IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 196197198199200 217>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јануари.2010 во 21:53
pozdrav marko  големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2010 во 19:20
nevidlivi lugje

nekoi individui se nevidlivi, toa ne e nekoj fizicka karakteristika nego psihicka

umesnost vo pronaogjanje na NACIN KAKO DA SE SOKRIJAT, i od svetot , dodeka eden den samite ne kje mozat da se pronajdatголема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2010 во 16:35

Поети



Поетите во смислени свои мигови ствараат бесмислици, кои на читателите во бесмислени нивни мигови им ја даваат смислата.

И тогаш ако пренесената мисла за читателите има сосема друга смисла, тогаш песната е совршена.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2010 во 13:33
ПЕЈЏЕР.....kokice na telekomunikacijata,predvesnik na dalinskite telefoni, podocna na mobilnite.
...interesna napravija bese toa,go nosea na toa vojnickite opasaci i se repcea kako mozat vo sekoj moment da bidat povikani i da povikaat..a nie deca..ne lazat li ne lazat..moze voa,moze tova..
site causi (чауши) ja imaa taa napravija..a potoa pocnaa oglasite so cudni broevi..gledas majkata tuka kaj nas e,a ne e poziven za nieden grad..
Fatapodjorgana(str:fatamorgana) bese toa za nas..togas!sega sme golemi...aaaaнамигнување
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 20:37


КАФЕ




Индивидуа која ги спојува индивидуите...
затоа што најчесто се пие во друштво...
со цигара.... или со локум.....
без шеќер, горко, средно, благо, ,,тулумба,,.....
утринско, попладневно....   “не фала, навечер не пијам, не можам после да заспијам”...
домашно, espresso, macchiato, ness, ice café... со шлаг....
филџан, тацна, ѓезве....
врти шоља, стискај желба...
Домаќине.... ај ставај по едно кафе, зашто машкото кафе било поубаво.... барем така викаат жените...




Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2010 во 21:55
Tina-Turner-e02.jpgTina-Turner-e01.jpg

Ана Меј Булок,
попозната по нејзиното сценско име Тина Тарнер (родена на 26 ноември 1938 во Натбуш Тенеси) е американска  пејачка, танчерка и изведувач. Нејзиниот успех, доминантност, популарност и придонеси во рок музиката и ја дале титулата кралицата на рок & ролот.Таа е позната во светски рамки по своите енергични претставувања на сцената,  моќниот глас и гласните концерти, како и по нејзините долги и пропорционални нозе кои се сметаат за најпознати во шоу-бизнисот.

Тарнер се смета за една од најпопуларните светски изведувачи и за најуспешен женски рок-уметник на сите времиња,со продажба на близу 200 милиони копии од нејзините албуми на светско ниво.

Светската турнеја на Тарнер насловена како Break Every Rule Tour имаше најголем број на продадени билети и беше посетена од близу четири милиони фанови. Исто така, Тарнер ги надмина и The Rolling Stones со својата турнеја во Европа именувана како Foreign Affair Tour во 1990 година и изведувајќи за четири милиони луѓе во само шест месеци. Нејзината турнеја од 1996 - Wildest Dreams Tour, беше изведена за 3,5 милиони фанови. Во 2000 година, таа ја лансираше турнејата Twenty Four Seven Tour.

Во 2008, Тарнер се појави за прв пат по осум години со светската турнеја Tina: Live in Concert Tour. Оваа турнеја стана една од најмногу посетените во годината....................љубов




Изменето од bijonse1 - 01.Февруари.2010 во 21:57
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 13:28

ИЗДИШАН БАЛОН (фигуративно)



Да, да, да.... и издишаниот балон е индивидуа...!
и тоа онаа индивидуа со потрошена енергија, изгубена мотивација, резигнирана, очајна и без желба за одење понатаму "anymore"...
Причината ???
Разочарување.... фрустрација... депресија... согледување на суровата реалност - "од шупло во празно"....
Зошто баш да се чувствуваш како издишан балон....???
Полниот поседува латентна енергија.....!!!
Оној со хелиум се издигнува во височините...
а издишаниот...???



Но за среќа секогаш постои можност - некој (или нешто) повторно да го надува...!!!




    
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 17:24
Што најмногу станува легенда?Ако сте жена, формулата е едноставна...
Клеопатра VII
http://www.ticketpro.cz/public/ba/93/a0/44669_16205_kleopatra_200.jpghttp://www.haberciniz.biz/images/news/kleopatra-acaba-nereli-3396.jpghttp://www.wayfaring.info/wp-content/uploads/2007/06/kleopatra.jpg

Клеопатра почина пред 2.039 години, на возраст од 39 години.  Таа владеела 21 година....... сама, па може да се каже дека била  жена-крал, што не било со согласност со функција која порано беше резервирана само за мажи во тоги.
Клеопатра имала дете со Јулиј Цезар. По неговата смрт, таа родила уште три деца, два сина и една ќерка, со неговиот штитеник Марко Антоние. Мајчинството и' го потврди престојот на тронот.  Марко Антоние и Јулиј Цезар претставувале мерка за сексуалната историја на Клеопатра. Таа била самоуверена, генијална и храбра, и за тоа време и место во кое живеела имала неверојатно држење. Со оглед на тоа дека наследила  империја во распад, ја предводела низ суши, глад, чума и војни.
Што може да се каже добро за жената што спиела со двајцата најмоќни мажи на тоа време?

Татковците на децата на Клеопатра биле мажи со алчни и прочуени сексуални апетити. Клеопатра  запаметенае  во историјата и како каприциозна заводничка. И сето тоа бидејќи се појави во еден од најопасните крстопати во историјата, на жените и моќта.Паметните жени, како што веќе предупредил Еврипид, се опасни жени.
Ако ја најдеме гробницата на Клеопатра, би можело да бидеме во можност да ја решиме мистеријата за нејзината смрт. Секако дека нема да има змии-отровници покрај нејзиното мумифицирано тело. Тој факт, најверојатно, е модифициран за приказната. Не е тешко да се открие што сака некој да каже кога ја споредува жената со змија. Би можеле да бидеме во можност да откриеме дали Клеопатра извршила самоубиство или, всушност, била убиена. Како затвореник, таа била непријатност за Римјаните, несигурни како убедливо да триумфираат, а сепак благонаклонети кон една жена. Тие можеби ја претепале до смрт.Во голема мера нејзините непријатели ја осигураа нашата фасцинација со Клеопатра. Војната со Рим беше таа што и' обезбеди бесмртност. И Октавијан, нејзиниот непобеден противник и идниот Август Цезар, бил тој кој ја востанови како фатална жена. Меѓутоа, тој ја величеше Клеопатра до хиперболични пропорции во процесот за да може тоа да го направи и со својата победа. Сторијата за Клеопатра се разликува од сториите на повеќето жени во тоа што мажите кои ја пишуваа, од сопствени причини, ја зголемуваа наместо да ја намалуваат нејзината улога.На Октавијан и не му требаlo да ја преувеличува сторијата станува збор за величествена жена за која може да се каже дека умрела за љубов.Би било вистинско олеснување да се одговори еднаш засекогаш на горливото прашање за тоа дали Клеопатра била убава или не, иако одговорот нема да има речиси никакво значење. Иако таа го имала секое естетско оружје во својот арсенал, веќе знаеме за тие што толку стручно ги користела. „Било невозможно да се разговара со неа без веднаш да се биде маѓепсан од неа“.
Нејзиниот глас бил нежен, конверзацијата со неа возбудлива, нејзината способност за убедување ненадминлива, нејзиното присуство бил посебен настан, прикажуваат другите.
Клеопатра била најмоќното оружје со кое Октавијан можел да го победи Марко Антоние, во особено жестоката војна. Неговата слабост кон таа заводничка од странство беше тоа што го понижи и упропасти Антоние. Дали ќе излезе дека ја дели гробницата со Клеопатра, како што стои во старите записи? На крајот на краиштата, тоа и било негово последно барање - вистинско или измислено од Октавијан - тој да биде погребан покрај неа, поради што Антоние го загуби Рим. Се наведува дека Клеопатра го закопала со сопствени раце, благородно, кралски и со треска. (Таа во тоа време се обидувала да се изгладне до смрт.)Клеопатра го поминала животот обидувајќи се да го помири Истокот со Западот, во што имала мал успех како и ние денес. Римјаните не можеле да ја отфрлат идејата за цивилизиран, доблесен Запад и декадентен богат Исток. ........... да се меша  егзотиката и еротиката.

Истокот, по дефиниција, бил интересен и сензуален - како жената....................трепкање



Изменето од bijonse1 - 05.Февруари.2010 во 17:36
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 20:01



The Rolling Stones, The Police, Eurythmics, Bijelo Dugme.... ... па и INXS без Michael и Queen без Freddie... Michael Schumacher ... Michael Jordan... x3 .... и уште илјадници индивидуи кои направиле Come Back....    


       
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 15:59


ЗЕЛЕНИОТ ЗАБ (или во оригинал) ZELENI ZUB



на....... Планетата на здодевноста.......


Зелениот заб – тоа е неговото име...

Тој не се разликува многу од своите пријатели Бетмен, Мандрак и Фантом...
Свесен за својата моќ, поседува префинет смисол за хумор..
Омилена храна – сарми и кнедли
Омилен пијалок – сок од круши
Токму затоа луѓето го сакаат......

Зелениот заб е всушност борец против здодевноста....

Зелениот заб е сé она што луѓето би сакале да бидат...




Д   И   С   Ц   И   П   Л   И   Н   А ....... !!!!!!!!   


Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 00:28
http://www.martinfrost.ws/htmlfiles/diana2.jpghttp://www.wallpaperbase.com/wallpapers/celebs/ladydiana/lady_diana_1.jpg

Lady DI  ....princezata od Vels


Изменето од bijonse1 - 07.Февруари.2010 во 00:42
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 14:28

Индивидуа X

Се прашувам - Зошто од целата Абецеда, токму оваа буква е избрана за именување на некоја “ Individua Incognita ” .... ???
Особа X ….. ?!?!?!?!?

"Квиско пита – Горење награџује"...

       


Освен ако не се работи за Квискотека па непознатите “особи” да се именувани како:
"Особа A"
"Особа B" и
"Особа C"




Во математиката "Особа X" може да биде и на квадрат... а богами и на коцка... (у ствари куб де... пардон... ама тоа му доаѓа исто...)




Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 19:02
http://media7.mojageneracja.pl/oiuotiwwyo/mediumkd7xqh564967a3895abbb83179.jpg


Marilyn Monroe /
Норма Џин Мортенсен / The Blonde бомба MM

1 Јуни 1926, Лос Анџелес, Калифорнија, САД / 5 август 1962, во Лос Анџелес, Калифорнија, САД (предозирање со дрога)
Висина samo (1,66 m)

Мерилин глумела  само во 30 филма во нејзиниот живот.....
но нејзиниот легендарен статус и мистицизам и ќе остане во филмската историја .......засекогаш
да


Изменето од bijonse1 - 07.Февруари.2010 во 19:33
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2010 во 23:00
citas mnogu голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 196197198199200 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.