IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Поучни случки
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Поучни случки

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
Автор
Порака
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2010 во 21:02
Pred povekje godini Bono(U2) sretnal mudar
chovek koj mu go promenil zhivotot.Imeno toj postojano
baral Bozhji blagoslov vo se shto rabotel.
Sam si zboruval:
"Imam nova pesna , pazi na nea....imam semejstvo,
te molam grizhi se za niv...ja imam ovaa luda ideja..."
A toj mudar chovek mu rekol:
"STOP!!Prestani da barash Bog da go blagoslovuva seto
ona shto go rabotish.Vkluchi se vo ona shto Bog go
raboti bidejkji toa e vekje blagosloveno."

Od ova popouchno zdravje Bozhe!

Изменето од vanesa - 16.Декември.2010 во 21:03
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2010 во 00:15
Pa, taka kje mu dojde.

Jas imam obichaj da kazham "Bozhjiot plan raboti, a chovekoviot ne!"
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Декември.2010 во 19:03
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Pred povekje godini Bono(U2) sretnal mudar
chovek koj mu go promenil zhivotot.Imeno toj postojano
baral Bozhji blagoslov vo se shto rabotel.
Sam si zboruval:
"Imam nova pesna , pazi na nea....imam semejstvo,
te molam grizhi se za niv...ja imam ovaa luda ideja..."
A toj mudar chovek mu rekol:
"STOP!!Prestani da barash Bog da go blagoslovuva seto
ona shto go rabotish.Vkluchi se vo ona shto Bog go
raboti bidejkji toa e vekje blagosloveno."

Od ova popouchno zdravje Bozhe!




Ако малку подлабоко човек размисли, засигурно ќе увиди дека јас воопошто не треба да се вклучува туку да се исклучува, така да БОЖЈИОТ Прамудар План, БОЖЈИОТ Прамудар Спас (Христос во нас) безпречно се’ работи!

Можеби следниов стих и слика ќе ти појасни што мислам!?

Поздрав   





... јас веќе не живеам (нити работам), туку Христос живее (и работи) во мене.    (Галат. 2:20)









п.с. Во кој дел од живото човекот најповеќе напреднува и зошто?    




Изменето од spiros - 17.Декември.2010 во 19:08
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2010 во 01:35
Eden den Bog se izmoril od lugjeto. Neprekinato mu dosaduvale barajkji od Nego se i sehto.
Zatoa reshil da se sokrie na nekoe vreme.
Gi sobral site svoi sovetnici i gi prashal:
„Kade da se skrijam? Koe e najdobro mesto?"
Eden mu odgovoril: „Na vrvot na najvisokata planina na svetot",
Vtoriot: „Na dnoto na okeanot, tamu nikoj nema da te pronajde",
Tretiot „Najdobro e da se skriesh na temnata strana na Mesechinata toa e najdobro mesto, koj kje te pronajde tamu?
Na krajot, Bog mu se obratil na svojot najumen angjel „Kade da se skrijam?" Angjelot se nasmevnal i mu odgovoril:
„ Skrij se vo chovechkoto srce. Toa e izgleda mestoto kade nikogash nema da te baraat ".
Кон врв
alf Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 631
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alf Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2010 во 19:17
.




Изменето од alf - 19.Септември.2011 во 10:27
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Декември.2010 во 19:33

                                 EVANGELINA

  Najubavata poema na amerikanskiot poet Henri Longfelo( Henry Longfellow 1807-1882) vo pocetokot na 19-ot vek e " Evangelina ".

Prikaznata odi vaka :

Evangelina i Dzordz se sakaat, no na nivnata vencavka  seloto go napagjaat Indijanci i zaedno so drugi beli zarobenici ja zemaat so sebe i Evangelina.

Dzordz trgnuva da ja bara.

Doznava deka Indijancite se porazeni od belcite vo edna bitka  i trgnuva da ja bara Evangelina po tecenieto na rekata Misisipi.

Pominale godina, dve, pet, dvaeset... no Dzordz se' uste ne ja nasol Evangelina.

Na krajot, iscrpen i bolen od baranje Dzordz zavrsuva vo edna bolnica kade vo sekoj moment ocekuvaat toj da umre.

Evangelina slucajno se zadrzuva vo toj grad kako nadgleduvacka na bolni lugje.

Eden den i soopstuvaat deka eden covek na umiranje postojano go povtoruva nejzinoto ime.

Taa odi pri nego i vo propadnatiot i vekje pobelen covek go prepoznava svojot Dzordz.

" Evangelina, Evangelina"- prosepotile negovite usni.

Taa ja prilepila svojata usta do negovoto uvo i mu sepnala:" Dzordz, jas sum tuka".

Od toj moment, Dzordz pocnal brzo da zakrepnuva.

Na sekoj koj vleguval vo sobata, bolniot gi otvoral svoite oci.

Nasmevnatata nad nego bila negovata Evangelina.

" Sega ne sakam da umram! Dali me slusate doktore? "


Nivnata prva ljubov pobedila. Gi pobedila duri i napadite na smrtta.


   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Декември.2010 во 20:10
Eden magjionichar posakuval da ima posebna mokj za so nea do ja zaokruzhi svojata rabota.
Doshol kaj svojot guru i mu ja soopshtil svojata zhelba.
Guruto nekoe vreme se mislel za toa, i mu dal na
magjionicharot specijalna mantra so pomosh na koja se povikuva duh.
Shtom magjionicharot se vratil doma ja izgovoril mantrata i se pojavil demon.
"Sega gospodine", rekol demonot, "zatoa shto ti si mojot gospodar,te molam kazhi mi shto da rabotam "

"Vo red, izgradi mi ashram" ,naredil magjionicharot.
Demonot imal natprirodna mokj, i ashramot istiot moment se pojavil pred magjionicharot.
"Gotovo", rekol demonot, "Shto e slednoto?"

"Izgradi pa se do gornata   kapija " ,odgovoril magjionicharot.
" Gotovo ",rekol demonot, "Sega shto da rabotam? "

"Napravi gradina so ograda okolu nea", naredil magjionicharot i vo istiot moment toa bilo napraveno.

Na toj nachin, demonot prodolzhil da gi ispolnuva zhelbite
se dodeka na magjionicharot mu snemalo idei. Taka, koga demonot pobaral druga zadacha, magjionicarot vekje
ne mozhel da smisli shto da mu zadade. Vo toj moment, demonot podivel.

"Dokolku ne mi dadesh odma neshto da rabotam", svikal, " kje te ubijam." Magjionicharot bil prestrashen,
pa istrchal kaj svojot guru da pobara pomosh.

"Ne grizhi se", mu rekol ovoj, "kje ti pokazham kako da vladeesh so nego. Ona shto treba da go napravish e
da podignish eden mazen, drven stolb visok otprilika shest metri. A potoa naredi mu na demonot da se kachi
na vrvot na stolbot i da se simne dole. Shtom kje se spushti niz stolbot, rechi mu da se kachi povtorno.
Taka magjionicharot si otishol doma i mu gi prenel na demonot instrukciite na svojot guru koj odma preminal
na rabota. Na toj nachin magjionicharot go zaposlil demonot za da ne mu dodeva.

NARAVOUCHENIE:So demoni zaebancii nema, mozhe uchitelot da ne se pojavi koga e najpotreben.


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2010 во 20:27
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Eden den Bog se izmoril od lugjeto. Neprekinato mu dosaduvale barajkji od Nego se i sehto.
Zatoa reshil da se sokrie na nekoe vreme.
Gi sobral site svoi sovetnici i gi prashal:
„Kade da se skrijam? Koe e najdobro mesto?"
Eden mu odgovoril: „Na vrvot na najvisokata planina na svetot",
Vtoriot: „Na dnoto na okeanot, tamu nikoj nema da te pronajde",
Tretiot „Najdobro e da se skriesh na temnata strana na Mesechinata toa e najdobro mesto, koj kje te pronajde tamu?
Na krajot, Bog mu se obratil na svojot najumen angjel „Kade da se skrijam?" Angjelot se nasmevnal i mu odgovoril:
„ Skrij se vo chovechkoto srce. Toa e izgleda mestoto kade nikogash nema da te baraat ".







33,3...%

Го познаваш ли бисерот т.н. Кападокијски Тросветол Танц на Единствениот, кој датира од најраните времиња по Отелотворението Христово?

Ова што ти погоре го постираше е *Тајната за Милоста на БОЖЈОТО СЛОВО (вториот ипостас) - Мудроста БОЖЈА (Христос) во нас. Или поточно: во срцата на верниците!

Пред некоја година за Велигден бев само на неколку стотици километри југозападно од Кападокија, в Иконија.

Таму ГОСПОД сакаше да ја посетам џамијата каде што е закопан Руми. Сликањето е забрането и има луѓе кои се грижат да не се сликува внатре, но Живиот ГОСПОД на чудесен начин не дозволи никој да ме спречи при сликањето!

Подолу ќе ја прикачам сликата на која се гледа трокраката купола в Мевлана. Обрни внимание на длабокото значење на орнаментиката од куполата и на бројот од “мојата“ слика!      





http://img100.imageshack.us/img100/1894/mevlanapict3332.jpg




п.с. Како може очите да не ми солзат? Како може да не се чудам на Милоста БОЖЈА? Како може да обожавам друг БОГ освен Живиот?
ХалелуЈАХ !

Само што го коригирав овој пост во 20:33 часот, кај мене дома ѕвони телефонот. На дисплејот се појавува еден непознат број во кој само една позитивна бројка (тројка) се повторува, а на другата страна од “жицата“ еден мој турски колега со кого работам!

п.п.с Погледни го те молам бројот на мојот прв вечерашен пост!     
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=23640&PID=2481333#2481333



   

Изменето од spiros - 22.Декември.2010 во 20:53
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2010 во 23:42

                                   PRIJATELSTVO
                
   Eden den koga Mark se vrakjal od uciliste, zabelezal deka na momceto koe odelo pred nego mu padnale od raka knigite.

Mark kleknal da mu pomogne da gi soberat knigite, a bidejki odele vo ist pravec se ponudil da mu pomogne okolu prenesuvanjeto na knigite.

Odejki zaedno po patot Mark doznal deka momceto se vika Bil, deka se vrsnici i deka imaat mnogu zaednicki raboti i sakaat slicni nesta...

Koga stignale pred kukjata, Bil go pokanil Mark da vleze doma da se napijat sok. Toa i se slucilo, muabetele, se zapoznale podobro i pocnale da se druzat.

Zavrsile zaedno sredno uciliste i se zapisale na ist fakultet.

Koga dosle 4 godina na fakultet, Bil go zaprasal Mark :


" Dali se sekjavas na denot koga se zapoznavme? Dali si se zaprasal, zosto toj den nosev tolku mnogu knigi?

Toj den go isprazniv skolskiot shkaf , ne sakav posle mene da ostavam nesto.

 Doma gi sokriv sedativite na majka mi i koga odev nakaj doma, planirav da gi ispijam site apcinja i nikogas povekje da ne se razbudam .

No, koga razgovarav so tebe, se smeevme, razmenivme mnogu ubavi iskustva, mislenja...pa si rekov, ako se ubijam, site ovie prekrasni nesta kje mi nedostasuvaat.

Pa poradi toa koga ti mi pomogna da gi soberam moite knigi , ne samo sto mi pomogna da gi odnesam moite knigi doma, tuku mi pomogna da ostanam ziv.

Mi go spasi zivotot... ! "
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 19:15
Nekoj chovek i negoviot sin odele niz shumata. Naednash, deteto se sprepnalo i chuvstvuvajkji bolka kriknalo: "Ahhh!" Odnenadesh, slushnalo glas koj doagjal od planinata: "Ahhh!" Go obzela radoznalost pa izvikal: "Koj si ti?" No, odgovorot koj go dobìl bil: "Koj si ti?" Ova go nalutilo, pa odnovo viknal: "Kukavico!" Glasot odgovoril: "Kukavico!" Deteto go poglednal tatkoto i go prashal: "Tatko, shto se sluchuva?"

"Sine", rekol tatkoto, "obrni vnimanie." Togash tatkoto viknal: "Ti se vosh*tuvam!" Glasot odgovoril: "Ti se vosh*tuvam!" Tatkoto odnovo viknal: "Prekrasen si!" Glasot rekol: "Prekrasen si!" Deteto stoelo iznenadeno no ushte ne svakjalo shto se sluchuva.
Tatkoto mu objasnil: "Lugjeto ova go narekuvaat eho. No toa e vsushnost zhivotot.
Zhivotot sekogash ti go vrakja ona shto ti go davash.
Zhivotot e ogledalo na tvoite dela.

Ako sakash povekje ljubov, davaj povekje ljubov.
Ako sakash povekje dobra, podari povekje dobra.
Ako sakash povekje razbiranje i pochituvanje, togash razbiraj i samiot pochituvaj.
Ako sakash povekje lugjeto da bidat strplivi so tebe i da te respektiraat, togash i ti bidi strpliv so lugjeto i respekiraj gi.
Ova pravilo se odnesuva na sekoj aspekt na zhivotot.
Zhivotot sekogash ti go vrakja ona shto go davash.
Tekot na tvojot zhivot ne e sluchajnost, toj e ogledalo na tvoite dela.(jas bi rekla- i misli)
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Декември.2010 во 20:43

                                            IGRACKA 

Dali nekogas si se rastazil koga si videl kako nekoe dete si igra voeni igri?

Bidejki svetot na zabavata e ispolnet so nasilstvo, denes e voobicaeno duri i najmalite deca da si igraat takvi igri.

Kako bi mu pomognal na nekoe dete da gi zameni voenite so miroljubivi igri?

Valtraut, dolgogodisna misionerka na Jehovinite svedoci vo Afrika nasla nacin da mu pomogne na edno dete da go napravi toa.


 Poradi vojna, Valtraut ,morala da ja napusti zemjata vo koja ziveela i da se preseli vo druga zemja vo Afrika.

Tamu zapocnala da ja proucuva Biblijata so edna majka na edno petgodisno dete.

Sekogas koga kje ja posetela majkata, deteto si igralo so svojata edinstvena igracka- eden mal plasticen pishtol.

Valtraut nikogas ne go videla deteto da nishani vo nekoja cel, no toa sekogas si shtrakalo so pishtolot, kako da go prazni i povtorno da go polni so k*rshumi.

Valtraut mu rekla na deteto: "Verner, dali znaes zosto ziveam vo vasata zemja? Poradi vojna- morav da ja napustam mojata zemja za da izbegam od opasni lugje koi pukaa vo drugi lugje so pishtoli koi licea na tvojot.

Sto mislis, dali toa sto go pravat e dobro ? "

"Ne, ne e", odgovoril tazno Verner.

"Vo pravo si" rekla Valtraut.

Potoa go prasala: " Znaes li zosto sekoja sedmica te posetuvam tebe i majka ti? Zatoa sto Jehovinite svedoci sakaat da bidat vo mir so BOG i so svoite sosedi."

So dozvola na majkata na Verner, Valtraut mu rekla: " Ako mi go dades tvojot pistol, kje go frlam i ti vetuvam deka kje dobies kamionce so cetiri trkala."

Verner i go dal plasticniot pishtol.

Moral da ceka cetiri sedmici, no togas ja dobil svojata nova igracka- kamionce napraveno od drvo, koe go prifatil so golema nasmevka. 




   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
vanesa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vanesa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2011 во 19:21
Za Sveti Petar i vernikot


Si odi Sveti Petar pokraj bregot na edna reka i gleda eden
chovek kako neshto si mrmori i ponekogash pleska so racete.
Go prashuva shto raboti. Ovoj odgovora :Se molam na Bog.
-Pa pochni togash dostojno da se molish...
-Jas ne znam ponaku.
Stoi taka Sveti Petar i go gleda chovekot. Togash od drugata strana
na rekata zaplakalo nekoe dete. Chovekot vednas trgnal preku rekata
odejkji po vodata...da go spasi deteto.
Koga  deteto bilo na sigurno s vratil i go prashuva Sveti Petar:
-Chovece ,kje sakah li da me nauchish kako shto e pravilno da se molam.
Sveti Petar se nasmeal i mu rekol :
-Moli se taka kako shto i dosega si se  molel , Bog e so tebe.среќа
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јануари.2011 во 00:29

                                  ZA EDNA GODINA

 Vo drevna Indija, eden covek bil osuden na smrt. Koga kaznata mu bila izrecena, covekot padnal pred nozete na kralot i pobaral milost:

" Gospodaru, ako mi go postedite zivotot, vo rok od edna godina kje go naucam vasiot konj da leti. "

" Privremeno si sloboden ", odgovoril kralot. " No ako vo rok od edna godina konjot ne go naucis da leta, kaznata kje bide izvrsena."

Koga podocna clenovite na familijata go prasale covekot kako misli da go ostvari svoeto vetuvanje, toj rekol:

" Za edna godina moze da umre kralot, ili da umre konjot, ili da umram jas, a za kraj pak , mozebi toj konj i kje  nauci da leta !"

 
   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јануари.2011 во 01:07

               NEOBICNOTO PATUVANJE NA TATKOTO, SINOT I MAGARETO

                                                 ILI

                DALI TREBA DA SE SLUSAAT SITE MISLENJA NA LUGJETO?


  Tatko i sin slegnuvale od planina zaedno so svoeto magare. Bidejki bilo udolnica, patuvale pesh.

Gi sretnal eden covek i im rekol deka postapuvaat mnogu glupavo, bidejki imaat magare a odat peshki !

Go poslusale sovetot od covekot i obajcata se kacile na magareto.

Naskoro gi sretnal eden drug covek i gi ukoril sto dvajcata javaat edno magare. Im rekol deka e sramno sto taka go macat kutroto zivotno.

Otkako razmislile , sinot slegol od magareto a tatkoto prodolzil da go java.

Malku podocna gi sretnal tret covek koj pocnal da go obvinuva tatkoto deka e nehumano toj da go java magareto,a negovoto dete da odi pesh!

Tatkoto i sinot si gi zamenile mestata, pa sega sinot go javal magareto a tatkoto odel pesh.

Po nekoe vreme gi sretnal i cetvt covek, koj , sega go ukoril deteto sto dozvoluva negoviot postar tatko da odi pesh, a toj da java!

Prifakjajki ja i ovaa zabeleshka, tatkoto i sinot go krenale magareto na svoite plekji i go prodolzile patuvanjeto.


Pettiot covek sto gi sretnal videl mosne neobicna gletka: Tatko i sin nosat magare na grbot!

I im rekol : Dobro bre lugje, imate li vie pamet? Sto pravite ??? ............



   SOLI DEO GLORIA
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 23>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.