IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Полицијата удри по "Франкфуртската мафија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Полицијата удри по "Франкфуртската мафија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 17:56
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Шо разбираш ти, ништо незнајш, слушај го Зен од шо е паметен, место г**** исфрла мозок од ректумот.
 
Прво ме интересира шо измени во постот , дали некој те опомена и ако имаше нешто такво дали сега е задоволен опоменувачот ?
 
Во врска со коментарот....Обаче Драганче од Ќустендил , под чест ми е да дебатирам со тебе во секој поглед но да ти напоменам само дека природата е сурова и тоа шо повеќето нормални луѓе го исфрлаат од ректумот ти го исфрлаш од уста....природа обаче .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:02
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Ништо не им можат... Овие сториле кривично дело во друга држава.
Тоа нема никакво значење. Погледни ги член 117 и 118 од Кривичниот Законик на Македонија. Нема потреба од влегување во ЕУ и нешто слично. Доволно е само австриската полиција да и ги достави доказите на македонската и да почне судење.
 

А знаеш ли за кои кривични дела се обвинети ?
Ај те молам кажи ми како ќе ги поврзеш со член 117 ?Зарем министерката пред неколку дена не кажа дека делото на МПМ е сторено во туѓа држава и они немаат надлежност за тоа ?Зошто кога во фебруар 2009 беше уапсен Скршениот , Ркулот и уште тројца други полицијата не покрена обвинение за делата сторени во Германија и Австрија ?


Со член 118 може да се поврзат.
За едно дело да се поврзе со член 118 лицето треба да е државјанин на Република Македонија, или истото да се затече на територијата на Република Македонија или биде екстрадиран тука. Јасен е член 118 за потребните барања за да се гони од страна на Република Македонија.

Тогаш кога ги судеа, ги судеа за делата во Македонија, бидејќи не беа, колку што се сеќавам, поднесени докази од страна на Австија и другите за сторените дела кај нив. А Македонија, секако, не ги поседуваше потребните докази за да ги обвини.

Изменето од Македон - 24.Декември.2010 во 18:03
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:04
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Шо разбираш ти, ништо незнајш, слушај го Зен од шо е паметен, место г**** исфрла мозок од ректумот.

 

Прво ме интересира шо измени во постот , дали некој те опомена и ако имаше нешто такво дали сега е задоволен опоменувачот ?

 

Во врска со коментарот....Обаче Драганче од Ќустендил , под чест ми е да дебатирам со тебе во секој поглед но да ти напоменам само дека природата е сурова и тоа шо повеќето нормални луѓе го исфрлаат од ректумот ти го исфрлаш од уста....природа обаче .


Не бе, паметно дете си ти, јас ти се восхитуван, еден ден ко ќе пораснам сакам да бидам како тебе, кажи ми како можам ?
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:07

Македон се гледа дека слабо пратиш . Они во тој момент немаа стоерно никаво дело во МКД. Од после им беше најдено оружје за кое Ркулот доби три години кои никогаш не ги одлежа а Зоки доби една година условно. Значи...беа осомничени за дилање во Франкфурт и Виена уште тогаш ! Тогаш немаа докази , сега шо имаат само снимени телефонски разговори за кои истотака се можам да потврдам дека се празни затоа шо знаат како да разговараат по телефон...шифрирано .

Си го напишал член 117 и те прашав како ќе го поврзеш со нив , не одбегнувај !
 
 
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:20
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Македон се гледа дека слабо пратиш . Они во тој момент немаа стоерно никаво дело во МКД. Од после им беше најдено оружје за кое Ркулот доби три години кои никогаш не ги одлежа а Зоки доби една година условно. Значи...беа осомничени за дилање во Франкфурт и Виена уште тогаш !



Зен, да се биде осомничен не значи да се и биде виновен. Тогаш го осомничија, немаа докази, па не можеше да се осуди, освен секако, за оружјето, што секако е сосема нромално. За одлежувањето, може и да си во право, не знам.

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:


Тогаш немаа докази , сега шо имаат само снимени телефонски разговори за кои истотака се можам да потврдам дека се празни затоа шо знаат како да разговараат по телефон...шифрирано .


Си го напишал член 117 и те прашав како ќе го поврзеш со нив , не одбегнувај !


Делата наведени во член 117 нема да може да се применат, тие се за сосема други дејности,а го напишав тој член, заедно со членот 118, како пример за важењето на КЗ и надвор од територијата на Република Македонија.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:32
Македон...Разговараш со мене како да сум ретардиран , ме навредува тоа. Зарем јас незнаев дека не е исто да се биде осомничен и виновен. Само сакав да ти кажам дека од тогаш ништо не се промени , исти луѓе ист бизнис иста неспособна полиција . Австриската полиција соработува со нашата повеќе од две години...и шо направија до сега . Јас кажувам за велешаните , ги познавам и знам како работат изјавите околу ова за мене се смешни. Овие другиве незнам со шо се занимаваат.
 
Чудно е како ги одбираш поимите од туѓите коментари за да се истакнеш .
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:37
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Македон...Разговараш со мене како да сум ретардиран , ме навредува тоа.


Не би требало.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:38
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Македон...Разговараш со мене како да сум ретардиран , ме навредува тоа.


Бог да чува Зен! Ниту во еден момент не сум го помислил тоа, а не пак така да се поставам.

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:


Зарем јас незнаев дека не е исто да се биде осомничен и виновен. Само сакав да ти кажам дека од тогаш ништо не се промени , исти луѓе ист бизнис иста неспособна полиција.


Јас немав ниту на крај ум помисла тоа да го кажам, мислев на тоа дека казната е поради оружјето, а дека за другите дела сеуште немало докази, или не биле доставени.

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:


Австриската полиција соработува со нашата повеќе од две години...и шо направија до сега . Јас кажувам за велешаните , ги познавам и знам како работат изјавите околу ова за мене се смешни. Овие другиве незнам со шо се занимаваат.


Полицијата не знам како работи, а ниту со тоа кое ти го знаеш не сум толку запознаен, а судовите се друга приказна, но не е темата за тоа.

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:


Чудно е како ги одбираш поимите од туѓите коментари за да се истакнеш .



Ниту најмалку немам цел да се истакнувам, само сакав да потенцирам дека постои можност за дела сторени во странство, македонските државјани да бидат судени според македонското право и во Република Македонија.

Изменето од Македон - 24.Декември.2010 во 18:39
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:40
Зарем министерката не кажа дека делата сторени во во туѓа држаа не се во налдежност на МВР за случајот МПМ.
За ова коментар ?


Изменето од zenmaster - 24.Декември.2010 во 18:40
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:45
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Зарем министерката не кажа дека делата сторени во во туѓа држаа не сво налдежност на МВР за случајот МПМ.
За ова коментар ?


Зен, државјанинот кој во Унгарија е гонет за тоа дело, не се наоѓа на територијата на Република Македонија, а согласно член 118 тој мора да се затече на територија на Република Македонија или биде екстрадиран овде. Од друга страна, согласно алинеа 2 од став 2 од член 120 од КЗ нема да се преземе ако во странство е применета мерка на безбедност лишување од слобода.
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2010 во 18:48
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Зарем министерката не кажа дека делата сторени во во туѓа држаа не сво налдежност на МВР за случајот МПМ.
За ова коментар ?


Зен, државјанинот кој во Унгарија е гонет за тоа дело, не се наоѓа на територијата на Република Македонија, а согласно член 118 тој мора да се затече на територија на Република Македонија или биде екстрадиран овде. Од друга страна, согласно алинеа 2 од став 2 од член 120 од КЗ нема да се преземе ако во странство е применета мерка на безбедност лишување од слобода.
 
 
Ок...излегуваме надвор од тема ама се работи за шоферот на Срѓан Керим И мислам дека после тоа долго има престојувано во МКД .
Признал дека парите се на МПМ и Срѓан К. како генерален менаџер има одговорност.
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2010 во 07:02
Koi se be sega pa ovie, koja e taa frankfurtska mafija.?????
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2010 во 19:02
Originally posted by Schatzii Schatzii напиша:

Акција " Диригент " : 29 лица од франкфуртската мафија со лисици на рацете

Триесетина осомничени наркодилери кои биле дел од франкфуртската мафија се уапсени во неколку градови во државава во рамки на меѓународна акација „Диригент“ за разбивање на сиџир на трговија со дрога, помагање и перење пари.

Утрово 350 полицајци во координирана акција апселе во Скопје, Велес, Гевгелија и Свети Николе.

Меѓу приведените се и шестмина организатори на криминалната група, меѓу нив и главните Зоран Манасков- Скршениот, Спасе Димовски- Ајдук и Томе Димовски- Томче.

Осомничените пренесувале дрога од Балканот во Виена и во Франкфурт, а во своите објекти ја организирале и шемата за препродавање.

Приведените ќе бидат префрлени на распит во скопските полициски станици бидејќи станува збор за организиран криминал.

Во рамки на меѓународната акција учествуваат германската, австриската и македонската полиција.

Повеќе детали за меѓународната акција ќе бидат објавени утре на прес конференција во Виена.

Уапсен и мозокот на франкфуртската мафија



Dali ova e znak deka i Bekam kje si go dobie svojot jeeap nazad?
ili pu.pu.pu......ova ne e predvideno so oova akcija??????




,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2010 во 19:33
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Koi se be sega pa ovie, koja e taa frankfurtska mafija.?????



Lugjeto koi go "spasuvaa" Veles otkako im gi ispozatvorija site fabriki...
Incredible Blue
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,235 секунди.