IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Ве навредува ли вистината?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ве навредува ли вистината?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 30>
Автор
Порака
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 23:12
Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Како може луѓево да не си ги гледаат своите работи?намигнувањеголемо%20гушкање



Можеби затоа што ги немаатнамигнување
Или не им се допаѓа нивниот изглед...


упссс...ова е на Маре Магде. но потполно се сложувам. како и со тебе во известен смисол.среќа
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 23:12
Originally posted by pagane pagane напиша:

Како може луѓево да не си ги гледаат своите работи?намигнувањеголемо%20гушкање
 
 
туѓите грижи ги елиминираат сопствените ........ ги потиснуваат во втор план голема%20насмевка
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 23:13
но само привидно е така, нели, Микисреќаголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 23:15
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by Анастеа Анастеа напиша:

Originally posted by pagane pagane напиша:

Како може луѓево да не си ги гледаат своите работи?намигнувањеголемо%20гушкање



Можеби затоа што ги немаатнамигнување
Или не им се допаѓа нивниот изглед...


упссс...ова е на Маре Магде. но потполно се сложувам. како и со тебе во известен смисол.среќа


бакнежголемо%20гушкање
големо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јули.2009 во 23:19
...затоа што почнуваат да се заситуваат од своите па бараат нешто ново и поинтересно во туѓите.....


You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2009 во 11:11
Originally posted by pagane pagane напиша:

Како може луѓево да не си ги гледаат своите работи?намигнувањеголемо%20гушкање
 
понекогаш некои луѓе биваат испровоцирани и инспирирани од самите нас да ни „залепат во фаца„.
Понекогаш самите си нарачуваме а потоа ни се испорачува.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2009 во 11:18
питането е дали нас ни навредува???
а па jас ако jа сакам вистината нема да ме навреди.
ке ме навреди лагата. но доjдовме и до питането: какви се намерите и дали секогаш се благородни намерите на тие што jа кажуват хипотетичната вистина.
Вистината е релативен поjм , како и доброто и справедливоста.
Секоj jа носи своjата , поради една едина причина - имам различна перцепция за моралните категории.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2009 во 11:24
на комплексни прашаниja нема прости одговори

и по некогаш не навредува не толку вистината или лагата колку патот кон вистината или лагата


Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2009 во 11:53
ako mi e plesnata taka baaaaaaam ....vo lice
inace odokolu ova ona ...jok
Кон врв
Irenuzza Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 20
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Irenuzza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2009 во 12:38
Би сакала да има се` повеќе и повеќе луѓе кои ќе ја кажуваат вистината, онака директно и искрено, без завиткувања и пресметки...
Можеби и 80% од нив вистината ќе ја „треснат“ во лице за да самите се почувствуваат појаки или подобри од другиот во моментот, меѓутоа не сфаќаат дека целосно оформена личност од секој нивни збор ќе го извлече најдоброто како поука, па на крај ќе испадни дека и услуга му/и` направиле
Ги почитувам до бескрај блиските мои кои без пардон ми ја кажуваат вистината (во секој случај гледана од нивни аспект)....
Wonderfully twisted!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јули.2009 во 17:44
Vistinata go navreduva egoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 14:51
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Vistinata go navreduva egoto.


Браво!!!
На тоа мислев и jас. Каj мене е токму така. Но ипак преферирам реалниот факт пред лагата или извртуването на вистината.
Сакам директ. Може би поради тоа што самата jас не сум директна.
Вистината често носи разочаруване... но обично то е према нас самите.
Затоа што сме допуштили да бидеме во заблуда.
На мене додуше не ми треба проводник на вистината...имам шесто чувство катализатор на умствено движение и обично краjниот резултат
е стигане до вистината по патот на логичкиот умозаклучок.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2009 во 23:20
Вистината е дека има многу малку правда на светот и дека имаме желба за одмазда
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Август.2009 во 11:33
тој што дава отказ треба е свесен дека ќе му најдат замена и ќе го заборават
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1617181920 30>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.