IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 194195196197198 217>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 01:13
to se vika lepi dogagjaj плазење
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 01:18




Не сум заборавил дека "ти борчам" една... таква индивидуа....




Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 13:15
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 01:38
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 10:14
Значи темава е Индивидуи,почна чисто за познати ликови кои се докажале во некоја област од животот но подоцна се прошири тоа на се што би можело да има некое влијание во и околу животот на луѓето и стана доста интересна и читана тема,со многу квалитетни постови.
 
Нема да дозволам постирање оф топик тука без разлика од кого е.
Критики од типот не е темава за тука,постот е за тамо или вамо нема да има.
Доколку сакате да пишете нешто и да кажете ја својата индивидуа слободно повелете,доколку не сакате не пишувајте ништо и почитувајте ги постовите на било кој член.
 
Се што ќе биде оф топик ќе бришам одма и без пардон.
 
Ви благодарам на разбирањето среќа
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 11:18

КRISTOFOR COLUMBUS

Zhabar koj neznalel da si sedi madro doma tamu vo Portugalija nego setal po Spanija i mu tekna deka treba da patuva i da stigne do Indija, ne kako site normalni lugje nego sasim na pogresna strana. Toa taka mi objasnija vo uciliste


ja zapravo mislam deka toj bil lud i neznael kade e desna i kade e leva strana i radi negovoto neznaenje sega e gordost na Amerite deka postojat ,,no i zal na Indijancite koi denes nepostojat

pa toj mister porugal so tri brodovi santa i santa i nekojasi santa trgnal vo sasim pogresen pravec i ja otkril tova Amerika i ako pojma nemal za toa

od druga strana bil nekoj trgovec so jajca i taka ostanala izreka KOLUMBOVO JAJCE izgleda bile mnogu dobri so 3 omega more i 4 omega inaku so bi se zboruvalo za negovite jajca

ili pak sega mi teknuva mozna pricina za negovite jajca e deka bil dosta potenten- no vekje nepostojat metresi od negovoto vreme koi bi mozele da ja potvrdat ova teorija za negovite jajca

ako imate nekoj poavtenticen podatok za negovite "jajca" bi bilo dobro tuka vo temata da razjasnime taa misterija

i taa se vika- kolku stari se Jajcata na Krishtof?
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 12:25
File:Tim%20Berners-Lee.jpgFile:Tim%20Berners-Lee%20April%202009.jpg

Tim Berners-Lee

Сер Тим Бернерс-Ли ( Tim Berners Lee) во 1989 година од Европската лабораторија за нуклеарна физика во Швајцарија CERN, пишува предлог за изработка на единствен хипер текстуален програм за дистрибуција на податоците помеѓу луѓето, т.е. сѐ уште само на научниците бидејќи 1989година суште немало голем број на домашни компјутери и имало многу мал број на корисници на интернет. Овој англиски научник на Божиќ во 1990 година ја воспостави првата врска помеѓу http клиент и сервер преку интернет, со што влезе во историјата како креатор на World Wide Web. Сер Бернерс е и еден од основачите на W3C, телото кое го надгледува развојот на WWW. Вработен е на MIT, најценетиот технички универзитет во САД, а иднината на интернетот ја гледа во семантичкиот веб - паметен систем на организација на податоците на интернет, кој на машините ќе им овозможи подобро сфаќање на човековите потреби, а со самото тоа и ќе даде подобар одговор на нив.......

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 14:05


В И К И Н Г



Викинг.... тоа е оној страшен чичко со голема брада, рогови на главата и секирче во раката, облечен во крзнен кожув и кожни чизми....
Ха, ха.... не е Хогар Страшниот... ликот од забавниците....    

Вистинските Викинзи или Нормани (северните луѓе) живееле на просторите на денешна Скандинавија и Данска... во текот на VIII и IX век. (Старо-норвешки víking - оној кој оди на експедиција.
Тие се првите морепловци кои пловеле на север и запад и ги откриле Гренланд и Америка (цели 5 векови пред Колумбо)
Најпознат бил Ерик Црвениот и неговиот син Лаиф, кој пловејќи кон Гренланд го утнал патот и стигнал до денешна Бафинова Земја (ја нарекол Хелуланд - каменеста земја), а потоа стигнал и до денешен Њу Јорк (го нарекол Винланд)....







Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 13:15
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 14:30

МASKI ZVUCI
se:

1.SHUUU
 mazite najvekje go sakat dalecinskoto
i obozavat tv programi so shuuuuuuu pauzi

klik ( 3 sekundi) shuuuuuuu klik ( 3 sekundi) shuuuuu klik ( 2 sekundi) shuuu
i .................. taka pola sat
dodeka zenite ne im kazat ej zastani bilo kade neli  imas 60 programi
a tie neznaat deka mazite vsusnost obozavat ona SHUUUUUUU

2.PLOP
mazite osven toa famozno shuuuuuuuuuuuuuuuuu
obozavat i eden zvuk pred shuuuuuuuuuuu
koga kje otvorat pivo prvo se slusa PLOP i posle shuuuuuuuuuuuu
a toa PLOP mogu go sakat
pa pikat prst vo siseto i pravat repriza na toa PLOP

3. HUAAAAAAA
mazite obozavat da se nerviraat
i pri toa vikat huaaaaaaaaaaaaaaaaaa
no nitu eden maz nesaka da vika huaaaaaaaaa sam
treba da ima kup drugi koi vikat HUAAAAAAAAAAAAAAAAA
vo isto vreme
a da go pogodat vremeto migot koga treba da viknat HUAAAAAAAAAAA
istovremeno odat na fudbalski natrpevar vo koj sudijata e toj dirigent koj kje gi natera vo
isto vreme da viknat HUAAAAAAAAAAAAA

4. UP
mazite sakat da zadrzuvat vazduh UP a toa go pravat koga kje se najdat
vo zensko drustvo
prosto  kje go izdisat vazduhot kje go vovlecat stomakot do mininalna dimenzija koja so godini vekje ja nemale i pri toa nemozat da disat nitu zboruvat
pa okolina posledno sto slusna od niv bilo nivnoto UP

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 15:14
Originally posted by james dean james dean напиша:


КРИГЛА ПИВО





 

мојата омилена индивидуа во темава голема%20насмевка


Изменето од zabegan - 03.Јануари.2010 во 15:14
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 15:17


С Е Н К А



Сенка.... па баш и не е некоја индивидуа... а? ... иако постојано ги следи сите индивидуи, па може да се каже дека е нивни “составен дел”... (ама само кога има светлина)...
Само.... во овој случај не мислам на индивидуа СЕНКА, туку на ИНДИВИДУИ ВО СЕНКА....
Тоа се оние луѓе кои делуваат одзади... задскриено, притаено... додека во исто време некој друг се експонира и оддава впечаток како тој самиот да си ја врши работа... со што ужива и поголем углед и слава во општеството, за разлика од индивидуата во сенка, која е малку позната....
Па... имаме - претседатели во сенка, премиери, разноразни министри, функционери и раковдители.... но и музичари... (ама за тоа, во друга прилика)...
Се надевам дека на овие што се во сенка не им е ладно....




Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 13:14
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 15:42
Десет пронаоѓачи кои биле убиени од своите изуми кои придонеле за човештвото


1 Henry Winstanley
henry-winstanley00-tm.jpg
Henry Winstanley бил познат англиски архитект за светилиници и бил првиот кој го конструирал Eddystone светилникот. Winstanley сакал да ја тестита издржливоста на светилникот и барал да биде внатре во него за време на бура. Светилникот колабирал, убивајќи го Winstanley и 5 други луѓе.

2 Alexander Bogdanov

alexander-bogdanov-tm.jpg
Alexander Bogdanov руски физичар, филозофер, економист, сф писател, и револуционер. Еден од неговите многу научни екперименти ја вклучувал идеата за можно забавување на процесот на стареење, односно reverse стареење, преку трансфузија на крвта. Давајќи трансфузија на многу познати луѓе(меѓу кои и сестра му на Ленин), тој се решил и на самиот себеси да го направи истото. Тој го направил тоа со крвта на еден од неговите пациенти кои имал маларија и туберколоза. Умрел од инфекција набрзо.

3 Cowper Phipps Coles

coles-tm.jpg

Cowper Phipps Coles бил познат капетан во Кралската Морнарица кој што ја измислил ротирачката кула(издигнат дел) на бродовите. Тој го патентирал овој изум и решил да самиот да изгради брод користејќи го овој револуционерен дизајн. Неговиот брод „HMS Captain“ барал неколку необични и опасни измени, вклучувајќи т.н.„палуба за урагани“, која го поместила центарот за гравитација на бродот. На 6 септември 1870 бродот потонал, убивајќи го Coles и повеќето од неговата 500 члена екипа.

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 15:47
4 Karel Soucek
karel-soucek-tm.jpg
Karel Soucek бил познат каскадер кој ја измислил „капсулата“(само едно модифицирано буре) и се спуштил со неа по Нијагарините водопади. Преживеал, со неколку повреди. Во 1985 тој убедил една компанија да го финансира неговото спуштање со „капсулата“ од врвот на астродомот во Тексас. Специјален водопад беше креиран од врвот на 180 стапки долгата структура, со базен долу. Но, точката тргнала наопаку и наместо во базенот, Soucek удрил во рамката на базенот, предизвикувајќи „капсулата“ да се распука и имал неколку повреди на него. Умрел следниот ден.
Evel Knievel изјавил дека тоа е најопасната точка што некогаш ја видел. „Капсулата“ се наоѓа во музејот во Њујорк.

5 Franz Reichelt

franzreichelt-tm.jpg
Franz Reichelt бил австралијански кројач кој станал познат по тоа што креирал чуден палто/падобранес со кој тврдел дека дури и може да лета. Тој се обидел да го направи тоа на Ајфеловата кула, пред набљудувачи и пред камера. Тој паднал право надолу. Умрел веднаш од ударот.
6 Otto Lilienthal
lilienth-tm.jpg
Otto Lilienthal бил пионер во човечката авијација. Тој бил првиот човек кој направил повеќекратни(успешни)летови со параглајдер. Од сликите како тој лета, кои биле објавени по списанијата по цел свет, научниците ја добиле идеата дека има можност за нешто како летачки машини. На 9 август 1896, Lilienthal при еден лет паднал 17 метри, кршејќи го р'бетот. Умрел следниот ден. Неговите последни зборови биле: „Мали жртви мораат да бидат направени!„

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 15:52
7 William Bullock
.jpg
William Bullock бил американски пронаоѓач кој во 1863 ја измислил ротирачката преса за печатење, која донела револуција во печатарската индустрија поради нејзината голема брзина и ефикасност. Bullock умрел додека се обидувал да поправи една од неговите печатарски преси, кога му паднала и му ја смачкала ногата. Ногата фатила гангренаи тој починал при операцијата за нејзино ампутирање.


 8 J. G. Parry-Thomas
jg-parry-thomas-in-leyland-july-8-1925-brooklands-120-mph-tm.jpg
J. G. Parry-Thomas бил велски моторциклист и инженер. Тој отсекогаш сонувал да го собори рекордот во брзина на копно кој бил поставен од Малколм Кемпбел и направил автомобил со кој ќе го напрви тоа. Неговиот автомобил, Babs, имал многу измени, меѓу кои и ланци со кои биле поврзани тркалата со моторот. На 27 април 1926 тој го соборил тогашниот рекорд, а следниот ден дури и го зголемил нас 170м/ч. Тој рекорд стоел една година, додека Малколм Кемпбел повторно го соборил во 1927. Обидувајќи се да си го врати рекордот, еден од ланците на Thomas пукнал и летнал право кон неговиот врат, речиси распарчувајќи го. Тој умрел веднаш.

9 Thomas Midgley Jr
_.jpg

Thomas Midgley бил американски хемичар кој го измислил хлорофлурокарбонот и течниот петрол(гориво). Во негово време го нарекувале „дека има повеќе влијание врз атмосферата отколку било кој друг жив организам во историјата на Земјата“ и „единствениот човек кој е одговорен за повеќе смрт во историјата од било кој друг“, поради неговите изуми. Тој со текот на времето фатил полио и паднал тешко болен во кревет. За да се крева себеси, измислил систем со јажиња. Умрел на возраст од 55 години кога се случајно се задавил со едно од тие јажиња. Двата негови изуми се одговорни за неговата смрт- измислувањето на горивото, при што фатил полио и системот со јажиња.

10 Marie Curie
maria_kiri.jpg
Marie Curie била француско-полска хемичарка која станала позната по откривањето на неколку нови елементи, вклучувајќи ги радиумот и полониумот, како и по нејзината теорија за радиоактивност и изолацијата на радиоактивните изотопи. Беше добитник на Нобелова награда во 1903(заедно со нејзиниот сопруг Пјер). Умрела на 4 јули 1934 од апластичка анемиа, речиси сигурно предизвикана од најзиниот контакт со радијацијата. Ефектите од радијацијата тогаш биле непознати и таа нејзините екперименти ги вршела без некои посебни заштитни мерки. Таа дури своите туби со кои ги вршела експериментите си ги носела во џеб и ги чувала во своето биро, изјавувајќи дека плаво-зеленото светло од субстанцата дава убава нијанса во темницата.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 20:19
 Индивидуа  Форум Идивиди

    


Иначе во не толку далечната 2005 година  на Македонскиот Web простор се има појавено оваа индивидуа со крстено име http://www.forum.idividi.com.mk/
и одма стана еден од најмногу  посетуваните интернет индивидуи од овај тип за праење муабет,забава или терање инает и учење од тоа што некој друг го напишал.

Татко му или ако сакате мајка му на Форум Идивиди е сајтот
http://www.idividi.com.mk/
што може да се види од презимето,што значи се во многу блиско сродство,кој го знае може се и братучеди или пак брат и сестра.
Иначе татко му или мајка му или братучедму а може и сестра му на Форумов Идивиди најпрво се викаа со името
www.mt.net.mk  тоа име го носеа од самата крштевка во 1999 година па се до фамозната 2004 кога добија нова облека и ново лого,т.е. популарното човече кое брза некаде,кај брза никој не знае доколку дознаам ќе ви кажам

ова е чоечето голема%20насмевканад смајливо де.

Нејсе,ко се напрај сајтот во тоа ново руво во 2004,почнаат газдите т.е. тогашен Телеком,денешен Т-Mobile да маваат реклами во вид на лепенки,капчиња и триста други тракатанци и сајтот се прочу,додуша и немаше многу тогашни Македонски сајтови,но овај новиов беше тип топ напраен.
И за прв пат тогаш можеше да си искоментираш на некоја статија за било што пишале од Идивидито и тоа директно во моментот,па некој ќе те контрираше од друго место и така настануваа караници во кои се пцуеа сите меѓу себе(ја не пцуев никого да немат забуни).
И така скоро секој ден киснев на идивидито и почнавме катаден сите исти имиња да коментираме што се вели се запознавме и беше доста интересно.

Се дур еден ден еден ник по име
kafka  кој прво беше Кафка копи не спомна следново-Еј мене тука ми е досадно ќе одам на ФОРУМ??????????????WOW
што е сега пак тоа форум богати.
-Кај е што е оп го најдов се запишав во тоа регистарот,се крстив
fiks  ми дадоа таблици и си ги носам веќе 5 години.

Иначе Форумов постои од 6-ти Април 2005 година со прв регистриран Администратор Бокич,па сегашниот главен ни шеф Перун и првиот член обичен на форумов
WORHOL.
Иначе јас сум на солидното 20 место по брзина на регистрацијаголема%20насмевка
и од тој ден 18.05.2005 во 20:10 часот сум тука на идивидито.
Па после кинисавме со пишување,па ова она,па бевме малку но станавме тро појќе и теравме напред за да дојдеме каде што сме сега.

Постов за оваа индивидуа ФОРУМ ИДИВИДИ ми е наменет за сите први членови кои беа тука,повеќето од нив скоро 99% не се активни,но јас ќе искористам момент да им одадам почит длабока,поздрав голем и во знак на сеќавање ќе ги спомнам следниве први истакнати членови кои ги паметам и се сеќавам,може и тие ме паметат ако дојдат тука но тоа не е важно.
kafka
WORHOL
ivana
gorgon
beatrice
igor_smf
RebeL
Enna
batt's
hektor
maja
LouWeed
Bully
babyy
vatrena
mikus  Поздрав до другар му на Микушнамигнување
natalija
v i v i   големо%20гушкање големо%20гушкање

Овие погоре се првите форумски џедаи на идивиди првите заразени со него,сега на жалост ги нема.
Поздрав до првоборците на форумов ве паметам се уште и ме подсетувате кога ќе налетам на некој пост од вас.
големо%20гушкање големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 194195196197198 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.