IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Sony XDCAM EX1 - prvi vpecatoci
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Sony XDCAM EX1 - prvi vpecatoci

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 19:15
Tegla dobro izgledas so kamerava samo da ne tie malku teska za drzenje
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јануари.2008 во 22:45
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Aj posle praznicite kje snimam kratki klipcinja, kak sto treb, so stativ itn itn. Strpete se za posle praznicite. Inaku namerno snimav so mnogu dvizenje od raka za da vidam kakvi artefakti pravi mpeg kompresijata. Se trpat намигнување.

Strpete se do sreda idnata nedela. vi vetuvam ubavi klipovi.
Da ja imav doma kamerata uste vecer kje imase.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 01:40
Ajde napravi test kako sto treba, na stativ i vo razlichni svetlinski uslovi i istovremeno snimaj gi istite raboti i so tvojata PD150, pa potoa sporedi go kvalitetot na dvete kameri vo odnos na svetlinskite uslovi i kompariraj gi DV sekvencite od dvete kameri.

Taka ke ni dadesh orientacija koja e osetlivosta na kamerata i kakov kvalitet na DV konverzija dava.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 09:13

Ми се допаѓа предлогот на Зоран.аплауз

Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 12:39

Каде се ветените материјализбунетостголема%20насмевка.

Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 03:27
Alo Tegla, aloooooo...

Pa nemoj sega da ne ostavash na pola pat... ova kako na mali dechinja, ke ni vetish lizhavcinja, ke ni gi pokazhesh i potoa... opa, gi snemalo pozadi grb.
Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 00:58
@ Tegla

Ako naskoro praish test na EX1 probaj go ova:

XDCAM EX Wobble

Sporedba radi.


Pozdrav

Igor




Кон врв
Igor-T Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2006
Статус: Офлајн
Поени: 622
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Igor-T Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 01:08

A eve interesno video so EX1 i Letus35 Extreme:

Piccadilly Furs: Letus extreme and Sony ex1 demo

Kako shto vidov, voglavno snimeno na overcast, hazy i noke.


Pozdrav

Igor




Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 02:24
Kamerata koja ja testirav distributerot si ja zema i ja dade na drugo mesto. taka sto kje se obidam da napravam upload na toa sto go imam snimeno normalno. Edinstveno mi e krivo sto ne ja probav so SDI out vo HD-SDI karticka kako AJA Kona. Inaku tie klipovi od raka namerno ja mrdav za da se vidat artefaktite od kompresijata, ama ova sto go vidov "woble" mene ne mi se pojavi, kojznae тага.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 12:36
Ништо од материјалите. Само се изначекавме.тага А баш ме интересираше.збунетостголема%20насмевка
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 06:53
Tokmu vecherva go snimav Srgjan Kerim ( i Majk Zafirovski, Dzhon Bitov i uste nekolku drugi lugje) vo Toronto, koga za prv pat ja vidov EX-1 na stativ do mene. Duri sega mi stana jasno kolku e mala. Neshto e podebela od FX-1 i na prv pogled nema da vi svrti vnimanie deka e porazlichna od site drugi handycam kameri. Do nea imashe i edna FX-1, pa go zamoliv chovekot koj gi opsluzhuvashe i dvete kameri da gi postavi na 0dB gain za sporedba.

Imam komentar od samo dva zbora: nema sporedba!

Ushte ednash ke recham, za mene e shteta sto ja napravile da snima samo na kartichki, iako znam deka idninata e tamu.

P.S. Chovekov imashe samo dve kartichki, pa koga mu se ispolni prvata, dodeka kamerata avtomatski se prefrli na vtorata, toj ja izvadi prvata i otide da ja prazni na laptop. Abe makata ke te nauchi na sekakvi trikovi...
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 12:17
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Imam komentar od samo dva zbora: nema sporedba!

 


Na site testovi EX1 ima superioren kvalitet na slika. Izmerena e pogolema dinamika od RED ONE. Na Red se izmereni 8 f-stops, dodeka na EX1 10 f-stops dinamika. Mnogu e ostra zaradi 1920x1080 native senzorite. Isto taka kolorot e mnogu dobar zaradi 3 senzori za sekoja boja.
Edinstvena maana e toa sto e CMOS i ima idiotski "rolling shutter", vekje otvoriv tema za toa тагатага
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13580
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
amanito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај amanito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 12:26
Tegla pred edno mesec dva beshe i kaj mene na proba ama nekako ne sum bash kompetenten bash naj naj za da ja istestiram i ja ostaviv samo po nekolku klipchinja snimanje i stavanje vo AE... ama zatoa, Dechki da ne rusham muabetov se e toa super ama posle CineAlta so fiksni obiektivi nekako se paga vo voda!
Za zal :( Chovek lesno se naviknuva na ubavo
Cameras don't take pictures. People do!
flickr     deviantart
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 13:58
Eh, sporedba na EX1 so Cinealta so digiprime e kako da sporeduvas  najdobar DSLR so krop senzor i digital Hasselblad намигнување. NO i cenata e mnoogu razlicna. Zatoa kaj nas nema Cinealta tuku se renta po potreba od Srbija. Od druga strana Super16 Arri so Zeiss Super Speed i nekolku rolni KOdak so se razvivanje i telekino chini skoro isto kako da rentas Cinealta, pa ti vidi намигнување. NO toa e vekje druga tema.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.