IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Пророштвата на Исаија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Пророштвата на Исаија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 02:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


A Isus rekoj deka megju nas i Kreatorot ne postoi nikakov medijator. Sekoj sto ke se javi kako takov e lazhen prorok i ne treba da mu se veruva.
 
Малку попрецизно, христијанската теологија вели вака:
Нема друг посредник меѓу нас и Создателот освен Исус Христос.
Исус Христос е посредникот на Новиот Завет (Новиот Пакт/Договор) меѓу луѓето и Бог.
Посредник на Стариот Завет беше Мојсеј и тој го завери стариот завет со крвта на јунци...
 
"Потоа ја зеде Книгата на Заветот па му ја прочита гласно на народот, а народот одговори: „Ќе вршиме и ќе послушаме сè што рече Господ.” Потоа Мојсеј ја зеде крвта и го попрска народот, говорејќи: „Ова е крвта на Заветот што Господ го воспоставува сега со вас на основа на сите овие зборови.”"
(Излез 24:7-8)
 
Значи заветот беше заснован на зборовите на евреите "Ќе вршиме и ќе послушаме се што рече Господ".
Но овој завет беше прекршен од страна на евреите бидејќи тие очигледно не извршија се што Господ им рече т.е. тие не го исполнија Законот.
Затоа Бог, сожалувајќи се на нивната немоќ и несовршеност да го исполнат Законот, им обезбеди нов завет, далеку подобар од стариот...
 
"Еве доаѓаат денови - говори Господ - кога ќе склучам Нов Завет со Израелевиот дом и со Јудиниот дом. Не Завет каков што склучив со нивните татковци во денот кога ги зедов за рака за да ги изведам од Египетската Земја, Завет што тие го раскинаа иако Јас Сум нивни господар - говори Господ. Туку, ова е Завет што ќе го склучам со Израелевиот дом по оние денови - говори Господ. Мојот закон ќе го ставам во нивната душа и ќе го напишам во нивното срце. И ќе бидам нивен Бог, а тие Мој народ. И веќе не ќе го учи другарот другар ни братот брат, зборувајќи: ‘Познајте Го Господа!’ туку сите ќе Ме познаваат, и мало и големо, говори Господ - зашто ќе го простам нивното беззаконие и не ќе си спомнувам веќе за нивните гревови."
(Еремија 31:31-34)
 
Бидејќи не се најде ниту еден посредник, да посредува за луѓето, Бог ја употреби Својата мишка т.е. Својата десница - Својот Син...
 
"Виде дека нема човек, се зачуди дека нема посредник. Тогаш Му помогна Неговата мишка и Неговата правда Го потпре. Ја облече праведноста како оклоп, го стави на главата шлемот на спасението. Со одмаздата се облече како со облека, со ревноста се наметна како со наметка."
(Исаија 59:17-18)
 
Исус Христос стана посредник на Новиот Завет.
Христос не го завери заветот со крвта на јунци како Мојсеј, туку со Сопствената скапоцена крв. Овој пат немаме човек за посредник, туку лично Бог е посредник на Новиот Завет. Големата предност во тоа е што ако човек може да го раскине заветот, Бог не може. Бог е верен на Својот Завет и затоа Новиот Завет е вечен завет.
 
Новиот Завет не е заснован на Законот, туку на милоста Божја.
Во Новиот Завет нема место за жртви и посредници (свештеници) бидејќи Христос е единствениот посредник и првосвештеник и Христовата жртва е ДОВОЛНА жртва за секој грев на човекот. Во Новиот Завет нема место за колење јагниња (к*рбани), палење свеќи, искупување со праведни дела, застапување на свештеници итн.
Во Новиот Завет праведноста не доаѓа преку исполнувањето на Законот, туку преку вера во Исус Христос.
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 23:26
Пророштво: Христовата служба ќе започне во Галилеја
 
"Во прво време Тој ја понижи Завулоновата Земја и Нефталимовата Земја, но во последното време Тој ќе го прослави патот покрај морето од другата страна на Јордан - незнабожечката Галилеја. "
(Исаија 9:1)
 
 
Исполнување:
 
"А кога чу дека Јован е предаден, се повлече во Галилеја. И откако го напушти Назарет, дојде и се насели во Капернаум, крај морето, во пределите Завулонови и Нефталимови,... Оттогаш Исус почна да проповеда и да говори: „Покајте се, зашто царството небесно се приближи!” "
(Матеј 4:12-17)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Toa e Bozhjiot dar vo site nas. Toa e Svetiot Duh kaj hristijanite. Site sme Bozhji cheda i zatoa dlaboko vo sebe site mozheme da go otkrieme toa, bez da posegnuvame kon nikakva religija ili nikakvi elaborirani sistemi za "prosvetluvanje". Vo osnova, neshtata se mnogu ednostavni, no nekoi sakaat da ja matat vodata za da ne bide bistra. Narodot veli: vo matno najdobro se lovi.

A Isus rekol deka megju nas i Kreatorot ne postoi nikakov medijator. Sekoj sto ke se javi kako takov e lazhen prorok i ne treba da mu se veruva. Isus isto taka najavuva deka, posle nego i posle negovoto budenje na svesta kaj lugjeto, sekoj sto ke dojde velejki oti e Bozhji profet, ne e nishto drugo tuku imposter. Sekoja doktrina na zatvaranje na svesta i vrakjanje na chovekot kon starite zakoni koi diktiraat detalni propisi za sekoj moment od chovekoviot zhivot ne e nishto drugo tuku regresiranje kon staroto i odminatoto. Zatoa toa nikogash nemozhe da bide Bozhja volja. Kreatorot veke go objavi noviot zakon za novoto vreme i za novite generacii na svoite cheda i sekoe vrakjanje nazad e nepochituvanje na Negovata volja.

Kako takvo, toa mozhe samo da bide sankcionirano.


potpolno se soglasuvam so tebe,,,megju nas i Kreatorot ,,nema i ne smee da ima nikakov medijator,,,
Patot do srekata e sloboden i otvoren avtopat na koj sekoj mozhe da stapne dobrovolno..Sekoj e vnatreshno obdaren so site ovie prava i privilegii..Bog nim im gi dal na site lugje,,bez diskriminacija,,
Prirodata,,zemjata,,i nebesata,,im pripagjaat na sekoj chovek,,,

Toj ja vsadil Negovata religija vo sekoe chovechko sushtestvo pri ragjanjeto,,
"Vistinskata religija e vrodena,,"religio naturalis",,so koja site lugje se opremeni",,se veli vo Quranot..
Sekoj ja poseduva nea,,,osven ako akulturacijata,,i indoktrinacijata,,rasipanosta ili odvratnosta ne go nauchile poinaku...

zatoa site lugje imaat darba,,"shesto setilo"..so shto tie mozhaat da go spoznaat Bog kako Bog..

Chovekot e roden so iljadnici sovrshenstva,,so darbi za razbiranje,,i so edno vnatreshno setilo so koe treba da ja zapoznae Boga,,,Vo ova site lugje se ednakvi,,bidejki toa sleduva od samoto nivno postoenje,,od nivnata sozdatelnost..

p.s EvAngelos,,,izvini shto mozhebi ti ja rasipuvame temata...
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:16
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:


Toj ja vsadil Negovata religija vo sekoe chovechko sushtestvo pri ragjanjeto,,
"Vistinskata religija e vrodena,,"religio naturalis",,so koja site lugje se opremeni",,se veli vo Quranot..
Sekoj ja poseduva nea,,,osven ako akulturacijata,,i indoktrinacijata,,rasipanosta ili odvratnosta ne go nauchile poinaku...
 
Мајка ми вели дека кога била бремена со мене многу сум се вртел кај неа во стомак и многу сум клоцал. Нестрплив сум утре да и кажам дека јас всушнсот сум се вртел кон Мека и дека не сум клоцал, туку намаз сум вршел голема%20насмевка
 
Еее шо убо ми беше ко муслиман, се додека не дојдоа индоктринацијата, расипаноста и одвратноста и ме научија поинаку среќа
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

Toj ja vsadil Negovata religija vo sekoe chovechko sushtestvo pri ragjanjeto,, "Vistinskata religija e vrodena,,"religio naturalis",,so koja site lugje se opremeni",,se veli vo Quranot.. Sekoj ja poseduva nea,,,osven ako akulturacijata,,i indoktrinacijata,,rasipanosta ili odvratnosta ne go nauchile poinaku...

 

Мајка ми вели дека кога била бремена со мене многу сум се вртел кај неа во стомак и многу сум клоцал. Нестрплив сум утре да и кажам дека јас всушнсот сум се вртел кон Мека и дека не сум клоцал, туку намаз сум вршел голема%20насмевка

 

Еее шо убо ми беше ко муслиман, се додека не дојдоа индоктринацијата, расипаноста и одвратноста и ме научија поинаку среќа

 


ne znam dali ke mi veruvash,,,ama znaev sto% deka na ova ke reagirash,,,

i veruvaj mi,,,poentata ne mi beshe deka rasipanosta i odvratnosta gi nauchat lugjeto na hristijanstvo,,,oki???
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 01:49
Пророштво: Мртвите ќе оживуваат
 
"Твоите мртви ќе оживеат, телата ќе воскреснат. Разбудете се и воскликнувајте, жители на правот! Зашто Твојата роса е - роса на светлината, и земјата ќе ги исфрли мртвите."
(Исаија 26:19)
 
Исполнување:
 
"Откако го рече тоа, викна со силен глас: „Лазаре, излези надвор!” Умрениот излезе, завиткан со повои по рацете и нозете, а лицето му беше забрадено со крпа. Исус им рече: „Одвиткајте го и оставете го да оди!” "
(Јован 11:43-44)
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 15:09
Малку попрецизно, христијанската теологија вели вака:
Нема друг посредник меѓу нас и Создателот освен Исус Христос.
Исус Христос е посредникот на Новиот Завет (Новиот Пакт/Договор) меѓу луѓето и Бог.

Kako mnogu pati taka i voj pat EvAngelos ni dokazuva i ni potvrduva deka Isus (ISA) bil samo pratenik bozji kako sto toj vika POSREDNIK megu lugeto i Bog ,od ovoj primer se gleda deka Biblijata se kosi so logicnoto razmisluvanje :) Siguren sum deka vo naredniot post evangelos ke rece deka toa nema vrska so temava i deka sum izlegol od kontekst.
Beautiful Mind

Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 15:39
Ezan - ne si izlegol od kontekst... ama nishto ne si razbral...
Кон врв
Ezan-a Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Локација: Somalia
Статус: Офлајн
Поени: 150
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ezan-a Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 15:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Ezan - ne si izlegol od kontekst... ama nishto ne si razbral...


Zidarski prijatele sto treba da razberam,ne treba da poseduvas kojznae sto za da ti stanat jasni rabotite,Biblijata se kosi so logicnioto razmisluvanje na sekoj covek...
Beautiful Mind

Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 17:42
Eve edna tema na EvAngelos so izmisleni prorostva.

Da ne pisuvam i za site tuka koi gi navede deka se lazni.
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8980&PN=2
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 23:33
ocigledno mohamed ne moze da posreduva za vernicite, samo Isus
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 23:39
Pa daj argument za ova tvoe tvrdenje izvini predpostavka?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 01:53
Ве молам или пишувајте на темата, или не ја расипувајте истата.
Благодарам.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 01:58

Ezan, убаво вели zidarski за тебе, не си излегол од контекст, ама ништо не си разбрал.

Меѓу другото, јас во мојот пост реков и дека...

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Овој пат немаме човек за посредник, туку лично Бог е посредник на Новиот Завет. Големата предност во тоа е што ако човек може да го раскине заветот, Бог не може. Бог е верен на Својот Завет и затоа Новиот Завет е вечен завет.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.