanje,sto znaci ne e pronajden nitu del nitu nisto.
Zapisani se site slucai so tocni datumi i so tocni informacii koi isto taka ni kazuvaat na povrzanosta so Dedzdzal vo ovoj del. Toa moze nahnadno ako te interesira.
Vo cel na rasvetluvanje na fenomenot "Bermudski Triagolnik" izvrseno e precizno satelitsko snimanje na celata negova povrsina. Zacuduvacko e sto site satelitski snimki se nejasni,osven edna,na koja se gleda nesto kako kopno. Megjutoa,uredbi instalirani na brodovite,koi plovele od razlicito naucno-istrazivacki ekspedicii po vodite na bermudskiot triagolnik potvrdile deka postoenje na bilo kakvo kopno na ovoj prostor ne e mozen. Sto se odnesuva do tezata deka na ova mesto postoele suplini ili puknatini vo koi prirodnite zakoni "zastanuvale"vo svoeto deluvanje,toa nema nikakov naucen temel. Dokaz za toa e  sto Kristofer Kolumbo vo 1492 godina bezbedno go pominal toj teren. Posle Kolumbovoto vreme,pa do nedavno,odtuka nesmetano plovele (razliciti)istrazuvaci,vojski,kolonizatori,gusari..... Prema toa,ona sto se slucuva vo Bermudskiot Triagolnik prestavuva nesto novo sto porano ne se slucuvase.
Vistinata,koja treba da se otkrie na celoto covestvo,glasi deka postoi Tesna vrska,pomegju Leteckite Cinii (koi se negov izum) i bermudskiot Triagolnik. Kako sto Americkiot tim uvidel deka naj pogodno mesto za lansiranje kosmicki brodovi e Florida,taka i onie koi upravuvaat so leteckite cinii uvidele deka Bermudskiot Triagolnik e naj pogodno mesto za niv. Taka ovoj triagolnik postanal baza za lansiranje na letecki cinii cija tehnologija e daleku pred kosmickite brodovi a i opsto,daleku i ispred naseto vreme.
Astronomite nudat naj dobar odgovor za onie koi tvrdat deka Leteckite cinii doagjaat od druga planeta. Tie velat: "Galaksijata,koja e naj blisku do zemjata,vo koja se pretpostavuva deka ima zivot e Ipsilon Urejdan. Taa od Zemjata e oddalecena mekade pomegju 10 ili 11 svetlosni godini,sto za nasata tehnologija ne e samo "astronomska odalecenost" tuku oddalecenost koja i tesko moze da se zamisli. Kolku vreme bi ni trebalo koga bi trgnale prema nea so nasite kosmicki brodovi kako Apolo ?
Interesno e kako sekogas mislime deka civilizacijata nadvor od zemjava,dokolku postojat,se daleku ponapredni od nas. Ako go gledame toa obratno odgovorot bi bil sosema priroden: "Ako tie civilizacii se pomalku napredni od nas togas nebi poseduvale emisioni napravi,kako sto se priemnicite....  A dokolku,pak,se ponapredni od nas togas nebi imale nikakva zelba nitu potreba da stapat vo kontakt so nas zatoa sto bi mozele da gi fatat nasite radio i tv signali i na taa osnova da go gledaat stepenot na nasiot napredok. "
Zatoa se misli deka site kontakti obicno se ostvaruvaat obicno pomegju civilizacii koi se na priblizen stepen na napredok.Taka,vo ovoj slucaj mora da postoi problem pri ostvaruvanje na kontakt so cel na izednacuvanje na tehnologijata. Gledajki od ovoj agol,ne e mozno da postoi nekoja vremenska sorabotka pomegju planeti,osven vo ramkite na kosmicki merila.
Ova e mislenje na JOHANSA FON BATLERA I AMERIKANSKIOT ASTRONOM FRANK DEREK.
Zaradi toa e neprifatliva (i vo osnova) netocna pretpostavka deka so tajnite letecki napravi upravuvaat bitija od druga planeta. Vo sprotivno,tie bi zagospodarile so celata zemjina kugla imajki vo predvid deka poseduvaat tehnologija koja e desetina pa i stotina godini pred nasata.
Zarem bi vlozuvale tolku trud preminuvajki dalecina od nekolku milioni svetlosni godini,samo zatoa da bi izvele opit na kidnapirani luge ili pak da zemaat uzrok i da ukradat nekoj proizvod ili da bi izvele nekoj taen opit na uzrocite na lugeto ? Zasto ne bi se ostvaril osekjajot za otvorena sorabotka i megjusobna razmena so znaenje i informacija,nakon sto se uverile deka lugeto se (vo glavno) dobri bitija,od koi se poveketo slabi,dodeka malkumina se voobrazeni i oholi,civa e mok ogranicena. Kraen domen kaj niv e daleku ispod onoj sto od tehnologijata poseduvaat leteckite tanjiri ili na ona sto se vo bermudskiot triagolnik narekuva (ne zamislivo snazna) branovi na elekromagnetizam. Jas go poddrzuvam americkiot dr. Alen J. Hanejka koj veli deka seto ona (misteriozno) sto se slucuva vo Bermudskiot Triagolnik,i ona sto se slucuva so leteckite tanjiri ne e nisto drugo od Delo na Genialec,so maksimalno intelegentni i inventivni luge,koj znaat sto pravat, a koj se bez somnenie od Nasata Zemja. Go poddrzuvam i golemiot Fizicar dr. Moris Dzejsob. Koj e ubien pod nerazjasnati okolnosti i toa posle spomnatite zborovi slicni na navedenite.
Isto taka,i golemiot ucenjak Dzejms Mekdonald...
" Bermudskiot Triagolnik e Baza za lansiranje i ateriranje na Letecki Tanjiri. Vo ovaa golema baza postoi Narod,koj rabota vo taa sluzba,a na cie celo e presednik,vladar,golem administrator i golem mozok za ZLO IBLIS,ALLAH GO PROKOLNIL. Toj narod ne se Jedzudz i Medzdzudz (Gog & Magog),niti se odbegnati japonci,tuku se luge od Ademovo a.s potomstvo,koj imaat vizija i sni da,vo tehnoloski,naucni i tehnicki pogled,zavladaat so celiot svet."
Ima dosta svedocenja od ocevidci na Letecki Cinii,kidnapirani,,, koi isto taka tvrdat deka ne upravuvaat nikakvi Vonzemjani... tuku luge... samo,ete,da ne dolza,a veke izdolziv....  Ete samo edna mala sitnica od edna kniga.... a bi sakal uste mnogu mnogu da pisuvam.
Ova e odgovor Sard,samo na prvoto prasanje :) Ke ti odgovoram i na ostanatite... malku ako sakas da se odmoram :)
Sekoe Dobro.
 
Кон врв
mikus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 49802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2006 во 23:54
uf stignav do 5 red
alal koj kje go procita
alal i za toj sto go napisal
mo mislam dzabe koj bi go cital ova e forum a ne citatelska sekcija
Кон врв
Islam-HAK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 11.Јули.2006
Статус: Офлајн
Поени: 57
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Islam-HAK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2006 во 00:40

Е па алал да му е на Миралем на ова што го има напишано е па би требало да го прочиташ целиот текст а не 5 реда !!!

Allah je doista i moj i vaš Gospodar, pa se Njemu klanjajte; to je Pravi put!
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2006 во 00:54
      И јас се сложувам ( во нормални околности не би се сложил, ама пошто вакви работи ме интересират, впрочем и јас го замолив Миралем, ако сака да напиши нешто и за оваа тематика ) со Ислам - ХАК, и ако не му смета едно прашање до Миралем, колку време му требаше за да го напиши цело ова, макар шо знам дека во моменти ко бил во елемент има напишано многу повеќе. Рака на срце, да носев капа сега ќе му симнев.
и то...
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јули.2006 во 21:35
Originally posted by mikus mikus напиша:

uf stignav do 5 red
alal koj kje go procita
alal i za toj sto go napisal
mo mislam dzabe koj bi go cital ova e forum a ne citatelska sekcija
 
Mikus... pa zatoa i neveruvas vo Boga oti ne citas.  Vistina e deka ne moze odednas da se procita,no nemoj da se bunis,sramota e...  kamo srekja neka ima koj da pisuva i premnogu... ke citam poleka kolku sto mozam,nikogas ne bi se pobunil. Da ne odgovoris na prasanje odma : "Ete,nema odgovor" Da odgovoris + da objasnis da bide pojasno,togas: "Eeeee... kako ne ti e maka..."  Onoj koj e od citanje bujrum,onoj koj ne e... pak bujrum,neka vidi pa nemora da cita.
A Mikus... znaes li uste kolku ima da ti pisuvam i da ti zboruvam za toj AntiHrist...pazi,AntiHrist se vika (po vam),sto znaci Proitiv Hrista... a nema ni zbor da mi napisete za nego. A jas so denovi mozam da ti pisuvam,navistina. Yoda,za polovina cas go napisav...
 
Sekoe Dobro...
 
PS: ke odgovoram i na drugite prasanja,Sard.
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2006 во 21:11
А бе дури сега ми текна, за да се роди живо суштество во него мора да има душа. Е ти кажваш дека џинот влегол во телото на антихристот од кога се родило детето. Во едно тело не смее да има две души, оти ќе си одат контра една со друга и не можи да дојди до кохабитација. Е ме интересира шо се случи со душата на детето од влегувањето на џинот во телото. Само немој да ми речиш дека Аллах си ја зел кај него, оти така ќе испадни дека однапред бил согласен на влегувањето на џинот, а то се коси со правилото дека Бог не е способен за зло !?
и то...
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2006 во 22:39
И една друга работа. Како можи да живеј 300 години ако е од крв и месо. До сега ќе скапеше и ќе се распаднеше.
и то...
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2006 во 00:34
Yoda...  Sekako deka moze. I sekako deka se kosat.... si padnal i sam vo situacija koga razmisluvas da napravis zlo,ili da izvrsis odmazda... pa si se suprostavil protiv toa. Dzinot nevernik e dolzen da go izvadi na covekot od praviot pat i da go odaleci od verata Bozja. Nivnata rabota e od covekot da napravat "bog". Kolku god ja pojacuvas tvojata dusa,tolku poveke ja porazuvas onaa drugata. Ili obratno. Koga Dzinot ke zavzeme celosna kontrola nad tebe,ti poveke "ne si svoj". Imav edna tema "Duh i Dusa" sto e dusata opisano e tamu mnogu ubavo. Vo prviot post napisav sto se slucuva koga covek pagja na takvite iskusenija. Napisav i kako moze da se izleci,,, sto e i odgovor na prasanjata. Allah lek ni dade i za dusevnite bolesti,kako i za telesnite. Lek za dusevna Bolest e slusanje na Qur'an. Drugi lek ne postoi. Inaku i prethodno rekov... se bilo veke odredeno. Deteto,dodeka e dete... toa e bezgresno. Pokasno gledame deka istoto dete go odgledal Dzibril a.s (Gabriel-naj pokorniot Allahov Angel-Melek)....  Pa koga doagja na svoja vozrast covekot,koga pocnuvaat da se pisuvaat grevovite,togas si sam sebesi prepusten,togas si svesen,togas mozes da razmislis,da se soocis so se',da izberes sto sakas i kako sakas,da razmislis za ona sto ti se dosepnuva na useto....  Nego mu bila ostavena poraka na karpi napisana od Melekot Dzibril,no povtorno mu bilo dosepnuvano na use,od strana na sejtanot i dzinovite... deka toa go ima pisuvano zivotnoto,kako bi ja zelo vlasta nad nego.... i taka odlucil da bide sam "bog". Nie inaku sekogas za sebe mislime deka sme vo pravo. No zatoa imame Allahova Objava,vo koja se' stoi zapisano. Zatoa za nisto nema da imame opravdanie,zatoa sto na sudniot den i taa Kniga ke zboruva "zarem ne stoi tuka ubavo zapisano" togas jasno ke ni bide,no kasno. Zatoa treba da razgledame i pred se da RAZMISLIME na porakata.
 
Цитирај И една друга работа. Како можи да живеј 300 години ако е од крв и месо. До сега ќе скапеше и ќе се распаднеше.
 
Ne 300,tuku 3.000 !! Daden mu e rok. Kako sto mu e daden na Gjavolot ta i na Isa a.s. (Isus). Gledame vo aetot kako stoi "te ceka cas,koj nema da te preskokne" znaci,ima odredeno vreme... pravi sto ke pravis,no misli deka ke ti dojde i tebe denot. Na Gjavolot mu e daden zivot,do sudniot den.. do denot koga covekot povtorno ke bide oziven.  
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2006 во 01:33
Не знам дали грешно прочитав, ама ми се чини дека рече оти џинот влегол во телото на детето некое време по раѓањето, а не дури кога стигнало на островот. Ете го пак моето прашање, пошто во едно тело не е можно да има два идентитети, без да се косат еден со друг, кај џенем фатила душата на детето од кога телото му било веќе преземено од џинот.
    Шо се однесува до твојата тема
     „Што е Дух, а што Душа “, се погрижив да ми биди на дофат следниот пат кога ќе се логирам за да прочитам што имаш таму наведено. Пошто во моменто немам време да се зафатам со читање и зато.
P.S.: Шо уствари значи зборо џенем, оти знам дека е турцизам, а го употребив погоре.
и то...
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2006 во 16:34
Originally posted by YODA YODA напиша:

Не знам дали грешно прочитав, ама ми се чини дека рече оти џинот влегол во телото на детето некое време по раѓањето, а не дури кога стигнало на островот. Ете го пак моето прашање, пошто во едно тело не е можно да има два идентитети, без да се косат еден со друг, кај џенем фатила душата на детето од кога телото му било веќе преземено од џинот.
    Шо се однесува до твојата тема
     „Што е Дух, а што Душа “, се погрижив да ми биди на дофат следниот пат кога ќе се логирам за да прочитам што имаш таму наведено. Пошто во моменто немам време да се зафатам со читање и зато.
P.S.: Шо уствари значи зборо џенем, оти знам дека е турцизам, а го употребив погоре.
 
YODA... koga vlegol,kako vlegol,koga izlegol i koga povtorno se vratil,,, procitaj uste ednas. Inaku... dusata nikade ne odi koga ke bide opsednata od demonot (dzinot) samo se upropastuva i se rasipuva. Tolku jasno i ednostavno. Taa nikade ne odi,ostanuva tuka,samo sto se upropastuva.
Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2006 во 11:30
Originally posted by Miralem Miralem напиша:

Na toj ostrov,ziveel dolgo vreme,vo pocetokot go odgleduval Dzibril a.s a potoa samiot se snaogjal i celo vreme go poducuvalo nekoe cudno zivotno. Na toj ostrov izbira da bide ona sto e denes (proklet) a ja imal i moznosta da bide i pokoren. Na karpa na ostrovot bile klesani Allahovite zakoni koi mu bile dadeni... no veke odredeno da bide onaka kako sto e.


    Добро, уште еднаш го прегледав целото и забележав една работа. Ајде нека биди ко шо велиш ти, во едно тело два идентитети, ама пак една работа ми е нелогична. Ти велиш дека можел да одбере да биде покорен, ама сепак се био однапред одредено. Во тој случај, можи да се заклучи дека :
1. Allah s.a.w.s. свесно одлучил да стави една душа, невиновна за ништо, на страшни маки. Ај да речиме да дојде до опседнување на повозрасни, ами на бе*е шо не напрајло ништо, ни на мравка не стигнало да стапни, и сам велиш дека било парализирано. Тој уствари има посочено, оваа душа јас имам намера да ја поставам да се измачи за пример на другите.
2. Ако секој има сила да го победи џинот кој сака да го запоседне, тогаш што ќе се случеше ако душата на сега веќе израстеното момче успееше да одолее на ѓаволските настојувања, и да го прилагоди џинот на се*еси.
- Ама од друга страна тоа не е можно затоа што како што велиш се било од напред предодредено, детето не добило ни шанса, и уствари ако се свртело кон Господа, тој би морал да му го сврти грбот, се со цел неговата волја да се исполни, оти поинаку и не би можело да биде.
3. Ако душата на момчето ( сега веќе 3000 годишен човек,, јас сеуште мислам дека такво нешто не е можно ) уште е во телото, дали таја душа уствари сега по толку поминати години, ако успее да се избори, и се покае, денот кога Антихристот ќе ја лансира кампањата за светска доминација, мислам јавно, (оти тој и сега си работи тајно) НЕМА ДА СЕ СЛУЧИ ?
НЕ СЕ БРЗАЈ, ПОЛЕКА РАЗМИСЛИ И ОДГОВОРИ.
и то...
Кон врв
Miralem Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 08.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1056
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Miralem Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2006 во 20:46

Yoda... vaka do besvest mozeme da si razgovarame i da si barame igla vo senoto....  Ke ti kazam zosto. Prvo ne ja razbiras izgleda sustinata na veruvanjeto (opsto).  Nekade prasa zosto e krivo deteto ako Bog odredil da bide taka. Nedrzi mesto,zatoa sto Bozja odredba e se' sto se slucuva. Ne samo slucajot so Dedzdzal.

Цитирај 1. Allah s.a.w.s. свесно одлучил да стави една душа, невиновна за ништо, на страшни маки. Ај да речиме да дојде до опседнување на повозрасни, ами на бе*е шо не напрајло ништо, ни на мравка не стигнало да стапни, и сам велиш дека било парализирано. Тој уствари има посочено, оваа душа јас имам намера да ја поставам да се измачи за пример на другите. 

1. Koga go spomnuvas ALLAH DODAVAJ DZ.S-DZELLESANUHU (Allah Dz.Sh) Akoga go spomnuvas imeto na posledniot Bozji pratenik Muhammed dodavaj Sallallahu Alejhi we sellem  (Muhammed s.a.w.s. Toa prvo.) Ako veke sakas da pocituvas.

Drugo od celiot text ete,povtorno ne si razbral nisto. Treba da mislis i razmisluvas. Dedzal e Iskusenie za CELOTO COVESTVO. Znaci,koga bil kako dete,sekako deka ne e gresen,pa makar i bil opsednat od dzin ili sejtan... togas e iskusenie za drugite od strana. Posle vremeto na pubertetot na sekoj covek pocnuvaat da mu se pisuvaat grevovi.  Ponataka,sam odlucuva dali ke bide poslusen ili ne....   Prasanjeto ti e sosema pogresno i mislenjeto,oti i osven nego... ima slucai,ne veruvam deka ne si videl,da se rodilo dete slepo (od samoto ragjanje) ili bez raka ili bez noga..... sakato. Toa e samo Iskusenie od Allah dz.s koe mora da go prifatime i da bideme zadovolni so toa.

Drugo... Dedzdzal pokraj nego imal GOLEMA MUDZIZA-CUDO kako sansa za da bide pokoren i poslusen. Dedzdzal ziveel na ostrov pokraj plaslivi zivotni,pokraj niv i Cudnoto Zivotno koe mu ZBORUVALO na negov jazik i koje go PODUCUVALO. Koe mu kazuvalo deka go ima odgledano i deka go ima hraneto MELEK DZIBRIL A.S (GABRIEL) Edno od NAJ POKORNITE MELEKI NA ALLAH DZ.S. No sto se slucuva ? Vo nego ima druga "sila" koja isto taka go poducuva no negativno. Na ostrovot,zakonite i zapovedite koi mu bile dadeni od Allah dz.s a zapisani od melek Dzibril a.s bile na karpa zapisani i cestopati odel kaj niv i gi cital.... Vo niv stoelo:
1. Nema Boga osim Allaha.
2.Allah je jedan i nema druga.
3. Tebe je odgajao Dzibril pa ne iznevjeri njegovo jamstvo.
4.Ti si sam na ovom ostrvu..........
I taka do sedma poraka.... no postojano nesto vo nego mu kazuvalo deka toa ne e pisuvano od Melek dzibril i deka e od Allah dz.s tuku deka toa go ima pisuvano toa zivotno,kako bi ja dobilo vlasta nad nego.........  Znaci toj imal sansa,no KAKO STO ZAPRIMETI SE' VEKE BILO ODREDENO.  A sto znaci koga se veli deka e Allahova odredba.
Toa e odredeno vo negovoto znaenje.

Tvoite dela mu se poznati na Gospod i se zapisani vo negovata kniga, no so toa ne ti se so sila odredeni. Tie se odredeni samo vo negovoto znaenje. Ovaa odredenost moze da se sporedi so slednoto: Ti imas znaenje za delata na svojot sin i vo niv e sodrzana moznosta toj da izvrsi preljuba. Ako go napravi toa dali ti si go prinudil na toa ili toa samo bilo pretpostaveno i se slucilo tvoeto znaenje da bilo tocno?

ti zboruvas za apsolutna sloboda...sloboda za slobodno raspolaganje so univerzumot, sto mu pripagja samo na Gospod. Za nas vistinata e edna: „A Gospodarot  tvoj sozdava sto saka i sto odbira. Ne e nivno da odbiraat” (Kasas, 68). Nikoj nema izbor vo odnos na prasanjeto za sozdavanjeto, zatoa sto samo Allah dz.s. e toj sto sozdava sto saka i bira sto posakuva. Gospod dz.s. nema da te povika na odgovornost zaradi tvojata visina, nitu ke te kaznuva zaradi toa sto ne si go soprel sonceto vo svojata orbita. No podracjeto na prasanjeto e prasanje na naredbata. Ti na toj plan si sloboden i toa se granicite za koi zboruvame. Ti si sloboden da gi skrotis svoite strasti, da go skrotis svojot gnev, da se sprotivstavis na sebe, da gi otfrlis zlite nameri, a da gi prodolzis svoite doblesti. Ti mozes da bides darezliv po sebe i so imotot. Mozes da ja kazuvas vistinata ili da lazes. Mozes da ja vozdrzis rakata od zabranetoto. Mozes da go vozdrzis pogledot od tugjata sramota. Mozes da go vozdrzis svojot jazik od napagjanje, ogovaranje i spletkarenje. Na ovoj plan nie sme slobodni, i samo za toa sto e vo nego ke bideme prasani i odgovorni.

Stanuva zbor za relativna, a ne za apsolutna sloboda, sloboda na covekot na plan na obvrskite. Ovaa sloboda e vistinita, a nea ja dokazuva vrodenoto cuvstvo za nea. Nie cuvstvuvame odgovornost, kaenje zaradi greskata, a zadovolstvo i mir koga ke storime dobro delo. Nie vo sekoj mig birame i gi sporeduvame sopstvenite moznosti. Duri i prvata zadaca na nasiot razum e opredeluvanjeto pomegju poveke moznosti.

Nie sosema jasno go razlikuvame dvizenjeto na rakata koja treperi od treska i rakata koja pisuva pismo, pa velime deka prvoto e odredeno, nasilno, a vtoroto odbrano, slobodno. Da nemavme slobodna volja, ne ke mozevme da pravime razliki.

 Isto taka ovaa sloboda ja dokazuva a naseto cuvstvo na nemok da go prinudime srceto na nesto so sto toa ne e zadovolno. zenata mozeme da ja prinudime so prisilba i zakani da pravi se sto ke i kazeme, no so nikakvi sredstva ne mozeme da ja prinudime da ne saka. Ova jasno pokazuva deka Allah Dz.s. gi oslobodil nasite srca od sekakva prisilba, pravejki go sosema slobodno. Zatoa Allah dz.s. ja storil namerata t.e. nijetot, cij izvor e srceto, kako stolb na odgovornosta. Vernikot koj pod prisilba ja grdi verata nema da odgovara pred Allah dz.s. se dodeka so soglasuvanje na svoeto srce ne go napravi toa: „..osven onoj koj so sila e prinuden, a negovoto srce e smireno vo verata..” (En-Nahl, 106).

Vtor vid na pogresnost na ovie prasanja se sostoi vo toa sto nekoi lugje sfakaat deka covekovata sloboda i  e nadredena na voljata na Allah dz.s., obvinuvajki gi zastapnicite na tezata za slobodata deka na Gospod mu pripisuvaat soucesnici vo zapoveduvanjeto i odlucuvanjeto. Pa taka i ti prijatele si ja razbral, pa zboruvase za povekebrojnosta na voljite, sto ocigledno e pogresno. covekovata sloboda ne se vozdignala nad voljata na Allah dz.s. covekot e sloboden da stori nesto sto mu se sprotivstavuva na zadovolstvoto na Allah dz.s., no toj ne moze da stori nisto sto i protivreci na voqata na Allah dz.s.

Allah dz.s. ni dal sloboda da se sprotivstavime na Negovoto zadovolstvo na nasa steta, no na nikogo ne mu dal sloboda da se sprotivstavi na Negovata volja. Ova e vtoro lice na relativnosta na covekovata sloboda. Se sto pravime e vo ramkite na voljata na Gospod, duri i ona sto go pravime, a sto ne e vo sklad so Bozjeto zadovolstvo i so serijatot.

Nasata sloboda e Bozji blagodet i nagrada koja Gospod ni ja daril sosema nezavisno od nasata volja. Nasata sloboda e samo negova volja: “Vie ne mozete da sakate nesto drugo od toa sto Allah saka” (El-Insan, 30)
Da se zboruva za slobodata vo ovaa smisla ne znaci pripisuvanje na Gospod deka ima drugari. Nasata sloboda e isto sto i Negovata naredba, Negovata volja i Negovata odredba.

Tret vid na pogresnost na ova prasanje e pogresnoto sfakanje na odredbata i sudbinata na slobodnata volja i slobodniot izbor, od strana na onie koi se zanimavale so prousuvanje na ova prasanje. Tie odreduvanjeto i sudbinata  gi sfatile kako da e toa prinuduvanje i prisiluvanje na covekot na ona sto ne e vo negoviot karakter i vo negovata priroda. Istata ovaa greska ja napravi i ti, prijatelu. Allah dz.s. ja odrekuva prisilbata od svoja strana: „Da sakavme Nie bi pratile znak na neboto, pa tie pred nego bi gi svitkale svoite vratovi” (Qur'anski aet).
Znacenjeto na ovoj ajet e jasno: sosema mozno bilo da se prinudat lugjeto na veruvanje, no toa ne e storeno zatoa sto Gospod ne prisiluva:
„Vo verata nema prisilba. Pravata vistina jasno se razlikuva od zabludata” (El-Bekare, 256); „Da go sakase toa tvojot Gospodar, site lugje ke veruvaa. Zarem ti ke gi prisilis lugjeto da veruvaat i da bidat vistinski vernici” (Junus, 99)

 Vo zakonistite, koi Gospod gi dal nema nikakva prisilba. Odreduvanjeto i sudbinata ne smeat da se sfatat kako prisilba na nesto sto ne e negovata priroda. Allah dz.s. mu dava na sekogo samo ona sto e vo namera na poedinecot, mu posakuva samo ona sto samiot toj si go posakuva i mu saka ona sto samiot si go saka. Bozjeto upravuvanje e covekov izbor, zatoa sto Allah dz.s. go upravuva sekoj covek kon ona sto negovoto srce teznee i kakva namera ima:

“Koj ja bara zetvata na zivotot vecen Nie ke ja umnozime zetvata negova. A koj ja bara zetvata na zivotot zemski, ke mu ja dademe” (Es-su-ra, 20).  “Vo nivnite srca e bolest i Bog im  ja zgolemi bolesta”. (El- Bekare, 10). “A tie sto se upateni im go zgolemi Allah dz.s. upatot”.(Muhammed,   17). ke go spomneme i ajetot vo koj Allah dz.s. im se obrakja na zarobenicite: “Ako Bog najde dobro vo vasite srca, ke vi dade podobro od ona sto vi go zel...” (Enfal, 70).

Allah dz.s. ni go ovozmozuva ona sto sme go odbrale vo nasite srca i ona sto ni se namerite i zatoa nema nasilie, prisilba ni prinuduvanje na nesto sto ne e vo sklad so nasite prirodi.

„Na onoj koj deli i se cuva i koj go potvrduva ona sto e najubavo , Nie ke mu go olesnime i ona sto e najlesno. A na onoj koj ke skrtavi i ke se smeta za nezavisen i ke go smeta za lazno ona sto e najlesno, nie ke mu go olesnime (patot) za ona sto e najtesko  (loso delo)” (El-lejl, 5-10).

„Ti ne si frlil, koga si frlil, tuku Gospod frlil” (El-Enfal, 17).

Tuka se poistovetuva aktot na covekovoto frlanje so frlanjeto od strana na Allah dz.s. , ta zatoa postoi samo edno frlanje. Kaj covekot e namerata, a Allah dz.s. go ovozmozuva nejzinoto realiziranje, i toa ako e dobro so dobro, a ako e zlo so zlo. covekovata sloboda nema postojana mera tuku relativna mok, koja se zgolemuva i namaluva. covekot moze da ja zgolemi svojata sloboda so nauka: so pomos na otkritija i razlicni pronajdoci covekot uspeal da ja osvoi zemjata, da go  sovlada prostorot i da se oslobodi od prangite na vremeto. Otkrivajki gi zakonite vo prirodata, covekot uspeal da zavladee so niv i da gi potcini na sebe. Otkril kako se pobeduva zestinata, studot, temninata, i taka ja zgolemil svojata sloboda na planot na aktivnostite. Naukata e znaci sredstvo za proziruvanje na granicite na covekovata sloboda.

 Vtoro sredstvo e verata. Obrakanjeto kon Allah dz.s. i baranjeto na Negova pomos, isto taka gi prosiruva granicite na slobodata i ova sredstvo go koristele site Bozji pratenici i nivnite sledbenici. Sulejman a.s. gi pokoril dzinite, odel so veterot i zboruval so pticite, seto toa so Bozja podrska i pomos. Musa a.s. go razdvoil moreto. Isa a.s. gi ozivuval mrtvite, lecel slepci, gubavci i coravi. citame isto taka i za evliite- tie koi mu ugoduvale na Allah dz.s.- na koi im se pokriva zemjata i im se otkrivaat tajnite, nedostapni za obicnite.

 Se se toa stepeni na slobodata, krenati nad prosekot na covekova sloboda, koi tie ja postignale so svoeto obrasanje kon Allah dz.s. i iskazuvanje na ljubovta kon Nego. Nim im se podareni delovi od tajnoto znaenje.
Naukata se javuva po vtor pat. Ovoj pat toa e naukata na tesavvuf-misticizmot. Prasanjeto na slobodniot izbor i neslobodnata volja - Ebu-Hamid El-Gazali go postavuva i razjasnuva kratko i ednostavno: „covekot ima slobodna volja za ona sto go znae, a ja nema vo ona sto ne go znae”. So ova toj misli deka sto poveke se prosiruva negovoto misticno i objektivno znaenje, istovremeno se prosiruva prostorot na negivata sloboda.

Materijalistickite misliteli gresat koga velat deka covekot e rob na istoriskite nuznosti, gledajki vo nego samo alka vo nizata na opstestveno-ekonomski slucuvanja, sosema podredeni na zakonite na ekonomijata i dvizenjeto na opstestvoto.
Poimot koj tie neumorno go povtoruvaat, kako da se raboti za zakon, a toa e nuznosta na klasniot sudir, pogresen e vo naucnata analizae, bidejki nema nuznost na covekov plan, tuku najmnogu sto ima toa se moznostite i verojatnostite... vo ova e i razlikata pomegju covekot i zabecot, sredstvoto i materijalnite tela. Mozno e da se predvidi zatemnuvanjeto na sonceto vo minuta i sekunda, a mozno e i predviduvanjeto na negovoto dvizenje vo idninata. Megjutoa nevozmozno e  da se soznae sto covekot krie vo svoite nameri, sto ke napravi utre ili zadutre. Nevozmozno e da se znae ova osven so pomos na verojatnosti i moznosti i pretpostavuvanja i toa pod osnovna pretpostavka za imanje na dovolno podatoci za donesuvanje na istite.

sto se odnesuva do tvrdenjata na materijalistite za vlijanieto na sredinata i opstestvoto i za toa deka covekot ne vodi samostoen zivot, odgovarame deka vlijanieto na sredinata i na opstestvoto kako protivteza na individualnata sloboda go potvrduva dijalektickoto znaenje na ovaa sloboda, bidejki individualnata sloboda se potvrduva samo vo soocuvanje so protivdejstvata; ako nema protivdejstvo na covekovata sloboda, togas toj i ne e sloboden, ako zboruvame za slobodata vo vistinska smisla, zatoa sto ne postoi precka koja treba da se sovlada i da se potvrdi niz taa sopstvena sloboda.

Tolku od mene... Razmisluvaj i ti po nekogas i po malku ;)

Sekoe Dobro.

Кон врв
YODA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 205
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YODA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2006 во 22:05
„Na onoj koj deli i se cuva i koj go potvrduva ona sto e najubavo , Nie ke mu go olesnime i ona sto e najlesno. A na onoj koj ke skrtavi i ke se smeta za nezavisen i ke go smeta za lazno ona sto e najlesno, nie ke mu go olesnime (patot) za ona sto e najtesko (loso delo)” (El-lejl, 5-10).


    Е ова го поштовам. Прилично оригинално, кој и да го напишал. За вакви работи е убо да те чита човек , ќе научи нешто. За другото погоре напишано, те разбрав нема потреба да пишам шо и како разбрав, оти пак ако се пожалам, ќе те измачам со уште поголем пост . Се извињавам шо измешав кај поштовањето во претходнио пост, само ме интересира шо значи Sallallahu Alejhi we sellem.
За другото го прашав едно другарче муслиман, ама за ова не знаеше баш најточно да ми кажи шо значи.
и то...
Кон врв
laki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јули.2006 во 03:25
    za Miralem: Sura 2 El-Bekara djuz 1/13
                       62.A onie pak koi veruvaa
                       evrei,hristijani i sabejci-i
                       onie koi veruvaa vo allah
                       i vo denot ahiretski i koi
                       rabotea dobri dela-pa za
                       niv ima nagrada kaj
                       gospodarot svoj,navistina!
                       Onie ne ke stravuvaat i ne
                       ke taguvaat!                                   
  OVA SE RABOTI IZVADENI OD k*rANOT PREVEDEN NA MAKEDONSKI I JASNO SE GLEDA DEKA HRISTIJANITE SE POCITUVANI I PRIZNAENI
OD ISLAMOT. DA IDES PROTIV k*rANOT I DA GO NEGIRAS HRISTIJANSTVOTO E STVARNO SAMO TVOE RAZMISLUVANJE.
SE OVA E PREZEMENO OD www.quranhome.com/next.asp?page=12
 pa sega ja ako lazam mozes da si procitas sam od quranot preveden na makedonski.
Pa od denes ako si prav muslim pocni da go pocituvas i hristijanstvoto
                      
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.