IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Македонија vs Југославија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Македонија vs Југославија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
Автор
Порака
ThePPPTrooper Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
АнтиКомунист..

Регистриран: 12.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThePPPTrooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 22:54
Originally posted by OUST OUST напиша:

А тоа што кажа дека „Македонска особина е да се омаловажува и уважува трудот на другиот“, НЕ Е ТОЧНО! Со ова ти навреди многу луѓе, македонци!



Да си ми жив и здрав брат

и тоа што мислат дека е карактеристично дека сме нација на предавници...
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:01
[
Тоа зашто кога способниот Македонец ќе дигне глава да направи нешто одозгора му скокаат еден куп неписмени и прости Македончиња а таквите ги има во поголем број во државата за разлика од овие првиве. Биле признаени и успешни во светот??? па нормално,паметни се по светот прибираат мозоци.Македонска особина е да се омаловажува и уважува трудот на другиот. Работава е „нико нико као Ја„.[/QUOTE]

Македончињата (како што ги нарекуваш ти) кои што скокаат се партиски полтрони на онаа партија на која што не и иде во прилог новитетот кој би го предложил некој поединец или организација. А тоа што кажа дека „Македонска особина е да се омаловажува и уважува трудот на другиот“, НЕ Е ТОЧНО! Со ова ти навреди многу луѓе, македонци! Тоа е особина на оние луѓе кои се незадоволни од сопствениот живот, па затоа плукаат на се што е успешно околу нив![/QUOTE]

Седи бе, све што не ти се свиѓа да прочиташ е адресирано како навреда на Македонците! Па и ја сум Македонка, сама себе се вреѓам ако сум го кажала тоа нели? Тоа е вистина и ако не звучи убаво сободно можеш да си ги затнеш ушите. И знаеш што ако зборуваме за мнозинството и главните карактеристики многумина се партиски војници и гз продаваат многу луѓе за ситно.
А невреднувањето на туѓиот труд се гледа преку редовната и навремена исплата на платите на луѓето која е катастрофално нередовна и потценувачка. Да не ширам понатака.
Уште полошо кога некој ќе почне да ги оправа работите како на пр.еднаква распределба на обемот на работа, бележење на навремено пријавување и одјавување од работното место, и сл работи одма не им чини на мнозинството. Мислам дека совршено им одговара на истите да се биде во постојан хаос зашто одлично почнале да се снаоѓаат во хаосот, оти во ред и дисциплина нема да може да се муља, да се сплеткари и да се гази еден преку друг.
И немој молим те да ми нафрлаш етикети не сум ги почитувала луѓето, сум ги навредувала и сл. Не пишувај све што ќе ти текне, ти се молам.

Изменето од GlenKlouz - 26.Јануари.2009 во 23:07
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
kosturot Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kosturot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:03
ovaa polarnava mecka izgleda go ima prespano periodot koga postoela drzavata jugoslavija pa sega tropa gluposti.
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:09
Како прво, правилно се пишува се', а не све. Се осеќа дека си југоносталгичарка Како второ, седам! Како трето, тоа беше чиста навреда, а ушите нема да ги затнувам бидејќи не читам со нив Тоа што мнозинството се партиски војници во оваа држава, на никого не му дава за право да зборува дека СИТЕ се партиски војници и СИТЕ го омаловажуваат туѓиот труд. Има голема разлика меѓу „мнозинството“ и „сите“!
Инаку, многу добро ми е позната ситуацијата во Македонија во однос на невреднување на трудот и нередовната исплата на платите, но фрустрацијата од тоа не се истура по форуми, туку правата се бараат преку синдикатот , кој за жал во Македонија воопшто и не функционира!!!
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:21
Originally posted by OUST OUST напиша:

Како прво, правилно се пишува се', а не све. Се осеќа дека си југоносталгичарка Како второ, седам! Како трето, тоа беше чиста навреда, а ушите нема да ги затнувам бидејќи не читам со нив Тоа што мнозинството се партиски војници во оваа држава, на никого не му дава за право да зборува дека СИТЕ се партиски војници и СИТЕ го омаловажуваат туѓиот труд. Има голема разлика меѓу „мнозинството“ и „сите“!
Инаку, многу добро ми е позната ситуацијата во Македонија во однос на невреднување на трудот и нередовната исплата на платите, но фрустрацијата од тоа не се истура по форуми, туку правата се бараат преку синдикатот , кој за жал во Македонија воопшто и не функционира!!!


Аууу чекај малку да се изразам литературно со акцент на третиот слог од позади према напред. Немој да ми држиш предавања од правопис и граматика господине. Верувам дека писменоста ни е на исто ниво. Ја не патам по никого и по ништо, живеам во сегашноста и живеам онака како сакам и како што очекував.Мојата реалност не ми ствара фрустрации зашто јас сум остварена личност за свои години. А ти бркај работа и уживај . Штета што не направив толку многу правописни грешки, сега ќе имаше материјал за поправка. Ааа да можеби времињата ги имам погрешено, де земи провери.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:27
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Originally posted by OUST OUST напиша:

Како прво, правилно се пишува се', а не све. Се осеќа дека си југоносталгичарка Како второ, седам! Како трето, тоа беше чиста навреда, а ушите нема да ги затнувам бидејќи не читам со нив Тоа што мнозинството се партиски војници во оваа држава, на никого не му дава за право да зборува дека СИТЕ се партиски војници и СИТЕ го омаловажуваат туѓиот труд. Има голема разлика меѓу „мнозинството“ и „сите“!
Инаку, многу добро ми е позната ситуацијата во Македонија во однос на невреднување на трудот и нередовната исплата на платите, но фрустрацијата од тоа не се истура по форуми, туку правата се бараат преку синдикатот , кој за жал во Македонија воопшто и не функционира!!!


Аууу чекај малку да се изразам литературно со акцент на третиот слог од позади према напред. Немој да ми држиш предавања од правопис и граматика господине. Верувам дека писменоста ни е на исто ниво. Ја не патам по никого и по ништо, живеам во сегашноста и живеам онака како сакам и како што очекував.Мојата реалност не ми ствара фрустрации зашто јас сум остварена личност за свои години. А ти бркај работа и уживај . Штета што не направив толку многу правописни грешки, сега ќе имаше материјал за поправка. Ааа да можеби времињата ги имам погрешено, де земи провери.


Без нервози де Јас не ја коментирав твојата писменост, само ми засмета „све“ па само те поправив! Зошто не го прокоментира понатамошниот дел од мојот претходен пост или се сложи со тоа што го кажав
БТВ мило ми е што си остварена личност на твоите години
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:35
Што сакаш да коментирам? Дисфункционалноста на синдикатите? Па јас веќе кажав што мислам за неорганизираноста, за отстуство на вистински цели, за ред и поредок, за функционалноста и почитување на законите. Ти тоа го нарече „навреда„ а јас само го опишав хаосот на секојдневицата.
И ме мрзи да си ги објаснувам постовите по 10 пати.
Ајде поздрав, вие продолжете со анализи, јас ќе се одмарам.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:41
Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Што сакаш да коментирам? Дисфункционалноста на синдикатите? Па јас веќе кажав што мислам за неорганизираноста, за отстуство на вистински цели, за ред и поредок, за функционалноста и почитување на законите. Ти тоа го нарече „навреда„ а јас само го опишав хаосот на секојдневицата.
И ме мрзи да си ги објаснувам постовите по 10 пати.
Ајде поздрав, вие продолжете со анализи, јас ќе се одмарам.


Почна да мешаш баби и жаби! Јас реков дека навреди кога кажа „Македонска особина е да се омаловажува и уважува трудот на другиот“, а не за дисфункционалноста на синдикатите!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:46
Originally posted by ThePPPTrooper ThePPPTrooper напиша:

работава е, си ја усравме Југославија и не бевме способни да ја зачуваме после Тито, па дај ќе ги усереме младиве сега...зарем не гледаш дека ако не си живеел во Југославија не може да знаеш што е убаво...по осамостојувањето, Македонија ја презедоа комунистите, југословените, Киро, Бранко, Љупчо...се беа тоа југословени, со нив се генерација, не со мене...и како заклучија дека Македонецот е неспособен...само ај, џабе е целото зборување, молчете, нашето време доаѓа
 
Младоста, неискуството и ентузијазмот одат заедно.
 
Ај сега разбирам  Киро да го наречеш комунист, Бранко може и вака и така, ама Љубчо? Најголемиот од сите македонци на Македонија на македонците! Човекот што ја одбрани Македонија од шиптарите! Што ги возобнови спомените на Ванчо Михајлов и други кољачи, за на крај да заврши като гражданин на Б’лгариа. Човекот што прв се освести за вистинските корени на македонците, и го призна б’лгарскиа произход.намигнување
 
Секоја чест на младоста, но децата што се родени во изолација, после осамостојувањето на Македонија, немаат реална представа за светот. Затоа што нивната представа на светот ја оформуваа сите претходни криминогени партиски структури на власт, луѓе со изопачени морални ставови, за да се стигне до античката еуфорија на Фирерот. Нивното расудување е пореметено, погрешно изградено. Затоа, прават и мислат обратно од она што светот го мисли. А кога си сам против целиот свет, не ти се пишува добро.
 
Македонците беа криминогени и неспособни и во Југославија. Затоа салам фабрика ниту се направи ниту остана. Но тогаш федерацијата беше посилна од МАкедонија, па ја финансираше додека можеше. 
 
 
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
OUST Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 6653
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај OUST Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:49
Originally posted by Polar Bear Polar Bear напиша:

Originally posted by ThePPPTrooper ThePPPTrooper напиша:

работава е, си ја усравме Југославија и не бевме способни да ја зачуваме после Тито, па дај ќе ги усереме младиве сега...зарем не гледаш дека ако не си живеел во Југославија не може да знаеш што е убаво...по осамостојувањето, Македонија ја презедоа комунистите, југословените, Киро, Бранко, Љупчо...се беа тоа југословени, со нив се генерација, не со мене...и како заклучија дека Македонецот е неспособен...само ај, џабе е целото зборување, молчете, нашето време доаѓа

 

Младоста, неискуството и ентузијазмот одат заедно.

 

Ај сега разбирам  Киро да го наречеш комунист, Бранко може и вака и така, ама Љубчо? Најголемиот од сите македонци на Македонија на македонците! Човекот што ја одбрани Македонија од шиптарите! Што ги возобнови спомените на Ванчо Михајлов и други кољачи, за на крај да заврши като гражданин на Б’лгариа. Човекот што прв се освести за вистинските корени на македонците, и го призна б’лгарскиа произход.намигнување

 

Секоја чест на младоста, но децата што се родени во изолација, после осамостојувањето на Македонија, немаат реална представа за светот. Затоа што нивната представа на светот ја оформуваа сите претходни криминогени партиски структури на власт, луѓе со изопачени морални ставови, за да се стигне до античката еуфорија на Фирерот. Нивното расудување е пореметено, погрешно изградено. Затоа, прават и мислат обратно од она што светот го мисли. А кога си сам против целиот свет, не ти се пишува добро.

 

Македонците беа криминогени и неспособни и во Југославија. Затоа салам фабрика ниту се направи ниту остана. Но тогаш федерацијата беше посилна од МАкедонија, па ја финансираше додека можеше. 

 

 

 

 


Читам и не ми се верува на очите
„ама Љубчо? Најголемиот од сите македонци на Македонија на македонците! Човекот што ја одбрани Македонија од шиптарите! Што ги возобнови спомените на Ванчо Михајлов и други кољачи, за на крај да заврши като гражданин на Б’лгариа. Човекот што прв се освести за вистинските корени на македонците, и го призна б’лгарскиа произход.“
Што се нема да прочиташ по форумов...
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:49
problemite se resavaat ako navistina se posocuvaat a ne ako se nie ok. moe i secie pravo e da si go kaze svoeto mislenje i svoeto zadovolstvo ili nezadovolstvo od opstestvoto. ne moze nikoj da mi veli deka omalovazuvam se makedonsko zatoa sto go posocuvam prstot na ona sto ne e vo red.

pred dve godini , mozebi i poveke vo "Cumu" bese gostinka devojka koja bila prvenec na generacija, sega veke ne se sekavam na koj fakultet , a vo toa vreme vrabotena veke edna edna godina vo "makedonski telekomunikacii " kako honorarec ili so dogovor na delo, ne se sekavam veke, sto znaci bez redoven raboten odnos.

Zabeleskata na Comovski bese deka na zapad , za prvencite na generacija site golemi firmi bukvalno se grabaat, im nudat stipendii uste za vreme na skoluvanjeto so sto si obezbeduvaat takvite sposobni idni intelektualci da rabotat za niv.

Kaj nas prvencite i onie koi zavrsuvaat fakultet so visok prosek sedat bez rabota ili se necii slugi.

i sega jas koja posocuvam deka toa ne mi se dopagja i deka e toa zatoa sto nekoi nesposobni i nepismeni makedonci ni ja vodat drzavata i taka nim im odgovara , jas sum taa sto omalovazuva?
Treba da kazam deka toa e ok?
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:50
Originally posted by OUST OUST напиша:

Originally posted by GlenKlouz GlenKlouz напиша:

Што сакаш да коментирам? Дисфункционалноста на синдикатите? Па јас веќе кажав што мислам за неорганизираноста, за отстуство на вистински цели, за ред и поредок, за функционалноста и почитување на законите. Ти тоа го нарече „навреда„ а јас само го опишав хаосот на секојдневицата.
И ме мрзи да си ги објаснувам постовите по 10 пати.
Ајде поздрав, вие продолжете со анализи, јас ќе се одмарам.


Почна да мешаш баби и жаби! Јас реков дека навреди кога кажа „Македонска особина е да се омаловажува и уважува трудот на другиот“, а не за дисфункционалноста на синдикатите!


Добро бре ајде не е Македонска особина, Парагвајска е. Ееееее веќе. Еве нека биде све како ти ќе кажеш од А-Ш. Валда ќе ти се направи ќеиф. Ама си напорен, иди 'ксни си сладоледче, нешто блашко, шеќер.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
ThePPPTrooper Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
АнтиКомунист..

Регистриран: 12.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 581
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ThePPPTrooper Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:52
Зборот ми беше дека човекот е роден и образован во комунизам, и Југославија...и одеднаш националист...е нема така...да бил на Голи Оток ајде де...
Those who wants to live, let them fight, and those who does not want to fight in this world of eternal struggle, do not deserve to live!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2009 во 23:53
Алал да му е на тој што кажа дека Македонија била со најнизок стандард, и сега ние плачеме за Југославија повеќе од оние со повисок стандард
и не се сеќавам кој ми кажа дека мојата генерација се задоволувала со се што ќе и се фрли, ај размислете сега кој се задоволувал со се што ќе му се фрлело
во Југославија ви давале мали небитни работи, кои полека ве терале да заборавате на своите интереси, и ко зомби да се клањате на нешто што ви пружило само основни работи
Алал да му е на тој што ја спомна индуструјата, на нас ни ја оставија текстилната, прехрамбената и металургијата, всушност ние ги снабдувавме со се што е потребно за останатите индустрии, а за возврат добивме многу малку (од индустријата)
и така ние денес си просиме за инвестиции...


Изменето од zabegan - 26.Јануари.2009 во 23:53
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,189 секунди.