IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Рајот во Исламот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Рајот во Исламот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Ноември.2009 во 19:37
nemoze sea da vi odgooret jada nazli fatmi
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 13:38
Муслиманскиот поглед на рајот ми се чини како врв на телесните, наместо на духовните уживања како што е опишан во Библијата.

к*ранот вели дека верниците таму ќе добијат вакви и онакви девици, вино, песни..., а никаде не приметувам дека би имало зедништво со алах (поправете ме ако грешам), што не е случај со Библиската објава.


Paradise in Christianity

The place where God dwells. Heaven is the eventual home of the Christians who are saved by God's grace. It is heaven because it is where God is and Christians will enjoy eternal Fellowship with Him.


Paradise in Islam

Paradise to Muslims, a place of unimaginable bliss (32:17), a garden with trees and food (13:35;15:45-48) where the desires of faithful Muslims are met, (3:133; 9:38; 13:35; 39:34; 43:71; 53:13-15).
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 13:43


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 12:55
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 14:38
Ова со девициве многу интересно било бе.
Гледам бројките варираа од 70 па се до 100 и нагоре,плус и вдовици прочитав некаде ќе имало и сега мене ме интересира доколку е ова запишано во к*ранот што ќе прави еден добар муслиман со сите тие жени?
-Од каде доагаат сите тие жени?
Дали тие во исламскиот рај ќе служат само како сексуални објекти на мажите или едноставно кажано сексуални робинки за задоволување на некој верник.
-Што ако некоја жена е добра верничка тука на земскиов живот?
Дали и таа ќе има некоја бројка на сексуални робови кои ќе и служат само нејзе?
-Дали жените се секогаш девици и после раздевичувањето од страна на некој муслиман?
Зошто е  све подредено на сексуална основа?

Што ако некој добар муслиман во рајот ги одбие девиците?
Дали ќе сноси последици во однос на ова одбивање бидејќи не сака да има секс со толку многу жени,сака пример да си одмора и да пие од тоа виното и да јаде од медот,или не сака да ја изневери сопругата што ја имал на земјата која премногу ја љубел.
Или што ако тамо се сретне со син му а овај го види дека сиот се разблудничил трчајќи по жени,а тука на земјата му пропагирал дека треба да се љуби само една љубов ?

Ме интересира од каде во исламскиот рај доаѓаат девиците,дали се тие казнети невернички од исламската религија кои ширеле неморал на земајава или пак невернички од друга религија кои се грабнати и однесени во исламскиот рај?

Зошто не пишува во к*ранот дека добрите верници ќе ја најдат својата земска љубов во рајот,туку се е подредено на секс и девици,вино и мед.
Духовност некоја има ли?

Што ако некој муслиман почине на еве да речеам 100 години а знејќи сите ние дека неговиот сексуален апарат во тие години е тотално атрофиран како тој ќе задоволи толку девици?
-Ако е обврзан на тоа да мора да ги задоволи сите а има проблеми со потенција во тој случај дали има аптека тамо со модерниве препарати од типот на Виагра?

Што прави во рајот пример детенце што починало на 10 години во однос на ова со девициве?

Доколку добрите муслимански вреници заслужуваат толкав број на девици колку девици има на располагање Пророкот Мухамед?

Дали после распределбата на девиците може да се направи размена помеѓу нив,пример комшии или пријатели двајца сакаат да менуваат малу оти монотоно им станало секој ден со 70 девици да имаат секс?

Толку засега имам да прашам.

Во едно им го честитам празникот к*рбан Бајрам на сите муслимани.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 22:28
Добро е да се чита напишаното, инаку ќе одиме до сто и еден и назад.

Телата во рајот секако нема да ни бидат во ваква форма, тоа се некои нови тела и нови искуства. Пак ќе повторам сите тие описи се само симболи или приближувања на значењата, вистинската слика само Бог ја знае, тоа јасно е забележано во к*ранот и хадисите.к*ранот јасно става до знаење кога во многу ајети описот на Џеннетот го започнува со зборовите: " Примерот на Џеннетот..."

Фикс, ако син ти ( да претпоставиме) кој е малолетен те праша: -Тато што е секс? Дали си во состојба веродостојно да му појасниш и да го насочиш, или и ти ќе пробаш со метафори или симболи тоа да му го појасниш?
Кон врв
hleb20 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hleb20 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2009 во 22:53
I da mu kazet bez nikakvi metafori,simboli pak sin mu nema da svati. Isto kako chovekot so rajot, Bog i bez metafori,simboli da ti kaze shto e rajot nema da go svatime, ednostavno ne se svacat se dodeka ne se doziveet(citaj bidet) , zatoa shto ne mozesh neshto shto go nemah videno da go svatish ili opisheh ,odnosno doziviesh.
Nitu neko uvo slushnalo,nitu nekoe oko go videlo.
Vo imeto na Allah Milostiviot,Somilosen.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:02
Originally posted by Superior Superior напиша:

Добро е да се чита напишаното, инаку ќе одиме до сто и еден и назад.

Телата во рајот секако нема да ни бидат во ваква форма, тоа се некои нови тела и нови искуства. Пак ќе повторам сите тие описи се само симболи или приближувања на значењата, вистинската слика само Бог ја знае, тоа јасно е забележано во к*ранот и хадисите.к*ранот јасно става до знаење кога во многу ајети описот на Џеннетот го започнува со зборовите: " Примерот на Џеннетот..."

Фикс, ако син ти ( да претпоставиме) кој е малолетен те праша: -Тато што е секс? Дали си во состојба веродостојно да му појасниш и да го насочиш, или и ти ќе пробаш со метафори или симболи тоа да му го појасниш?


Од кај па нови искуства?

Е многу убаво. Која ти е таа метафора за алах и духовност, која вклучува девици, вино, песни? Изгледа не сум многу по тоа метафорите. Освен тоа, вие и самите се фалите дека кога ќе умрете ќе одите во Џенетот за да уживате со тие задоволства, а не дека ќе имате заедништво со алах.

И не ми е јасно: без разлика на верата, туку поради делата (кои алах ќе ви ги мери на вагата) ќе завршите во рајот или пеколот. Значи вие се додека не умрете, не можете да знаете каде ќе завршите. Која несигурност! Колку само е различно христијанството во кое секој што верува е спасен.


Не мора да значи дека одма ќе објаснува со штркови кои носат бебиња, или со пчелки и цветчиња. Детето не мора да ги знае сите детали, но сметам дека родителите треба до некаде да бидат отворени во врска со тоа.
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 17:58


Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 12:57
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 18:41
Originally posted by Superior Superior напиша:

Добро е да се чита напишаното, инаку ќе одиме до сто и еден и назад.

Телата во рајот секако нема да ни бидат во ваква форма, тоа се некои нови тела и нови искуства. Пак ќе повторам сите тие описи се само симболи или приближувања на значењата, вистинската слика само Бог ја знае, тоа јасно е забележано во к*ранот и хадисите.к*ранот јасно става до знаење кога во многу ајети описот на Џеннетот го започнува со зборовите: " Примерот на Џеннетот..."

Фикс, ако син ти ( да претпоставиме) кој е малолетен те праша: -Тато што е секс? Дали си во состојба веродостојно да му појасниш и да го насочиш, или и ти ќе пробаш со метафори или симболи тоа да му го појасниш?


Ама споредба даде,не ти држи вода ова.
Ајде барем кажи ни како исламските теолози го толкуваат тоа со девиците?
Зошто не ми договори на ниедно прашање?
Одговори со со свои зборови или изнеси свое мислење не гледам причина ти како слободоумен верник да не дадеш некое твое објаснување.
За било што пример не мора за девиците,еве за виното пример после за девиците нека биде.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 18:51
Superior, nemam nikakov problem so simbolichno prikazhuvanje na Rajot, ikao vo ovoj sluchaj simbolikata e prikazana mnogu detalno, nebare e tochno taka.

Od druga strana, kako posledica na onoa shto go kazha, izaga deka vo k*ranot ima raboti koi se napishani precizno i detalno, a sepak ne pretstavuvaat konkretna vistina, tuku se simbolichno ili figurativno izrazuvanje.

Prashanjeto shto neodbeglivo mi doaggja na umot e slednoto:

Spored koj princip odreduvash koj delovi od k*ranot se simbolichni, a koi ne?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 19:36
Според овој принцип: Prenosi se od Ebu Hurejre r.a. Da je Reslullah s.a.v.s. Rekao:

"Allah dz.s. Kaze: "Pripremio sam za svoje dobre robove ono sto oko nije vidjelo, sto uho nije culo i sto nije moglo na um pasti covjeku, pa procitajte ako zelite." (El-Feth, 131/7)

“I niko ne zna kakve ih skrivene radosti cekaju."
(Muslim, 2174; Muttefequn alejhi)


А сега уште мало додатно објаснување.

к*р’анските описи на џеннетот се всушност симболи и носење на пример и приближување на разбирањето:

„Примерот на џеннетот кој е ветен мутекијам, е во кој се реките, чива вода е со непроменета питкост и реки од млеко, чив вкус не се менува” (Мухаммед, 15).

„Пример на џеннет” т.е. ние донесуваме пример со кој сакаме да ти го приближиме разбирањето на џеннетот, а неговата сушност и поединечностите не ни се откриени во детали.

„Па ниедна душа не знае што им е сокриено, што ќе ги развесели нив како награда за она што го сториле”. (Ес-Сеџде, 17).

„..на џеннетот, чија широчина ги опфаќа небото и земјата..” (Али Имран, 133).

Значи, не е можно џеннетот да биде само бавча .
„..и изобилието од овошје, кое никогаш не исчезнува и кое не се забранува” .Тоа овошје е поинакво од нашето, кое исчезнува и се забранува..

и вино:


„Од него нема да ве боли главата, ниту телото ќе ви слабее” .

Тоа вино е поинакво од нам познатото, кое удира во глава и ја зашеметува главата.

За џеннетлиите к*р’анот вели:

„Ние од нивните гради ја извлековме омразата” (Ел_Е’араф, 43).

Овде душите се прочистени на начин кој ни е непознат

Џеннетот е, исто така, гајб, значи нам непознато нешто. Кога го констатираме ова тогаш со тоа не одрекуваме ниту едно телесно уживање. Ние веруваме дека џеннетот е телесно и душевно уживање, но она што сакаме овде особено да го подвлечеме е тоа дека поединостите на овој благодет и уживање, како и самиот начин како ќе биде тоа ни се непознати.

Џеннетот/Рајот не е пазар на секакво овоштие, жени и зеленчук, а не е ни Џехеннемот/Пеколот, печка за пржење на месо. Тоа е нешто што е искажано симболично на нам сфатлив начин, а чија суштина и вистина единствено ја знае Возвишениот Аллах.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 20:00
Superior, izvini na mojata nepreciznost vo iznesuvanjeto na prethodnoto prashanje.

Mene potpolno mi e razbirlivo deka opisot na Rajot vo k*ranot mozhe da bide simbolichen. Toa ne go polemiziram.

Prashanjeto se odnesuvanje na CELIOT k*ran. Dokolku tuika govorime za simbolichnost, togash avtomatski prifakjame deka vo k*ranot ima simbolichno, a ne konkretno napishani delovi.

Ova soznanie logichno naveduva na prashanjeto:


Spored koj princip eden vernik odreduva koi delovi od K*ranot se simbolichni, a koi ne?    


Изменето од Messenger - 29.Ноември.2009 во 20:01
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 20:19



Изменето од maria_magdalena - 08.Февруари.2010 во 13:23
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 20:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Superior, izvini na mojata nepreciznost vo iznesuvanjeto na prethodnoto prashanje.

Mene potpolno mi e razbirlivo deka opisot na Rajot vo k*ranot mozhe da bide simbolichen. Toa ne go polemiziram.

Prashanjeto se odnesuvanje na CELIOT k*ran. Dokolku tuika govorime za simbolichnost, togash avtomatski prifakjame deka vo k*ranot ima simbolichno, a ne konkretno napishani delovi.

Ova soznanie logichno naveduva na prashanjeto:


Spored koj princip eden vernik odreduva koi delovi od K*ranot se simbolichni, a koi ne?    


Според принципот на селектирање и одделување на оносветското од овосветското.

Изменето од Superior - 29.Ноември.2009 во 20:59
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.