IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Христовите и мухамедовите следбеници заедно
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Христовите и мухамедовите следбеници заедно

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 15:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sakaj go svojot sosed kako shto se sakash sebe si...

... site sme cheda na eden tatko, samo sme go zaboravile toa sonuvajki razlichni sonovi.


А сметаш дека треба да му се вратиме на тој Татко, на Нашиот Создател? Дека треба да се разбудиме од тие сонови, да ја согледаме реалноста и да тргнеме по Патот, барајќи ја Вистината и Животот?
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Ноември.2009 во 15:09
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Како луѓе и судејќи според некои основни човечки принципи и нирмативи - човек секогаш треба да биде човек со човекот, иако има ислкучоци...
Ако го гледаме учењето и ја споредуваме традицијата - ОБЕДИНУВАЊЕ- -НЕВОЗМОЖНО... едните се клањаат на нешто непознато - а другите се клањаат на Боговоплотениот...




Абе луѓе не ја гледајте само Библијата и к*ранот, гледајте ги и политичките закони, правила, прописи, кодекси... Бон - Тон, граѓанско воспитување...среќа
Еден Господ, еден живот, едно заедништво, еден свет...намигнување


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:42
Денес - како што веќе пишував - во швајцарија ќе (Иншалах) биде еден важен ден, бидејќи денес се гласа на референдум дали сунитите, шиитите и др. верзии на к*рејскиот ислам ќе им биде и со закон одобрено да се градат минариња.

Позитивно е што скоро сите поголеми христијански заедници во своите проповеди проповедаат дека тоа би требало да се дозволи и дека секој човек треба да смее секаде (во секоја земја) слободно, равноправно и достоинсвено да смее да ја практицира својата вера!

Народната швајцарска партија - која е една од највлијателните и најмогубројните - е против градење на минариња но е за слободна вероисповест на сите граѓани.
Така оваа партија со жалење ја прима оставката на еден нивен член кој пред 2 години тајно конвертирал во (мислам) сунитскиот ислам.
Овој член изјавува дека е срамотно што неговите браќа и сестри несмеат да ја практицираат својата вера со минариња како што тоа се прави во саудиска арабија, иран, ирак, и сите останати земји кои се под нивно мнозинсво и нивна власт.

Инаку овој политичар бил една влијателна личност на општинско ниво, но одсега натаму во знак на протест кон неговата партија која се противи против политичкото значење на минаретот, одлучно ја напушта!



Дали има вакви и слични случаји во арапскиот и останат свет, кадешто власта и мнозинсвото е во рацете на сунитите и шиитите?

И што би се случило со ние оџи и политичари кои би се залагале за рамноправност со (христијаните, евреите и) другите вери?

Што би се случило во иран, јемен, саудиска арабија, ... кога еден политичар (или оџа) јасно би се изјаснил дека е конвертиран во Верата Христова?


Поздрав до сите




             


Изменето од spiros - 29.Ноември.2009 во 14:46
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 14:47
Originally posted by spiros spiros напиша:


Што би се случило во иран, јемен, саудиска арабија, ... кога еден политичар јасно би се изјаснил дека е конвертиран во Верата Христова?


             


Тешко нив...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 16:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by spiros spiros напиша:

Што би се случило во иран, јемен, саудиска арабија, ... кога еден политичар јасно би се изјаснил дека е конвертиран во Верата Христова?


             
Тешко нив...

И јас - за жал - досега знам само за случаеви кадешто таквите се, но за среќа има и такви кои со БОЖЈА помош остануваат живи, пребегуваат во други земји и така сведочат за ВИСТИНАТА!


Што мислите; дали е можно заедништво и потполна рамноправност помеѓу овие две култури?

Ве молам образложете зошто е тоа така!?
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Superior Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 98
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Superior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 19:29
Оооооооо веќе тука сме имале и судии и егзекутори кои ја решија работата.

Аферим, аферим, значи нема потреба од наше мислење.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 19:34
Ne znam kako e vo site muslimanski zemji, no znam deka vo nekoi so zakon se zabraneti drugite religii. Za ova diskutiravme porano.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 19:38
Originally posted by spiros spiros напиша:

Денес - како што веќе пишував - во швајцарија ќе (Иншалах) биде еден важен ден, бидејќи денес се гласа на референдум дали сунитите, шиитите и др. верзии на к*рејскиот ислам ќе им биде и со закон одобрено да се градат минариња.



             


Првичните резултати од референдумот покажуваат дека веројатно нема да биде дозволена изградба на минариња (59 гласа против).

Што мислиш, како би изгледала Швајцарија со минарињаголема%20насмевка? Како тие би влијаеле на препознатливата архитектура и стилголема%20насмевка?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 19:40
a sto precat tolku minarinjata
zarem treba sega i kambanite i da se ne gradat
nee ubava rabota    ova ne vodi kon dobro

kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 19:44
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

a sto precat tolku minarinjata Каде тоа реков дека ми пречат?голема%20насмевка
zarem treba sega i kambanite i da se ne gradat
nee ubava rabota    ova ne vodi kon dobro Кое?




МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 19:51
Ne znam zoshto se pravi problem dokolku se dozvoluva gradenje na dzhamii, a ne i na minarinja, koga i onaka zabraneto e razglasuvanje na bilo sto vo ovie zemji. Dokollku minareto nema funkcija, a go rasipuva arhitetonskiot integritet na starite evropslki gradovi, ne gledam zoshto bi se stavalo tolkava vazhnost na niv.

Kaj mene ima mnogi dzhamii bez minarinja i muslimanskite vernici ne pravat problem od toa.

Ova e objaveno i vo Verski vesti.



Изменето од Messenger - 29.Ноември.2009 во 19:53
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 19:54
zarem tolku li vi prcat minarinata?http://www.youtube.com/watch?v=H1oYwEClhhU



http://www.youtube.com/watch?v=UnhPgFp55Vs

http://www.youtube.com/watch?v=Oy8ADHZqmZE


uzanoo

zarem tolku li vi preci islamot ?
ostavetegi na raadd
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 19:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

a sto precat tolku minarinjata
Каде тоа реков дека ми пречат?голема%20насмевкаzarem treba sega i kambanite i da se ne gradat
nee ubava rabota    ova ne vodi kon dobro
Кое?
zboruvam za ona sto se slucuva vo svajcarija
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Ноември.2009 во 20:00
Навистина не гледам место за паника.
Зар не е доволно тоа што на секого му е дозволено да си ја исповеда својата вера? Зар верникот нема да знае кое време треба да оди во џамија? Зар не е доволно тоа што има џамии?

Зар секоја земја нема своја архитектура по која е посебна и препознатлива, зошто да се изгуби печатот заради нечии хирови?

Пред извесно време беше објавена вест за изградба на прва црква во Саудиска Арабија.
Знаеш ли какви беа реакциите? среќа

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.