IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Canon ili NIkon
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Canon ili NIkon

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 00:17
Originally posted by Марио Марио напиша:

Jas kje mu odgovoram vaka:
Ako prasuvas sto da kupis idi spored slednava analogija - "kupi ja onaa marka za koja znaes najvekje prijateli sto ja koristat." Taka bi imal poshirog spektar na objektivi koi mozes da gi koristis.



Podbar odgovor od ova gore nemozese da dobies.
Ako nemas ortaci sto slikaat, vidi kolku ti e cergata, pojdi vo PIX+ i/ili Genel, fati aparatite koi mozes da si gi dozvolis vo raka i vidi sto ce ti legne i kupi go.
Namini prvo na forumov (ama ne pod kupi/prodaj) za da se rasprasas za sto staklo da zemes za aparatot sto si go odbral. Vo stakloto moze da se zaebes, vo aparatot tesko.

Inaku:
-Statisticki gledano, Canon drzi pogolem del od pazarot.
-Statistikata veli, deka poslednive godini razlikata se namaluva.
-Statistikata vo svetot, kaj nas ne vredi nisto.
-Nasata statistika (nepoznata za mene) na Canon i Nikon ne im vredi nisto (mal pazar sme)
-Najvazno... Niedna statistika od vakov tip, tebe ne ti vredi nisto намигнување


Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JAWA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JAWA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 00:54
Originally posted by Pero_DzULA Pero_DzULA напиша:

Mene na primer bi me interesiralo dali nekoj vo Makedonija ima Hasselblad, ali DIGITAL, znam deka ima analogni na FILM


И мене ова ме интересира трепкање   Никој ?!
____________________________________________
http://www.flickr.com/photos/kiril_jordanoski
Кон врв
within Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај within Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 01:07
Originally posted by JAWA JAWA напиша:


Originally posted by Pero_DzULA Pero_DzULA напиша:

Mene na primer bi me interesiralo dali nekoj vo Makedonija ima Hasselblad, ali DIGITAL, znam deka ima analogni na FILM
И мене ова ме интересира трепкање   Никој ?!


И дали некој има потреба од тоа/може да си го дозволи (треба да се земе во предвид) :)

.

Изменето од within - 30.Ноември.2009 во 01:07
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 08:55
Zemi si Pentax, za inat na site голема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 10:00

znam deka ima mamija ZD ili nekoja od tie digitalnite, ama ne sum sretnal nekoj sto ima digitalen Haselblad.

isto taka znam deka im go imaat nudeno hasselbladot na fotografi niz makedonija, ama dosega ne sum slusnal nekoj da go kupi. so cena koja e poblisku do cena na dobar avtomobil, malku koj bi kupil hassy. mal pazar sme, a i fotografijata se uste e nisko platena dejnost za investicija vo hasselblad.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 11:41
Filip Kondovski imase Mamiya ZD, dali uste ja ima, ne znam.
Generalno neisplatlivo e digitalen sreden format foto kamera kaj nas.
Ima pogolema isplatlivost od video kamera od 50.000 evra odkolku foto kamera od 5.000 evra.
Toa e realnosta.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
stariot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 194
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stariot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Ноември.2009 во 23:48
Originally posted by JAWA JAWA напиша:

Originally posted by Pero_DzULA Pero_DzULA напиша:

Mene na primer bi me interesiralo dali nekoj vo Makedonija ima Hasselblad, ali DIGITAL, znam deka ima analogni na FILM


И мене ова ме интересира трепкање   Никој ?!
 
Eden Srbin ima, go imase vo ReFoto.
kaj nas, za 10 godini... mozebi.
Najdobro e da molcis i da te smetaat za budala, otkolku da kazes nesto i site somnezi da isceznat.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Декември.2009 во 06:59
HASSABLAD analogen go imaat mnogu no cenata kako sto sega e na digitalniot ne bese ni blizu.
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2009 во 21:02
Cannon докажани се највеќе, мислам дека се најквалитетни и најдобри... п.с земете си камера од 10 мега пиксела
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 05:06
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

Cannon докажани се највеќе, мислам дека се најквалитетни и најдобри... п.с земете си камера од 10 мега пиксела


Ova od dolgogodisno iskustvo, so celosnite gami na dvata proizvoditeli?
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Декември.2009 во 17:13
Verojatno misli na P&S.
Кон врв
ladislav_king Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 94
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ladislav_king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 14:24
Canon.......
MainstreaM
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 14:51
10 мегапиксела...
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јануари.2010 во 14:52
Leica. ;)
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.