IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Надчовек
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Надчовек

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 22:00
Originally posted by TheCook TheCook напиша:

Nadcovekot kako zamisla na Niche ne e ona sto nekoi go zamisluvaat...toa e sepak normalen covek ... samo nadlugjeto bi bile grupa na ednakvi lugje ... ako na primer se istrebi celiot svet i ostanat samo najpametnite togas ke bide dostignata zamislata za nadlugje...
P.S.-Hitler rabotel na slicen princip i motivacija mu bila ideata za nadcovek samo toj ja promenil vo negova korist!!!
 
 
Kolku bi sakala da te procitam tebe na temava a ne Niche ....
Sto za tebe predstavuva NADCOVEK?
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 02:01
Originally posted by Kali Kali напиша:



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Friedrich Nietzsche.

Bil proglasen kako genijalec uste kako golobrado momche. Postaven za profesor na fakultet koga poveketo negovi studenti bea pomladi od nego. Umrel nervno obolen, a ne lud, poradi sifilis (ovaa bolest koja gi napagja nervite vo toa vreme bila neizlechiva). Perjanica na egzistencializmot, bezkompromisen borec koj go gleda ragjanjeto na Noviot Chovek kako Feniks sto se sozdava od pepelot na site chovechki slabosti.


Bil zloupotreben od nacistite vo toa vreme oti tie imale potreba za "nauchno" dokazuvanje i potpora na nivnite rasistichki ideali, no po chitanjeto na negovite dela na sekoj ke mu bide mnogu jasno deka Nietzsche, govorejki za "nadchovekot", ne govori za nishto drugo, tuku za moralno-duhovno vozdignuvanje! Samiot naslov na knigata "Taka zboruvase Zaratustra " i mestoto na zbidnuvanjeto vo nea, go dokazuva toa.

Poradi toa razbirliv e i nepomirliviot stav na Crkvata vo odnos na negovite dela. Vo takanarechenata "Viktorijanska era", ovoj popski sin, ja razgoluva dogmata do koska, javno gi kritikuva hristijanskite misioneri koi odat vo Afrika i Azija kako prethodnica na kolonizirachkite vojski i koi vo imeto na hristijanskite morali gi zatvoraat ochite i premolchuvaat za krvavite zadushuvanja na rabotnichkite strajkovi. Toj, neplashejki se za svojata lichna sligurnost, kako nitu za svojata pozicija na fakultetot, go objavuva "Antihrist" i na siot glas ja kritikuva hipokrizijata na Crkvata koja dovela do situacija chovekot poveke da ne veruva vo nisto, pa nitu vo samiot sebe si.

Niche ja vrti masata i veli:

GOSPODE! SHTO KJE BESHE TVOJATA SREKJA AKO NE POSTOEJA ONIE KOI GI OGREVASH?

Posle negovata TOCHKA stavena na seta chovekova destrukcija i prevrednuvanjeto na site vrednosti, samo Kreatorot moze da stavi zapirka...

Vo sporedba so nego site ostanati filozofi i etichari lichat na apatichni konformisti ili prazni intelektualni egzibicionisti.
Identicen post procitav na drug forum od drug user,oddamna, od pred skoro godina dena. Postot e citat od...? Inaku, Nice e fascinanten po mnogu nesta, kako i idejata za natcovekot..koja  mi se cini ja postavil vo korelacija so negovoto slavno "stani ona sto si"- nad site dogmi, nad ocekuvanjata, stereotipite, tuku sledejkji go svojot, edinstven, pat.





Istiot juzer, se citira samiot sebe si... Nietzsche e komentiran povekje pati na ovoj forum.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 02:30
За Кали и јас ќе се самоцитирам оти ме мрзи сега да пишувам толкуголема%20насмевка, бидејќи за Ниче имаме и друга тема на која веќе сме дискутирале за натчовекот:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Ниче... го почитувам, генијалец кој размислувал со отворен ум, без робување на догми, храбар... кај него секогаш во преден план е единката, индивидуалноста, слободниот дух.

Неговиот начин на пишување ми се допаѓа, остава можност за слободна интерпретација и фантазија на читателот.

Главните критики и стигматизирањето на Ниче како филозоф и духовен водач на нацистичката идеологија на Хитлер се обична грешка и манипилација со факти.
Неговата последна книга “Волја за моќ“ (која е најважна за нацистичката идеологија) е издадена врз основа на негови забелешки и записи кои не биле планирани за издавање, неповрзани и без главна идеја, со додавање пасуси од страна на неговата сестра или бришење на делови за кои таа сметала дека се во спротивност на наци-филозофијата.
Познато е дека неговата сестра по неговиот нервен слом станала легален издавач на неговите дела, кои самата ги изменувала, прилагодувала по нејзин терк. Таа ја има веројатно најголемата заслуга за обележувањето на Ниче како нацистички идеолог, бидејќи во другите свои дела тој отворено пишува против идејата на нацизмот и анти-семитизмот кој во тоа време се шири како опасен вирус.

Секако тука е и болниот ум на Хитлер, кој идеите на Ниче за надчовекот (Ubermensch), за слободната волја и волјата за моќ, секако извртени и неправилно протолкувани од прагматично-егоистични причини, ги искористил како алиби-оправдание за неговата фашистичка “филозофија“ и политика и за сите злодела кон човештвото.


Надчовекот или Übermensch Ниче го замислувал како последна карика во човековата еволуција. Поаѓајќи од Дарвиновата теорија за природна селекција на видовите, тој ја гледа човековата еволуција низ три стадиуми: мајмунот (примитивниот човек), современиот човек и надчовекот. Според него, надчовекот ги отфрла стегите на современиот човек и се враќа кон природната, односно преминува во една возвишена и слободна состојба.
Тоа е човек на кој ќе му треба нов морал, кој ќе биде над доброто и над злото, ќе биде исполнет со енергија и храброст, човек духовно слободен и неограничен... со еден збор надчовекот е стремеж на човекот кон својот идеал.

Сите други интерпретации на Ниче се злоупотреба на неговата основна мисла, барем јас така го имам сфатено...да


Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 10:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:




Istiot juzer, se citira samiot sebe si... Nietzsche e komentiran povekje pati na ovoj forum.



Ne e istiot, i ne e ovoj forum...znaci, ako ne ste citirale od ist izvor, togas nekoj te citira tebe...sto e komplimentсреќа
Nejse, prodolzete so ubaviot muabet:)


Изменето од Kali - 03.Април.2010 во 10:21
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 16:35
Blagodaram za komplimentot.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 17:39
А што мислите вие, за она како е дефиниран надчовекот и што треба да биде во иднина, како и што треба да се направи за истиот да стане реалност? Што мислите вие, а не што мислел Ниче?
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2010 во 18:16
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

А што мислите вие, за она како е дефиниран надчовекот и што треба да биде во иднина, како и што треба да се направи за истиот да стане реалност? Што мислите вие, а не што мислел Ниче?


Poentata e mnogu ednostavna, spored meneсреќа, kako i povekjeto "golemi" nesta- covekot ednostavno treba da ja zivee svojata sustina, da ja razviva svesnosta nad egoto i negovite konstrukti i introekti-sto velat, e proces, pat na stradanje, kako nikoj drug. Nadminuvanjeto na samiot sebe ( t.e. na svoeto ego) e najgolemata i najteskata zadaca koja moze da se ispravi pred onoj koj kje ja prezeme.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 02:21
Originally posted by Kali Kali напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

А што мислите вие, за она како е дефиниран надчовекот и што треба да биде во иднина, како и што треба да се направи за истиот да стане реалност? Што мислите вие, а не што мислел Ниче?


Poentata e mnogu ednostavna, spored meneсреќа, kako i povekjeto "golemi" nesta- covekot ednostavno treba da ja zivee svojata sustina, da ja razviva svesnosta nad egoto i negovite konstrukti i introekti-sto velat, e proces, pat na stradanje, kako nikoj drug. Nadminuvanjeto na samiot sebe ( t.e. na svoeto ego) e najgolemata i najteskata zadaca koja moze da se ispravi pred onoj koj kje ja prezeme.


Како до тоа надминување на самиот себе, и дали истото тоа надминување е реалност, не само пуста желба? Дали е возможно да се издигнеме (пред се мислам дека Ниче мислел на духовно ниво) на поголемото скалило, од тоа на кое сега се наоѓаме, дали воопшто некој од нас го посакува тоа и дали некој пробува да го достигне тоа ниво, затоа што барем колку што знам, нема некојси надчовеци до денешно време.
Ако истото тоа воздигнување е достижно, што е тоа што нас како човечки род не кочи, не можеме да го достигнеме толку "посакуваното" духовно издигнување на следното скалило?

Суштината на живеењето мислам дека никој со точност не ја знае, секој од нас живее онака како што мисли дека е најдобро за него, онака како што посакува. Затоа, ако на некој ковач му раскажеш за надминувањето на самите себе, а тој макотрпно поголемиот дел го поминува работејќи за да го прехрани своето семејство, не би го воодушевиле многу, многу. Или пак, самото достигнување на замислените Надлуѓе е привилегија, т.е. не може секој да биде Надчовек?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 04:27
Na nekoj nachin samiot si davash odgovor na toa mnogu dobro prashanje.

Imeno, ne e nimalu lesno chovek da se potkrene povisoko od duhoven (svesen) aspekt. I obichno toa doagja so neochekuvan, nagol kvalitativen skok. Zatoa se govori deka "chovekot se prosvetli", a ne "chovekot se prosvetluvashe". Prvin treba da se dojde do edna kritichna tochka vo dhovnosta za da se prefrli na drugo povisoko nivo. Na Buda mu trebaa trinaesettina godini intenzivno prouchuvanje i prakticiranj na site do togash poznati veruvanja, religii i veshtini za da dojde do momentot na svoeto prosvetluvanje.

Problemot e shto postoi inertnost kaj lugjeto, diktirana od nivnite potrebi, naviki, zabludi, tradicii, veruvanja, sredina, roditeli, prijateli, kultura i t.n. Napreduvanjeto vo duhovnosta de facto znachi oddalechuvanje i oddeluvanje od seto ova nabrojano. A toa ne e ednostavna rabota... oti sekoj saka da si ostane vo komoditetot na svojata poznata sredina.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 04:52
Originally posted by Kali Kali напиша:


Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

А што мислите вие, за она како е дефиниран надчовекот и што треба да биде во иднина, како и што треба да се направи за истиот да стане реалност? Што мислите вие, а не што мислел Ниче?
Poentata e mnogu ednostavna, spored meneсреќа, kako i povekjeto "golemi" nesta- covekot ednostavno treba da ja zivee svojata sustina, da ja razviva svesnosta nad egoto i negovite konstrukti i introekti-sto velat, e proces, pat na stradanje, kako nikoj drug. Nadminuvanjeto na samiot sebe ( t.e. na svoeto ego) e najgolemata i najteskata zadaca koja moze da se ispravi pred onoj koj kje ja prezeme.


Ова
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2010 во 10:17
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:



Како до тоа надминување на самиот себе, и дали истото тоа надминување е реалност, не само пуста желба? Дали е возможно да се издигнеме (пред се мислам дека Ниче мислел на духовно ниво) на поголемото скалило, од тоа на кое сега се наоѓаме, дали воопшто некој од нас го посакува тоа и дали некој пробува да го достигне тоа ниво, затоа што барем колку што знам, нема некојси надчовеци до денешно време.
Ако истото тоа воздигнување е достижно, што е тоа што нас како човечки род не кочи, не можеме да го достигнеме толку "посакуваното" духовно издигнување на следното скалило?

Суштината на живеењето мислам дека никој со точност не ја знае, секој од нас живее онака како што мисли дека е најдобро за него, онака како што посакува. Затоа, ако на некој ковач му раскажеш за надминувањето на самите себе, а тој макотрпно поголемиот дел го поминува работејќи за да го прехрани своето семејство, не би го воодушевиле многу, многу. Или пак, самото достигнување на замислените Надлуѓе е привилегија, т.е. не може секој да биде Надчовек?


Na ova ne sum odgovorila:)
Da, deka nema nekoi "nadchoveci" vo denesno vreme... Zatoa sto lugjeto se gubat sebesi vo trkata so egzistencijata. Makedonija denes e odlicen primer...zapadot isto taka, iako toj e vekovi ponapred vo razvojot na sistemot, no sega pravi napori da se vrati kon sebesi.
Na koj nacin mislam deka se gubat? Lugjeto mnogu malku se slusaat sebesi...mnogu malku si postavuvaat prasanja kako: sto navistina sakam? sto cuvstvuvam?
Mnogu povekje razmisluvaat, sto e pozelno? kako treba da ziveam? sto moram? sto treba da napravam da go zadovolam opsto prifateniot ideal
(a ne sebesi)? Lugjeto pobrzo kje ti kazat sto mislat za nesto, otkolku kako se cuvstvuvaat vo momentot.

Toa e egoto. Toa e ona koe lugjeto gi koci.
A nadcovekot na Nice,  i duhovnoto izdignuvanje kako jas go sfakjam, ne e nesto magicno, i specijalno, i rezervirano za posebni lugje- za formalno obrazovani, za mislecki lugje, koi imaat vreme i moznosti, da mislat. Mislenjeto- e tvorevina na egoto.
Tokmu toj kovac koj go spomnuvas, ednostavno covek koj si go zivee zivotot najdobro sto umee, i ima dovolno zivotna mudrost, bi mozel da bide na najdobar pat da bide Nicevski nadcovek:)




Изменето од Kali - 05.Јуни.2010 во 11:37
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2010 во 12:36
Interesno e kako ubavo gi znaeme site definicii za naseto kompletno bitisuvanje.Ima samo eden mal problem vo seto toa...среќа

Kako toa edno zboruvame,a drugo pravime?
Dualitet na licnosta?
Zosto ne bi si go pokazal mojot "lik" takov kakov sto e?

VISTINSKITE PROMENI KAJ COVEKOT DOAGJAAT VO MOMENTOT KOGA KE SI GO PRIFATIME ONA STO E VO NAS NAVISTINA,A NE ONA STO TREBA DA BIDE

“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Ние Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Октомври.2011
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ние Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2011 во 07:28
далеку подобро е: свечовек.
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2011 во 09:37
 nadchovek., .skrien e vo sekoj od nas ., samo bara tenzichna sostojba da si go pokazhe svoeto vistinsko lice.vo dobar del dobrosta ., a vo poveketo sluchaevi ., seta grdotija ., na egoto uchmaeno i potisnuvanoнамигнување
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.