IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - што се случува со фото идивиди?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

што се случува со фото идивиди?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 17181920>
Автор
Порака
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 14:37
Originally posted by Mire Mire напиша:

 
Na primer, mojot stil na fotografija e ocigledno mnogu razlicen od onoj na Tegla. Toa ne znaci deka ne treba da go cenam ona sto Tegla go pravi, i obratno.
 
 
 
mire i tvojot stil i onoj na tegla se kvalitetni! Tie se razlicni no se zasnovaat na nekakvi osnovni fotografski pravila!
Toa mi e najvazno!!!
 
Pesnite na Tose ne mi se dopagja - no toa e prasanje na afinitet i vkus!
No ne mozam da go negiram kvalitetot!!!
 
na sajtov, celata taa rabota e kalak*rnica!
 
Se forsira nekavitetot, a kritikata se relativizira i razvodnuva
 
ne deka ona sto go kazuva branko ne e vistina, ama za zal prikaznata so zabata nekako podobro ja opisuva situacijata
 
 
 
 
 
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 16:21
Citam i ne znam sto da kazam.

Kako prvo, nema resenie za problemot so nati go dajmi go za bodoviteсреќа zatoa sto sekogas ima licnosti (namerno ne naveduvam, deca, vozrasni, isfrustrirani, vakvi, onakvi...)
Kako vtoro, ne postoi mehanizam za kontrola na kvalitet na subjektivna rabota kako sto e fotografija. Ne e egzaktna nauka, nema brojki, nema >, <, = od nekoja vrednost.
I sega care?
Mozete da limitirate nekoj da ne glasa vrz osnova na poenite vo portfolioto?
Koj e toj avtoritet koj ke kaze ova cini, ova ne cini?

Nekoj kaza deka fotografiite se premnogu fotoshopirani. Vistina, no ako ne fotoshopiras, imas vednas komenari ne e dovolno saturirano, ne e zasiteno neboto, "nikonovski" boi среќа (doktore ova e do tebe), i slicno. Licno odsekogas sum preferiral prirodni fotografii, no vistinskite momenti za takvi fotografii se mnogu retki, ili potocno svetloto e retko dobro za takvi fotografii. Porano se koristele filtri, no toa bilo za globalno svetlo, t.e. gradienti, warming i sl.  E sega toa se pravi so Photoshop, arno ama ne se zastanuva tamu, se odi "do smrt"голема%20насмевка. Dali toa cini ili necini? Koj sme nie da  kazeme ne cini, ako na nekogo toa mu se dopagja?
Vsusnost koj e avtoritet? Jas ne sum sigurno, no koj e avtoritet? Branko, Mire, Tegla, Igor? Licno, gi postuvam site, kako ljubiteli na fotografija, no i toa ne im dava za pravo da se avtoriteti, a posebno ne za nesto sto e javen servis, kade vo pravilata stoi deka SEKOJ moze da objavi fotografija, i po 5 objaveni ima pravo da dava bodovi kako saka i umee.
Licno boduvam od momentalnoto raspolozenie i vreme. Imalo periodi i koga po 1 mesec ne sum aktiven, od drugi obvrski. Ima periodi koga dnevno i po nekolku pati proveruvam sto e novo. Dali boduvam pravilno? Ne znam, no ako nesto mi se dopadne ne se zamaram da ja baram "esencijata" na fotografijata, dlaboki misli i sl. Sepak ovoj servis e zamislen za zabava i razonoda, a ne strogo za "umetnici". Za umetnicite ima izlozbi, bienalinja i sl. kade moze da si gi "odmerat" silite, i koj e dobar a koj podobar, bidejki se "nasobraa" mnogu avtoriteti.
I na kraj, daj olabavete malku, realno vo posednite 2-3 nedeli kvalietot na objavenite fotografii e na zavidno nivo, a zosto "najdobrite" ne se vo top e licen izbor na posetitelite, bez razlika dali pricinata e nati-dajmi ili nesto treto, iako pak ke kazam licno denesniot broj 1 navistina spored mene zasluzuva da e broj 1, no imalo fotografii koi sum smetal deka se dobri da se barem vo top, a stignale do sitnica od bodovi. Eve primeri  za  prirodni fotografii, pak ke kazam subjektivno, koja edvam stignale do 40 boda. Eve primer za fotografija so mnogu bodovi koja ne mi se dopagja (nisto licno kon avtorot ova e subjektivna observacija na ljubitel na fotografija).
Ima pravdina? Nema, i nikogas nema da ja ima koga rabotite se subjektivni.

Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 18:47
Ubav razgovor.....!

samo bi dodal......avtoritetite ne se avtoriteti ako se nametnati.....avtoritetite se avtoriteti ako se dozhivuvani kako avtoriteti.....i toa nikoj ne mozhe da go smeni......disbalans i problemi nastanuvaat koga lugje koi ne gi chuvstvuvaat kako avtoriteti diskutiraat kako avtoriteti a ushte pogolemi problemi nastanuvaat koga nivni prosechni najcesto mediokritetski fotografii odat vo TOP.....a najgolemi problemi nastanuvaat koga avtoritetite ne se pochituvaat a bez niv sajtiot nema sila nitu da se proglasi za fotografski zabaven web portal.....a najgolemi najgolemi problemi nastanuvaat koga....mislime deka site sme isti......! Ne ne sme isti site sme razlichni so razlichni afiniteti i estetsko chuvstvo.....ako zabavata i tvorechkiot duh vi e odzemen begajte i najdete inspiracija da go vratite.........pa dozvolete da go vidime.......i na krajot sekoj go dobiva ona shto go zasluzhuva...! Tie TOP shto ne se TOP kje si bidat osudeni na vechno mediokritetstvo....tie shto se TOP a ne se vo TOP kje odat postojano napred i napred i napred i napred.....! Taka da prema tome dabome......imam i jas edna prikazna....

Vo edno kinesko selo se rodilo mlado ubavo dete......site celo selo se raduvalo a od kmetot deteto dobilo na podarok konj.....site se raduvale dodeka ZEN majstorot zachuduvachki bil tivok. Go prashale ...Zoshto ne se raduvash?.....l.....odgovoril.....kje prichekame kje vidime. Po nekolku godini istoto momche javajki go konjot padnalo i ja skrshilo nogata.....site se razhalostile i pochnale da go kudat konjot....doshle kaj ZEN majstorot i mu rekle vo pravo beshe shto li mu trebashe konj da mu kupat na maliot!......odgovoril.....kje prichekame kje vidime. Po nekoe vreme zapochnala vojna....site zaminale a mladoto momche so povredena noga ostanal doma. Pola od mazhite vo seloto gi zagubile svoite zhivoti.....momcheto ostanalo zhivo i nabrzo potoa ja prevzel grizhata za seloto.......ZEN masjtorot rekol......kje prichekame kje vidime......POZDRAV do SITE

I.S

There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 10:37
Originally posted by сашо сашо напиша:

Tegla sorry
mnogu drsko si dozvoluvash da interpretiras mislenje, toa izglea vaka sharnantno i fraerski, ama ne e vistina ... sorry...ocekuvam i izvinuvanje zatoa shto e poprilicno navredlivo


Saso ako mislis deka sakav tebe da te navredam eve javno edno golemo
IZVINI
Inaku stojam na stavot deka srzhta na site koi se bunat za sostojbata na idividi e "zosto moite fotki ne se vo TOP". I kaj mene e taka. I jas gledam gluposti vo top fotografii. I zatoa ne postiram. Razlikata megju tebe i mene e toa sto ti se obiduvas da najdes resenie. Jas ne.
Ne mislam da ja igram igrata koja e bezveze. Mi smeta celata ideja na boduvanje. I posle nekoj so fotka od mobilen e vo top, a jas ne. Epa izvini, toj/taa e top fotograf? Podobar od mene. Bre majkata. I najstrasnoto e deka se pravi lazna pretstava.
Jas resiv da ne se bunam od pricini sto vekje gi kazav. Sajtot ima sopstvenik. Tie gi postavuvaat pravilata na igra. A, ne da se raspravame na forumov.
I kako sto kaza Ilco. Idividi e javen servis i koj saka kje postira i kje boduva. Taka sto ne mislam da dramatiziram.

That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
dimi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 406
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dimi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 14:26
Tegla malku e glupo da nametnuvas deka tvojata vistina e vistina i za site ostanati.
Jas sum eden od onie sto se bunea/bunat za sostojbata na idividi, no epten si daleku so pretpostavkata deka pricinata za mojot revolt e "zosto moite fotki ne se vo TOP"
Pred se, ne objavuvam fotografii na sajtot pa nema za sto da mi bide griza dali e vo top ili ne! Od druga strana dovolno sum fotografski realiziran, za da ne me pogoduva eventualniot plasman na fotografiite sto bi gi objavil! od treta strana sekogas mi se poprijatni komentarite na lugje koi znam deka se razbiraat od fotografija, otkolku petkite na razno-razni pacienti.
 
Sepak ne mi e seedno dali sajtot kje bide dobar ili kje izgleda na povrakjanica, bidejki e edinstven fotografski sajt vo MK, bidejki e sajt na koj pocnav da go sozdavam moeto prvo web portfolio, bidejki se uste go imam toa portfolio, i bidejki losiot kvalitet mnozinstvoto ja namaluva vrednosta na talentiranite, kvalitetnite fotografi i nivnite dela!
 
Edit: A nekriticnosta, prifakjanjeto na prosecnosta i simnuvanjeto na kriteriumite za da se prilagodat na shundot sto go prezentira mnozinstvoto odat vo prilog na namaluvanjeto na vrednosta na kvalitetot
 
 


Изменето од dimi - 24.Април.2008 во 14:31
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 17:46
Mene mi e bitno koga gledam deka vakvi fotki se vo top.

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=41528

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=41530


http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=34411

http://foto.idividi.com.mk/viewphotos.asp?ID=33637

Avtorite si gi objavile. Ama da stavam 5-ka na vakva fotka i da vikam "wow", "bravo", "odlicno" збунетост Po se izgleda ima problem so estetskiot kriterium na sajtot. I videte koj se glasal збунетост
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 03:31
Originally posted by dimi dimi напиша:

Tegla malku e glupo da nametnuvas deka tvojata vistina e vistina i za site ostanati.
Jas sum eden od onie sto se bunea/bunat za sostojbata na idividi, no epten si daleku so pretpostavkata deka pricinata za mojot revolt e "zosto moite fotki ne se vo TOP"


dimi, ne mislam deka se raboti za nametnuvanje na vistina tuku za iskazuvanje na stav i mislenje... najverojatno toa e negoviot logichen zakluchok, koj, btw, i jas go delam... sekoe chovechko sushtestvo se stremi kon toa negovata rabota/kreacija da bide priznaena, potvrdena... inaku site ke go stikliravme poleto za neboduvanje... i mislam deka tokmu toa e kluchnata tochka preku koja se prekrshuvaat rabotite, se povreduvaat suetite (koj pogolema, koj pomala) i se pravat frustraciite, sakale nie da go priznaeme toa (najprvin pred sebe) ili ne... sekoj saka da si ja obelezi teritorijata, da ja ogradi so kolci (izreka na Spiroсреќа), prv da napravi nesto na koesto site ke mu rakopleskaat i nikoj ne fotografira za da si gi cuva fotkite doma... ako ne na idividi, na deviant ili flickr, ako ne na internet, togas izlozbi, spisanija (koj kolku moze i znae)... arno ama, kolku lugje tolku tabieti, a na idividi ima mnogu lugjeнамигнување.

i ne mozam da go razberam toa emotivno povrzuvanje kon nesto nematerijalno (mislam na sajtov), a uste pomalku stavot da ne se objavuvaat fotki na sajtot, a sepak da ne ti e seedno kakov ke bide toj... iskreno, jas licno ako prestanam da objavuvam fotografii na idividi, bi go otvoral ednas na tri meseci (ako voopsto bi go otvaral), sto e poentata inaku? virtuelno mesto, nisto poveke, nisto pomalku. i gajle mi e kakov ke bide sajtot, zatoa stoa ako edinstveniot sajt za fotografija vo Makedonija e vakov, togas znaci tolkav ni e kapacitetot i nema sto da mi bide krivo... koga ke sozreeme dovolno, ke iznikne sajt koj ke korespondira so nasite zelbi, sfakjanja i moznosti... prirodna selekcija, se dugo e forsiranje... i muabetov za ovoj sajt e preforsiran... ako nesto nekogas bide, ke bide spontano, kako i site dobri raboti sto nastanuvaat na svetov...

pozdrav
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2008 во 14:16
...

Изменето од сашо - 29.Април.2008 во 17:07
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2008 во 14:35
" zatoa shto "iskusnite" (vo smisla kako shto samite si ljubat da si se narekuvaat na sajtov ili forumov) odamna ja skontale fintata, daj 3 komentari na koi ima poluangliski polutehnicki polurecnik em kompliment pridruzen so 5ka... dzam! "

.....mnogu lugje kje se najdat vo ovoj komentar....lichno JAS na primer....koristam anglosaksonski frazi.....!

Zatoa treba da si poprecizen na kogo mislish...Znaesh kako beshe onoj vicot....iminja prijatele iminja.....!! Ako se odnesuva na mene da odgovaram ako ne...bidi vnimatelen da ne pomislam deka se odnesuva na mene......!!

Pozdrav

I.S
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 22:02
...

Изменето од сашо - 29.Април.2008 во 17:07
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
Glecin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 450
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glecin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 00:03
ne znam sto da kazham......vekje e zamorna temava......razgovarano e so foto.idividi.....rekoa deka kje gi sprovedat promenite vo naredni mesec-dva....tie sme koj sme .....se znaeme podolgo vreme....koj kako dishe...... dosta e vekje nadmudruvanja na temata..... nema da proizleze nishto od ovoj round table discussion...that's for sure....!!
Prikazhete neshto, kazhete neshto, borete se protiv nevkusot, shundot i sl. i toa e toa....vekje ne diskutiram na temava.....shto se tiche mene ...mozhe da se brishe.....!!!

Pozdrav,

I.S
There is more in life than books you know, but not much more!
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 01:07
I jas se vrativ na foto.idividi. големо%20гушкање
Kolku sum dvolicen - strasno голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка edno zboram drugo praam голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Dogi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 3168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dogi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 10:35
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

I jas se vrativ na foto.idividi. големо%20гушкање
Kolku sum dvolicen - strasno голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка edno zboram drugo praam голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка


трето фотографираш :)
Јас сум мајстор!

Кликни овде за комуникација со мене (потоа кликнете во полето 'Edit nickname' и впишете го вашето име)
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2008 во 08:46
I zaso seuste stoi kradenata fotka na naslovna? Ima li administrator na sajtov ili e ostaven sam na sebe?
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 17181920>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.