IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 191192193194195 217>
Автор
Порака
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 19:43


Индивидуа: Мона Лиза - претставена во тема индивидуи поради недостиг од инспирација


Нацртана во 16 век од Леонардо Да Винчи за време на периодот на ренесанса. Сликата е позната поради `загатката` што е во насмевката на Мона Лиза. Дали е среќна, задоволна или е скршена од тага па само ни се насмевнува. Мене пак повеќе не ми е јасно зошто Лео не и нацртал веѓи    



Изменето од Lithium - 08.Февруари.2009 во 19:59
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2009 во 21:56


Индивидуа: Хипик

Хипи движењето се појавило во 1960 година во САД чија цел била да се оформат нови друштва базирани врз мир и љубов. Хипикот проповеда(л) не само политичка револуција туку и внатрешна револуција.
Хипикот верува дека љубовта ќе го промени светот и ќе доведе до мир. За нив љубовта е посебен вид на моќ и неа ја симболизира цветот. Често се случувало да на полициските бруталности тие возвраќале со давање на цвеќиња.
Хипи движењето е нераздвоено од рок музиката која претставува израз на незадоволство и надеж за нова генерација која сака да ``живее наместо да преживува``, `` да сака наместо да толерира``, ``да оди наместо да трча``, ``да открива наместо да учи``... Музичари кои го одбележаа хипи - движењето се: The Beatles, Bob Marley, Jimi Hendriks...
И дрогата е особено поврзана со ова движење, користењето на ЛСД и марихуаната. Под дејство на ЛСД настанувало психоделичен рок ``музика на внатрешното патување`` ( и онда си high )
Хипиците изгледале доста забележително, со долги коси, со специфична облека во светли бои, со накити од дрво, глина кои сами ги изработувале...итн итн


``Љубовта и мирот се универзални теми, се лаже тој што мисли дека останале во 60 - те`` - Џон Ленон

Хипик....

Изменето од Lithium - 01.Март.2010 во 12:05
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2009 во 11:04
Индивидуа Злата Петковиќ

Мојата омилена актерка од поранешните Ју простори.
Водителка,Актерка и поранешна мис на Југославија.
Никогаш нема да ги заборавам ликовите Марија од Отпишани,и Јелена од Партизанска Ескадрила.
Според мене една од најубавите жени во поранешната ни држава.
Нејзината ладна убавина ми ја заледуваше крвта секогаш кога ќе ја погледнев,едноставно зрачеше со својата појава на телевизија.
срценце
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
kejt-d-grejt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6228
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kejt-d-grejt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 17:51
ИНДИВИДУА ДРАГАН Б СО КОСТИЧ ТОЧКА
 
http://www.vest.com.mk/WBStorage/Articles/8A4C0AE3312BAD499DCE71BE9BC42BA6.jpg
Тоа е една многу интересна индивидуа која повеќе од 20 години крстари низ македонскиот етер.
 
Неговите бесмртни ЗАБОРАВИ АКО МОЖЕШ и ДИСКОСЕЛЕКТОР никогаш не изгубиле од својот сјај и секогаш се намбр уан музички емисии.
 
Костич е едно мало човече од метар и жилет, ама нели...техничарче.
неговиот глас е црцорлив, ама пријатен и изговара по 5000 збора во секунда.
А толку брзо ни јас и Анџелина кога пиеме кафе заедно не зборувамеплазење


Изменето од fiks - 08.Декември.2009 во 02:00
се' што е убаво во животот е поезија. сето друго е проза
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 18:15
E = mc2

Albert Einstein ( у чест на роденденот негов )

Роден 14 март 1879 умрен 18 април 1955 е Германски физичар кој ја поставил теоријата на релативитетот, теоријата на масно енергетската еквиваленција и рекол дека : Се` е релативно само човековата глупост е апсолутна!
Во 1921 год ја добил Нобеловата награда за физика за неговата работа во полето на енергетската физика а особено за неговото откритие на фотоелектричниот ефект
Објавил преку 300 научни и над 150 ненаучни дела. Именуван е како Личност на векот. Во поширока култура името Ајнштајн стана синоним на генијалност


Изменето од Lithium - 14.Март.2009 во 18:16
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2009 во 23:01
ѓоко ѓеоргиев...!!!

 Создавач на модерниот музички амбиент ...!!!

 Ѓоко Ѓеоргиев без сомнение претставува нишка што го поврзува времето со музичкото живеење, или барем асоцијација што активира одредени спомени во меморијата.  Со своето четириесет годишно присуство на брановите на некогашното Радио Скопје, (сегашно Македонско радио) едноставно беше неодминлива компонента во создавањето на македонскиот музички амбиент
 
Меѓу одредниците на македонското музичко новинарство се неговите емисии "Три гонга" и "Средби низ музика", што во континуитет се емитуваа 20 години и доживеаја по 1000 емисии. Покрај радиоводителството важен момент од животот на Ѓоко Ѓеоргиев е неговото творештво како автор на преку 3000 стихови за шлагери, но и за песни во новосоздадената народна музика. Во својата новинарска кариера Ѓеоргиев има известувано од многу музички манифестации, како фестивалите во Загреб, Белград, Опатија... што во времето на југословенската заедница беа настани што се исчекуваа, но и од реномирани европски фестивали како "Сан Ремо", "Музика на Елисејските полиња", "Златен Орфеј", "Интервизија". Забележано е во неговата биографија дека тој е директор на првите Скопски фестивали, уредник на Редакцијата на забавна музика на Радио Скопје, како и тоа дека има реализирано безброј интервјуа со музичари од секаков калибар, меѓу кои и светски имиња како Ела Фицџералд, Жилбер Беко, Хулио Иглесијас... 

Постоењето и работата на Ѓоко Ѓеоргиев со свите разновидни ангажмани, секако претставува солиден темел за надградба, на еден специфичен жанр, како музичкиот, во македонското новинарство...!!!







Изменето од pcelka - 04.Април.2009 во 23:04
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
Mindy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Искрена, поискрена здравје

Регистриран: 14.Ноември.2005
Локација: United Arab Emirates
Статус: Офлајн
Поени: 14596
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mindy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2009 во 20:29
Лик  
Корисничко име: mamma
Група: Сениор Сениор




И мене ми недостига mamma тага   уникатна, ведра  и посебна индивидуа тагатагатага
 

Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 01:32
Koga veke mamma e tuka,da ja spomneme i moira,koja sto isto kako i mamma bese unikatna,vedra i posebna individuaсреќа.
Sepak svojot posleden post Virtuelni manjaci go napisa tokmu vo ovaa tema Individui na izminatite 2 mileniumi.



~Live the life you love, love the life you live~
Кон врв
lotus flower Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6937
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lotus flower Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 19:41
Mislovno prerazviena individua

Mislovno prerazviena individua e tip koj sto kako sto samiot zbor kazuva razmisluva premnogu.
Poradi toa sto razmisluva premnogu,vrshi potisnuvanje na mnogu svoi potrebi i zelbi.
Ovie individui cesto imaat dve lica:prvoto lice nevistinskoto izgleda palavo kako dete i maloumno preku koj toj na nekoj nacin gi iskazuva momentalnite cuvstva i ja zbunuva okolinata so svojot karakter.No vistinskiot nivni lik im e mislovno prerazvien t.e.kako robot tocno znae kade da go stavi deteto za da ja zbuni okolinata i da manipulira so niv.
Mislata e sekogas maski aspekt,srceto e sekogas zenski aspekt.
Poradi toa sto gi potisnuva zelbite na srceto stanuva mnogu sadisticki nastroen kon zenskiot pol.
Na mislovno prerazviena individua i se sekogas potrebni dve ili poveke animi t.e. zeni za da moze da dojde do balans.
Balansirana licnost go koristi 50% svojot mozok i 50 % go slusa svoeto srce.A ne 107% mozokot!!!
Od tuka se doaga do toa deka na mislovnata prerazviena individua i se potrebni poveke zeni.
Zena koja sto moze da izdrzi so vakov covek mora da bide totalen mazohist i taa vo tie igri uziva t.e.toa ja vozbuduva-preterano gruba igra.Bidejki e mazohist i postojana mlatena od sadistot t.e od maz bara zena koja sto ona ke ja mlati.Nemoze da mu vrati ni zbor ,nitu da bide gruba so izbraniot sadist bidejki i taa umstveno e prerazviena i vrsi potisnuvanje na svojte dlaboki custva so sto analogno na toa nejziniot animus vrsi sadisticki izivuvanja vrz nejzinata anima.







Изменето од lotus flower - 22.Октомври.2017 во 05:02
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2009 во 22:16
Originally posted by CST CST напиша:

Лик  
Корисничко име: mamma
Група: Сениор Сениор




И мене ми недостига mamma тага   уникатна, ведра  и посебна индивидуа тагатагатага
 


Индивидуа мамма
можеби и ми недостига...размислување...
дефинитивно најдобрата плетачка на форумов...кога ќе ми текне какви џемпери знаеше да плете...ехеее....
да ,ми недостига...знаеше да подигне нечиј адреналин...супер индивидуа....мила....
една големо%20гушкањеза милата мамма....толку безрезервно не гушкаше сите низ форум...големо%20гушкање
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање


Изменето од Andjelina - 16.Мај.2009 во 22:18
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 01:01
Liebheerr-ot mi go drpnavte,a moze i so pravo treba da stoi vo"DOM I DIZAJN",pa zatoa ke vi kazam za tipov(idividi foto)..HASIM KUCUK-HOKI..
Covek-peac,kafanski...roden po vojnata vo 1946g...ja odbeleza tretata-cetvrtina na XX vek...prodavajki neverojatni 45 milioni polivinilki vo bivsata ni SFRJ..kompozicijata "u ocima krijem tugu"so neverojatni 13 milioni kopii ,go proslavi vo peac broj 1 vo SFRJ,pred site ostanati !!
kafanski peac...pred Saban i kompanija ..pred Beba S i Lepa L.....ima nesto...
vidi cvikeri vo narodna-folk muzika od seesetite...garant se zanesuel..taka vikaat za nekoi denesni...koj ne gi simnuvaat ni za spienje,nosejki gi i na pretezno oblacno vreme...

neznam,mnogu mi e cudno ..kako ne kazuvate vakvi raboti..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2009 во 21:59


Индивидуа: Марсел Пруст

Легенда што напишал:

``Уметникот мора светот што го прикажува да го направи тешко препознатлив. Делата во кои се` се гледа лесно не се во состојба да го привлечат читателот, да му отворат пат во едно поинакво доживување на стварноста``

нема потреба од повеќе....

Изменето од Lithium - 20.Мај.2009 во 22:00
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2009 во 15:40
stariot lices SANTANA go sretnal mladiot harizmaticen ROB THOMAS

i go izvedoa ova

jako jako najako


SMOOTH
Intro: Am F E E7 - 3 times

Am F E E7

Man it’s a hot one like seven inches

Am F E E7

from the midday sun Well I hear you whisper

Dm7 F/C Bm7ъ5 E7

and the words melt everyone but you

Am F E E7

stay so cool

Am F E E7 Am F E E7

My Munequita My Spanish Harlem Mona Lisa

Dm7 F/C Bm7ъ5

You’re my reason for reason

E7 Am F E E7

The step in my groove yeah

Am F E E7

And if you said this life ain’t good enough

Am F E E7

I would give my word to lift you up

Am F E E7 Dm7

I could change my life to better suit your mood

F/C Bm7ъ5 G F#sus4 E7#9

‘Cause you’re so smooth

Am F E E7

And it’s just like the ocean under the moon

Am F E E7

Well it’s the same as the emotion that I get from you

Am F E E7

You got the kind of lovin’ that can be so smooth yeah

Dm7 E7#9

Give me your heart make it real or else forget about it

Am F E E7



Well I’ll tell you one thing if you would leave it be a crying shame

In every breath and every word I hear you r name calling me out

Well out from the barrio you hear my rhythm on your radio

You feel the turning of the world so soft and slow turning you ‘round and ‘round

And if I said



Bm7ъ5 F#sus4 E7#9

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2009 во 23:38
ЛИФТ

секоја алузија со ГОСПОД е чисто намерна



ЕЈ ВИЕ ЖИВЕЕТЕ ВО ОВА ЗГРАДА???
ДА
А ИМАТЕ ЛИФТ, ДА НЕ СЕ ПЕНТАРИМЕ ПЕШКЕ
МОЖЕБИ ИМА, НО ЈАС ЗА ОВИЕ 15 ГОДИНИ НЕ СУМ ГО ВИДЕЛ


некој од комшиите  знае дека немаат лифт
некои веруваат дека има лифт
мо едно прават исто, и тие со знаат дека нема и тие шо веруваат дека има идат пешке по скалите, оти постоел не постоел лифт, треба да се живее нели?



Изменето од anakin - 07.Јуни.2009 во 23:38
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 191192193194195 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.