IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Индивидуи на изминатите 2 милениуми
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Индивидуи на изминатите 2 милениуми

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 186187188189190 217>
Автор
Порака
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 08:44
Volk ili Volci
 
Sekoj gi poznava i sekoj znae sto e Volk, no ovoj pat ne sakam za ovoj volk da raskazuvam.....
 
Jas mislam sosema na drugite "Volci" tie sto sekoj dnevno i nasekade gi gledame i po nekoi i gi sakame....
Zasto gi narekuvam Volci, koga ne se vistinski Volci? Zatoa sto ist karakter imaat kako Volk, prvo gledaat na sekoj strana , dali mozat nekoi jagne ili nekoja srnicka da najdat.... ako ja najdat, ne ja ostavaat od oci, i na kraj i se vrlaat na "nivniot" plen... taka e i so drugi te Volci... posmatra, ako najde nesto zgodno, prati,  i na kraj i se .... isto kako volk....
Vo takvi momenti se prasuvas.... Jas li sum Jagneto ili Srnickata?
ili pak... sto me gleda ovaoj vaka, da ne sum valkana, pa duri i osobata do tebe e prasuvas, imam li nesto na mene sto ne e ok? No ne, nisto posebno, ednostavno te gledaat kako VOLCI.... zborot mi e za
 
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2008 во 22:47
Ogledalo....
 
.....znaci spored klasicnite objasnuvanja koi gi imame slusnato Ogledalata se predmeti so mazna metalosjana povrsina koja ima sposobnost za dobro reflektiranje i sozadavanje na slika. Ogledalata imaat mnogu nameni se koristat za laseri, teleskopi, kameri...megjutoa lugjeto najcesto go koristat za licno ogleduvanje..... Uste od malecki ne prati onaa poznatoto na lostata kralica od Snezana: "Ogledalce, ogledalce moe kazi mi na svetot najubav koj e?" трепкање
        
Na mnogumina ke im se dopadne onaa sto ke go vidat vo ogledalo....toa se lugjeto so krajno pozitivna energija, koi umeat da ja raspoznaat i vidat vnatresnata ubavina onaa koja ne se gleda vo ogledalo....Megjutoa mnogumina mozat da gi vidat samo svoite nedostatoci vo izrazot koj im go dava ogledaloto...i za da pobegnat od sebe i od svoite nedostatoci .... se fokusiraat na drugi nesta...kade sto izgledot ne e biten a sepak mozete da go hranite svoeto ego......
Toa e zivotot .... sprema nekoi milozliv sprema nekoi surov .....                                                
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2008 во 21:36
Bumerang.....
 
....interesno parce drvo...prvenstveno e povrzano so Avstralijanskite Aboridzini. Se naogja vo razlicni golemini i oblici zavisno od izvorot od kade poteknuva i za sto se koristi. Najprepoznatliv ni e Vrakackiot bumerang, predmet za frlalje koj dokolku se frli na ispravniot nacin patuva po zakrivena linija i se vraka na pocetnata tocka....Postojat i tipovi koi ne se vrakat so pogolemi dimenzii koi se koristele vo borba.....
 
Deneska tipot na "bumerang sto se vraka" e najprepoznatliv....no se preporacuva da ne go koristat lugjeto koi ne znaat kako tocno se upotrebuva...zatoa sto pri vrakanje moze da ve udri i sobori....
Vo nas prevod toa bi bilo "se se vraka se se plaka" taka da ako neznaes kako da go docekas udarot na noze...ne frlaj voopsto .......голема%20насмевка
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2008 во 22:27
Senka.....
 
..... Dali nekogas ste se zaprasale dali ste navistina toa vie vo onaa vasa senka koja go sledi sekoj vas cekor? Ste se zaprasale li nekogas sto pretstavuva taa vasa senka? Dali iskreno veruvate deka taa e samo proizvod na svetlinata?
Mojata teorija e vakva:
Ste nie sme izgubile nesto vredno vo zivotot, nesto po sto sekogas ke tragame..... taa senka e tuka kako potsetnik za onaa po sto tragame. Taa senka e potsetnik deka nikogas nema da se oslobodis od taa zelba ili toa cuvstvo zatoa sto taa ke te sledi nasekade i nikogas nema da dozvoili da zaboravis. Mozebi ponekogas ke ti dozvoli da go svrtis grbot no koga najmalku ocekuvas ke se ispreci pred tebe da ti pokaze deka uste e tuka, ne zaminala i nema da te ostavi...nikogas....
 
Mozebi vo zivotot sme se otkazale od mnogu nesta koi ne pravele srekni. Odvreme - navreme znae da se sluci nesto ubavo sto ke ne ispolni i toagas ke se otkazam od toa nesto zatoa sto vo taa senka sakam da gledam ubavi nesta i da mi bide mil sopatnik vo zivotot.
"Najdobro e da se prekine koga e najubavo" - go nauciv dobro toa , no kako sto odminuva vremeto se potesko mi odi delot so otkazuvanje. 
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Октомври.2008 во 09:28


Henry 8


The%20image%20“http://atschool.eduweb.co.uk/40903026a/gifs/Henry8.gif”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.




toj garant vladeel posle henry 7 a pred henry 9

ama imam logika

no imal 6 zeni- ova ne e logika nego istorija

zenite negovi nemaa srekja da bil musliman i taka kje si bea sreknji i zivi vo harem

no vaka- kulturniot ni kral na kulturnata ni prijatelska zemja anglija

daval naredbi- sechi sechi sechi.. atoa 4 pati

5 tata se razvede od nego oti stana protestant

a 6 tata mamu mu eba i si go pokopa

no mnogu bese smesen ss negovoto sheshirce



Изменето од anakin - 27.Октомври.2008 во 09:30
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 18:49
Едно од најопасните занимања на светот: Детско Хор(ор)че!!!


Погледнете ја внимателно фотографијата и ќе забележите дека нема ниту еден возрасен - зошто? Сите умираат поради професијата пред да станат возрасни!

Изменето од Majkl - 28.Октомври.2008 во 18:53
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2008 во 23:28

Don Juan...

....site sme slusnale za nego...Vistinskata legenda ne e precizirana zatoa sto postojat dve razlicni.... I vo dvete verzii se veli deka Don Juan bil razvratnik cie najgolemo zadovolstvo bilo da zaveduva zeni...najgolem predizvik mu bile onie koi veke imaat dodvoruvaci.... Vo prvata ima tragicen kraj zatoa sto povikuva na vecera duh na tatkoto na devojka koja bila zavedena od nego i "osramotena"  za da potoa otide na vecera na grobot kade sto duhot go povlekuva vo pekolot... Vtorata e malku poblaga veli deka sklucil pakt so negoviot najdobar drugar za da se dokazat koj e pogolem zaveduvac pri sto ja zavel negovata svrsenica i "nedoprenata" Dona Ines koj se samoubila otkako bila obescestena.....Negoviot prijatel i tatkoto na Dona Ines go predizvikale na dvoboj vo koj i dvajcata zaginale...Na denot koga Don Juan umrel duhovite na Dona Ines i nejzinot tatko se borele za toa dali dusata na zavodnikot ke odi vo Pekolot ili vo Rajot....pobedila cistata dusa na Dona Ines i Don Juan zavrsil vo rajot so nea ......

...Se veli deka umeel da go procita zenskoto srce....da dopre dlaboko vo dusata....da osvoi.... da zeme...... da ostavi....
Deneska postojat mnogumina sto go posakuvaat onaa sto toj go mozel.... razlikata e vo toa sto deneska veke ne se na cena zenskite srca, mnogu lesno se osvojuvaat ...... Pa  zatoa e potrebno da se osvojat mnogu za da se nahrani edno ego golemo kako egoto na Don Juan.... голема%20насмевка
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 21:04
NASMEVKA

The%20image%20“http://www.myspacegeek.net/graphics/backgrounds/2/SMILE.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
http://crtacrticka.blog.com.mk/system/files?file=Image024_2.jpg



Изменето од anakin - 02.Ноември.2008 во 21:05
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Ноември.2008 во 21:30
Ova mu doagja kako ona:
"Smile you're on candid camera"
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаплазење
Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 16:52
Racionalno iskoristuvanje na edna dobra idea голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка големо%20гушкање
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 21:23
POLINA

neznam koja e ova individua
no znam deka i se dopagja moja poezija
среќаголемо%20гушкање

The%20image%20“http://img83.imageshack.us/img83/2562/93619995up4.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
The%20image%20“http://img174.imageshack.us/img174/5921/36192349ag1.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.
The%20image%20“http://img55.imageshack.us/img55/461/90546053zm4.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.


Изменето од anakin - 03.Ноември.2008 во 21:23
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Lady Blue Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8431
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lady Blue Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Ноември.2008 во 23:55
Kojotot....
 
...Site ja znaeme taznata prikazna na kojotot koj vecno se trudi da ja fati brzata ptica "itrica" .... i sekako sekogas neuspesno..... bez razlika kakov metod da koristi, kakva zamka da i namesti na krajot sepak sam zavrsuva vo nea.... Taa mu e opsesija..... edinstveno nesto na koe misli ..... kako da dojde do nea ..... a taa sekogas e tolku blisku do nego no sepak stom ke i se doblizi ja gubi ......
 
....dali scenaristite se sekogas tolku surovi pa go ostavat so prazni race sekogas koga ke posegne da ja dofati...ili sepak zivotot e tolku Loony pa imaat nekoja poraka koja treba da ja sfatat decata uste kako mali ..... збунетост
 
Кон врв
DarlinG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*Lara*Croft*

Регистриран: 09.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DarlinG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 22:49
Марија Калас



Марија Калас (англиски: Maria Callas, грчки: Μαρία Κάλλας) (2 декември 1923, Њујорк – 16 септември 1977, Париз) била американско-грчки сопран, една од најпопуларните и најконтроверзните оперски пејачки на сите времиња. Својот успех го должи на неверојатните гласовни можности, моделирани по најсуштествените принципи на белкантото, но и на исклучителните интерпретациски и артистички способности со кои доминира на сцената. Нејзиниот репертоар се протегал од улоги од драмскиот Вагнеров фах, преку комплексните ликови на хероините од оперите на Верди и Џакомо Пучини, па сѐ до исклучителните колоратурни партии од композиторите на белкантото, Винченцо Белини и Гаетано Доницети, чии неколку опери самата лично ги „ископува од правта“ на театарските архиви и ги вцврстува во стандарниот оперски репертоар. Исклучително чудлива личност, полна со испади и скандали; врската со Аристотел Оназис, како и можното ривалство со Рената Тебалди, допринесува медиумите сето тоа да го пренагласат и да влијаат врз текот на нејзиниот живот. Сепак, денеска таа претставува синоним за оперска дива, име кое има оставено неизбришлива трага врз оперската уметност.
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 23:41

Take That



голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка  ако како тинејџер ја обожавав оваа група, мака ми е да пишува сега јас, ке копирам од википедијацрвенеење(инспирирана од една песна нивна, што ја слушнав сега на радио)


Take That е британска поп-група формирана од Најџел Мартин СмитМанчестер во 1990. После успехот во 90-тите како петчленска, повторно формираната четиричленска верзија на групата достигнала нов успех во 2000 година. во

Take That продаде повеќе од 25 милиони плочи во периодот од 1991 – 1996. Помеѓу првиот сингл пуштен во 1991 и новиот во 1996, BBC ги опишува како „најуспешна британска група по Beatles во Англија, обожавани од младите и од старите подеднакво“. Нивните мелодии за играње и смирувачките балади доминирале на англиските листи во првата половина од 90-тите, множејќи се двата од најдобро продаваните албуми на декадата со „Се се менува“ (номиниран за наградата Mercury во 1994) и „Најголеми хитови“ 1996 и според All Music Guide, „ова време беа супер ѕвезди во Европа со главното прашање за нив, не дали ќе добијат хит сингл, туку колку ќе направат и колку од нив ќе бидат број еден“.

.....сите го знаеме Robbie Williams.... и тој господин е еден од цленовите на оваа група, тој усте ден денес е успешен, направи соло кариера
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 186187188189190 217>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.