IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 193194195196197 217>
Автор
Порака
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 21:43
SLADE

4 vecni  tipci nikogas ne promenlivi inglizi , nekojsi Noddy, Jim, Dave i Don

im posakaa SREKJEN BOZIK NA SITE vo milion primeroci

na krajot rekoa deka GROMOT NE UDARA DVA PATI NA ISTO MESTO i vo pravo bile, nikogas eden milion singlovi ne prodale

no bile najgolem GLAM ROCK vo istorija na ROCKOT...
na eden koncet izvikaa... NEKA DIGAT RACE KOI IMAAT CRNI GAKJICKI
A NEKA DIGNAT RACE KOI OD VAS NEMAAT NIKAKVI газење%20од%20смеење
tie vtorite bile vo mnozinaголема%20насмевка

ene vi edno MY OH MY... (PILEVA)
edna slika i edno prasanje

http://4.bp.blogspot.com/_NaWiPLdlAEg/RzdZLPuKt9I/AAAAAAAAAMI/ypNCrIaa1uM/s400/SladeCoverMOS.jpg

prasanjeto glasi

STO DO BOGA ZNACI IMETO slade?    ANYBODY????



зевање
 




Изменето од anakin - 24.Ноември.2009 во 21:50
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 21:52
Од Slayd---an oldголема%20насмевка english origin -----> Valley...
сигур си разочаран...
А?плазење


Изменето од pagane - 24.Ноември.2009 во 21:54
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 22:01
зевање не зошто би бил ????зевање
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 22:02
оти ...во тие които ги сакаме...обично...бараме необичното.намигнување
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 22:05
необично е ствар на перцепција
за некого обично е необично
шо го ставиле името, така требало
голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Ноември.2009 во 22:15
VICTORY ili DVOJKA

ist gest na individuite no so mnogu razlicno znacenje


za SITE STO MISLAT DEKA SE BORAT SO ZIVOTOT EDNO VICTORY

A ZA TIE STO SE SAMO OBICNI POSMATRACI DVOJKA


http://jeremayakovka.typepad.com/jeremayakovka/images/winston_churchill_victory_1.jpg

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Ноември.2009 во 17:35
ima edna individua koja se vika
MAKEDONIJA

ima dosta individui koi ocigledno ne znaat deka ova individua zvanicno postoi celi 60 godini

toa e edna drzava koja e formirana na balkanot na del od teritorija koja se vikala porano makedonija pred 60 godini

vo francija ima teritorija koja se vika BRETANJA

no neveruvam deka ima idioti Britanci koi kje si ja osporat  poradi toa svojata drzava VELIKA BRITANIA

i posakuvam vecno ime na ova individua
 

 



Изменето од anakin - 25.Ноември.2009 во 17:40
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 11:09

мисла? смисла? прав пат?

 

ЗАМРЗНЕТЕ ГИ ПРЕГОВОРИТЕ СЕ‘ ДОДЕКА НЕ СТАНЕТЕ ЧЛЕНКА НА НАТО И ЕУ, СЕ‘ ДОДЕКА  НЕ  СТАНЕТЕ РАВНОПРАВНИ ПРЕГОВАРАЧИ.

СТИПЕ МЕСИЌ

САМО РАВНОПРАВЕН МОЖЕ ДА ПРИФАТИ СЕ‘ И СЕШТО БЕЗ ПОСЛЕДИЦИ



denes smetam deka poradi ova zasluzuva da e tuka,



Изменето од Andjelina - 08.Август.2010 во 00:39
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 14:12
ShEF

sef e individua koja e naznacena na im kazuva na drugite individui kako da rabotaat

i taka tie ucat od nego kako sto treba i vo slucaj da rabotat isto so sefot sepak ne e isto zatoa sto





Кога нешто нема да направиш тогаш си мрзлив,
кога тој нешто нема да сработи тогаш има премногу работа.

------------

Кога ќе згрешиш, тогаш си кретен.
Kога твојот шеф ќе згреши, тогаш тој е само човек.

-------------

Кога ќе направиш нешто на своја рака, ги пречекоруваш овластувањата.
Кога тој ќе го стори тоа, тогаш тоа се вика иницијативност.

-------------

Кога остануваш на своите мислења тогаш си тврдоглав.
Кога тој го прави истото, тој е цврст и доследен.

-------------

Кога не ги почитуваш правилата на однесување, ти си непристоен.
Kога шефот не ги почитува правилата, тој е оригинален.

-------------

Кога му удоволуваш на шефот, се гребеш.
Кога тој му удоволува на неговиот шеф, тогаш тоа се вика способност за
соработка.

-------------

Кога не си на работното место, губиш време.
Кога тој не е на работното време, тој работи!

-------------

Акo еден ден си земал боледување - секогаш си болен.
Кога тој зема боледување, мора да е тешко болен.


( ova e pozajmeno od lucia)

znaci SEF E PORAVNOPRAVEN




Изменето од anakin - 08.Декември.2009 во 14:14
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Декември.2009 во 22:38
 
 
  СПЛЕТКАРОШИ ...  СПЛЕТКАРОШКИ ....
 
  ЧУВАЈТЕ  СЕ ОД СПЛЕТКАРЕЊЕ ...!!!
 
 Еве една приказка,  за тоа како злото од
 сплеткарењето, им се враќа на самите
 сплеткароши ...!!!
 
 Слуги на некој владар нашле оставено дете покрај пат и го зеле. Владарот наредил детето да се одгледува и воспитува во кругот на своето семејство и му ставил име Петко. Детето се одликувало со изразита способност и остроумност. Пред својата смрт владарот оставил порака на својот наследник да го земе Петко  за свој советник во власта.

Еден ден владарот му наредил на сиракот Петко  да му донесе нешто од просториите на кралскиот дворец. Сиракот Петко  одејќи да ја изврши наредбата, видел некоја од посебните владареви слугинки како чини блуд со некој младич. Кога слугинката забележала дека ја видел сиракот Петко , потрчала кај него и го замолила да не кажува на никого за она што го видел, а таа богато ќе награди, па дури и му се понудила дека ќе му се подаде да спие со неа само да не каже никому. Но сиракот Петко и рече: „Бог да чува!“ зарем да го изневерам мојот владар кој убаво постапува со мене.“
Но слугинката стравувајќи да не каже сиракот Петко, отишла кај владарот плачејќи, и му се пожалила дека сиракот Петко се обидел да ја силува. Кога владарот слушнал за ова многу се налутил и одлучил да го убие. 

Па тајно испланирал да го убие без да се прошири веста меѓу луѓето, па му рече на најголемиот слуга: „Кога ќе испратам некого до кај тебе со послужувалник да ти побара нешто, пресечи му ја главата и стави ја во него и испрати ми ја мене…“ Слугата се сложил на тоа.

Еден ден дошол сиракот Петко  кај владарот и владарот му рекол: „Оди до Филан слуга и речи му да ти даде тоа и тоа…“ Петко  тргнал да ја изврши наредбата, но по пат го сретнале некои слуги и го замолиле да им пресуди во некој спор, ама тој одбивал велејќи им дека е задолжен да изврши некоја кралска наредба. Тие биле упорни и му предложиле  тој да остане да им пресуди а тие да најдат некој друг слуга да оди наместо него да ја изврши наредбата. И така се случило Петко,  останал за да им пресуди во спорот, а тие избрале друг слуга а тој бил младичот кој беше направил блуд со слугинката да оди да ја изврши наредбата на владарот. Кога младичот стигнал кај големиот слуга, слугата му ја пресекол главата и ја ставил во послужувалник и му ја испратил. 

Кога кралот го открил послужувалникот во него ја видел главата на младичот а не главата на сиракот Петко , па веднаш го повикал Петка, и го праша што се случило, а овој го извести за сe потоа му рече: „Дали овој младич направил некаков грев?“ Петко  му рекол: „Да“, еден ден го видов како чини блуд со таа и таа слугинка и двајцата ме замолија да не кажувам никому за тоа.“
Кога слушна кралот за тоа нареди да се убие слугинката и повторно му се врати довербата и почитта кон сиракот Петко...!!! 
 
п.с. се надевам  дека не ја утнав темата   трепкање
 
 
 
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 22:59
               
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јануари.2010 во 11:58


Во знак на благодарност што темата Индивидуи на изминатите 2 милениуми е повторно вратена во функција.....

ИНДИВИДУАТА (читај in-dividuum - неделливо, единечно, единка) Индивидуи на изминатите 2 милениуми, е тема создадена и градена од поединци (индивидуи)... членови на Форумов... кои во неа вложиле многу свој труд, свое знаење и љубов.... а на задоволство на многу читатели... (убедливо најпосетувана тема)... Таа е дел од секој оној што напишал па макар и само еден збор во неа... и е на некој начин "крем на Форумов"...
Со нејзиното затварање би изгубиле и нејзините творци и нејзините читатели и самиот Форум...

Да не заборавиме.... Берлинскиот Ѕид се сруши.... Европа се обединува...... а нешто што не обединува сите нас овде на Форумот е Индивидуи на изминатите 2 милениуми.....

Ти благодарам mamamd ...



Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 13:17
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 00:27

ERICH WEISS alias HARRY HOUDINI

Vo 1874 vo Budimpesta se rodil eden dzuish so glupo ime Erich Weiss. Bil eden od shest deca, i toa ne e mnogu, oti vo tova vreme se kotija kako macinja, pogotovo vo dzuishkite familii, kade tatko bil rabin.

Cela taa dzuishka familija se preselija vo Amerika i taka stanaa amerikanci , gordost na planetata zemja.

Maliot Erich bil postojano gladen i sekoj moment koga mozel drpal od tova skafovive hrana i sve izel po spisku, taka da familijata Weissovi bile postojano gladni.

Roditelite izmislija dobar izum i go vrzuvale so lanci i trakatanci, da moze bre a prezivee tova celata familija. No toa bila glupa idea, oti toj Erich sekogas se izmolkuval ot tova lancite i pravel popara po tive shkafovine.

Tolku ja naucil taa tehnika da so svojot brat Teodor pocnaa da nastapuvaat kako HUDINI BROTHERS . Si go smenil imeto vo Harry po toj magionicat Poter.

Kako mlad se ozenil so Wilhelmina no svrljal ko lud i mu nabil rogovi i na poznatiot pisatel Jack London, koj posle, vo svoite dela go daval da go izedat tova volcite, no taka da nieden citadel ne primetil, tolku mozel, nemal sila da go prebie koto machku.

Taka zarabotuval vo cirkuzive so bratmu i zenamu.

Ednas mu tekna deka kje nauci da leta so tova aeroplano i bil prv covek koj letal od Amerika do Avstralija po vozduhu, tojest po prava linija.

No bil golem magionicar i nikoj ne mu bil ramen vo tive lancite, so koi negovite go vrzuvaa, demek da preziveat.

Na kraj, vo 1926 pri edna tocka , Udar vo stomakot.. demek moze da izdrzi najsilen udar od bilo kogo, eden kanadski drvoseca poznat po urlanjeto TANBEEEEEEEER go plesnal na leva strana i mu go puknal slepoto crevo, za nesrekja na Harry, koj imal slepo crevo na pogresna strana, a ne kako site normalni lugje.

Negovata smrt bila so godini propratena so polemiki i nejasnotii , demek bil otruen so arsen, se dodeka toj od CIS toj de Grisom, ne ustanovil po ekshumacijata deka Hari e pogresnoslepocrevec..

SEKOGAS PRAVETE GO TOA, STO GO UCEVTE KAKO DETE GLADUVAJKI, TOA NAJDOBRO GO ZNAETE.. A DA.. PROVERETE SI NA KOJA STRANA VI E SLEPOTO CREVO.

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2010 во 01:10


КРИГЛА ПИВО





Не е баш индивидуа, пошто е составена од капки пиво... ... кои можат да бидат... Amstel, Heineken, Tuborg, Beck’s, Bud, Foster’s, Guinness, Miller, Pilsner, Laško, Skopsko... и мал милион други видови.... но... кога ќе се крене криглата и кога ќе се почуствува нејзината тежината.... кога ќе се слушне звукот на стаклото и она “живели” ... кога усните ќе ја допрат замаглената кригла и низ грлото ќе протече и ќе не зареже онаа жолтеникава течност, со бела пена одозгора, која ќе ни остане малку на горните усни.... задоволство хаааааа........ “Јединствени осечај” !!! .....





Изменето од james dean - 14.Февруари.2010 во 13:16
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 193194195196197 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.