IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Библијата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Библијата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 28>
Автор
Порака
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:42
Originally posted by Harun Jahja Harun Jahja напиша:

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Темата е за жената и Библијата! Престанете со непотребни коментари!
Коментарот за покривањето на главата, се однесува при молитва - не во секојдневниот живот! Монахињите се во постојана молитва и затоа - постојано се со шамија.
Тоа што Марија носела шамија, не значи дека треба секоја жена да носи.


Ejjj,Zidarski,Monahinjite ne se sekogash vo Molitva!
Koj ti go kazal toa deka tie se vo Molitva sekogas!?
a,Znaci maria sto nosela Samija,sega toa ne treba .t.e.Neznacet deka sekoja edna zena treba da noset,aha,a zosto za nekoja rabota koja vi pasirat,koja rabota ja pravela Maria,i vie taa rabota ja pravete,i koga tuka ke prashame,zosto ja pravete taa rabota,vie vikate ...Pa maria,toa go pravela,Pavle toa go pravel.it.n.

A za nesto drugo,Koe ne vi odgovarat,e zosto morat,e zosto nemorat,Cudno!


Па кај си ти бе алтан еден!

Види кај нив има Христијанска Демократија,можат како сакаат и кога сакаат да си ги менуваат законите.Кога одат во Црква,тогаш Марија е активна,а и Монахињите ,и Библиските пасуси стапуваат на сцена,а кога одат во кафеана,на плажа и сл, тогаш сите овие работи ги заклучуваат в ковчег,и се им е дозволено.Ваков впечаток добив од нивните коментари,ако грешам поправете ме.
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:51
I jas go Ima toj Vpecatok!
Ova mi davat Vpecatok,deka Hristijanstvovo,moze da igrat i vo napad i sredina i odbrana,Kako na Fudbalski teren!
Zavisno od Situacijata,Nekogas mozat i Utakmici da mestat za Kladilnica!

P.s.Sellam brat!

Imam nesto pr so PC!
    
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:51
Kratok komentar- Vo biblijata nema da go najdeme zborot monahinji, kako prvo, i nema da najdeme pravila i propisi za monahinji. Komentiram za ona shto go IMA vo Biblijata a dress-code za monahinji nema. Znaci koga zboruvame za pokrivanjeto , ke zboruvame za onie delovi od Biblijata kade se pisuva za ovaa tematika. Monastvoto vo denesna forma ne postoi vo Biblijata
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:55
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

<font face="Georgia, Times New Roman, Times, serif" size="2">Kratok komentar- Vo biblijata nema da go najdeme zborot monahinji, kako prvo, i nema da najdeme pravila i propisi za monahinji. Komentiram za ona shto go IMA vo Biblijata a dress-code za monahinji nema. Znaci koga zboruvame za pokrivanjeto , ke zboruvame za onie delovi od Biblijata kade se pisuva za ovaa tematika. Monastvoto vo denesna forma ne postoi vo Biblijata


Prekrasno...P.s.Pazi,da ne te Zakacet Zidarski!

Ke ti kazet ne e vazno,Dali go imat Biblijata toa ili ne !
Vazno e deka tie "Monasi/ki"Mu go Posvetile zivotot na Boga!

A Zosto?

Neli e Zaludno?
Nema Nikakva Nagrada da imaat za toa,Naprotiv,ke bifat Odgovorni za toa!

A zosto,Zaradi toa sto si rabotele Samiod sebe,bez Bibliska potkrepa!

P.s.Ako gresam popravime!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:57
Neli nivnta posvetenost na boga e nagrada sama po sebe ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 22:58
Edinstven izvor od kade se ucam i ke davam komentari, i edinstveni tekstovi koi ke gi komentiram se Bibliskite. A tamu IMA pravila shto treba za da bidesh hristijanin. Ima pravila.
No temava e za zenata i statusot nejzin vo Biblijata
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:00
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Edinstven izvor od kade se ucam i ke davam komentari, i edinstveni tekstovi koi ke gi komentiram se Bibliskite. A tamu IMA pravila shto treba za da bidesh hristijanin. Ima pravila.No temava e za zenata i statusot nejzin vo Biblijata



Види посебно ги ценам твоите постови ,оти се поткрепени врз база на Библијата.Затоа ќе те молам во врска со темава да напишеш нешто повеќе.
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:00
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Neli nivnta posvetenost na boga e nagrada sama po sebe ???


Ne bi rekol jas taka!
Ke kazes..Ami ti si Musliman i ne go prifacas toa..No...Ok..

A sto e so Evangelos,Azrael i tie se Hristijani neli?

No i tie se na ovoj Moj stav,deka nema da imaat nagrada.T.e.Deka toa e samo Izmislica,za koja Izmislica ke bidat odgovorni..

Ili po naski receneo..Popustina Trosenje na Vremeto..Zaludno!!/B]
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:03
Aha, spored naseto skormno poznavanje za monahinjite, sepak tie se primer za posvetensot vo pravoslavieto zar ne!
Nemoze da gi selektirate propisite kako vie sakate....
Pa ova e religija ne e supermarket!

Inaku pred nekoj imav interesna situacija. VO edna mala prodavnicka se sretnav so nekolku monahinji, simpaticno.
Znaci bea vo shoping i sepak nosea marama.
TIE SEKOJDNEVNO NOSAT SAMIJA, SEKADE, a ne samo vo molitva....
Marija , bila majka na Isus, i pravela se sto on ke i kazel,sepak spored vaseto veruvnje on im go dostavuval ucenjeto.....E sega zosto negovata majka, postojano nosela marama, duri (neznam kolku se verodostojni filmovite) sekogas zenite od toa vreme nosele marama.

Kolku lesno vie si gi selektirate rabotite, kako vam vi odgovara!!
Pa i koga se molat zenite, retko sosema retoko ke vidis nekoj da nosi samija....Znaci nitu ovdeka ne gi sledite dosledno propisite.


Изменето од Aisha - 16.Април.2008 во 23:23
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:04
Vo red ke najdam soodvetna tema, ili ke otvoram moja pa ke diskutirame i okolu ova.Za sega samo sakav da kazam deka ne e bash kako shto sekoj saka..znaci ovaa recenica od clenot Omer El Faruk Види кај нив има Христијанска Демократија,можат како сакаат и кога сакаат да си ги менуваат законите. nemozam da ja prifatam kako tocna.
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:05
Harun и Omer - монахињите се постојано во молитва! Што и да прават, што и да вршат во текот на денот, тие се во молитва! Запознајте се малку со монаштвото, пред да пишувате за тоа.
Точно - во Библијата нема ништо спомнато за монаштвото во денешна форма - но тоа не значи дека не може да постои и да биде еден начин на кој луѓето ќе се посветат на Бога.
Во Библијата има одредени работи кои се правила и кон кои се придржуваме. Има многу житија, односно примери од животот на значајни луѓе за верата, кои служат за пример. Ако некој сака да биде и да делува како Марија, тоа е за пофалба, но пред се треба да ја следи во душата, а не во облеката.

п.с. Малку повнимателно пишувајте, преминуваат многу постови во иронија и во навредлив тон!
Кон врв
Azrael Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Azrael Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:06
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Aha, spored naseto skormno poznavanje za monahinjite, sepak tie se primer za posvetensot vo hristijanstvoto zar ne!
Nemoze da gi selektirate propisite kako vie sakate....
Pa ova e religija ne e supermarket!
 

Izvini, boldiraniot zbor treba da go smenis vo PRAVOSLAVIETO.
Biblija- monahinji NEMA
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ !     
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:06
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Vo red ke najdam soodvetna tema, ili ke otvoram moja pa ke diskutirame i okolu ova.Za sega samo sakav da kazam deka ne e bash kako shto sekoj saka..znaci ovaa recenica od clenot Omer El Faruk Види кај нив има Христијанска Демократија,можат како сакаат и кога сакаат да си ги менуваат законите. nemozam da ja prifatam kako tocna.


Dobro de Azrael,ne se Luti! Sigurno Mislel na Pravoslavcite,a ne na tebe.

P.s.Ne si ti Pravoslaven!?


Изменето од Harun Jahja - 16.Април.2008 во 23:06
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2008 во 23:06
Originally posted by Azrael Azrael напиша:

Vo red ke najdam soodvetna tema, ili ke otvoram moja pa ke diskutirame i okolu ova.Za sega samo sakav da kazam deka ne e bash kako shto sekoj saka..znaci ovaa recenica od clenot Omer El Faruk Види кај нив има Христијанска Демократија,можат како сакаат и кога сакаат да си ги менуваат законите. nemozam da ja prifatam kako tocna.



Верувај ми пријателе дека ни јас не можам да ја прифатам,оти колку толку имам познавање од Библијата,но,тој впечаток го добив од некои лаички толкувања на Библијата тука.Затоа и те замолив да пишуваш нешто повеќе.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1718192021 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.