IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Дали вреди да се биде добар?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали вреди да се биде добар?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 118>
Автор
Порака
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 23:23
dobrinata coveka go krasi, a loshotijata go...
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2007 во 23:59

Добрите дела се служба/служење на животот, на создавањето, на креацијата.

Но доброто дело не е секогаш и пријатно. За некој да остане жив, понекогаш мора да биде опериран и да му се отстрани некаков орган, да прими горчлив лек, да биде изолиран, оставен....има тука многу нијансинамигнување...
Кон врв
macedonian1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај macedonian1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 02:55
bidi dobar licno za sebe a dali toa nekoj ke go ceni ne se zamaram voopsto.
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 07:18


kaj nas dobar asocira na naiven...
i mnogu drugi asocijacii ...

mislam deka kaj nas poveke se ceni nekoj sto e los ...
demek toj e takov ...
i sega drugite stimaj te se prema nego ... !!!

nekoj ke napravi vazna ...
cel den ke ja pravi ...
i nikoj nema da go vidi !

drug taa vazna ke ja skrsi za sekunda ...
i site ke go vidat !

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Melina1 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Melina1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 09:39


kaj nas dobar asocira na naiven...
i mnogu drugi asocijacii ...

Dobar? Nekako se mi se cini deka treba da si los , samo za da prezivees vo denesno vreme. Ubavo kaza Antony-ama ne naiven, tuku GLUPAV (duri ne ni glup). Sekako, dobrinata nikoj ne moze da ja porekne ili omalovazi, no sepak, moeto licno iskustvo e -ako ne si los, ako ne pokazes zabi, lugeto ne te sfakaat za ozbilno! Ova e moe licno iskustvo, ne mora da znaci deka generalno e taka.

Mnogu luge se odnesuvaat dobro, a koga ke se svrtat pozadi pravat loso.
Vistinski dobrite luge se ili retki, ili izgoreni pa pazat.
 
Porano, do pred dve godini mislev- so covek ako ne mozes da se razberes so dobro. so loso-uste pomalce. Ama ispadna deka nekoi luge se razbiraat samo so loso.
 
Kako i da e, vredi da si dobar ako ne poradi drugo, togas poradi sopstveniot duseven mir.
 
 
 
 
 

 
Кон врв
kicaan Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Октомври.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kicaan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 10:31
     
 sto e da si dobar ?  Da gi prifakas lugeto kakvi sto se ,  da im pomagas ako mozes ,da ne licemeris, da bides vnimatelen prema starite ,da pomagas bezuslovno,da imas razbiranje za tugite potrebi da ne se obiduvas da nametnuvas svoe mislenje ,danegi osuduvas nivnite postapki i da pruzas mnogu ljubov. Tesko e , no ako uspees barem del od ova da go primenis, ke vidis kolku ke ti se vrati vo vid na spokojstvo zadovolstvo i najvazno vo vospostavuvanje na harmonija megu tebe i se okolu tebe .големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 11:06
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

dobriot i budaliot, so bile, znaes li ?
 
braka zbunet taka???????????????????
Кон врв
bibce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2203
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bibce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 11:11
vredi da si dobar da????? i jas se soglasuvam so toa ama kolku povratno ni se vraka toa so dobrina??? toa e uste povazno prasanje???
jas vo zivotot moj sum napravila 10 pati poveke dobro od kolku loso a od tie 10 dobra sto sum gi napravila nitu 3 ne mi se vratile so dobro???
i sega se prasuvam dali vredi da si dobar???????
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 12:21


koga se pravi nesto dobro ...
kon nekogo ...
toj nemoze nikako da ni vrati ...
i ne treba da ocekuvame nesto za vozvrat ...

ste mozele ste napravile ...

moze nesto za vas da e malo ...
a za nekogo golemo ...

vrakanjeto e po nekoi cudni patista ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 13:14
Ja sum definitivno los zosto otkriv vo sebe pokvarena rabota, na primer nekoja mi pomognala u nesto, a jas razmisluvam dali imam sansi da i go bapnam
Кон врв
marco_antony Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11062
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marco_antony Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 13:25
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Ja sum definitivno los zosto otkriv vo sebe pokvarena rabota, na primer nekoja mi pomognala u nesto, a jas razmisluvam dali imam sansi da i go bapnam




toa ne znachi deka si los covek ...
moze duri da bides i dobar ...

sepak prirodata na ludjeto e da bidat dobri ..

ama toa e demode poim ...

ako e covek los ...
ke bide pocituvan ...
cenet vo drustvoto ...
mnogu sudbini zavisat od nego ...

ako zasluzuva besilka ...

ama mislam deka vremeto im izminuva ...
veke neznaat sto da pravat ...
mnogu se nezadovolni ...

                             PARADISE MACEDONIA
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 13:28
PROSTI IM BOZE...
NEKOI NE ZNAAT STO ZBORUVAAT...
Кон врв
barmomk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај barmomk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 15:01
Fakt e deka u denesniov svet mnogu dobrinava ne e vo funkcija. Ama sepak siguren sum deka dokolku iskreno pravis dobri dela i ne posakuvas nesto za vozvrat togas navistina ke ti se vrati se najubavo....
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2007 во 15:07
I otkriv uste edna pokvarena rabota kaj mene, deka na mnogu mazi sum im gi opcul zenite, pa uste koga ke dojde so negovata zgodna zena na gosti, namerno go trgam pogledot za da ne mi se otkrijat zelbite
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 118>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,232 секунди.